Rezultate de la 1 la 7 din 7

Subiect: Oul lui Columb

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Implicit Oul lui Columb

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Intregul se masoara pe sine,
    Este de ajuns sa privesti un cerc
    Ca sa-ti dai seama de asta.
    Daca-l vezi intreg vezi numai partea lui intreaga ce se afla in lumea noastra limitata. 3.14... e infinit. Masoara-l iti va da o eroare. Priveste-l un pic mai atent... Cercul nu este intreg este... infinit. Atunci cand o sa-l vezi cu adevarat o sa-ti stea mintea-n loc. Astfel faci primul pas spre iluminare.

Problema de matematica despre cerc: Sa presupunem ca am inconjurat cu o sfoara ecuatorul planetei Pamant. Daca marim lungimea sforii cu un metru poate sa treaca o pisica pe sub sfoara?

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Implicit Re: Ce este iluminarea?

Citat Citat din oinaldecs Vezi post
    Daca-l vezi intreg vezi numai partea lui intreaga ce se afla in lumea noastra limitata. 3.14... e infinit. Masoara-l iti va da o eroare. Priveste-l un pic mai atent... Cercul nu este intreg este... infinit. Atunci cand o sa-l vezi cu adevarat o sa-ti stea mintea-n loc. Astfel faci primul pas spre iluminare.

Problema de matematica despre cerc: Sa presupunem ca am inconjurat cu o sfoara ecuatorul planetei Pamant. Daca marim lungimea sforii cu un metru poate sa treaca o pisica pe sub sfoara?

Testul final pentru invatacei in orient era ca sa-i puna in camera cu un intelept si un nebun si sa aleaga care din ei este inteleptul si care nebunul.

Armonie!

Marian

P.S. Nici macar un pisic nu e atit de prost sa se chinuie sa treaca pe sub sfoara cind poate pasi pe deasupra.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Oul lui Columb

Rezolvarea problemei expusa de userul oinaldecs din prima postare are un premiu in valoare de 100 lei (1.000.000 lei vechi).
    Primul raspuns acceptat pe forum de cel care a propus problema primeste premiul.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Capatam un spatiu de 0,15 m, deci depinde de cat de mare e pisica ..

L2 = L1 + 1 m (lungimile celor doua cercuri de sfoara)
    L1 = 2 * pi *r
    L2 = 2 * pi * R
    2 *pi* R = 2 *pi * r +1
    R-r = 1 / 2 *pi = 1 / 2 *3,14 = 1/6,28 = 0,15

Deci totul de va rezolva in functie de "silueta" pisicutei

P.S. Este prima data cand incerc sa folosesc simboluri matematice si nu am descoperit nici un font care sa le contina (e adevarat ca nici nu am avut prea mult timp sa scotocesc). Sunt pe undeva simboluri si nu stiu eu sa le gasesc?

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Rezolvarea este corectă si valoarea este 0,1592...m rotunjit să zicem că face 0,16. Fie 15 fie 16cm eu zic că e de ajuns să treacă o pisică obișnuită în toată firea pe sub sfoară. Ideea e că oricât de mic sau oricât de mare este un cerc adăugarea la cicumferința sa a unui metru conduce la același rezultat.
    Felicitări rezolvitorului dar nu dau eu banii să dea cel care a zis...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Rezolvarea este corectă
    Felicitari userului savanah !
    Va rog frumos sa-mi trimiteti prin MP o adresa postala valida sau, si mai bine pentru operativitate , datele necesare pentru depunerea premiului intr-un cont de card.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Rezolvarea este corectă si valoarea este 0,1592...m rotunjit să zicem că face 0,16.
    Problema, in enuntul ei, nu punea conditia de loc si de pozitionare a celor doua cercuri unul fata de celalalt. Prin urmare se putea lucra cu diferenta de diametre si pozitionarea cercurilor ca fiind tangente, nu neaparat concentrice. In acest caz, diferenta era dubla, adica 31,... cm.

Fie 15 fie 16cm eu zic că e de ajuns să treacă o pisică obișnuită în toată firea pe sub sfoară.
    Am vazut ca pisicile comune, indiferent de "gabarit" pot trece printr-un gard de sarma cu ochiuri patrate avand latura de 10 cm. Daca se calcula diferenta de diametre, atunci pisica putea trece si cu coada ridicata.
    Ideea e că oricât de mic sau oricât de mare este un cerc adăugarea la cicumferința sa a unui metru conduce la același rezultat.
    Acesta este motivul pentru care am apreciat problema si am acordat si premiul: invarianta variatiei de raza/diametru fata de dimensiunile cercului (raza/diametru).
    Daca problema se aplica la un patrat sau la alta figura plana, invarianta se pastreaza. Cauza? Perimetrul unei figuri este o functie liniara de dimensiunile caracteristice. In cazul nostru, lungimea cercului este direct proportionala cu raza sa. Fara calcul matematic este greu de apreciat acest lucru. Datorita vederii si capacitatii noastre de a ne deplasa intr-un spatiu 3d, ne sunt mai familiare comparatiile de volume si suprafete decat cele de lungimi. Daca am privi lucrurile din punctul de vedere al unei rame ne-ar fi mai usor. Asa cum suntem o putem face, dar calculand. La fel si cu spatiile cu mai mult de 3d. Numai ca trebuie invatata mai multa matematica, simpla afirmare ca percep lumea in 4-5-6d nu arata decat ca sunt nitel in ceata. Cu cat e mai mare cifra, cu atat e mai groasa ceata.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •