Pagina 5 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 104

Subiect: Despre starea mortilor

Tomas Morus este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Implicit Re: Despre starea mortilor

Citat Citat din lovelife Vezi post
    1.De ce unii oameni se nasc cu anumite conditii de a il cunoaste pe Dumnezeu, in familii crestine cu parinticare il Slujesc pe Dumnezeu, iar altii se nasc in familii unde nu se cunoaste despre Dumnezeu, sau in unele care lupta impotriva lui Dumnzeu, care il combat. De ce unii oameni se nasc in saracie si lipsuii, cu boli grave, handicapuri, lipsiti de inteligenta, iar altii au tot ceea ce au nevoie au acces la scoli, au o inteligenta peste medie.
    Consideri ca toti oamenii sunt creati de Dumnezeu fie ca sunt nascuti in religie crestin-ortodoxa, crestina catolica, baptista, adventista, musulmana, hindi sau alta religie mai mica sau mai mare. Atunci ce se intampla cu cei care sau nascut in alta religie si nu au avut cum sa il cunoasca pe Iisus.
    Conform teoriei tale ar insemna ca Dumnezeu este nedrept si unora le da o multime de sanse si altora nici o sansa spre mantuire.
    Comform teoriei tale chiar nu conteaza ce fac in viata, in ultima clipa pot sa fac tot raul posibil, sa omor, sa violez, sa fur ca oricum sufletul tau nu va mai exista dupa moarte.
    Si totusi eu consider ca crestinismul se bazeaza cel mai mult pe Noul Testamen si nu pe Vechiul Testament , acesta din urma in multe parti este incompatibil cu ceea ce ne-a invatat Hristos
    De ce se nasc unii asa si altii altfel? Nu cred ca are rost sa cautam noi raspunsul. Cert este ca Dumnezeu stie acest lucru si face tot posibilul, pe cai stiute doar de EL ca si acei care n-au acces la biblie, nu sunt crestini sau poate s-au nascut in conditii mizere sa-L cunoasca. EL are toate metodele din lume.
    In Vechiul Testament, poporul evreu a fost un model pentru popoarele pagane. Se stia de adevarurile lui Dumnezeu pana la marginile lumii (Iran, China, India, Europa...) Aceste popoare au avut sansa de a-L cunoaste si accepta pe Dumnezeu, invataturile Sale dar ei n-au vrut.
    La fel se intampla si azi. Scriptura e tradusa in aproape toate limbile pamantului. Sunt peste 2 miliarde de crestini raspanditi pe tot globul.
    Am sa te citez: "Conform teoriei tale chiar nu conteaza ce fac in viata, in ultima clipa pot sa fac tot raul posibil, sa omor, sa violez, sa fur ca oricum sufletul tau nu va mai exista dupa moarte." Nu e teoria mea. Eu am zis, conform Bibliei ca, sufletul adica omul traieste pana in 80 de ani apoi moare dar, are sanse , ca dupa inviere sa traiasca vesnic.
    Cu alte cuvinte, omul a fost creat cu posibilitatea de a trai vesnic, dupa alegerea lui. Faptul ca a ales neascultarea l-a facut muritor. DAR, are din nou sansa de a trai vesnic daca crede in Hristos. Aceasta vesnicie insa, va incepe oadata cu venirea lui Iisus, nu acum. Acum omul merege in pamant, indiferent cum a trait.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Nu prea ai raspuns, toate au o logica, Dumnezeu le face pe toate drepte si corecte, pare un paradox si o anormalitate pentru ca nu cunosti tot adevarul, nu stii ce se intampla inainte de zamislirea pruncului, nu stii ce se intampla cu acel suflet al copilului in cele 9 luni din pantece, nu stii ce se intampla imediat dupa moarte si duapa ia, sau mai bine zis nu vrei sa stii
    In Vechiul Testament, poporul evreu a fost un model pentru popoarele pagane.
    Poporul evreu nu era deloc un popor model, era unul dintre popoarele cele mai pacatoase, era unul dintre popoarele unde se faceau cele mai mari blestamatii, cele mai mari pacate, poporul unde se incalcau cel mai des legile lui Moise. Drept urmare este singurul popor care la ucis pe Dumnezeu
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

gibilan_01 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    33

spune cui te adresezi

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Am raspuns lui Tomas
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Nu prea ai raspuns, toate au o logica, Dumnezeu le face pe toate drepte si corecte, pare un paradox si o anormalitate pentru ca nu cunosti tot adevarul, nu stii ce se intampla inainte de zamislirea pruncului, nu stii ce se intampla cu acel suflet al copilului in cele 9 luni din pantece, nu stii ce se intampla imediat dupa moarte si duapa ia, sau mai bine zis nu vrei sa stii

Poporul evreu nu era deloc un popor model, era unul dintre popoarele cele mai pacatoase, era unul dintre popoarele unde se faceau cele mai mari blestamatii, cele mai mari pacate, poporul unde se incalcau cel mai des legile lui Moise. Drept urmare este singurul popor care la ucis pe Dumnezeu
    Scopul lui Dumnezeu cu poporul evreu era acela ca ei sa fie un model pentru toate popoarele lumii. Faptul ca nu s-a realizat aceasta e vina lor.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din Tomas Morus Vezi post
    Scopul lui Dumnezeu cu poporul evreu era acela ca ei sa fie un model pentru toate popoarele lumii. Faptul ca nu s-a realizat aceasta e vina lor.
    DUmnezeu nu se amesteca in treburi marunte cum ar fi poporul evreu
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Lovelife,

In urma unor asemenea indicatii, cateodata, stau si ma intreb daca din punct de vedere istoric, al religiilor si ritualurilor practicate in jurul anului nasterii lui Christos ati analizat si v-ati gandit vreodata la acest aspecte (de la miturile Mesoamericane pana la cele din Est).
    Inclusiv stapanirea romana, imperiul roman la aceea data este recunoscut prin diferitele "virtuti" ale sistemului sau...
    Dpdv. spiritual, aceasta fraza a dvstra. este o vorba goala.
    Oricum, dupa aproape 2000 si ceva de ani, de la nasterea Domnului, in conditiile actuale spuneti-mi si mie azi un popor care nu i-L ucide si azi pe Dumnezeu. (asta daca dvstra. chiar credeti in faptul ca Hristos e Inviat!)

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    DUmnezeu nu se amesteca in treburi marunte cum ar fi poporul evreu
    Inseamna ca n-ai citit Vechiul Testament din Sfanta Scriptura. Citeste intai si apoi mai discutam

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Inseamna ca n-ai citit Vechiul Testament din Sfanta Scriptura. Citeste intai si apoi mai discutam
    Ba am citit foarte bine.
    Dumnezeu are de administrat un Univers cu milioane de galaxii, fiecare cu miliarde de stele, si asta inseamna mii de miliarde de planete cu civilizatii. Cita importanta crezi ca acorda unui popor obscur de pe o planeta mediocra?

P.S. Credeam ca ironia e mai usor de sesizat.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Vechiul Testament este istoria poporului evreu in mare parte, in acea carte nu sunt trecute alte popoare si civilizatii planetare care erau net superioare, multe din aceste civilizatii mult mai vechi decat poporul evrei. Poporul evreu reprezinta o civilizatie relativ tanara raportat la alte civilizatii. Nu spun nimic de poporul dac despre care istoricii vremei aveau multe cuvinte de lauda, dar luati ca exemplu poporul si civilizatia din zona Tibetului care a fost si este in continuare una dintre populatiile cu cele mai multe virtuti manifeste in ciuda apresiunilor la care au fost si sunt supusi de diverse popoare.
    Dupa cum spunea si Marchidan21 nici macar nu putem sa apreciem cat de mare este imparatia lui Dumnezeu, sunt miliarde de Galaxii fiecare din aceastea avand miliarde de sisteme solare si cel putin mii de corp ceresti unde a creat viata. Unele din aceste corpuri ceresti au miliarde de ani de evolutie in fata pamantului, sunt civilizatii pentru care pamantul cu civilizatia sa este ceva extrem de primitiv.
    Invatati sa va raportati la ansamblu nu doar la un singur obiect care iti sare in ochi si care ti-a fost impus.
    Se poate doar ca "Poporul eveu este cel mai bun popor dintre popoarele Evreiesti" nu se poate compara cu alte popoare

In urma unor asemenea indicatii, cateodata, stau si ma intreb daca din punct de vedere istoric, al religiilor si ritualurilor practicate in jurul anului nasterii lui Christos ati analizat si v-ati gandit vreodata la acest aspecte (de la miturile Mesoamericane pana la cele din Est).
    Inclusiv stapanirea romana, imperiul roman la aceea data este recunoscut prin diferitele "virtuti" ale sistemului sau...
    Dpdv. spiritual, aceasta fraza a dvstra. este o vorba goala.
    Oricum, dupa aproape 2000 si ceva de ani, de la nasterea Domnului, in conditiile actuale spuneti-mi si mie azi un popor care nu i-L ucide si azi pe Dumnezeu. (asta daca dvstra. chiar credeti in faptul ca Hristos e Inviat!)
    Care popor al vremei mai stii ca la ucis in acest fel pe Dumnezeu, ce este drept nu sunt un bun cunoscator al istoriei, dar din ce am citit nu am gasit alt popor la fel. Legat de pacatele savarsite nu am spus ca era cel mai am spus ca printre cele mai, pentru ca nu pot evalua corect, cert este ca erau multe popoare si mai si.
    Daca citit din documentele vremei veti observa ca inclusiv oficialii romani erau ingroziti de atrocitatile si mizeriile liderilor evreilor, cu toate ca si ei erau maestri in asa ceva.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Care popor al vremei mai stii ca la ucis in acest fel pe Dumnezeu, ce este drept nu sunt un bun cunoscator al istoriei, dar din ce am citit nu am gasit alt popor la fel. Legat de pacatele savarsite nu am spus ca era cel mai am spus ca printre cele mai, pentru ca nu pot evalua corect, cert este ca erau multe popoare si mai si.
    Daca citit din documentele vremei veti observa ca inclusiv oficialii romani erau ingroziti de atrocitatile si mizeriile liderilor evreilor, cu toate ca si ei erau maestri in asa ceva.
    Pai, este un fapt "istoric" (istoric- in sensul cunostintelor exterioare care s-au pastrat, surse, documente, etc. pe care marea majoritate se bazeaza) ca Dumnezeu S-a nascut in sanul poporului evreu si a murit tot acolo.
    Problema uciderii lui, a "pacatului" sta in legatura cu faptul ca dvstra. faceti corelarea intre "pacatul unui popor" (in sensul expresiei dvstra. cel evreu) si moartea Sa. Dar El a luat pe umeri "pacatul lumii", deci intr-un fel, lumea (global) se regaseste oglindita in factorii care duc la Moartea Sa pe Cruce.
    Daca pretindem ca Dumnezeu cel Unul Nascut (asta inseamna ca in toata evolutia umanitatii numai o data s-a intamplat acest eveniment - adica momentul Golgota) s-a intrupat *doar* pentru poporul evreu, atunci se exclude ca este un Dumnezeu al evolutiei umane (macar sa-L denumim Arhetipal - cel care se rasfrange in toate miturile si religiile lumii sub diverse denumiri).
    Pentru acest lucru trebuie (in opinia mea) sa cautam ce a dat poporul evreu, cu ce s-a facut deosebit ca sa permita incarnarea (nasterea) unui Dumnezeu pe Pamant si dupa acea sa analizam din punct de vedere global ce a insemnat Moartea Sa pe Cruce.
    Daca dvstra. luati de buna ideea karmei in sensul ei spiritual, "lipsa de pacat" a Lui Dumnezeu, inseamna "lipsa karmei" (in alte cuvinte) - adica O Fiinta (de ce ordin, ma rog, este alta discutie) ce NU are legatura cu Evolutia Pamantului, a Umanitatii in mod direct.
    Ce inseamna karma pentru om?
    Inseamna "interactiune" in viata umana, dpdv. MORAL. Adica, daca eu iti pricinuiesc dpdv moral ceva dumitale, legea spirituala care imbraca generic denumirea de "karma", face ca in decursul timpului, sa-mi dea POSIBILITATEA sa indrept dpdv moral acest lucru in relatia mea cu dvstra.
    KARMA inseamna, dintr-un anumit punct de vedere, POSIBILITATE, OPTIUNE.
    Omul moral, azi, este insa, "construit" spiritual, inconstient (inconstient - cu puterea ierarhiilor divine), de aceea pe deoparte, omul moral este construit pe parcursul a mai multor vieti (reincarnare);
    Daca vorbim de DUMNEZEU intrupat (adica Hristos in Iisus) vorbim de o Fiinta fara pacat, adica care nu are si nu si-a creat inainte vreo INTERACTIUNE cu lumea umana.
    El isi SACRIFICA astfel, conditia sa fiintiala in lumea spirituala, si INTERACTIONEAZA cu lumea creata (oameni) printr-un gest care ar putea fi denumit - un gest de cea mai Inalta LIBERTATE Interioara .
    Dar aceste lucruri depasesc conditia poporului evreu - se refera la Umanitate per total, la CREATIE (TATAL)
    Daca vreti sa aveti o intelegere mai aprofundata asupar acestor lucruri, trebuiesc vazute doua aspecte :
    - ce a putut da (cu ce a putut veni poporul evreu) in intampinarea unui asemenea eveniment - Nasterea unui Dumnezeu in corp uman?
    - ce inseamna Moartea si Invierea lui Dumnezeu dpdv. uman - planetar?

Atunci "pacatul unui popor", ca este vorba de faradelegile inaltilor preoti evrei, ca este vorba de istoria Imperiului Roman, sau cum smulgeau inima in vechile temple in misteriile Mesoamericane - nu-si mai au rostul, ci ne fac sa ne gandim deja la Crestinism in actualul lui sens, adica a unei puteri ce Ia intr-adevar "pacatul lumii" pe umerii Sai.

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Lovelife :"Vechiul Testament este istoria poporului evreu in mare parte, in acea carte nu sunt trecute alte popoare si civilizatii planetare care erau net superioare, multe din aceste civilizatii mult mai vechi decat poporul evrei."

Este oarecum gresita corelarea Vechiului Testament cu o istorie a poporului evreu. Este ca si cum ai spune ca Geneza este o istorie a creatiei unei fasii de Pamant numit Rai (unii autori chiar fac acest lucru)

L:" Poporul evreu reprezinta o civilizatie relativ tanara raportat la alte civilizatii. Nu spun nimic de poporul dac despre care istoricii vremei aveau multe cuvinte de lauda, dar luati ca exemplu poporul si civilizatia din zona Tibetului care a fost si este in continuare una dintre populatiile cu cele mai multe virtuti manifeste in ciuda apresiunilor la care au fost si sunt supusi de diverse popoare."

Exista aceasta tendinta melancolica a unora din poporul roman, de a vedea punctul ideal in trecut si nu in viitor. Ce-am fost si ce-am ajuns!
    Daca inainte eram virtuosi, azi ajungem sa asfaltam anual strazi cu capacele canalelor pe mijlocul lor...
    Nu suntem altcineva decat cei ce suntem azi!
    "Virtutile" nu mai tin de popor, ci tin de fiecare dintre noi.Azi este individual ceea ce inainte era legat de neam, de popor! Desfaceti-va de aceste metehne anacronice...

L:"Dupa cum spunea si Marchidan21 nici macar nu putem sa apreciem cat de mare este imparatia lui Dumnezeu, sunt miliarde de Galaxii fiecare din aceastea avand miliarde de sisteme solare si cel putin mii de corp ceresti unde a creat viata. Unele din aceste corpuri ceresti au miliarde de ani de evolutie in fata pamantului, sunt civilizatii pentru care pamantul cu civilizatia sa este ceva extrem de primitiv.
    Invatati sa va raportati la ansamblu nu doar la un singur obiect care iti sare in ochi si care ti-a fost impus."

Raportarea la acest ansamblu rece ma face sa pierd din vedere omul si viata. In replica lui Marchidan21 ar veni faptul ca daca a descoperit in celelalt om, macar o farama din aceasta Imparatie a lui Dumnezeu, a descoperit mai mult decat miliardele de sisteme solare...

L:"Se poate doar ca "Poporul eveu este cel mai bun popor dintre popoarele Evreiesti" nu se poate compara cu alte popoare"

Se poate spune si asa ceva

Daca citit din documentele vremei veti observa ca inclusiv oficialii romani erau ingroziti de atrocitatile si mizeriile liderilor evreilor, cu toate ca si ei erau maestri in asa ceva.[/QUOTE]

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Ba am citit foarte bine.
    Dumnezeu are de administrat un Univers cu milioane de galaxii, fiecare cu miliarde de stele, si asta inseamna mii de miliarde de planete cu civilizatii. Cita importanta crezi ca acorda unui popor obscur de pe o planeta mediocra?

P.S. Credeam ca ironia e mai usor de sesizat.

De ce iti spuneam ca n-ai citit cu atentie Vechiul Testament, caci iata ce spune acesta in cartea Deuteronom despre poporul evreu, la capitolul 4:

20. Dar pe voi, Domnul v-a luat, si v-a scos din cuptorul de fier al Egiptului, ca sã-I fiti un popor pus de o parte, cum sunteti azi.

Acest popor a avut o pozitie privilegiata intre popoarele lumii. Dar, mereu el si-a tradat Dumnezeul si principiile Lui ,ajungand sa-l lepede pe Iisus la Goglgota.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

De ce iti spuneam ca n-ai citit cu atentie Vechiul Testament, caci iata ce spune acesta in cartea Deuteronom despre poporul evreu, la capitolul 4:
    20. Dar pe voi, Domnul v-a luat, si v-a scos din cuptorul de fier al Egiptului, ca sã-I fiti un popor pus de o parte, cum sunteti azi.
    "Pus de o parte" se spune si despre cei condamnati si care sunt intemnitati, nu semnifica ca a spus ca sa fie un popor mai bun decat alte popoare.
    Mai spunea undeva Iisus ceva de genul " Iisus le-a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepți ci pe păcătoși la pocăință."
    Deci se poate spune ca sa nascut acolo unde erau mai multi pacatosi nu unde erau cei drepti, doctorul se duce acolo unde este mai mare nevoie de el, unde sunt cazuri mai grele, unde sunt cazuri mai usoare isi trimite ucenicii, in cazul nostru apostolii
    Un site
    si un

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

"Pus de o parte" se spune si despre cei condamnati si care sunt intemnitati, nu semnifica ca a spus ca sa fie un popor mai bun decat alte popoare.
    Mai spunea undeva Iisus ceva de genul " Iisus le-a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepți ci pe păcătoși la pocăință."
    Deci se poate spune ca sa nascut acolo unde erau mai multi pacatosi nu unde erau cei drepti, doctorul se duce acolo unde este mai mare nevoie de el, unde sunt cazuri mai grele, unde sunt cazuri mai usoare isi trimite ucenicii, in cazul nostru apostolii
    pus deoparte=ales intre altii. Acest popor a fost ales special de Dumnezeu intre alte popoare cu o isiune speciala. Sa-l reprezinte pe Dumnezeu, un fel de ambasador.

Subiecte Similare

1. Muzica - iti influenteaza starea?
    De AndCriss in forum Discutii libere
    Replici: 3
    Ultimul post: 11 apr 2010, 03:24

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •