Pagina 4 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 104

Subiect: Despre starea mortilor

Tomas Morus este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Implicit Re: Despre starea mortilor

Citat Citat din savanah Vezi post
    Hai, incearca sa faci o sinteza a acestui mare adevar pe care l-ai descoperit tu studiind Biblia in sens larg, fara sa te cramponezi:

1. sufletul e muritor
    2. trupul e muritor
    3. cu aceste doua elemente, muritoare, exista posibilitatea invierii (aici nu am prea inteles: invierea noastra, a tuturor, sau numai a Mintuitorului?);
    4. sufletul este o componenta periodica, temporara, de care beneficiem doar pe parcursul timpului cit beneficiem si de trup
    5.satana le putea oferi protoparintilor Adam si Eva posibilitatea de a deveni nemuritori, nemurire care decurgea din incalcarea poruncilor Dumnezeiesti; (aici am nevoie de o noua clarificare: numai lor le ofera aceasta nemurire, sau si altora?)
    6. singura scriere care trebuie tratata simbolistic este Apocalipsa.

Cam asa ar arata, sintetic, convingerile tale? Asta ca sa "dezbracam" de citate credinta pe care o ai.
    Pentru a te lamuri mai bine citeste ce i-am scris lui claudiu ultima data. Succes.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din Tomas Morus Vezi post
    Pentru a te lamuri mai bine citeste ce i-am scris lui claudiu ultima data. Succes.
    Pai nu prea am ce sa mai citesc. Tot ce scrii tu este o suma de multe citate, pe care le intelegi sau nu, le simti sau nu.
    Eu te rugasem sa sintetizezi, cu vorbele proprii, esenta credintei tale.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Citat Citat din savanah Vezi post
    Pai nu prea am ce sa mai citesc. Tot ce scrii tu este o suma de multe citate, pe care le intelegi sau nu, le simti sau nu.
    Eu te rugasem sa sintetizezi, cu vorbele proprii, esenta credintei tale.
    Deocamdata discutam acest subiect.

Am sa plec de la Geneza, capitolul 2 cu versetul 7, citez:

7. Domnul Dumnezeu a fãcut pe om din tãrīna pãmīntului, i-a suflat īn nãri suflare de viatã, si omul s-a fãcut astfel un suflet viu.

Aici gasim "procesul de creare al omului". La acest proces Dumnezeu a folosit doua elemente de baza:
    1.Trupul din tarana pamantului si
    2.Suflarea de viata de la EL. Cuvantul ebraic pentru suflare este "RUACH' care mai inseamna si duh, abur. In nici un caz suflet.
    Adumate la un loc cele doua elemente, rezulta "sufletul viu" sau ebraicul "NEPHESH". Care mai are sensul de om, persoana, fiinta vie diferit totat de suflare de viata. Deci sunt doi termeni diferiti.
    Mai observam ca in acest text se spune ca omul "s-a facut, a devenit" un suflet viu, nu ca a primit un suflet. El a primit doar suflarea de viata.
    Prin aceasta compunere (trup si suflare de viata) a rezultat un nou compus "sufletul". Care contine toate caracteristicile omului viu: gandire, simtire, inteligenta.
    Omul a fost creat cu capacitatea de atrai vesnic, de a fi nemuritor doar daca ar fi ales sa asculte de Dumnezeu.
    Cand a calcat porunca LUI din Geneza 2.16-17 a pierdut nemurirea. Satana a venit cu ideea ca va trai vesnic daca va pacatui (Geneza 3.4).
    Intrebare: omul, fiinta vie sau sufletul viu este nemuritor sau nemuritor in cazul in care pacatuieste? Ezechiel 18.4 si 20 ne da raspunsul.
    Iisus a venit sa redea omului nemurirea pierduta sa fie din nou un suflet nemuritor. Dar cu conditia ascultarii si credintei.
    La venirea LUI chiar si trupul acesta muritor va fi ytansformat in unul nemuritor, care nu putrezeste.

Ce nu-ti este clar?

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Deci tu intelegi prin suflet: trupul + duhul (adica fiinta umana ca un intreg) - etimologic vorbind suflet vine de la suflu (aer, sau Ruach) si nu are cu nimic de a face cu trupul. In plus, ti-am mai zis ca incalci regulile elementare de logica (presupunerea ca diavolul ar fi spus ca vor fi nemuritor este falsa si nu are fundament logic).
    Acum: suflarea lui Dumnezeu este insasi Lumina Necreata care este esenta Sa si care contine toate atributele divine care au existat si vor exista in veci. Toate trupurile creatiilor Domnului Dumnezeu sunt condensari ale Luminii Necreate deci implicit si trupurile noastre. Tarana se refera la materia universului in care traim iar trupurile facute din aceasta materie sunt necesare pentru manifestarea Duhului lui Dumnezeu din fiecare dintre noi in acest univers. Deci Duhul lui Dumnezeu din oameni nu poate fi decat nemuritor datorita insasi esentei lui altfel anulezi premisa ca Dumnezeu este Nemuritor.
    La inceputul existentei sale omul, fiindca era in ascultare, traia in sanul Edenului (Rai, cerul divin). Daca el a fost facut din tarana, cum poate tarana exista in Eden in forma pe care o stim astazi? Nu putea, fiindca Adam si Eva aveau trupurile compatibile cu energiile edenice (divine) deci erau si ele de o natura asemanatoare cu creatiile celelalte din rai.
    Incalcarea poruncii divine de a nu manca din pomul cunoasterii a condus la incompatibilitatea lor cu energiile raiului dintr-un motiv clar: pacatul duce la decadenta, la dezagregare, la moarte. Adica trupurile lor de slava s-au transformat in materia pe care o stim azi si pe care o putem pipai, gusta etc. cu cele 5 simturi. Acesta a fost efectul neascultarii lor. Dar fiindca Duhul lui Dumnezeu exista in ei, la decesul lor, acela s-a intors in locul de unde apartinea, iar trupurile lor fizice s-au reintegrat in materia de aceeasi natura (tarana).
    Duhul (spiritul) oamenilor este individual si manifesta una sau mai multe caracteristici divine, date de Tatal Ceresc. Numai ca un tot unitar vom putea sa Il manifestam pe El. Daca oamenii ar inceta sa existe ca individualitati dupa moarte asa cum spui tu, s-ar incalca insusi scopul creatiei lui Dumnezeu: cunoasterea Lui de catre creatie, impartasirea iubirii si mantuirea (adica revenirea noastra la starea edenica unde fiecare va avea corpul de slava pe care il aveau Adam si Eva inainte de cadere - vezi unde se spune ca oamenii vor invia si vor avea trupurile lor la a doua venire). Daca noi incetam ca individualitati dupa moarte, cum vom reveni la viata si cu trup la a doua venire?

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Citat Citat din Claudiu Vezi post
    Deci tu intelegi prin suflet: trupul + duhul (adica fiinta umana ca un intreg) - etimologic vorbind suflet vine de la suflu (aer, sau Ruach) si nu are cu nimic de a face cu trupul. In plus, ti-am mai zis ca incalci regulile elementare de logica (presupunerea ca diavolul ar fi spus ca vor fi nemuritor este falsa si nu are fundament logic).
    Acum: suflarea lui Dumnezeu este insasi Lumina Necreata care este esenta Sa si care contine toate atributele divine care au existat si vor exista in veci. Toate trupurile creatiilor Domnului Dumnezeu sunt condensari ale Luminii Necreate deci implicit si trupurile noastre. Tarana se refera la materia universului in care traim iar trupurile facute din aceasta materie sunt necesare pentru manifestarea Duhului lui Dumnezeu din fiecare dintre noi in acest univers. Deci Duhul lui Dumnezeu din oameni nu poate fi decat nemuritor datorita insasi esentei lui altfel anulezi premisa ca Dumnezeu este Nemuritor.
    La inceputul existentei sale omul, fiindca era in ascultare, traia in sanul Edenului (Rai, cerul divin). Daca el a fost facut din tarana, cum poate tarana exista in Eden in forma pe care o stim astazi? Nu putea, fiindca Adam si Eva aveau trupurile compatibile cu energiile edenice (divine) deci erau si ele de o natura asemanatoare cu creatiile celelalte din rai.
    Incalcarea poruncii divine de a nu manca din pomul cunoasterii a condus la incompatibilitatea lor cu energiile raiului dintr-un motiv clar: pacatul duce la decadenta, la dezagregare, la moarte. Adica trupurile lor de slava s-au transformat in materia pe care o stim azi si pe care o putem pipai, gusta etc. cu cele 5 simturi. Acesta a fost efectul neascultarii lor. Dar fiindca Duhul lui Dumnezeu exista in ei, la decesul lor, acela s-a intors in locul de unde apartinea, iar trupurile lor fizice s-au reintegrat in materia de aceeasi natura (tarana).
    Duhul (spiritul) oamenilor este individual si manifesta una sau mai multe caracteristici divine, date de Tatal Ceresc. Numai ca un tot unitar vom putea sa Il manifestam pe El. Daca oamenii ar inceta sa existe ca individualitati dupa moarte asa cum spui tu, s-ar incalca insusi scopul creatiei lui Dumnezeu: cunoasterea Lui de catre creatie, impartasirea iubirii si mantuirea (adica revenirea noastra la starea edenica unde fiecare va avea corpul de slava pe care il aveau Adam si Eva inainte de cadere - vezi unde se spune ca oamenii vor invia si vor avea trupurile lor la a doua venire). Daca noi incetam ca individualitati dupa moarte, cum vom reveni la viata si cu trup la a doua venire?

Claudiu
    Acestea sunt ideile Bibliei , nu ale mele. Asa apar ele dupa etimologia cuvintelor si dupa sensul lor in cultura ebraica.
    In al doilea rand, Biblia sustine ideea inexistentei sufletului dupa moarte , conform cu Ecclessiastul,capitolul 9:

5.Cei vii stiu cã vor muri, dar cei morti nu stiu nimic si parte de rãsplatã nu mai au, cãci numele lor a fost uitat.
    6.Si dragostea lor, ura lor si pizma lor a pierit de mult si nu se vor mai bucura niciodatã de ceea ce se face sub soare.
    10. Tot ceea ce māna ta prinde sã sãvārseascã, fã cu hotãrāre, cãci īn locuinsa mortilor īn care te vei duce nu se aflã nici faptã, nici punere la cale, nici stiintã, nici īntelepciune.

In Locuinta mortilor (Hades sau cimitir, pe ramaneste, in nici un caz Iad sau Rai, dupa cultura ortodoxa!) merge orice om l moarte. Aici, nu mai exista nimeni care sa mearga, sa gandeasca, sa vorbeasca, sa simta sau sa urasca. E doar gramada de oase a celui mort. Daca nu mai exista nimic din ceea ce a fost candva fiinta vie, pentru ce se face pomenirea celui mort sau i se aduc pomene? nu-si mai au rostul.
    In acest loc (Locuinta mortilor) sta (doarme-caci moartea e ca un somn conform cu Ioan 11 cu versetele 11 la 14) pana la inviere.
    Daca omul cand moare intra intr-o stare de inexistenta (fizica, spirituala, sufleteasca), conform Scripturii (cum am vazut mai sus) cu cine comunica spiritistii cand cheama duhul lui Napolean sau altor peroane istorice?
    Cine vrea sa-i insele decat Satana care se preface in diverse persoane decedate, facandu-te sa crezi ca ele traiesc intr-o alta stare?

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Haideti, nu mai aveti nimic de spus? Inseamna ca vati clarificat.
    Sa ne gandim, in mod special, la moartea si invierea Mantuitorului. Asta ne apropie mai mult de Dumnezeu, ne face fericiti si ne face sa fim mai buni unii cu altii. Pe curand.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Mi-am dat seama ca nu am cu cine vorbi, eu caut sa gasesc adevarul prin toate mijlocelel ce mi le-a lasat dumnezeu, tu cauti doar in biblie ca sa iti demonstrezi ce ti-a zis pastorul.
    Cand vom ajunge in fata Dreptului Judecator, nu vom fi intrebati la ce relegie am fost afiliati ci ce am facut cu ceea ce ne-a dat, nu ne va intreba cate fapte buine am facut, ci care sunt roadele faptelor noastre. Pe Dumnezeu nu il intereseaza ca esti crestin-ortodox, catolic, baptis, musulman, evreu, budist sau alta religie, il intereseaza cum Lai slujit indiferent de religia in care te-ai nascut
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

gibilan_01 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    33

sunt intru-totul de acord cu tine si pe cei dragi ai nostri repausati ii vom pomeni in continuare fiindca avem chezasiia sfintiilor nostri care sunt semne de circulatie pt. drumul spre mintuirea sufletelor noastre.sectarii nu pot pricepe acest lucru fiind incurcati in paienjenisul si maracinisul invataturilor lor lipsite de substanta.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Mi-am dat seama ca nu am cu cine vorbi, eu caut sa gasesc adevarul prin toate mijlocelel ce mi le-a lasat dumnezeu, tu cauti doar in biblie ca sa iti demonstrezi ce ti-a zis pastorul.
    Cand vom ajunge in fata Dreptului Judecator, nu vom fi intrebati la ce relegie am fost afiliati ci ce am facut cu ceea ce ne-a dat, nu ne va intreba cate fapte buine am facut, ci care sunt roadele faptelor noastre. Pe Dumnezeu nu il intereseaza ca esti crestin-ortodox, catolic, baptis, musulman, evreu, budist sau alta religie, il intereseaza cum Lai slujit indiferent de religia in care te-ai nascut
    Adevaratul Dumnezeu isi descopera adevarul pe paginile Sfintelor Scripturi. Aici gasesti tot ce te intereseaza. Cautand in alta parte risti sa te ratacesti de adevar si de Dumnezeu.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Citat Citat din gibilan_01 Vezi post
    sunt intru-totul de acord cu tine si pe cei dragi ai nostri repausati ii vom pomeni in continuare fiindca avem chezasiia sfintiilor nostri care sunt semne de circulatie pt. drumul spre mintuirea sufletelor noastre.sectarii nu pot pricepe acest lucru fiind incurcati in paienjenisul si maracinisul invataturilor lor lipsite de substanta.
    Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti dea toata dragostea Lui.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    33

Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti dea toata dragostea Lui.
    mai avem citeva ore si fiind saptamina patimilor sper ca sfinta lumina a invieri sa ne lumineze pe toti si sa ne binecuvinteze cu dulcea invatatura duhovniceasca a sf.scripturi iar cu dinarul ce ne-a fost dat sa avem mare grija caci dl.IISUS ne va intreba ce am facut cu el.pacea mea v-o dau voua,iubitiva unii pe alti asa cum v-am iubit si eu pe voi HRISTOS A INVIAT

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Dumnezeu se afla in toata creatia lui , in ficare om este o picatura de Dumnezeu, si acea bucatica de dumnezeu cuprinde si ea adevarul lui Dumnezeu, Adevarul se poate descoperi in manifestarile celor ce il poarta.
    De ce sa neg sau sa resping acel adevar, de ce sa resping adevarul din creatia lui pentru ca astfel sigur il resping pe Dumnezeu. Consider ca respingerea lui Dumnezeu prin respingerea a tot ce ne ofera EL este un pacat sigur si mult mai grav decat riscul de a mai si gresi cu unele invataminte, apoi nici interpretarea bibliei nu se face mereu corect si ne duce e drumuri gresite, a invata din experienta, din viata te ajuta sa intelegi mai bine biblia.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    33

Citat Citat din antonyo Vezi post
    mortii cu mortii ,vii cu vii!!
    ce a devenit sufletul repausatului?el a schimbat numai situatia si locul.el nu mai este pe pamint;insa spiritul sau si capacitatile sale sunt aceleas ca si cind era printre noi.ceia ce iubea pe aceasta lume,iubeste si dincolo de mormint.el iubeste pe ai sai ca si mai inainte si este insufletit de o arzatoare iubire pt.Domnul.daca este asa de ce noi cei vii sa nu ii iubim la fel sau mai mult?astazi HRISTOS AINVIAT si portile cele vesnice ale iadului spargindule pe Adam cu ai lui eliberindui din robia pacatului.azi sa creat legatura intre cer si pamint noi cei ce vom raposa in Domnul in Domnul vom si invia la judecata de care nu va scapa tot cel ce e nascut din femeie.asta este nadejdea noastra si pt. asta noi traim pe noi ne va mintui MintuitorulsiDomnul nostru IISUS HRISTOS ceilalti care nu au aceasta nadejde sa ii mintuiasca alt-cineva.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    33

cine ma indoctrinat pe mine vietile sfintilor care si la ora actuala uni sunt printre noi, ceia ce fac o fac fara nici un interes material o fac fiindca ma bazez pe raspunsurile [verificate]pe care Domnul si Mintuitorul nostru IISUS HRISTOS mi-lea dat la ces de grea cumpana si m-a facut un luptator si un invingator in razboiul cu cel rau,de fapt ce spun eu,nu am invins eu ci HRISTOS care este pricina a tot binelui. slavit sa fie Domnul in veci Amin

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

N-am spui eu ca sufletele cu pacate mari vor muri. Fii mai atent la ce citesti si citezi.
    Totusi tu ai spus, ai mai jos un citat de al tau
    Citat Citat din Tomas Morus
    4.Cã iatã toate sufletele sunt ale Mele; cum este al Meu sufletul tatãlui, tot asa si sufletul fiului; sufletul care a gresit va muri.
    20. Sufletul care pãcãtuieste va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatãlui, si tatãl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rãu, rãutatea sa.
    Da, sunt de acord cu afirmatia ta "Dumnezeu este absolut drept, si tot ceea ce intreprinde este ca urmarea unor decizii perfect juste". Daca vrei mai multe lamuriri citeste ce i-am scris lui Caludiu. O zi buna.
    Bun, si eu consider acelasi lucru, atunci conform teoriilor tale rezulta ca Dumnezeu este nedrept.
    Te rog sa imi dai o explicatie
    De ce unii oameni se nasc cu anumite conditii de a il cunoaste pe Dumnezeu, in familii crestine cu parinticare il Slujesc pe Dumnezeu, iar altii se nasc in familii unde nu se cunoaste despre Dumnezeu, sau in unele care lupta impotriva lui Dumnzeu, care il combat. De ce unii oameni se nasc in saracie si lipsuii, cu boli grave, handicapuri, lipsiti de inteligenta, iar altii au tot ceea ce au nevoie au acces la scoli, au o inteligenta peste medie.
    Consideri ca toti oamenii sunt creati de Dumnezeu fie ca sunt nascuti in religie crestin-ortodoxa, crestina catolica, baptista, adventista, musulmana, hindi sau alta religie mai mica sau mai mare. Atunci ce se intampla cu cei care sau nascut in alta religie si nu au avut cum sa il cunoasca pe Iisus.
    Conform teoriei tale ar insemna ca Dumnezeu este nedrept si unora le da o multime de sanse si altora nici o sansa spre mantuire.
    Comform teoriei tale chiar nu conteaza ce fac in viata, in ultima clipa pot sa fac tot raul posibil, sa omor, sa violez, sa fur ca oricum sufletul tau nu va mai exista dupa moarte.
    Si totusi eu consider ca crestinismul se bazeaza cel mai mult pe Noul Testamen si nu pe Vechiul Testament , acesta din urma in multe parti este incompatibil cu ceea ce ne-a invatat Hristos
    Un site
    si un

Subiecte Similare

1. Muzica - iti influenteaza starea?
    De AndCriss in forum Discutii libere
    Replici: 3
    Ultimul post: 11 apr 2010, 03:24

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •