Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 2345678
Rezultate de la 106 la 111 din 111

Subiect: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

HareKrishna este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

nu pot decat sa apreciez faptul ca nu sustii o doctrina insultatoare la adresa lui dumnezeu si anume doctrina iadului etern.
    poate ai simtit pace insa nu se poate sa fi asa impacat cand atractia catre divin se poate manifesta si mai arzator in despartire.
    fara aceasta despartire poti ramane la stadiul de copil in cele spirituale,impacat dar nu arzator.
    cum am mai spus ,divinul este si un drum si o destinatie.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Citat Citat din HareKrishna Vezi post
    poate ai simtit pace insa nu se poate sa fi asa impacat cand atractia catre divin se poate manifesta si mai arzator in despartire.
    fara aceasta despartire poti ramane la stadiul de copil in cele spirituale,impacat dar nu arzator.
    Orice e posibil, dar nu e cazul meu.
    Pavel este foarte arzator, plin de fervoare, mai ales cand pune capat despartirii si revine. Sa fii copil, in ziua de azi, e un lux, dar e una dintre cerintele revenirii.
    In legatura cu greselile Bizantului sau ortodoxismului rus, nu cred ca trebuie judecata bunatatea lui Hristos si a legilor sale (VT nu intra in discutie; este pastrat in Biblie ca o lectie de istorie, iar nu ca un cod moral vigent), ci mai curand (in)capacitatea reprezentantilor sai lumesti ai de a-si indeplini misiunea. Dar tu nu ai gresit niciodata?
    Nicaieri in NT Hristos sau apostolii mananca carne. De altfel, una dintre cele 10 porunci este "sa nu ucizi". Dar nu spune ca fac exceptie animalele. Deci, cine ucide animale (cu sange cald) pentru hrana face un pacat.
    Nu stiu, mai ramasese ceva in deziluzie?
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Didina Vezi post
    Nu stiu, mai ramasese ceva in deziluzie?
    Da, doctrina iadului etern. Dar Sf. Pavel spune ca "Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu!" Ultimul lucru pe care l-ar face Dumnezeu este sa renunte la cineva, si la lume, prin extensie, si sa-l (s-o) creeze din nou. Cei care ajung la moarte (a sufletului, despre care vorbeste Pavel) o fac din alte cauze, nu pentru ca Dumnezeu nu le ofera infinite posibilitati de a o evita! Dar, El merge pe principul ca "nimeni nu e de neinlocuit!", in sensul ca, daca te nasti ca fiu al lui Avraam, sau "brahman" (ca tot vorbim de religii orientale), sau fariseu, nu te culca pe laurii victoriei ca nemurirea sufletului iti este data prin nastere, indiferent cate greseli faci, caci "Dumnezeu ii scoate pe fiii lui Avraam chiar si din piatra!" pentru a-i inlocui pe acei fii care gresesc. (Ioan Botezatorul).
    De aceea, cand este vorba de rasplata sau de pedeapsa, Dumnezeu este foarte just, pentru ca nu de/favorizeaza pe nimeni!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Iata ce spune Krishna in cantul al 10-lea din Bhagavat Gita:
    Eu sunt principiul devenirii, inceputul, mijlocul si sfarsitul ei. Printre fiinte sunt cea mai nobila dintre toate. Printre fiinte sunt cea mai nobila dintre tot ce a devenit. Printre fiintele spirituale eu sunt Vishnu, printre stele eu sunt Soare, printre luminatorii cerului eu sunt Luna, printre elemente focul, printre muntii inalti Meru; Sunt printre ape marele ocean si printre rauri Gangele, printre multimea de copaci eu sunt Ashvatta, sunt, in adevaratul sens al cuvantului, stapanul oamenilor si al tuturor fiintelor ce traiesc acolo, sunt sarpele cel vesnic dintre serpi, cel care sta la temelia existentei insasi."
    In alta parte, tot in Vede, devasii se aduna in jurul tronului celui Atotputernic si Ii cer cu evlavie sa spuna cine este El insusi. Atunci, Atotputernicul - Dumnezeu universal in sensul vechii Indii - raspunde: Daca ar exista un altul ca mine, m-as descrie prin el. Eu sunt din eternitate si voi fi in intreaga eternitate. Sunt cauza prima a toate, cauza a tot ce se afla la vest, est, nord si sud, cauza a tot ce se afla sus in inalturi si jos in adancuri. Eu sunt totul si sunt mai batran decat tot ce exista. Sunt stapanul stapanilor. Sunt Adevarul insusi, sunt Revelatia insasi, Cauza revelatiei. Eu sunt cunoasterea, cucernicia, sunt dreptatea. Eu sunt atotputernic!"
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Tot in Vede se da raspunsul la intrebarea "Care este cauza tuturor lucrurilor?"
    Aceasta cauza a lumii este focul, este Soarele, si de asemeni Luna; este de asemenea acest brahman pur si aceasta apa si aceasta creatura, cea mai elevata dintre toate. Toate clipele si toate saptamanile, toate lunile, toti anii, toate veacurile, toate mileniile, toate milioanele de ani au iesit din personalitatea sa ce radiaza, pe care nimeni nu o poate intelege, nici sus, nici jos, nici imprejur si nici in centru, acolo unde ne gasim noi!"
    Dar si Moise il vede pe Iahve (cauza lumii) in focul aprins, iar Iahve este Luna, care nu are lumina proprie, ci o reflecta pe cea a Soarelui- Hristos.
    Un site despre

HareKrishna este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Minunea lui Prabhupad.
    Cand cineva a intrebat cand are timp Prabhupad sa isi spuna cele 64 de runde din moment ce scrie toata ziua carti,un devot l-a rugat sa isi puna urechea langa saculetul cu matanii a lui Prabhupad.Din el se auzea constant manta harekrsna.

Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 2345678

Subiecte Similare

1. Dictionar de cuvinte in sens spiritual
    De cris in forum Discutii libere
    Replici: 0
    Ultimul post: 14 feb 2008, 19:48

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •