Pagina 7 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul
Rezultate de la 91 la 105 din 111

Subiect: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Citat Citat din savanah Vezi post
    Cine sunt cei care cred ca Pamantul are 7500 ani ?
    Cei 7500 de ani aproximativ, ce sunt dedusi din Biblie, au legatura cu aparitia stramosilor evreilor si a poporului evreu, Biblia este o istorie a poporului evreu in care sa lasat scris doar ceea ce a convenit evreilor.
    In Biblie nu este trecuta istoria celorlalte popoare ce au trait cu mult inainte de Evrei
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Citat Citat din shyamasundar Vezi post
    Vedele, Vedanta - studierea lor poate oferi intelegere si apropiere de Dumnezeu. Cunoasterea vedica atinge foarte multe subiecte.
    Subscriu. Ai citit ce spune Rudolf Steiner despre asta? De exemplu, in cartea "Bhagavad Gita si Epistolele lui Pavel?".
    Am inteles argumentele tale din ultima postare, cam aceleasi neajunsuri le observa si Steiner si pentru asta invata ebraica, re-traduce capitolele din geneza sau acele pasaje din NT care sunt eronate, si pe baza informatiilor din hinduism reinterpreteaza Evangheliile, suplinind acele lipsuri la care te referi.
    Faptul ca postezi pe aceasta tema, al carei titlu este nerelevant, si ca iti place sa provoci putin, atrage neintelegerea corecta a postarilor tale, caci in tot ceea ce spui, personal, nu gasesc nimic de contraziz. Cum spuneam, subscriu.
    Am observat ca tii foarte mult la anumite etape din evolutia ta si, recunosc, disimulezi foarte bine ca ai trecut de ele.
    Ultima editare de Didina : 14 sep 2010 la 00:57

shyamasundar este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

[QUOTE=Didina;26568]Subscriu. Ai citit ce spune Rudolf Steiner despre asta? De exemplu, in cartea "Bhagavad Gita si Epistolele lui Pavel?".

Da am citit aceste conferinte - parca ca si conferinta este scrisa- Bhagavad-Gita si Epistolele lui Pavel.

- cand am expus mai sus acele idei ma refeream ca ele ajung la cei mai multi oameni, si au ajuns si la mine, si de aceea le-am punctat.
    - Da poate ca este o usoara provocare. Imi aduc aminte ca cineva spunea ca provocarile pot ajuta in progresul spiritual. Oricum incerc sa scot in evidenta anumite aspecte care pun semne de intrebare, astfel ca fiecare sa aiba de meditat - cate ceva, cate un aspect. Sper ca acest fapt sa fie de folos.

shyamasundar este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Un mare dezavantaj al hinduismului este ca promoveaza si venereaza involutia, prin reintruparea oamenilor in forme inferioare de viata, de tipul animalelor, plantelor sau a altor vietati. Se intrupeaza in forme inferioare doar acele fiinte care au gresit foarte , foarte tare intr-o viata, si acele entitati nu trebuiesc venerate ci din contra, de ele trebuie sa te feresti. Nici macar cei care ajung in infern (locul unde traiesc demonii), si devin asemanatori cu demonii mici nu se intrupeaza in regnuri inferioare
    - hinduismul cuprinde mai multe sisteme - religioase, filosofice etc. Hinduismul este un cuvant pentru a zice intregul format de aceste sisteme. Deci pot vorbi de sistemul pe care l-am studiat, sau din cartile pe care le-am studiat, si nu de hinduism.
    - Cunoasterea vedica nu promoveaza si nici nu venereaza involutia. Ca spune despre pericolul caderii in forme inferioare decat cea umana, asta asa e, dar nu incurajeaza pierderea acestei forme. Ar fi ideea aia: daca tu ai forma de viata umana si nu folosesti aceasta posibilitate pentru a evolua - sau macar sa te mentii - atunci de ce sa mai fii om daca nu te deosebesti de animale; Altfel spus: daca esti om si te comporti ca si "un porc" atunci vei fi dupa asa cum doresti. Mancand carne "ingerezi" din energiile inferioare ale acestor animale (inclusiv durere, si la nivel fizic in momentul mortii acestea emana anumite subtante)si din calitatile acestora.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Problema nu sunt Vedele sau Coranul sau crestinismul, intr-adevar, ci acei care interpreteaza gresit textele lor.
    Involutia nu inseamna pierderea unei structuri, ci involutia sau nedezvoltarea acelei structuri pana la aparenta ca nu mai exista. Vascul este un animal involuat care se comporta ca o planta, in mitologiile nordice fiind simbolul zeului Baldur (sau Boldur), al fortelor Intunericului.
    Maimuta este un om involuat, ce se comporta ca un animal. Va recomand studiul antropologic, asupra acestui ultim aspect, al dlui. Hans- Gerhard Wyneken din pagina:
    http://pamant-iubit-2009.go.ro/Paman...ulaug_2009.pdf

HareKrishna este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Sufletul este adevăratul ego.
    Substanța din care este făcut sufletul este iubirea divină.
    Implicația este că sufletul e spiritual, fiind făcut din iubire divină.
    Există doua poziții despre care sufletul ar trebui să întrebe – lumea materială neinsuflețită, și lumea spirituală.
    Sufletul e situat initial intr-o a treia poziție, care este asemenea unei condiții de vis , care este zona de intersectie dintre celelalte doua.
    Fiind situat in locul unde cele două lumi se intâlnesc, jiva le vede pe amandouă , lumea inertă, si lumea spirituală.
    Asa cum un pește mare intr-un râu uneori merge către malul estic iar alteori către cel vestic, la fel si sufletul, fiind situat in „apa“ oceanului cauzal, care se află între lumile inerte Si cele conștiente, treptat se apropie când de un mal când de celălalt, adică locul visului și locul trezirii.
    Intrarea in lumea inerta se face cu ajutorul unui invelis de iluzie numit falsul ego.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din HareKrishna Vezi post
    Fiind situat in locul unde cele două lumi se intâlnesc, jiva le vede pe amandouă , lumea inertă, si lumea spirituală.
    Da, asa o fi, dar ceea ce nu spune Jiva este ca pentru a le vedea pe amandoua (a fi clarvazator) a trebuit sa renunte la harul intuitiei si al inspiratiei. Inainte de Hristos era imposibil sa treci prin toate cele trei stari, trebuia sa sacrifici ceva.
    Ai o biblie in casa? Daca da si ai citit-o, vei vedea si acolo ca discipolii lui Ioan Botezatorul (mai putin doi) nu au putut fi si discipolii lui Hristos. Si stateau pe margine si sufereau, si suferind intrebau pe Hristos: "De ce acestia nu postesc (se desfateaza cu apropierea ta) si noi da?"
    Dar, de la Hristos incoace, fiecare dintre noi are posibilitatea, fara sa sacrifice nimic, sa treaca prin "faza" Jiva, apoi sa fie inspirat, si apoi sa obtina cunoasterea intuitiva (nu stiu sa-ti dau corespondentul fiecareia din Vishnuism) si cred ca si Jiva, si toti ceilalti despre care tu scrii aici, sunt foarte tristi ca te poticnesti in falsul tau ego si te incapatanezi sa-i venerezi, si nu dai pasul cel mare, spre Hristos.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Didina Vezi post
    te poticnesti in falsul tau ego si te incapatanezi sa-i venerezi
    Si daca asta are de facut acum, fiindca n-a facut-o cand trebuia? Cum altfel am afla, corect si pertinent, si despre Vishnuism, decat de la oameni pasionati?
    si nu dai pasul cel mare, spre Hristos.
    Cand va veni vremea o va face, pana atunci are altceva de facut si o face bine.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Si daca asta are de facut acum, fiindca n-a facut-o cand trebuia? Cum altfel am afla, corect si pertinent, si despre Vishnuism, decat de la oameni pasionati?

Cand va veni vremea o va face, pana atunci are altceva de facut si o face bine.
    spor la lectura, atunci!

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Da, asa o fi, dar ceea ce nu spune Jiva este ca pentru a le vedea pe amandoua (a fi clarvazator) a trebuit sa renunte la harul intuitiei si al inspiratiei. Inainte de Hristos era imposibil sa treci prin toate cele trei stari, trebuia sa sacrifici ceva.
    Ai o biblie in casa? Daca da si ai citit-o, vei vedea si acolo ca discipolii lui Ioan Botezatorul (mai putin doi) nu au putut fi si discipolii lui Hristos. Si stateau pe margine si sufereau, si suferind intrebau pe Hristos: "De ce acestia nu postesc (se desfateaza cu apropierea ta) si noi da?"
    Dar, de la Hristos incoace, fiecare dintre noi are posibilitatea, fara sa sacrifice nimic, sa treaca prin "faza" Jiva, apoi sa fie inspirat, si apoi sa obtina cunoasterea intuitiva (nu stiu sa-ti dau corespondentul fiecareia din Vishnuism) si cred ca si Jiva, si toti ceilalti despre care tu scrii aici, sunt foarte tristi ca te poticnesti in falsul tau ego si te incapatanezi sa-i venerezi, si nu dai pasul cel mare, spre Hristos.
    Am fost calugar ortodox si am citit Biblia inca de la varsta de 13 ani.Acea Biblie inca o mai am .Si inca multe carti ortodoxe,unele le-am donat la biblioteca bisericii din parohia mea.Invatatura despre suflet(jiva)nu se refera la intuitie ,nici la vreo "faza" ci la starea primordiala si apoi "insamantarea" sufletului in oceanul cauzal.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Da, asa o fi, dar ceea ce nu spune Jiva este ca pentru a le vedea pe amandoua (a fi clarvazator) a trebuit sa renunte la harul intuitiei si al inspiratiei.
    Cum spuneam, Jiva accede doar la harul clarvederii, sau se ridica pana la contemplarea Duhului Sfant, renuntand la inspiratie si intuitie, care sunt necesare pentru contemplarea Logosului.
    Dar atunci cand arzi etapele, cum cred ca s-a intamplat in cazul tau, este normal sa fii "trimis inapoi" si sa consolidezi anumite aspecte.
    Ma bucur ca ti-e familiara Biblia, poate stabilesti conexiuni intre vishnuism si NT. Nu cred ca ai fost atat de dezamagit de ortodoxism incat sa refuzi sa "apelezi" la el in scrierile tale. Si daca da, nu e vina ortodoxismului, este nesansa de a alege drumul manastirii intr-o epoca in care se cere prezenta calugarilor in lume!
    Si eu sunt un "calugar" in esenta, iar diferenta dintre un calugar de la manastire si mine este ca m-am imbracat in haine laice si m-am aruncat in valtoarea acestei lumi.
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Cum spuneam, Jiva accede doar la harul clarvederii, sau se ridica pana la contemplarea Duhului Sfant, renuntand la inspiratie si intuitie, care sunt necesare pentru contemplarea Logosului.
    Dar atunci cand arzi etapele, cum cred ca s-a intamplat in cazul tau, este normal sa fii "trimis inapoi" si sa consolidezi anumite aspecte.
    Ma bucur ca ti-e familiara Biblia, poate stabilesti conexiuni intre vishnuism si NT. Nu cred ca ai fost atat de dezamagit de ortodoxism incat sa refuzi sa "apelezi" la el in scrierile tale. Si daca da, nu e vina ortodoxismului, este nesansa de a alege drumul manastirii intr-o epoca in care se cere prezenta calugarilor in lume!
    Si eu sunt un "calugar" in esenta, iar diferenta dintre un calugar de la manastire si mine este ca m-am imbracat in haine laice si m-am aruncat in valtoarea acestei lumi.
    asemanarile intre vaisnava si ortodoxie sunt destul de numeroase.
    chiar am de gand in viitor sa scriu un eseu in care voi face comparatie intre cele 2 religii.
    ar fi cateva dezamagirii in ortodoxie printre care urmatoarele:
    -doctrina imorala a iadului etern(cea mai mare insulta la adresa bunatatii lui dumnezeu)
    -uciderea celor de alte religii de catre ortodocsi(vezi de ex. uciderea celor de alte religii de catre ortodocsii imperiului bizantin sau de catre inchizitia ortodoxa rusa)
    -mancatul de carne care duce la lipsa avansului spiritual.
    -existenta legilor imorale date de dumnezeu mai ales in vechiul testament,iar crestinii gnostici recunoasteau acest lucru;dupa parerea acestor crestini ,vechiul testament nu a fost scris de dumnezeu ci de un demiurg rau.
    observ ca ai citit despre isihasm,ma intreb daca si practici zilnic rugaciunea inimii.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

asemanarile intre vaisnava si ortodoxie sunt destul de numeroase.
    chiar am de gand in viitor sa scriu un eseu in care voi face comparatie intre cele 2 religii.
    ar fi cateva dezamagirii in ortodoxie printre care urmatoarele:
    -doctrina imorala a iadului etern(cea mai mare insulta la adresa bunatatii lui dumnezeu)
    -uciderea celor de alte religii de catre ortodocsi(vezi de ex. uciderea celor de alte religii de catre ortodocsii imperiului bizantin sau de catre inchizitia ortodoxa rusa)
    -mancatul de carne care duce la lipsa avansului spiritual.
    -existenta legilor imorale date de dumnezeu mai ales in vechiul testament(...)
    Eu zic ca daca se iau aceste aspecte rand pe rand, in profunzime, vom vedea ca sunt aparente dezamagiri. Astept cu drag eseul, cand vei crede de cuviinta!
    Dupa o tentativa de "manastireala" pe la 17 ani, m-am pregatit sa dau la facultatea de teologie. Citind Catehismul, Dogmatica, si inca ceva (nici nu mai stiu, a fost acum multi ani), mi-am zis ca facultatea asta nu ma poate apropia de intelegerea lui Dumnezeu, cum nici biserica nu o facea. Si ca, cel mult, ma poate invata sa fac exegeze ale Bibliei, sau exegeze la exegezele altora despre Biblie. Si mi-am zis ca nu merita, ca pot s-o fac si acasa la mine!
    In general, cand iti pui sperante si ai expectative fata de ceva, cand te dezamageste, o perioada cel putin, nu mai vrei sa stii de el. Apoi il provoci. Mie imi este clar ca provocarea ta (din titlul acestei teme) se datoreaza unei dezamagiri. Dar amagirea tine de fapt de expectativele noastre, nu de capacitatea sau incapacitatea celuilalt.
    Un site despre

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

in absenta altei facultati si facultatea de teologie ar fi fost foarte buna,macar prin metodologia folosita in exegeza.
    chiar as fi interesat de daramarea aparentelor dezamagiri;daca ai argumente in sustinerea iadului etern,fanatismul bizantin sau ce am mai criticat acolo,ar fi bine venite.
    am pus titlul acestui topic nu ca o provocare ci fiind o constatare personala.
    dar accept orice provocare ,orice tentativa de daramare a ceea ce am spus.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

in absenta altei facultati si facultatea de teologie ar fi fost foarte buna,macar prin metodologia folosita in exegeza.
    chiar as fi interesat de daramarea aparentelor dezamagiri;daca ai argumente in sustinerea iadului etern,fanatismul bizantin sau ce am mai criticat acolo,ar fi bine venite.
    am pus titlul acestui topic nu ca o provocare ci fiind o constatare personala.
    dar accept orice provocare ,orice tentativa de daramare a ceea ce am spus.
    De ce spui "ar fi fost"? Niciodata nu e tarziu.
    Nu sustin iadul etern. Ma bazez pe NT si mai putin pe cel vechi.
    Citind postarile tale am simtit o mare pace, dar nu si impacare!
    Nu am spus niciodata rugaciunea inimii, dar am ajuns la efectul ei pe alte cai. Nu apartin nici unei religii, nici unui popor, nici unei scoli de spiritualitate, dar m-am intersectat cu multe. Ma simt de pretutindeni si de nicaieri, mai pe scurt.
    In multele cautari, am simtit si eu aceeasi pace pe care ti-o da adevarul vreunei religii, sau al unei scoli, dar am gasit impacarea prin Hristos. Ca sa intelegi despre ce vorbesc, exista in Evanghelia lui Ioan un pasaj, in capitolul 14. v.27: "Pace va las voua, Pacea Mea o dau voua, (dar) nu precum da lumea va dau Eu(...)"
    Pacea hristica este un dar mai mare decat iubirea hristica, atunci cand toate religiile/pacile lumii amutesc, cand cautarile iau sfarsit, cand inceputurile si sfarsiturile se evapora, cand totul este saturat de iubire si cazi intr-o adanca impacare cu tot, si totul e un moment etern, "invecii vecilor".
    Un site despre

Subiecte Similare

1. Dictionar de cuvinte in sens spiritual
    De cris in forum Discutii libere
    Replici: 0
    Ultimul post: 14 feb 2008, 19:48

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •