Pagina 6 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul
Rezultate de la 76 la 90 din 111

Subiect: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

HareKrishna este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

[media]http://api.ning.com/files/KXhrw*qftK2ws-siUlMAy5nA*Zu17ofNAh9eEEJUU8rmjRD5xhklT-PdIfhKKG1dF*VfNO11BJoVMMHP2KhMJxara7s4xqG9/6Goswamis.jpg[/media]
    [media]http://api.ning.com/files/NAamu-Bqpi6XD9m*ai2bjNTf3CYJm*f2T5*iFm9DN732y9DedTfvqIVE ApQsgT5V1u57c3gR*15xQt3kEPXxTHE13dh1k2ZY/CentrulHareKrishnaOradea.JPG[/media]
    http://faunpas.ning.com/photo/centru...context=latest

wonderface este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    17

Post Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Stimati comentatori

Nu va mai certati ...sa va spun eu cum stau lucrurile,...insa e putin cam mult de spus.Sa sintetizez si sa zic macar ca Dumnezeu a facut lumea cu toata diversitatea din ea de la firul de par al lui Vishnu pana la Isus. A pus in ea multe invataturi bune care te fac sa-l cunosti pe El printre altele care te departeaza de El dar care de fapt si acestea te fac sa-l cunosti tot pe El pentru ca iti arata ca celelalte sunt mai folositoare.
    Apoi fii atent unde vezi ca este dragoste si pentru dusmani, unde este post si rugaciune si privatiuni aduse jertfa pentru El, unde sunt rugaciuni pentru binele conducatorilor , a armatei, a poporului, a celor bolnavi,...unde simti ca Dumnezeu iti iarta pacatele dupa spovedanie etc....acolo este calea !
    Singurul dintre toti invatatorii lumii care a spus si a demonstrat ca este Fiul lui Dumnezeu, deci Dumnezeu pana la urma, a fost Isus.
    Am citit despre toate religiile lumii , multe foarte interesante ..mai ales in india insa niciuna nu are profunzimea Ortodoxismului chiar daca am vazut adevaruri mari spuse in alte religii si care nu sunt spuse in ortodoxie dar sunt spuse in Biblie si nimeni nu te opreste "sa te duca capu'" si sa interpretezi Biblia la un nivel mai ridicat.De exemplu va pot da un pasaj din Biblie unde scrie clar despre reincarnare-reintrupare in mai multe vieti pentru evolutia sufletului.
    Doar sa-mi spuneti si va dau citatul....ca sa vedeti ca nu este nevoie sa ramana cineva la Vishnu-ism pentru ca scrie totul in Biblie, celelalte religii si invataturi te ajuta sa filtrezi tot ce e mai bun si sa te indrepti spre adevar pe care eu il gasesc in Crestinismul Ortodox
    iar a crede ca Dumnezeu este impersonal este o mare greseala, sau ca sufletele noastre vor umbla brambura prin tot felul de lumi spirituale fara stapan nu cred ca ne da prea multa speranta....adevarul este ca Domnul ne ofera tot ce avem nevoie aici in fiecare moment si ne va oferi si acolo la fel si inca mult mai mult ...dar totul va fi cu el, cu sustinerea lui, cu dragostea lui ne va arata cum a facut si cum face tot ce face in lumea materiala si spirituala.
    A crede ca lumea aceasta este o lume de "furnici" care tot haladuiesc pe pamant, proaste , fara un scop , si neinsemnate pentru un dumnezeu care are alte treburi mai importante ...dar pe alte planete este o greseala enorma inoculata de materialisti.Adevarul este ca Dumnezeu a creat aceasta lume pentru noi special, ne-a sustinut si ne-a crescut exact cum iti cresti propriul copil care la inceput e prost dar se desteapta cu timpul cu efort din partea parintilor si a copilului personal.Iar cand copilul este copt sa inteleaga lucruri complicate ..parintii sunt nerabdatori sa i le impartaseasca......in aceeasi situatie suntem noi , de copii ai Domnului , si cine este copt va primi mai mult vezi citatul "celui ce are i se va mai da iar celui ce n-are (suflet evoluat) i se va lua si ceea ce are"...suna rau daca te gandesti la lucruri materiale numai ca citatul se refera la lucruri spirituale........este mult de spus ...mai vorbim

shyamasundar este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Singurul dintre toti invatatorii lumii care a spus si a demonstrat ca este Fiul lui Dumnezeu, deci Dumnezeu pana la urma, a fost Isus. - argumente in favoarea acestei concluzii, va rog

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

e o idee: "Cei care slujesc zeilor merg la zei; cei care slujesc străbunilor merg la străbuni; la demoni merg cei care sacrifică demonilor; dar cei ce-mi sacrifică, la mine vin." (Bhagavad-Gita 7:25)

Ar rezulta din verset ca fiecare merge acolo unde isi fixeaza tinta si caruia ii slujeste si il iubeste.

- am avut multe de invatat, de realizat si constientizat studiind cunoasterea vedica.
    Dumnezeu are mai multe nume si aspecte. Allah - banuiesc ca va este mai familiar ca si nume al lui Dumnezeu. Sau El-roy, El Shaday, nume mentionate in Vechiul Testament. Asa si Vishnu, Krishna, Rama, Narayana, Jagannath sunt nume ale lui Dumnezeu.

Va urez mult succes pe calea ce ati ales-o.

Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    17

Pe Dumnezeu poate sa il cheme si Georgescu si chiar se numeste asa cand Dumnezeu se afla in corpul al carui nume este Georgescu ..asta nu schimba cu nimc adevarul.

Din verset reiese ca cei ce aleg zeii, demonii etc nu merg nicaieri ci numai cei care aleg pe Dumnezeu.Pentru ca cei ce aleg sa mearga la "Georgescu" raman cu buza umflata pentru ca acesta este doar un aspect al lui Dumnezeu , o butaforie , un decor din scena vietii spirituale, o momeala ....care nu exista in realitate.
    Adevarul este ca numai Dumnezeu exista...restul sunt creatii arbitrare spre inselarea multora si spre lamurirea unora.
    Eu m-am lamurit total dupa ce am studiat aceste religii indiene si altele.
    Altceva ce-ar mai fi de spus .....

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

"Cei care slujesc zeilor merg la zei; cei care slujesc străbunilor merg la străbuni; la demoni merg cei care sacrifică demonilor; dar cei ce-mi sacrifică, la mine vin." (Bhagavad-Gita 7:25) rezulta clar ca cei ce slujesc zeilor merg la zei, cei care slujesc la strabuni merg la strabuni ....
    Trebuie realizate mai multe aspecte in legatura cu Dumnezeu: ca are nenumarate aspecte si manifestari, si ca intreg si ca parte, si ca Persoana Suprema, si ca Dumnezeu din inima, si partea personala si parte impersonala. P
    Cand incepi sa cunosti o persoana incepi sa cunosti parti din el, aspecte, calitati, nu ai cum sa cunosti persoana dintr-odata pe de-a intregul.

Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    17

Sa nu ne incurcam in amanunte si cuvinte si sa privim esenta ..altfel nu vom avansa niciodata.Sunt lucruri foarte importante de stiut si noi ne pierdem in aspectele lui Dumnezeu.
    Pai aspectele lui Dumnezeu formeaza lumea aceasta toata de la microb la galaxii....ce mai e de spus aici mai mult decat totul.Am spus.
    De exemplu , de ce e importanta ortodoxia ?...tocmai pentru ca vorbeste si pune accent pe Tatal-Fiul-Sfantul Duh.....Pare o partitura spusa la nesfarsit de oameni insa daca te gandesti la Trinitate astfel ca fiind Tatal adica Dumnezeu, Fiul Isus suntem noi oamenii adica creatia Lui iar Sfantul Duh este "platforma, softul, legile" care tin lumea .Putem merge mai departe si putem spune ca Maica Domnului este materia, lumea materiala care neincetat naste oameni si implicit pe Isus. Asa vad eu ...nu veneram doar o persoana Maria Mama lui Isus pentru ca putea fi oricare alta insa aceasta veneratie are ceva mult mai profund si anume Maica Omului care permite nasterea in trup si anume Materia...........Toate acestea , evident, sunt aspecte ale lui Dumnezeu doar ca sa putem intelege cate ceva insa nu este nimic separat de Dumnezeu ci toate sunt Dumnezeu ....el doar le-a separat in teorie.

Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    17

Poti reformula astfel :"cei care studiaza vedele il respecta pe Dumnezeu(Isus) si ii respecta misiunea inalta pe care a avut-o si planul de a crea omul si universul ....dar noi studiem vedele si nu prea avem timp de altceva , sa fie multumit ca-l respecta marile entitati".......Dati-va doua palme si mai ganditi-va. Cu prietenie o spun

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

Vedele, Vedanta - studierea lor poate oferi intelegere si apropiere de Dumnezeu. Cunoasterea vedica atinge foarte multe subiecte.

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Sri Caitanya arată forma universală
    pe care și Krișna a arătat-o lui Arjuna

Șri Krișna Caitanya Își arată Forma Universală lui Advaita Acarya și Nityananda Prabhu
    Așa cum este revelat în cartea lui Vrindavan Das Thakur, numită Caitanya Bhagavat 2.24.38-63 :

În timp ce lamentarea lui Avaita continua să crescă, acesta începu să se rostogolească în praful curții lui Șrivas Pandit.

Vișvambhara (Șri Caitanya) care se află agajat în activități în propria sa locuință, a înțeles cauza lamentărilor lui Advaita (care se afla la Șrivas Pandit).

Minunatul Domn, care tot timpul este în extaz, îndepărtează suferința devoților Săi.
    De aceea se duse în acel loc unde Advaita se rostogolea pe pământ.

Văzând starea lamentabilă a lui Advaita, Domnul Îl luă de mână și îl duse în Templul lui Vișnu, închise ușa și se așeză.

Domnul zâmbi și spuse: Ascultă Acarya, care e dorința Ta? Spune-mi, ce pot face pentru tine?

Advaita replică : Tu ești esența tuturor Vedelor. Te vreau doar pe Tine oh Doamne. De ce altceva aș mai avea nevoie ?

Domnul zâmbi și spuse : Sunt chiar aici. Spune-Mi, ce altceva îți dorești?

Atunci Advaita replică: Oh, Domane, tot ceea ce spui este pe deplin adevărat. Tu ești de fapt singurul subiect al Vedelor și al Vedantei (concluziei Vedelor).

Și totuși, aș dori să-Ți admir opulențele.
    Domnul spuse: Spune-mi exact ceea ce vrei.

Advaita replică: Oh Doamne, ama o dorință puternică de a vedea acea formă pe care Tu (ca și Krișna) i-ai arătat-o mai înainte (cu 4500 de ani) lui Arjuna.

De îndată ce Advaita rosti aceste cuvinte, văzu un car de luptă înconjurat de armate pe câmpul de luptă.

El văzu pe carul de luptă o personalitate întunecată la culoare (Șri Krișna care luase forma lui Vișnu) cu patru mâini,care țineau : cochilia sunătoare, discul de foc (sudarșan chakra), buzduganul și floarea de lotus.

Apoi văzu forma universală, consistând din nenumărate universuri, luni, sori, oceane, munți, râuri și păduri.

El văzu nenumărați ochi, brațe și fețe. Apoi îl văzu pe Arjuna oferind rugăciuni Domnului.

Mari văpăi emanau din gurile acelei forme universale. Advaita Acarpa a fost în stare să o vadă datorită milei Domnului.

Orice persoană păcătoasă care-i ofensează sau torturează pe alții este ars de focul ce emanează din gura Domnului Caitanya.

Nimeni nu este capabil să vadă această formă a Domnului. Advaita Acarya a putut să o vadă datorită milei Domnului.

Advaita a plâns în extazul iubirii, datorită puternicului atașament pentru Domnul. Luând un fir de iarbă în dinți (în semn de umilință) a cerșit în mod repetat să aibă parte de serviciul devoțional pentru Acesta.

Între timp Nityanana Prabhu hoinărea prin Nadia în mare extaz.

De vreme ce Nityananda cunoaște toate manifestările Domnului, a înțeles că Domnul își arăta forma Sa universală.

Repede se prezentă în casa lui Șrivas Pandit, unde se afla Domnul și răgi ca un leu în fața ușii templului.

Realizând că Nityananda a sosit, Vișvambhara (Șri Caitanya) deschise repede ușa.

Când Nityananda a văzut forma Domnului,care consta din nenumărate universuri, închise ochii și căzu la pământ oferind plecăciuni.

Domnul spuse: Ridică-te Nityananda! Tu ești viața și sufletul meu. Tu știi totul despre mine.
    În mod cert eu aparțin celui ce Te iubește, pentru că nimeni nu-mi este mai drag ca Tine.

Cei care fac o diferență între Tine și Advaita, nu cunoaște cu adevărat natura avatarurilor.
    Marile revelații (maha prakaș) ale Domnului Caitanya

În care toți asociații Acestuia au atins realizarea dorințelor lor, așa cum este înregistrat de către Vrindavan Das Thakur în cartea sa Caitanya Bhagavat.

Aceste petreceri sunt cunoscute sub numele de sata-prahariya-bhava sau „Extazul celor 21 de ore”. În acest timp Domnul (Caitanya) a manifestat diferite avataruri, conform sentimentului dominanat al iubirii divine a fiecărui devot, a mâncat în mod minunat mari cantități de prasadam (mâncare oferită Domnului), care i-a fost oferit de către devoți, și a oferit bhakti (serviciul devoțional divin) tuturor.

Domnul i se adresă lui Șrivas Pandit:
    „O Șrivas îți aduci aminte când ai ascultat odată din Șrimad Bhagavatam de la Devananda Pandit? Fiecare linie din Șrimad Bhagavatam este plin de gusturile iubirii divine, iar inima ta s-a înmuiat auzind acele narațiuni. Ai început să plângitare, și ai căzut la pământ în extaz.
    Neînțelegând sentimentele iubirii tale divine, studenții stupizi n-au înțeles motivul pentru care plângi. Ți-ai pierdut conștiința externă în timp ce ai afișat transformări datorate extazului iubirii divine, iar studenții te-au dus afară.

Devananda nu i-a oprit. Dacă guru este ignorant, așa sunt și studenții săi.

După ce te-ai trezit afară, te-ai dus acasă tare amărât. Fiind nefericit în inima ta te-ai așezat într-un loc solitar și ai început să citești din Șrimad Bhagavatam.
    Văzându-ți supărarea am coborât din Vaikuntha (lumea spirituală) și am apărut în corpul tău.
    Apoi M-am așezat în inima ta și te-am făcut să plângi, acordându-ți bhava – iubire devoțională divină.
    Ai intrat în extazul iubirii divine ascultând Șrimad Bhagavatam și locul unde te aflai a devenit ud datorită lacrimilor tale de parcă ar fi ploat.”

Realizând cuvintele Domnului, Șrivas a fost copleșit; a căzut la pământ, și a început să plângă cu suspine.
    În felul acesta Domnul le-a amintit Vaișnavilor conduși de Advaita Acarya despre experiențele lor anterioare.
    Gaura (avatarul auriu – Șri Caitanya) care era asemenea unui leu plin de fericire gusta aceste petreceri în timp ce-și întindea picioarele și atingea corpurile devoților (pentru a-i binecuvânta).

Dacă din întâmplare un devot nu s-a aflat acolo în timpul celor 21 de ore ale extazului divin – sata prahariya-bhava, Domnul a ordonat ca să fie adus acolo. El a ordonat:
    „Repede, duceți-vă și aduceți-l pe Șridar. Să vină și să-mi vadă opulențele.
    De vreme ce tot timpul se gândește la mine, el simte mare fericire.
    Aduceți-l imediat, pentru a-Mi vedea gloriile. Duceți-vă la marginea orașului, așteptați acolo, și să-mi aduceți acea persoană care strigă cu tărie numele Meu.”

Urmând instrucțiunile Domnului, o parte dintre Vaișnavi, s-au grăbit să ajungă la casa lui Șridar, care își câștiga existența din vânzarea de frunze de banane. El cumpăra un bananier, și îl tăia în bucăți pe care apoi le vindea. Jumătate din ceea ce câștiga folosea în venerarea Gangelui, iar din cealaltă jumătate își menținea viața. Acesta este testul unui devot de-al Domnului Vișnu. Asemenea regelui Yudișthir el nu rostea totdeauna adevărul.
    Niciodată nu devia de la prețul pe care-l fixa. El își petrecea nopțile fără să doarmă ci incanta cu voce tare numele lui Krișna și Hari. Toți ateiștii se plângeau:
    „Datorită strigătelor lui Șridar nu putem dormi noaptea, ne-a spart timpanele. E un om de o clasă joasă și pentru că nu-și poate umple stomacul, strigă toată noaptea.”

De îndată ce devoții au ajuns în apropiere, au putut auzi strigătele puternice ale lui Șridar; și urmând acele sunete l-au găsti repede pe acesta.
    „Oh, Mahașaya, vino. Vino să-L vezi pe Domnul. Dă-ne voie să devenim glorioși prin atiingerea corpului tău.”
    Auzind numele Domnului, Șridhar deveni copleșit de extazul iubirii divine și căzu inconștient la pământ. Devoții l-au ridicat și l-au dus cu griă în fața lui Vișvambhara (Șri Caitanya).

Văzându-l pe Șridhar, Domnul a fost mulțumit și l-a chemat la El:
    „Vino, vino. M-ai venerat atâta timp. Ai trecut prin multe vieți ca să obții iubire divină pentru Mine. De asemenea în viața asta M-ai servita atât de mult. Totdeuna am mâncat orez pe farfuriile făcute din frunuzele tale de bananier.

Când Domnul Și-a manifestat jocurile Sale de învățat, a acționat ca o persoană arogantă. Domnul a vizitat în fiecare zi prăvălia lui Șridhar și a cumpărat frunze de bananier, banane, și lujeri, și în fiecare zi se prnea pe ceartă cu acesta timp de două ore și apoi cumpăra totul cu jumătate de preț.
    Domnul spunea:
    „Oh, Șridhar, de ce trăiești ca un ascetic, de vreme ce ai atâta bogăție?”
    Apoi Șridhar se scula, își apăra bunurile și începea târguiala.
    Șridhar întreba: „Nu există alte prăvălii? Du-te acolo și cumpără mai ieftin!”
    Domnul replica:”Doar n-am să renunț la cel care mă aprovizionează. Ia-Mi banii și dă-mi lujerii și bananele.”
    Văzând frumusețea Domnlui, Șridhar devenea compleșit și zâmbea. Atunci Vișvambhar (Șri Caitanya) vorbea iubilând:
    „Tu cumperi ingrediente pe care le oferi Gangelui, și ce este atunci greșit Îmi a acorda Mie rabat? Eu sunt tatâl Gangelui, pe care tu îl venerezi în mod regulat. Să știi că îți spun adevărul.”
    Atunci Șridhar își acoperea urechile și striga: „Vișnu, Vișnu!
    Considerând că Domnul era arogant, Șridhar hotăra să-I dea lujerii și frunzele de banan.
    În felul acesta ei se târguiau în mod regulat.
    Astfel Domnul se bucură de darurile devoților Săi, și nu se uită la milioane de daruri pe care le oferă cei ce nu sunt devoți.

Când Șridhar a fost adus în fața Domnului Caitanya, Acesta îi spuse:
    „Oh Șridhar, privește Această formă a Mea. Astăzi am să-ți ofer cele opt mari perfecțiuni mistice.”
    Ridicându-și capul Șridhar a văzut că Vișvambhar era întunecat asemenea unui copac Tamal (albastru închis). El ținea un flaut încântătăr în mâinile Sale, iar Balaram stătea în dreapta Sa. Șridhar văzu că întregul loc era umplut de o lumină strălucitoare.
    El o văzu pe zeița spirituală Lakșmi cum îi oferea nuci de betel și pe Brahma cel cu patru capete (prima ființă din acest univers) împreună cu Șiva care avea cinci capete cum îi ofereau rugăciuni Domnului...

Văzând acestea, Șridhar a rămas înmărmurit, și apoi a început să se rostogolească în extaz, pe jos.
    Domnul îi ordonă:
    „Ridică-te, ridică-te Șridhar”
    Acesta își recâștigă conștința externă la auzul acestor cuvinte.
    Domnul spuse:
    „Șridhar, oferă-mi rugăciuni”
    Șridhar replică:
    „O Doamne, sunt un prost..”
    Atunci Domnul îi spuse:
    „Cuvintele tale în ele însele sunt rugăciuni la adresa Mea”
    Din ordinul Domnului, zeița învățăturii apăru pe limba lui Șridhar, și acesta începu să ofere rugăciuni Domnului.

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

sunt putin 6 monoteisme in hinduism:
    -vaishnava-krishnaism-Krishna este Dumnezeul absolut
    -sri vaishnava-vishnuism-Vishnu este Dumnezeul absolut
    -ramanati-ramaism-Rama este Dumnezeul absolut
    -ganapati-ganapatism-Ganesh este Dumnezeul absolut
    -shakta-shaktism-Shakti este Dumnezeul absolut
    -shaiva-shivaism-Shiva este Dumnezeul absolut

In zona semitica sunt alte monoteisme non-hinduse(crestnism,zoroastrism,islamism,iudaism,sab eism,bahaism etc)

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

e un singur Dumnezeu.
    dar fiecare are propria parere despre care este adevaratul Dumnezeu.
    Crestinii cred ca Isus e Dumnezeu,musulmanii ca Alah e Dumnezeu.Fiecare cu parerea lui.

Vishnuitii cred ca Vishnu e Dumnezeu ,iar Shiva e subordonat lui Vishnu.Shivaitii cred exact invers.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

Spuneam la un moment dat la acest topic ca in cunoasterea vedica s-a pastrat mult mai bine informatia fata de cea pastrata in crestinism (islam, iudaism); unele informatii ori nu (mai) exista ori se observa foarte vag si lasa loc de speculatii; Si din cauza aceasta consider ca cunoasterea vedica este superioara. Voi puncta niste idei (multe din idei se aplica si islam, iudaism pentru ca si din cartile sfinte ale acestora lipsesc multe informatii sau se lasa de inteles unele lucruri):

-in cunoasterea vedica se spune despre Timp – Pamant –Universuri; in Biblie lipseste aceasta informatie, din cauza asta multi inca mai cred ca Pamantul are 7500 ani
    -In Vede este scris ca exista mai multe universuri/n-versuri, si se descrie universul material; in Vechiul si noul Testament nu sunt asemenea informatii
    -In Vede si Vedanta se vorbeste pe larg despre reincarnare si karma; reincarnarea lipseste din Biblie, desi s-au mai pastrat niste pasaje care sugereaza aceasta idee. Si despre Karma se mai pot extrage niste versete – dar ca sa te prinzi ca vorbeste despre Karma trebuie sa stii despre acest concept si astfel poti identifica acele versete. La fel si pentru reincarnare, ca sa poti observa acele pasaje despre acest subiect, trebuie sa stii despre ideea de reincarnare.
    -Cunoasterea vedica pune accent mare pe alimentatia vegetariana – ideea de ahimsa- de non violenta; Cunoasterea vedica explica clar ce “este” cu animalele, cunoasterea promovata de crestini nu are o explicatie clara pentru acest subiect; ba mai mult se promoveaza ideea aceea ca “animalul” ii serveste omului si din cauza asta poate sa beneficieze de el oricum doreste, inclusiv sa il hraneasca.
    -In scrierile vedice se vorbeste de energiile lui Dumnezeu; Din cate am citit eu, din Biblie, nu imi aduc aminte sa fi citit vreodata despre energie – sa fi vazut scris cuvantul energie – lipsa informatie
    -Cunoasterea vedica vorbeste despre ce este: mintea, inteligenta, constiinta – aceste informatii lipsesc din Vechiul - Noul Testament. Si raspunsul: la cine sunt eu? - nu este explicit redat.
    -Din Vede intelegem cum poate Dumnezeu sa stie tot (cum ne cunoaste) din cunostintele lasate in crestinism, nu putem decat sa credem ca Dumnezeu stie tot, dar nu si in ce fel stie.
    -In Romania – referitor la cultul Ortodox, ca e majoritar in tara: am observat ca in loc sa se spuna clar ca spiritualitatea nu are de a face cu teritorialitatea, se incurajeaza nationalismul. In unele scrieri ale unor teologi crestini se vede, din pacate si rasism, anti-semitism. Rasă, vârstă, sex, religie, naționalitate, ocupație, înălțime, greutate ș.a.m.d.- toate acestea sunt etichete corporale.
    -"Cei care slujesc zeilor merg la zei; cei care slujesc străbunilor merg la străbuni; la demoni merg cei care sacrifică demonilor; dar cei ce-mi sacrifică, la mine vin." (Bhagavad-Gita 7:25) - In crestinism apare ameninatrea cu iadul vesnic, daca nu-i slujesti lui Dumnezeu.
    -Cunoasterea vedica explica clar originea raului, sau de ce este rau; In cunoasterea bazata pe Sfanta Scriptura – nu exista un raspuns foarte clar, cateodata lasa impresia ca Dumnezeu a scapat de sub control lucrurile si asa a aparut si raul.
    -Cunoasterea vedica: rezultatele sunt pe masura actiunii; In crestinism: ideea unei pedepse infinite pentru un timp etern (iadul vesnic) pentru o fapta finita in lumea temporara.
    Ultima editare de shyamasundar : 13 sep 2010 la 02:08

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Vad ca te afli intr-o confuzie mare, consideri ca crestinismul se limiteaza doar la vechiul si noul testament, ei bine afla ca crestinismul ca spiritualitate si cunoastere depaseste cu mult biblia.
    Citeste ceva din isihasm si ai sa ramai surprins de cat de clar se vorbeste de energii si informatii.
    Si nu trebuie confundat crestinismul cu apartenenta la un cult crestin sau altul, crestinismul este mai mult decat biserica cataloc, biserica ortodoxa, biserica adventista, biserica protestanta , etc.
    In crestinismul autentic, cel cunoscut si manifestat de autenticii cunoscatori si slujitori de Dumnezeu se cunoste de reintrupare, de efectele fiecarei actiuni din trecut si prezent asupra viitorului (karma din hinduism), despre multi universuri
    Si in manastirile crestine se pune accent mare pe alimentatia vegetariana.
    Amenintarea cu iadul vesnic o fac doar anumiti preoti nu crestinismul, in crestinism se accepta ca oricine se poate mantui, si pacatele pot fi iertate, oricat de grave ar fi, cu exceptia pacatelor impotriva Sf. Duh
    Un mare dezavantaj al hinduismului este ca promoveaza si venereaza involutia, prin reintruparea oamenilor in forme inferioare de viata, de tipul animalelor, plantelor sau a altor vietati. Se intrupeaza in forme inferioare doar acele fiinte care au gresit foarte , foarte tare intr-o viata, si acele entitati nu trebuiesc venerate ci din contra, de ele trebuie sa te feresti. Nici macar cei care ajung in infern (locul unde traiesc demonii), si devin asemanatori cu demonii mici nu se intrupeaza in regnuri inferioare
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din shyamasundar Vezi post
    S
    -in cunoasterea vedica se spune despre Timp – Pamant –Universuri; in Biblie lipseste aceasta informatie, din cauza asta multi inca mai cred ca Pamantul are 7500 ani
    Unde ai citit tu despre sustinerea asta? Sunt zeci de descoperiri datate stiintific (vezi numai oasele de mamut descoperite la Gura Humorului si care apartin unei specii disparute de cel putin 10000 de ani) si care depasesc 7500 de ani! Nu discutam despre modificarile scoartei, zone care s-au ridicat, aletele care s-au scufundat, ci despre existenta Pamnatului ca atare.... Cine sunt cei care cred ca Pamantul are 7500 ani ?

Subiecte Similare

1. Dictionar de cuvinte in sens spiritual
    De cris in forum Discutii libere
    Replici: 0
    Ultimul post: 14 feb 2008, 19:48

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •