Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345678 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 111

Subiect: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Citat Citat din HareKrishna Vezi post
    .Puterile yoghinilor stapanesc energia materiala, iar puterea lui Dumnezeu stapaneste toate energiile, si cea materiala, dar si cea spirituala.Desigur, cu o remarca, Iisus nu a fost doar un yoghin, ci un suflet imputernicit venit cu o misiune.

Dar oare putem discuta daca tu nu ai citit Bhagavad-Gita, ci doar Biblia?Citeste "Bhagavad-Gita asa cum este ea" de Srila Prabhupada, si apoi vom stii amandoi despre ce vorbim.
    Energie materiala? Pai ori e energie ori e materie?! Va jucati cu cuvintele fara sa prea stapaniti intelesurile lor. Da, Iisus a fost si in Tibet unde a studiat tot ce tinea de spiritualitatea vedica si yoga insa dupa cum ai vazut, El nu a spus lumii: religia lui Vishnu e cea mai buna, pe aia sa o urmati, ci a spus: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, si numai prin Mine va veti mantui."

Asadar, prefer totusi sa urmez ceea ce El spune si nu o cale care nu mai este de actualitate.

In Bhagavad-Gita spune (Cartea V. Yoga Renuntarii):

"Bhagavat a spus:
    2. Renuntarea și yoga faptei duc ambele la binele suprem . Dintre ele două, yoga faptei este mai presus decât renunțarea la fapta."

In Iacov 4:17 scrie: Drept aceea, cine stie sa faca ce e bine si nu face pacat are.

Adica in Bhagavad-Gita se accepta ambele status-quo'uri, ceea ce in Vechiul Testament este infirmat.

Am dat aici doar un singur exemplu de incompatibilitate.
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

shyamasundar este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Bhagavat a spus:

"Eu sunt tatal acestui univers, mama, sustinatorul si strabunul. Eu sunt obiectul cunoasterii, cel ce purifica si silaba Om. Si tot Eu sunt Rig, Sama si Yajur Veda.
    Eu sunt telul, sustinatorul, stapanul, martorul, salasul, refugiul si cel mai drag prieten. Eu sunt creatia si anihilarea, baza a tot ce exista, locul de repaos si samanta eterna. O, Arjuna, Eu dau caldura si Eu opresc si dau drumul ploii; Eu sunt nemurirea si tot Eu sunt moartea personificata. Atat spiritul, cat si materia se afla in Mine." (Cap 9:17,18 Bhagavad-Gita,asa cum este ea)
    "Eu sunt asezat in inima fiecarui ....."
    "O, Arjuna, Eu sunt Suprasufletul situat in inimile tuturor entitatilor vii. Eu sunt inceputul, mijlocul si sfarsitul tuturor fiintelor." (Bhagavad-Gita, asa cum este ea, CAp 10:20)

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Pai din ot ce spui se intelege foarte clar ca acesta religie este premergatoare crestinismului, de ce sa ma tin de ceva vechi depasit si nu de ceea ce este nou?
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

" Suntem scantei divine din Dumnezeu, din punct de vedere calitativ suntem una cu El, iar din punct de vedere cantitativ suntem infinitesimali mai mici. Suntem parti infinitesimale ale Sale. Entitatile vii sunt parti infinitesimale indisolubile ale Domnului, astfel, fiecare este impregnata intr-o anumita masura cu aceleasi calitati pe care El le detine. O imagine: un strop de apa sarata este asemenea in calitate cu intregul ocean (insa nu in cantitate). Fiecare fiinta vie are un anumit grad de frumusete, putere, intelepciune, etc, dar nu detine in intregime aceste calitati. Dumnezeu are intreaga frumusete, putere, intelepciune etc. Functia entitatilor vii este acela de a-l sluji pe Domnul. "

pentru a evidentia aceasta idee, de mai sus, citez:
    Noul Testament:
    Isus le-a raspuns: "Nu este scris in Legea voastra: Eu am zis: "Sunteti dumnezei? Daca Legea a numit "dumnezei" pe aceia, carora le-a vorbit Cuvantul lui Dumnezeu, - si Scriptura nu poate fi desfintata - cum ziceti voi ca hulesc Eu, oe care Tatal M-a sftintit si M-a trimis in lume? Si aceasta, pentru ca am zis: Sunt Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 10:34)

Vechiul Testament:
    "Eu am zis: "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Prea Inalt. Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare". (Psalm 82:6)
    oameni -> forma corpora, forma de viata umana.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Sunt si probleme de traducere in biblie si depinde de versiunea de biblie, era undeva scris de Budha descrierea momentului cand vom putea deveni dumnezei, si eu nu prea am caracteristicile respective.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

Cat de compatibil este Vaishnavismul/Vishnuismul cu Inforenergetica?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Fiecare religie planetara detine anumite adevaruri are anumite lucruri bune, dar nici una nu detine adevarul absolut, eu ca inforenergetician vrea sau vad ce are bun in fiecare din ele si iau ceea ce este benefic, adevarul lui Dumnezeu este unul singur, in fiecare religie se vad doar mici fragmente din acesa inconjurat de mult balast adaugat de oameni
    Un site
    si un

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

Si in Vaishnavism ce ar putea vedea un inforenergetician?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Si in Vaishnavism ce ar putea vedea un inforenergetician?
    alte manifestari ale lui Dumnezeu, in alte culturi si in alte epoci, alte mici bucati din cunosterea lui Hristos
    Un site
    si un

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

multumesc de raspuns

HareKrishna este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Diferendele lui Ramanuja cu Shankara

Adi Shankara a susținut că toate calitățile sau manifestări care pot fi percepute sunt ireale și temporare. Ramanuja sustine ca acestea sunt reale și permanente și sub controlul lui Brahman. Dumnezeu poate fi una în ciuda existentei atributelor, deoarece ele nu pot exista singure, acestea nu sunt entități independente. Ele sunt Prakaras sau moduri, Sesha sau accesorii, precum și Niyama sau aspectele controlate, ale lui Brahman unicul.

În sistemul Ramanuja de filozofie, Domnul (Narayana) are două Prakaras inseparabile sau moduri, și anume, lumea și sufletele. Acestea sunt legate de El, ca un organism care este legat de suflet. Eie nu au nici o existență în afară de El. Ele exista în El ca atribute într-o substanță. Materia și suflete constituie corpul Domnului. Domnul este locatarul lor. El este realitatea care controleaza. Sufletele sunt elementele subordonate. Acestea sunt denumite Viseshanas, atribute. Dumnezeu este Viseshya sau ceea ce este calificat.

Ramanuja sustine ca poziția Advaitinilore gresita,si anume că înțelegerea Upanishadelorse face fără cunoasterea și practicarea Dharma-ei poate duce la cunoașterea lui Brahman. Cunoasterea lui Brahman, care se termină ignoranță spirituală este meditativa nu verbala.

În contrast cu Shankara, Ramanuja susține că nu există nicio sursă de cunoaștere în sprijinul teoriei ca Brahman este nediferentiat. Toate sursele de cunoștințe dezvăluie obiectele ca fiind deosebite de alte obiecte. Toate experiența arată un obiect cunoscut într-un fel sau altul dincolo de simpla lui existență. Mărturia depinde de funcționarea distincta a partilor unei propozitii (cuvinte cu sensuri diferite). Astfel, afirmația că mărturia face cunoscut faptul că realitatea este nediferentiata este contrazisă de însăși natura mărturiei ca un mijloc de cunoastere. Chiar și cele mai simpla cunoastere perceptuale dezvăluie ceva ca fiind calificată de altceva . Inferență depinde de percepție și face aceleași lucruri distincte ca si percepția.

El deține, de asemenea, că argumentul Advaitin despre absențele apriori in lipsa constiintei este greșită. În mod similar înțelegerea Advaitina a a-Vidya(ne-cunoastere), care este lipsa de cunoastere spirituala, este incorectă. În cazul în care distincția între cunoașterea spirituală și ignoranță spirituală este ireala, atunci ignoranta si Sinele sunt unul si acelasi lucru.

Cele 7 obiecții ale lui Ramanuja la Advaita lui Shankara

Ramanuja preia în ceea ce vede el ca fiind șapte greseli fundamentale în filosofia Advaita si le revizuiește. El susține:

I. natura Avidya(iluzia,non-cunoasterea). Avidya trebuie să fie fie reala fie ireala, nu există altă posibilitate. Dar nici una dintre acestea nu este posibil. Dacă Avidya este real, non-dualismul se prăbușește în dualism. Dacă este ireal, suntem in contradicție de sine sau regres infinit.

II. Incomprehensibilitatea Avidya. susțin că Advaitins Avidya nu este nici reala, nici ireala, ci de neînțeles. Toate cunoasterea este fie reala fie irealaropunerile Advaitine cad în fața experienței, și acceptarea acestor concluzii ar repune în discuție toate cunoașterea și ar face-o nesigura.

III. Motive de cunoaștere a Avidya-ei. Nici o Pramana nu poate stabili Avidya în sensul Advaitin cerut. Filosofia Advaita prezintă Avidya nu ca o simpla lipsa de cunoștințe, ca pe ceva pur negativ, ci ca un strat care acoperă pe Brahman și este eliminat prin adevărata Brahma-Vidya. Avidya este neștiință pozitiva nu doar ignoranța. Ramanuja susține că neștiință pozitiva nu este stabilita nici de percepție, nici de inferență, nici prin mărturii scripturale. Dimpotrivă, Ramanuja susține, toate cunoasterea este data de real.

IV. Locul Avidya. Unde este Avidya care dă naștere la impresiile (false) ale realitatii lumii percepute? Există două posibilități; ar putea fi Avidya lui Brahman sau ce aa sineluiindividual. Nici una nu este posibila. Brahman este cunoastere; Avidya nu poate co-exista ca un atribut cu o natură cu totul incompatibila cu aceasta. Nici sinele individuale nu poate fi locul activ al Avidya: existenta sinelui individual ar fi datorata Avidya-ei; acest lucru ar duce la un cerc vicios.

Avidya ca întunecaree a naturii lui Brahman. Sankara ne-ar face sa credem că adevărata natură a lui Brahman este oarecum acoperita de de Avidya. Ramanuja privește acest lucru ca o absurditate: dat fiind faptul că Advaita susține că Brahman este conștiința pură auto-luminoasa, opacizarea trebuie să însemne prevenirea originnarii acestei lumini(imposibil, deoarece Brahman este veșnic) sau distrugerea de el - la fel de absurd.

VI. Îndepărtarea Avidya-ei de catre Brahma-Vidya. Advaita susține că Avidya nu are nici început, dar este indepartata de către Brahma-Vidya, intuitia ca realitatea lui Brahman este constiinta pura, nediferențiata. Dar Ramanuja neagă existența nediferențiată(nirguna) a lui Brahman, argumentând că orice există are atribute: Brahman are atribute infinit si calitati pozitive. Eliberarea este o chestiune de har dumnezeiesc: nici o cantitate de învățare sau înțelepciune ne va scapa de iluzie.

VII. Îndepărtarea Avidya-ei. Pentru Advaitin, robia în care trăim, înainte de realizarea eliberarii(Moksa) este cauzată de Maya si Avidya; cunoaștere a realității (Brahma-Vidya) ne elibereaza. Ramanuja, cu toate acestea, afirmă că atasamentul este real. Nici un fel de cunoaștere nu poate elimina ceea ce este real. Dimpotrivă, cunoștințele dezvăluie realul; nu-l distruge. Și mai exact care este cunoașterea de care ne eliberează de robia Maya-ei? Dacă aceasta este adevărat, atunci non-dualitatea se prăbușește în dualitate; daca este ireal, atunci ne confruntăm cu o absurditate totală.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

HareKrishna,

Am o rugaminte la tine: sa pui si traducerea conceptelor folosite. Nu de alta dar e posibil sa nu bage nimeni in seama ceea ce scrii (mai ales ca oamenii nu prea au timp sa stea sa studieze toate numele si ideile expuse).

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Citat Citat din Claudiu Vezi post
    HareKrishna,

Am o rugaminte la tine: sa pui si traducerea conceptelor folosite. Nu de alta dar e posibil sa nu bage nimeni in seama ceea ce scrii (mai ales ca oamenii nu prea au timp sa stea sa studieze toate numele si ideile expuse).

Claudiu
    Ai dreptate.O sa incerc sa simplific cu concepte mai simple.de exemplu:

Structura lumilor in viziunea vaishnava:
    Lumea spirituala :
    -Goloka-prezidat de Krishna,relatie mai apropiata cu Dumnezeu
    -Vaikhunta-prezidat de Vishnu ,relatie mai distanta cu Dumnezeu
    Luema materiala:
    -paradisul material,locul zeilor
    -universul fizic,locul oamenilor
    -paradisul demonic
    -iadurile
    -oceanul cauzal.
    Zeii din raiul material isi doresc sa evolueze spiritual dar nu pot deoarece ispitele si placerile din raiul material sunt prea mari ca sa le permita vreo evolutie.
    Demonii din raiul demonic ,au merite din vieti anterioare ,dar diferenta fata de zei este ca ei nu isi doresc sa evolueze spiritual.
    Atat acesti zei si demoni nu au sanse de evolutie spirituala decat reincarnandu-se ca oameni.
    In iaduri merg cei cu fapte rele.De obicei se reincarneaza in animale.

Principalele scoli vaishnava sunt urmatoarele:
    -Kumara sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem ,Vishnu este expansiunea sa.
    -Lakshmi sampradaya,Vishnu ca Dumnezeu Suprem
    -Brahma sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem
    -Rudra sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem
    -Ramanandi,devotiune catre Rama
    -Srimanta sankaradeva,devotiune catre Krishna
    -Vaishnava sahajiya,tantra bazata pe Krishna si Radharani,nu e acceptata de celelalte scoli din cauza practicilor dubioase.

gibilan_01 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    33

Citat Citat din HareKrishna Vezi post
    Ai dreptate.O sa incerc sa simplific cu concepte mai simple.de exemplu:

Structura lumilor in viziunea vaishnava:
    Lumea spirituala :
    -Goloka-prezidat de Krishna,relatie mai apropiata cu Dumnezeu
    -Vaikhunta-prezidat de Vishnu ,relatie mai distanta cu Dumnezeu
    Luema materiala:
    -paradisul material,locul zeilor
    -universul fizic,locul oamenilor
    -paradisul demonic
    -iadurile
    -oceanul cauzal.
    Zeii din raiul material isi doresc sa evolueze spiritual dar nu pot deoarece ispitele si placerile din raiul material sunt prea mari ca sa le permita vreo evolutie.
    Demonii din raiul demonic ,au merite din vieti anterioare ,dar diferenta fata de zei este ca ei nu isi doresc sa evolueze spiritual.
    Atat acesti zei si demoni nu au sanse de evolutie spirituala decat reincarnandu-se ca oameni.
    In iaduri merg cei cu fapte rele.De obicei se reincarneaza in animale.

Principalele scoli vaishnava sunt urmatoarele:
    -Kumara sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem ,Vishnu este expansiunea sa.
    -Lakshmi sampradaya,Vishnu ca Dumnezeu Suprem
    -Brahma sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem
    -Rudra sampradaya,Krishna ca Dumnezeu Suprem
    -Ramanandi,devotiune catre Rama
    -Srimanta sankaradeva,devotiune catre Krishna
    -Vaishnava sahajiya,tantra bazata pe Krishna si Radharani,nu e acceptata de celelalte scoli din cauza practicilor dubioase.
    voi astia cu invataturile straine de noi ca popor sunteti mai evoluati decit biserica,catolica,care spune ca in afara de rai si iad care au temei biblic exista purgatoriu ceia ce cred ei ca poti sa iti permiti orce caci la final se rezolva cu bine.[amagire amara]pai invataturile astea orientale vin cu mai multe aberatii nu exista numai rai pt cei ce au facut voia luiDumnezeu si care vor stralucii de lumina si iadul vesnic unde vor arde cei ce au slujit raului si vor fi intunecati ca el.restul ce vroiai sa spui sunt amagiri pt. cei neintemeiati in credinta stramosasca.auzi reincarnare in animale ce aberatie,animalele nu au fost create ca, si omul din aceleas elemente au fost date pt.ajutorul omului sa le foloseasca si sa le stapineasca.cum ar fi cind omul taie mielul de pasti sa taie pe unchiul sau,bai fratiuc orcine spune ca ai luat-o pe miriste. sfinta lumina a invieri Domnului sa va lumineze sufletele care tinjesc dupa IISUS la fel cum tinjeste siIISUS dupa voi caci va iubeste cu jelozie si nu v-ar lasa sa umblati pe carari straine dar voi alegeti si bucuria invierii sa va inunde pe toti Amin

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

straini de popor sunteti voi ca ati inlocuit zalmoxianismul cu o religie iudaica a unui zeu desertic si imoral care ucidea copii ,animalele si violau femeile paganilor(vezi Moise si Iosua) ,pe motiv ca aveau o religie diferita.

Subiecte Similare

1. Dictionar de cuvinte in sens spiritual
    De cris in forum Discutii libere
    Replici: 0
    Ultimul post: 14 feb 2008, 19:48

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •