Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 34

Subiect: Tratamentul cu apa

Laura-Eli este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    8

Implicit Re: Tratamentul cu apa

Iti multumesc petru raspuns in primul rand.
    Beau 1,5 litri de apa pentru ca asa scrie in terapia pe care am primit-o .Stiu ca exista 2 variante de terapie cea cu 4x 160 ml si cea cu 5 sau 6x 250 ml.Eu am ales sa o tin pe cea cu 1,5 l ptr ca a fost prima de care am aflat dar cum am mai spus nu pot bea chiar 1,5 litri.Oricum beau minim 640 ml.
    Problemele mele sunt mici poate inexistente, poate la nivel energetic sau spiritual care se manifesta sau nu in plan fizic, dar imi place sa previn si poate sunt si un pic ipohondra .
    Masa principala este in general dupaamiaza niciodata inainte de culcare (cu minim 3 ore ) dar ora de culcare e foarte tarzie in consecinta si ora de trezire si poate asta ar fi cauza.
    Apa pe care o beau este apa plata ,Borsec.In legatura cu apa , langa noi in comuna Corbu se gaseste un izvor cu anumite proprietati ( eu sunt din Constanta) de unde foarte multa lume merge sa se "aprovizioneze' dar parca daca nu este testata...
    In legatura cu mancare , evit sa mananc alimente ambalate sau semipreparate, nu mananc fast food,nu mananc mezeluri cumparate din supermarketuri decat daca nu am alta solutie, in general cumpar din pietele agroalimentare , chiar imi fac cateodata painea eu in casa din diverse cereale(fara aparat de facut paine).Dulciuri mananc rar si cand mananc sunt preparate de mine sau in general facute in casa.Cat despre greutate, IMC-ul se incadreaza la normal spre limita inferioara.
    Cafeaua de cicoare o beau ca inlocuitor de cafea dimineata, pentru ca nu imi place cafeaua la gust si pentru ca eu sunt o persoane foarte energica nu imi trebuie ba chiar imi dauneaza cofeina.Am baut si limonada calduta dimineata dar iarna parca nu prea merge ))).
    Eu am inceput sa fac aceasta cura si din curiozitate si pentru ca de abia ce am intrat in domeniul de terapii complemetare si acum sunt in faza de a experimenta tot ce invat si ce mai aflu(nu chiar tot ) si sincer deocamdata nu imi dau seama de schimbari.Eu ieseam la toaleta daca beam ceva cald spre fierbinte dimineata(existau si exceptii ca si in cazul de fata cu terapia cu apa).Dar am vazut ca are foarte multe beneficii aceasta terapie care de fapt nu este o terapie din ce am citit ci este recomandat sa fie un stil de viata. Am auzit persoane care s-au "luminat la fata" tenul le este mai curat si chestii de genul asta.Mie pana acum nu mi s-a intamplat asta si tin cura cam de 3 saptamani .Ce-i drept fumez destul de mult dar totusi si inainte fumam beam chiar si prea mult pepsi si diferente asa mari nu se vad.
    Si am intrat pe acest site ca sa vad ce parere au cei care tin aceasta terapie , daca si ei intampina acelesi lucuri ca si mine - de ex zile cand nu ies afara (nu consecutive).Si plus ma interesa sa stiu daca chiar cafeaua de cicoare bauta in cele 45 de minute (cand nu ar trebui sa bei si sa mananci ) interactioneaza , incetineste sau chiar stopeaza efectele terapiei.
    Ca tot vorbim de constipatie am auzit de la una din profesorele mele ...."Corpul face ceea ce mintea nu face."Dar nici asta nu stiu daca este asa.Oricum lucrurile astea pentru "incepatori" par grele si cateodata imposibil de descrifrat.
    Apropos de frica , cred ca tuturor ne este frica de ceva si la baza tuturor fricilor(parere personala) cred ca sta frica de moarte.Daca asta o vom putea depasi atunci cu siguranta toate lucrurile pe care le facem vor avea cu siguranta succes.
    Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Laura-Eli Vezi post
    Eu am inceput sa fac aceasta cura si din curiozitate si pentru ca de abia ce am intrat in domeniul de terapii complemetare si acum sunt in faza de a experimenta tot ce invat si ce mai aflu(nu chiar tot ) si sincer deocamdata nu imi dau seama de schimbari.
    Felicitari pentru faptul ca experimentati si ca astfel iesiti din cercul zvoneri-raspandaci.
    Faptul ca nu sunt schimbarile promise, este firesc: oamenii sunt diferiti si raspunsul este diferit de la o persoana la alta. Uneori si de la o zi la alta.

...am auzit de la una din profesorele mele ...."Corpul face ceea ce mintea nu face." ...
    Apropos de frica , cred ca tuturor ne este frica de ceva si la baza tuturor fricilor(parere personala) cred ca sta frica de moarte.
    Poate gasiti ceva din alaturarea aceasta.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savudanmihai este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    17

Iti multumesc petru raspuns in primul rand.
    Beau 1,5 litri de apa pentru ca asa scrie in terapia pe care am primit-o .Stiu ca exista 2 variante de terapie cea cu 4x 160 ml si cea cu 5 sau 6x 250 ml.Eu am ales sa o tin pe cea cu 1,5 l ptr ca a fost prima de care am aflat dar cum am mai spus nu pot bea chiar 1,5 litri.Oricum beau minim 640 ml.
    Problemele mele sunt mici poate inexistente, poate la nivel energetic sau spiritual care se manifesta sau nu in plan fizic, dar imi place sa previn si poate sunt si un pic ipohondra .
    Masa principala este in general dupaamiaza niciodata inainte de culcare (cu minim 3 ore ) dar ora de culcare e foarte tarzie in consecinta si ora de trezire si poate asta ar fi cauza.
    Apa pe care o beau este apa plata ,Borsec.In legatura cu apa , langa noi in comuna Corbu se gaseste un izvor cu anumite proprietati ( eu sunt din Constanta) de unde foarte multa lume merge sa se "aprovizioneze' dar parca daca nu este testata...
    In legatura cu mancare , evit sa mananc alimente ambalate sau semipreparate, nu mananc fast food,nu mananc mezeluri cumparate din supermarketuri decat daca nu am alta solutie, in general cumpar din pietele agroalimentare , chiar imi fac cateodata painea eu in casa din diverse cereale(fara aparat de facut paine).Dulciuri mananc rar si cand mananc sunt preparate de mine sau in general facute in casa.Cat despre greutate, IMC-ul se incadreaza la normal spre limita inferioara.
    Cafeaua de cicoare o beau ca inlocuitor de cafea dimineata, pentru ca nu imi place cafeaua la gust si pentru ca eu sunt o persoane foarte energica nu imi trebuie ba chiar imi dauneaza cofeina.Am baut si limonada calduta dimineata dar iarna parca nu prea merge ))).
    Eu am inceput sa fac aceasta cura si din curiozitate si pentru ca de abia ce am intrat in domeniul de terapii complemetare si acum sunt in faza de a experimenta tot ce invat si ce mai aflu(nu chiar tot ) si sincer deocamdata nu imi dau seama de schimbari.Eu ieseam la toaleta daca beam ceva cald spre fierbinte dimineata(existau si exceptii ca si in cazul de fata cu terapia cu apa).Dar am vazut ca are foarte multe beneficii aceasta terapie care de fapt nu este o terapie din ce am citit ci este recomandat sa fie un stil de viata. Am auzit persoane care s-au "luminat la fata" tenul le este mai curat si chestii de genul asta.Mie pana acum nu mi s-a intamplat asta si tin cura cam de 3 saptamani .Ce-i drept fumez destul de mult dar totusi si inainte fumam beam chiar si prea mult pepsi si diferente asa mari nu se vad.
    Si am intrat pe acest site ca sa vad ce parere au cei care tin aceasta terapie , daca si ei intampina acelesi lucuri ca si mine - de ex zile cand nu ies afara (nu consecutive).Si plus ma interesa sa stiu daca chiar cafeaua de cicoare bauta in cele 45 de minute (cand nu ar trebui sa bei si sa mananci ) interactioneaza , incetineste sau chiar stopeaza efectele terapiei.
    Ca tot vorbim de constipatie am auzit de la una din profesorele mele ...."Corpul face ceea ce mintea nu face."Dar nici asta nu stiu daca este asa.Oricum lucrurile astea pentru "incepatori" par grele si cateodata imposibil de descrifrat.
    Apropos de frica , cred ca tuturor ne este frica de ceva si la baza tuturor fricilor(parere personala) cred ca sta frica de moarte.Daca asta o vom putea depasi atunci cu siguranta toate lucrurile pe care le facem vor avea cu siguranta succes.
    Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi.
    La prima postare am dedus ca ai probleme.De aici raspunsul.
    La cea de a doua postare constat exact inversul.
    Scuza-ma.Tatonezi?

Corpul este programat sa faca ceea ce face.
    Corpul face ceea ce este programat sa faca.
    Reprogramarea este posibila.
    Limitele pot fii extinse.
    Extinderea lor poate fii... mare...
    Se spune despre sri Babaji mahavatar ca ar avea 1400-1600 de ani!

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    8

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Felicitari pentru faptul ca experimentati si ca astfel iesiti din cercul zvoneri-raspandaci.
    Faptul ca nu sunt schimbarile promise, este firesc: oamenii sunt diferiti si raspunsul este diferit de la o persoana la alta. Uneori si de la o zi la alta.
    Normal asa ar fi sa se vada o diferenta oricat de mica ar fi ea.....lucru care pana acum nu il vad.
    Sunteti amabil sa imi spuneti (daca ati incercat terapia sau stiti mai multe despre aceasta) daca faptul ca fumez si beau cafeaua de cicoare in timpul celor 45 de minute sau o ora cand ar trebui sa nu beau si sa mananc nimic poate interactiona in vre-un fel si care ar fi acesta?

Va multumesc frumos .
    Ultima editare de lovelife : 16 apr 2010 la 10:22

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    8

NU m-a deranjat absolut deloc faptul ca vi s-a parut ca as avea o problema.Imi cer scuze eu daca asta am dat de inteles.Sunt ceva mici probleme care pot fi la nivel energetic(mi-a spus cineva ....defapt mai multe persoane dar....).Sincera sa fiu nu stiu si vreau sa schimb "focusarea".
    O fac pentru ca imi place sa incerc pe mine anumite terapii (de regula terapiile "generale" ) pentru a putea da exemplu celorlalti.Am luat-o pe un drum lung si frumos dar sunt de abia la inceput si trebuie sa experimentez tot felul de lucruri daca vreau sa le recomand mai departe cu constiinta impacata.
    Asa este ............dar trebuie sa si stii sa o faci......la reprogramare ma refer.Mai bine spus sa o simti.

Multumesc si inca o data imi cer scuze daca am parut deranjata.

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    17

NU m-a deranjat absolut deloc faptul ca vi s-a parut ca as avea o problema.Imi cer scuze eu daca asta am dat de inteles.Sunt ceva mici probleme care pot fi la nivel energetic(mi-a spus cineva ....defapt mai multe persoane dar....).Sincera sa fiu nu stiu si vreau sa schimb "focusarea".
    O fac pentru ca imi place sa incerc pe mine anumite terapii (de regula terapiile "generale" ) pentru a putea da exemplu celorlalti.Am luat-o pe un drum lung si frumos dar sunt de abia la inceput si trebuie sa experimentez tot felul de lucruri daca vreau sa le recomand mai departe cu constiinta impacata.
    Asa este ............dar trebuie sa si stii sa o faci......la reprogramare ma refer.Mai bine spus sa o simti.

Multumesc si inca o data imi cer scuze daca am parut deranjata.
    Am deschis pe acest site un subiect/material informativ legat de reprogramare.
    Se gasese accesand link-ul urmator:
    http://www.forum.santamia.ro/showthr...3.html?p=24847

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Normal asa ar fi sa se vada o diferenta oricat de mica ar fi ea.....lucru care pana acum nu il vad.
    De ce sa fie normal? Din cate spuneti, in afara de o tendinta catre perfectionism, dumneavoastra nu aveti nimic. Prin urmare, organismul dumneavoastra functioneaza bine si suporta acest “tratament” in foarte bune conditii. Partea buna din experiment este ca reteta nu are efecte adverse.
    Sunteti amabil sa imi spuneti (daca ati incercat terapia sau stiti mai multe despre aceasta) daca faptul ca fumez si beau cafeaua de cicoare in timpul celor 45 de minute sau o ora cand ar trebui sa nu beau si sa mananc nimic poate interactiona in vre-un fel si care ar fi acesta?

Ca sa va fie clar daca acest lucru are influenta sau nu, puteti sa faceti experimentul: abtineti-va de la tigari pe perioada aceasta si considerati ca nu beti apa ci cafea de ciocoare (care de fapt este un ceai). Daca reusiti timp de 1 saptamana sa faceti acest experiment si veti vedea daca exista efecte sau nu.
    Daca vreti sa aflati mai multe, exista pe site-ul www.cristera.ro un articol tradus care arata cam cum trebuie gandita problema necesarului de apa ingerata.
    Reteta aceasta, daca este sa ma iau dupa informatiile postate la acest topic, isi are originea in Extremul Orient unde descrierea lumii si implicit a organismului uman este un pic deosebita fata de cea familiara noua. Acolo sunt considerate 5 elemente de al caror echilibru trebuie tinut cont pentru mentinerea starii de sanatate. Printre ele se gaseste si apa. Exista doua meridiane (rinichi si vezica urinara) al caror echilibru este influentat direct de consumul de apa (dinamica apei in organism). Numai ca reteta aceasta, nu tine cont de orele de activitate maxima ale acestor meridiane. La orele diminetii (5-7) meridianul intestinului gros este cel cu activitatea maxima, numai ca elementul sau caracteristic este metalul. Ar putea sa fie o anumita influenta a consumului de apa asupra acestui meridian, dat fiind ca in conceptia chineza, metalul este cel care genereaza apa si excesul de apa ingerat, sa calmeze activitatea acestui meridian (nu mai este nevoie de "productie de apa"). Asta ar insemna ca se poate obtine o anumita influenta in caz de dezechilibre la nivelul acestui meridian (una dintre manifestari este constipatia). Influenta aceasta este posibil utila in cazul unor dezechilibre majore. Oricum, atributele adaugate retetei care o ridica la rangul de panaceu, nu se justifica.
    Utilizarea unui remediu sau altul, cu sau fara efecte adverse, asigura o reechilibrare momentana. O echilibrarea stabila pe termen lung nu se poate face decat in conditiile depistarii cauzelor spirituale ale bolilor si remedierii acestora.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 16 apr 2010 la 17:13 Motiv: completari :)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    8

Sunt de acord cu dumneavoastra in toate privintele si daca am putea intelege cu exactitate care ar fi cauzele spirituale ale bolilor ar fi excelent dar din pacate se mai intampla sa gresesti "cauza" sau sa nu iti dai seama defapt care e cauza.Plus ca mai sunt si datoriile karmice pe care din nou le stim sau nu (exista sau nu , ne afecteaza atat de mult!?).
    Cat despre faptul ca sunt foarte ok sa dea Dumnezeu sa fie asa.
    Multumesc pentru indrumare.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    8

Multumesc frumos .O sa intru si o sa citesc.

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    17

De ce sa fie normal? Din cate spuneti, in afara de o tendinta catre perfectionism, dumneavoastra nu aveti nimic. Prin urmare, organismul dumneavoastra functioneaza bine si suporta acest “tratament” in foarte bune conditii. Partea buna din experiment este ca reteta nu are efecte adverse.

Ca sa va fie clar daca acest lucru are influenta sau nu, puteti sa faceti experimentul: abtineti-va de la tigari pe perioada aceasta si considerati ca nu beti apa ci cafea de ciocoare (care de fapt este un ceai). Daca reusiti timp de 1 saptamana sa faceti acest experiment si veti vedea daca exista efecte sau nu.
    Daca vreti sa aflati mai multe, exista pe site-ul www.cristera.ro un articol tradus care arata cam cum trebuie gandita problema necesarului de apa ingerata.
    Reteta aceasta, daca este sa ma iau dupa informatiile postate la acest topic, isi are originea in Extremul Orient unde descrierea lumii si implicit a organismului uman este un pic deosebita fata de cea familiara noua. Acolo sunt considerate 5 elemente de al caror echilibru trebuie tinut cont pentru mentinerea starii de sanatate. Printre ele se gaseste si apa. Exista doua meridiane (rinichi si vezica urinara) al caror echilibru este influentat direct de consumul de apa (dinamica apei in organism). Numai ca reteta aceasta, nu tine cont de orele de activitate maxima ale acestor meridiane. La orele diminetii (5-7) meridianul intestinului gros este cel cu activitatea maxima, numai ca elementul sau caracteristic este metalul. Ar putea sa fie o anumita influenta a consumului de apa asupra acestui meridian, dat fiind ca in conceptia chineza, metalul este cel care genereaza apa si excesul de apa ingerat, sa calmeze activitatea acestui meridian (nu mai este nevoie de "productie de apa"). Asta ar insemna ca se poate obtine o anumita influenta in caz de dezechilibre la nivelul acestui meridian (una dintre manifestari este constipatia). Influenta aceasta este posibil utila in cazul unor dezechilibre majore. Oricum, atributele adaugate retetei care o ridica la rangul de panaceu, nu se justifica.
    Utilizarea unui remediu sau altul, cu sau fara efecte adverse, asigura o reechilibrare momentana. O echilibrarea stabila pe termen lung nu se poate face decat in conditiile depistarii cauzelor spirituale ale bolilor si remedierii acestora.
    A spus cineva panaceu?
    Posibil.
    Panaceu nu, dar absolut fenomenal(tratmentul),da!

Spuneti asa:
    "...Utilizarea unui remediu sau altul, cu sau fara efecte adverse, asigura o reechilibrare momentana..."adevarat.
    Daca nu cumva cauza multor boli sau dezechilibre este chiar insuficienta apei.
    Citez din subiect:
    "...Este si mai bine daca continuati acest tratament ca o activitate de rutina in viata voastra. Beti apa si ramaneti sanatosi si activi..."

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din savudanmihai Vezi post
    A spus cineva panaceu?
    Posibil.
    Eu am zis pe baza primei postari din topic la varianta cu 4 pahare de apa:
    Tatamentul cu apa a fost considerat de succes de catre o societate medicala japoneza, ca tratament sigur 100% pentru urmatoarele boli: dureri de cap, dureri ale corpului, sistemul circulator, artrita, batai puternice ale inimii, epilepsie, grasimi in exces, astm bronsic, tuberculoza, meningita, boli de ficat si urina, voma, gastrita, diaree, hemoroizi, diabet, constipatie, toate bolile de ochi, cancer la organelle genitale si dereglari menstruale, boli ale urechilor, nasului si gatului.
    Aceasta metoda de tratament nu are efecte adverse.
    Din lista nu lipsesc foarte multe afectiuni.

Panaceu nu, dar absolut fenomenal(tratmentul),da!
    Posibil, dar entuziasmul bazat numai pe experienta dumneavoastra nu serveste la nimic.

nu cumva cauza multor boli sau dezechilibre este chiar insuficienta apei.
    Una dintre cauzele de natura fizica. Privind necesarul de apa sunt informatii rezonabile aici: http://www.cristera.ro/index.php?opt...ului&Itemid=71
    Deasemenea, datorita obisnuintelor, pana si pilotul automat al senzatiilor de semnalizare a necesitatilor trupului sunt uneori afectate. Ma refer la decodificarea senzatiei de sete cu cea de foame: http://www.cristera.ro/index.php?opt...ului&Itemid=71

Nu am nimic cu indemnul de a consuma apa suficienta, dimpotriva, il sustin.

Numai ca nu pot sa fiu de acord cu "retete" care conduc la comportament de struto-camila. Adica, imi bag capul in nisip sa nu aud de cauze spirituale ale bolilor si beau, o data, jumatate sau mai mult, din necesarul de apa pe toata ziua (a se vedea reteta a doua sau cea expusa de userul Laura-Eli).
    Stiu ca exista tendinta de autotratare si ca, din dorinta de a scapa mai repede de o afectiune, oamenii recurg la diverse remedii, adesea amplificand dozajelor. Cam despre asa ceva mi se pare ca ar fi vorba la acest "tratament".

Dar daca tot vorbim de asigurarea necesarului de apa zilnic, o solutie rezonabila ar putea fi cea a paharului de apa baut inainte a consuma hrana solida.
    Ca-i vorba de o napolitana, mar, covrig sau altceva de "rontaint" sau o masa imbelsugata, un pahar de apa baut inainte, ca obisnuinta, poate asigura necesarul de apa zilnic, dar fara a reprezenta o solutie de tip stahanovist.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

daca am putea intelege cu exactitate care ar fi cauzele spirituale ale bolilor ar fi excelent dar din pacate se mai intampla sa gresesti "cauza" sau sa nu iti dai seama defapt care e cauza.
    Daca veti stat de vorba cu pacientii si veti reusi sa-i ascultati, cumva si dincolo de cuvinte, ei va vor spune "exact" cauza spirituala. Nu toti sunt interesati de acest aspect, dar asta este alta discutie.
    O carte suficient de precisa este prezentata aici. Poate fi procurata on-line si este mai mult decat de rezonabila ca pret. Poate fi un ghid foarte bun pentru terapeuti. S-ar putea sa o fi prezentat si pe forum, dar nu mai stiu exact pe unde.
    Plus ca mai sunt si datoriile karmice pe care din nou le stim sau nu (exista sau nu , ne afecteaza atat de mult!?).
    Mai sunt si ele, nu-i vorba, dar raportarea la crestinism a comportamentului ajuta extrem de mult. Pilda talharului de pe cruce demonstreaza limpede ca este posibila "platirea" datoriilor in aceasta viata si eliberarea de karma. Iar calea cea mai usoara este cea exprimata in Matei 7:12 "Ci toate câte voiți să vă facă vouă oamenii, asemenea și voi faceți lor, că aceasta este Legea și proorocii." Nu e simplu, dar e posibil.
    Cat despre faptul ca sunt foarte ok sa dea Dumnezeu sa fie asa.
    Dumnezeu ne da, numai ca mai trebuie sa ne bagam si singuri in traista.
    Depinde cum veti gestiona tendinta catre perfectionism.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    8

Daca veti stat de vorba cu pacientii si veti reusi sa-i ascultati, cumva si dincolo de cuvinte, ei va vor spune "exact" cauza spirituala. Nu toti sunt interesati de acest aspect, dar asta este alta discutie.
    O carte suficient de precisa este prezentata aici. Poate fi procurata on-line si este mai mult decat de rezonabila ca pret. Poate fi un ghid foarte bun pentru terapeuti. S-ar putea sa o fi prezentat si pe forum, dar nu mai stiu exact pe unde.

Multumesc pentru indrumare.Cartea o am de ceva timp si inca incerc sa sa deslusesc cauzele anumitor afectiuni, carora nu le gaesc intelesul.Tot despre acest subiect mai exista o carte , intitulata Boala ca sansa" scrisa de Ruediger Dahlke.

Dumnezeu ne da, numai ca mai trebuie sa ne bagam si singuri in traista.
    Depinde cum veti gestiona tendinta catre perfectionism.
    Mi-a placut replica , m-a amuzat intr-un sens pozitiv bineinteles.Ma consider o luptatoare(referitor la prima fraza) si un pic perfectionista.Dar atata timp cat suntem sinceri cu noi insine ,cred ca mai avem sanse de "scapare".Va multumesc pentru sfaturi.

Apropos de replica pe care ati dat-o mai sus despre apa bauta inaintea meselor , din cate stiu eu este contraindicat pentru ca influenteaza negativ procesul de digestie.Dar asa cum nu exista boli ci bolnavi tot ce se poate.
    Am invatat de la 2 domni extraordinari din punctul meu de vedere D-nul Remus Tanase si D-nul Mircea Stefea un tratament excelent care sigur nu are contraindicatii sau efecte adverse negative:
    IERTAREA,IUBIREA,DARUIREA NECONDITIONATA, SMERENIA,RABDAREA, INGADUINTA si alte asemenea "tratamente" care ajuta pe oricine, indiferent de nivelul bolilor.
    Dar trebuie sa ne ocupam si de partea fizica si atunci, apelam la diverse metode cat se poate de putin nedaunatoare pentru a ne mentine sanatosi sau a incerca sa prevenim pe cat se poate de mult sau de ce nu, a ne vindeca de diverse afectiuni (pana deslusim cu adevarat cauza).

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Mi-a placut replica , m-a amuzat intr-un sens pozitiv bineinteles.Ma consider o luptatoare(referitor la prima fraza) si un pic perfectionista.Dar atata timp cat suntem sinceri cu noi insine ,cred ca mai avem sanse de "scapare".Va multumesc pentru sfaturi.
    Nu mi-e clar sensul in care spuneti ca sunteti o "luptatoare". In ce priveste sfaturile, eu consider ca este o discutie.

Apropos de replica pe care ati dat-o mai sus despre apa bauta inaintea meselor , din cate stiu eu este contraindicat pentru ca influenteaza negativ procesul de digestie.
    Era intr-un context legat de asigurarea continua a necesarului de apa din organism. Ma cam indoiesc de veridicitatea contraindicatiilor. Apare o diluare a sucului gastric si o deplasare mai lenta a bolului alimentar? Daca hrana este mestecata ca si cand fiecare imbucatura ar fi ultima (adica o masticare completa si insalivare corespunzatoare) si cantitatea de hrana introdusa la o masa are volumul egal cu pumnul persoanei (adica cat volumul normal al stomacului) nu exista nici o problema. S-ar putea ca dupa ingerarea apei sa nu mai fie nevoie nici de hrana, data fiind aparitia decodificarii incorecte a senzatiei de sete. Nu mai vorbesc de postul aspru (cu apa) recomandat (si) de Valeriu Popa, care are proprietati curative deosebite.
    Decat o tarie inainte de masa, e preferabil paharul de apa.
    IERTAREA,IUBIREA,DARUIREA NECONDITIONATA, SMERENIA,RABDAREA, INGADUINTA si alte asemenea "tratamente" care ajuta pe oricine, indiferent de nivelul bolilor.
    Adica tratamente care sa vindece sufletul. Daca terapeutul nu-l invata pe pacient sa-si aplice singur acest tip de tratament iar acesta sa le aplice consecvent, efectele sunt temporare.
    a incerca sa prevenim pe cat se poate de mult... pana deslusim cu adevarat cauza.
    Tratamentul cel mai bun este prevenirea prin stilul de viata iar "tratamentele" pentru suflet dublate de grija pentru nevoile reale ale mintii si trupului sunt, privind de la mine, calea optima pentru eliminarea cauzelor. Iar daca nu mai sunt cauze, atunci nu mai sunt nici efecte, adica suferinte.

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    8

Nu va cunosc , nu stiu daca sunteti sau nu terapeut, dar din raspunsurile pe care le-ati postat , asa am avut impresia si tocmai de accea am considerat sa iau replicile dumneavoastra mai mult decat niste discutii, de ce nu, chiar sfaturi.
    Postul acela drastic al d-nului Valeriu Popa il tine in fiecare an un prieten foarte bun de-al meu ,care a scapat de o tumora in gat (tinand posturi si tratamente date de catre dansul).
    Cand am zis ca sunt o "luptatoare" ma referam la faptul ca sunt sigura ca Dumnezeu ne da dar nu ne si baga in traista.)
    Am vazut pe forum un subiect deschis de dumneavoastra despre cursurile care se tin in Cta in acest weekend , dar nu am vazut numele lectorilor sau terapeutilor care vor tine cursul si nici pe site-ul cristera nu sunt trecuti(ori nu m-am uitat eu cu atentie).Imi puteti spune, sau daca puteti posta pe forum mai multe informatii?Stiu ca pentru acest weekend ar fi tarziu dar macar ptr. viitor sa puneti mai multe detalii.

Va multumesc.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 0
    Ultimul post: 24 iun 2008, 15:00
  2. noutati in tratamentul bolilor de nas gat si urechi
    De ottto in forum BURSA: Vanzari, cumparari, promotii, reclame
    Replici: 0
    Ultimul post: 23 nov 2006, 13:09

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi