Rezultate de la 1 la 11 din 11

Subiect: Despre implicarea in societate

alexandru.macedon este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    4

Implicit Despre implicarea in societate

vroiam sa va intreb, domnilor sau doamnelor...
    deontologia acestei "stiinte" permite sau nu implicarea in activitati politice pentru sustinerea de candidati???
    daca nu..... (ceea ce e corect in teorie), ce s-a ontamplat in 2007 la Iasi, in campania pentru referendumul referitor la suspendarea presedintelui?
    raspundeti la intrebarea asta si veti afla de ce nu sunt membru.
    In rest....
    Numai de bine

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Din ce motive ati parasit inforenergetica?

deontologia acestei "stiinte" permite sau nu implicarea in activitati politice pentru sustinerea de candidati???
    daca nu..... (ceea ce e corect in teorie), ce s-a ontamplat in 2007 la Iasi, in campania pentru referendumul referitor la suspendarea presedintelui?
    raspundeti la intrebarea asta si veti afla de ce nu sunt membru.
    Noi sustinem romania si ce este mai bun pentru natiunea Romana, nu putem sa stam cu mainele in san si sa ne uitam cum tradatorii de tara si de neam fac ce vor cu natiunea asta pe care eu asa mic si prapadit o iubesc.
    Eu nu vreau sa mai permit sa se repete ceea ce sa intamplat cu Mihai Viteazu, cand a fost asasinat de unguri in mijlocul armatei romane.
    Slujitorii de Dumnezeu au urmatoarea caracteristica slujesc binele si apara pe cel care este lovit de dusmani pe nedrept.
    Pe mine nu ma intereseaza cine conduce romania, sprijin pe aceea care slujesc natiunea si poporul roman.
    Obiectivul principal al Fundatiei de Inforenergetica este refacerea unitatii spirituale a natiunii romane
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    4

Prietene,
    Interesant este ceea ce spui. Interesant este si exemplul lui Mihai Viteazul. Ma interb oare de ce tocmai exemplul cu ungurii, de ce oare nu ai folosit exemplul Brancovenilor?
    Dar mai am o intrebare, retorica este drept: In functie de ce stabileste un "slujitor al lui Dumnezeu" binele in slujba caruia isi pune fortele?
    Daca unitatea spirituala a Natiunii Romane se realizeaza prin intermediul sprijinirii unui candidat sau altul in care credem, constatam cu surprindere ca exista 49,7% oameni care nu sunt de aceeasi parere cu noi. Pe aceeia nu ii includem in "unitatea" pe care ne-o imaginam?
    "Nu ma intereseaza cine conduce...." Tare as vrea sa stiu cum ii identifici tu pe cei ce sprijina Natiunea Romana (poporul e altceva).
    Cu stima.
    Ps. La alegerile acestea s-a facut ceva? Sau doar Dl. Manolea (fara aprobarea oficiala a societatii)?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Am ales Mihai Viteazu, pentru ca este un personaj mai viu in mintea mea, si mi se pare cea mai elocventa tradare, si atunci nu are legatura cu ungurii neaparat, ei si-au vazut de interesul lor, eu sunt neceajit de romanii care nu au facut ceea ce trebuie, care au fost lasi, care au tradat. In cazul Brancovenilor a fost cu totul altceva, a fost tradat de cativa boieri si oarecum departe de ochii omului de rand.
    Dar mai am o intrebare, retorica este drept: In functie de ce stabileste un "slujitor al lui Dumnezeu" binele in slujba caruia isi pune fortele?
    Binele absolut este unul singur, si fiecare face alegeri in functie de intelepciunea, experienta personala si informatiile la care are acces.
    Daca unitatea spirituala a Natiunii Romane se realizeaza prin intermediul sprijinirii unui candidat sau altul in care credem, constatam cu surprindere ca exista 49,7% oameni care nu sunt de aceeasi parere cu noi. Pe aceeia nu ii includem in "unitatea" pe care ne-o imaginam?
    Unanimitatea de decizie este ceva foarte rar, aproape utopic daca ne referim la un marimea unui popor, si apoi intamplator sau nu anumite grupari au folosit intens canalele de manipulare media si nu doar atat pentru a atinge acest scor. Din nefericire majoritatea deciziilor au fost luate in urma unor manipulari, sau din lipsa de capacitate sau interes pentru a face o analiza corecta.
    Tare as vrea sa stiu cum ii identifici tu pe cei ce sprijina Natiunea Romana (poporul e altceva).
    Acei oameni care iau decizii si actioneaza spre binele natiunii, chiar daca uneori acele alegeri nu le sunt tocmai prielnice propriei persoane. Nu pot sa ii vad pe toti, uneori ma si mai insel, dar incerc si eu cu putina minte cu care ma lasat Dumnezeu sa fac ceea ce trebuie
    In legatura cu Manolea, nu stiu ce hram a purtat pe acolo, nu stiu care este adevarul, eu l-am cunoscut personal cu ceva timp in urma, si pe mine ma dezgusta oamenii care modifica adevarul in asa fel incat sa le convina celor cu care vor sa intre in gratii, adevarul este unul singur chiar daca imi convine sau nu
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    4

Prietene,
    Urmeaza sa imi spui ca sacrificiul unui om ce a refuzat sa se converteasca la Islam, si si-a urmarit executia propriilor copii, luand astfel o decizie care "nu ii este prielnica propriei persone", este mai putin relevant de cat asasinarea Unificatorului? Asta este un exemplu clasic de alegere a binelui. Care a facut mai mult bine Natiunii Romane? Hmm... Greu si pentru un Slujitor al lui Dumnezeu nu?
    Lasitatea romanului este iarasi o tema ce poate fi dezbatuta la infinit. Imaginea asta a fost construita "in urma unor manipulari istorice".
    "Binele absolut" este un concept extrem de frumos dar, vorba lui Caragiale "lipseste cu desavarsire". Tare as vrea sa te pun fata in fata cu un amic din Arabia Saudita sa aveti o discutie teologica, in care fiecare sa va sustineti "binele absolut" personal.
    Lipsa de capacitate de a face o analiza corecta.... Hmmm... Nu as merge atat de departe... Dar mai interesanta este afirmatia cu canalele media "si nu doar atat". Ce alte canale de influentare au folosit? De acelasi tip ca cel care a fost folosit la Iasi? Daca imi aduc eu bine aminte "explicatia" oficiala de la Iasi a fost aceea ca manifestantii pro si cei contra nu trebuie sa se incaiere (erau manifestatii simultane). Pai daca voi ati folosit aceste metode atunci iar cei de la MISA le-au folosit acum, cam care este diferenta intre cele doua organizatii (ma refer la utilizarea mijloacelor specifice de influentare si nu la altceva, diferentele fiind evidente)?
    Referitor la Manolea, un tip extrem de interesant, mai face parte din fundatia de infoenergetica? Sau lucreaza pe cont propriu?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Bati campii, sacrificiul unui musulman si sustinerea unui om care slujeste natiunea romana sunt 2 lucruri diferite. Eu am spus de multe ori ca nu conteaza neaparat religia din care faci parte ci faptele tale si efectele lor. Si acel musulman care prefera sa isi piarda viata decat sa accepte un compromis ca abandonarea lui dumnezeu, chiar daca ii spune alah il catalogheaza ca sfant.
    Manolea nu a facut nici o data parte din fundatia de Inforenergetica, a facut si el cursuri de radiestezie pin 93-94 si a fost exclus pentru incalcarea codului deontologic
    Un site
    si un

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    4

Prietene,
    Am senzatia ca nu ai citit foarte atent mesajul meu. Brancoveanu nu era musulman, nu a renuntat la religia crestina pentru islam. Iar impactul pe care l-a avut gestul brancovenilor asupra Natiunii Romane este peste puterea ta de inchipuire. (dar asta tine de istorie unde din cate constat nu te simti in apele tale).
    Prietenul meu din Arabia Saudita nu este sinucigas, ci doar un teolog (unul dintre cei mai buni pe care ii are Islamul la ora actuala). Dar din discutia asta ar trebui sa intelegi de ce anume am plecat eu din fundatia voastra. Ai facut doua greseli fundamentale, pe care un "slujitor al lui dumnezeu" care urmareste "binele absolut" nu ar trebui sa le faca: Primul ai sustinut ca ungurii l-au ucis pe Mihai (generalizare nepermisa, pentru ca nu ar fi incaput in cortul acele vreo 4-5 milioane de unguri cati existau la acea vreme in Europa (inclusiv secuii care sunt o alta natie)). Doi ai facut la mental legatura dintre un amic din Arabia Saudita (arab musulman) si sinucigasi ceea ce inseamna ca mintea ta ii include pe toti arabii in randul atentatorilor cu bombe (aceeasi generalizare nepermisa ca si in primul caz).
    Din aceste doua erori pot trage o singura concluzie: eu nu bat campii
    Din umilele mele cunostinte nu poti face cursuri de radiestezie daca nu esti membru al fundatiei. Tov Manolea cum a putut sa faca acele cursuri, fara sa fie membru al fundatiei iar la final sa fie exclus (din fundatie, presupun) pentru incalcarea codului deontologic. (mintea mea logica percepe un usor non-sens aici dar poate vrei sa imi explici).
    Te iert pentru partea cu batutul campii, poate erai nervos/nervoasa pentru intrebarea mea legata de asemanarea dintre MISA si fundatie (la care inca nu mi-ai raspuns)
    Respect

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Despre implicarea in societate

Nu am zis nicaieri sinucidere am zis sacrificiu, nu eu am facut asocierele gresite ci tu, sacrificiul inseamna alt ceva, poate insemna sa iti sacrifici timpul, masa pe o zi, bunastarea materiala libertatea, si uneori chiar viata, si exemple sunt multe in viata sfintilor din toate religiile. Sinuciderea are alte caracteristici si nu e dezvolt aici.

Cu Manolea subiectul e simplu, el a facut cursuri in perioada de radiestezie pana la gr 4 in anii '93-94 aproximativ, cand nu exista Fundatia de inforenergetica, deci nu avea cum sa fie membru a ceva care nu exisa.
    Diferenta dintre fundatia de inforenergetica si MISA este semnificativa, sa spun doar una de abordare, prima incearca sa elimine influenta unor factori agresori care impiedica omul sa aleaga liber, sa ia decizii cu liberul arbitru, fara sa influenteze individul, nu stiu foarte exact din ce face MISA dar din observatii pot spune ca acolo se influenteaza individul spre anumite decizii impuse, i se limiteaza liberul arbitru.
    Specific ca ceea ce am scris mai sus nu sunt opiniile fundatiei de inforenergetica, ci concluziile mele din ceea ce am vazut, auzit si simtit pana acum
    Nu stiu cine a influenta
    Imi cer si scuze uneori nu am citit corect si cu atentie textele tale si am tras concluzii gresite. Nu am vrut sa jignesc ungurii, erau doar unii unguri care au facut asta, care nu reprezinta toti ungurii de astazi, la fel cum pe noi ramanii nu ne reprezinta oamenii care au plecat in alte tari sa fure, la fel cum nici pe romani nici pe ungurii din Romania, liderii si politicienii nu ii reprezinta intradevar sentimentele trairile marei mase a oamenilor obisnuiti, cu unele exceptii poate
    Un site
    si un

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Love, ce s-a intamplat la Iasi in acea perioada?? Nu de alta, dar ieseanca fiind nu am auzit nimic in acest sens.. Si daca ar fi fost o intamplare importanta cred ca s-ar fi scris cate ceva despre ea.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Nu stiu nici eu sa fi fost ceva, din ce am inteles e suparat ca Fundatia a luat atitudine impotriva suspendarii presedintelui
    Un site
    si un

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

A, pai in cazul asta poate sa fie suparat si pe mine.
    Si eu am fost la doua mitinguri de sustinere a presedintelui in perioada aceea.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •