Rezultate de la 1 la 10 din 10

Subiect: Apel umanitar: Alexandra Comanici care se află într-o luptă contracronometru cu propria sa viață

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Apel umanitar: Alexandra Comanici care se află într-o luptă contracronometru cu propria sa viață

Apel umanitar: Alexandra Comanici care se află într-o luptă contracronometru cu propria sa viață

Alexandra Comanici este fiica cea mica a unor foarte buni prieteni, care se afla intr'o luptă contracronometru cu propria sa viață. În urma unui control de rutină făcut la începutul lunii decembrie 2009, a aflat ca suferă de o foarte rară și gravă formă de leucemie... În România, tratamentul chirurgical cu celule stem, deocamdată nu se poate realiza... În străinatate,această interventie, care i'ar putea salva viata, costa în jur de 150.000 de euro. Noi cei din jurul ei, încercam imposibilul... Adică strîngerea acestei sume...

În beneficiul Alexandrei (care pe 21 februarie a.c. va implini 24 de ani) organizez o manifestare, în data de 24 februarie a.c., la Teatrul "Toma Caragiu" din Ploiești,

LIFE FOR ALEXANDRA // VIAȚĂ PENTRU ALEXANDRA

care va cuprinde un concert în două părți (muzică clasică și jazz, progressive, electronic) susținut de muzicieni din Ploiești și București (Iulian Anghel-chitară, Luiza Filipescu-flaut, Lia Coloros-Mocănescu-pian, Florin Cezar Ouatu-contratenor, Florian Ouatu-flaut, Alina Parpală-flaut, cvartetul de coarde ARTYS condus de Florin Faur, Vlad-Mihai Stoicescu-vioară, instrumente cu clape, Mihai Spătărelu-vioară, instrumente cu clape, Marius Abramovici-vioară electrică, Adrian Ciucă-solist vocal și NICO-solistă vocală; regia muzicală: prof. Constantin Mitulescu), la care mi-aș dori sa ne fiți alături (deși știu că mulți dintre dumneavoastră vor fi doar cu inima, aflîndu-se departe de țară).

În pauză se va vernisa o expoziție de artă, conținînd lucrări donate de membri ai Uniunii Artiștilor Plastici din România-filiala Prahova (Mariana Voicu-Grumăzescu, Alice Neculea, Florin Șuțu, Eugen Petri, Ion Dunea, Valeriu Scărlătescu, Adrian Nicolae, Nicolae Lupu, Valter Paraschivescu), ai unor binecunoscuți artiști fotografi și ai unor creatori de obiecte hand-made (îmbracăminte, bijuterii, accesorii), sumele obținute în urma vînzării fiind oferite Alexandrei.

Întreaga manifestare va fi mediatizată și înregistrată de TVR, "Valea Prahovei TV" - Câmpina, Alpha TV - Ploiești (confirmate pînă acum), parteneri media fiindu-ne și unele dintre posturile de radio și publicații locale (“Radio Prahova”, “Telegraful de Prahova”). Anunțurile noastre au fost deja publicate și de două portaluri:
    “Cititor de proză. Republica amatorului de proză” (vezi adresa: http://cititordeproza.ning.com/?xg_s...sg_mes_network.) și www.ph-online.ro (http://www.ph-online.ro/ploiesteanca...ragiu-ploiesti) condus de dl Bogdan “Fido” Stoica, mai vechiul nostru prieten și coleg într’ale jurnalisticii. Revista națională "Formula As" (nr. 903, 28 ian. - 4 feb. 2010) și săptămînalul "Actualitatea Prahoveană" (luni 1 februarie 2010) au publicat deja primele anunțuri umanitare.

Evident ca orice alt sprijin, indiferent de natura lui, venit din partea dumnevoastră nu poate fi decît salutar...

Va mulțumesc din inimă pentru înțelegere și sprijin.

Bogdan-Lucian Stoicescu (organizator)
    tel.: +40745859650
    e-mail: katinka.nikodim@yahoo.com
    http://cuvinte-sunete-imagini.blogspot.com

p.s. Cum la fel de evident este și faptul că puteți îndrepta acest apel către persoanele care considerați că ar putea sprijini în vreun fel acest demers. Toți cei care intenționează să acorde sprijin financiar o pot face trimițind sumele respective în conturile:
    Banca TRANSILVANIA – filiala Tîrgu-Mureș
    RO29BTRL02701201554077XX (în LEI)
    RO75BTRL02704201554077XX (în EURO)
    ambele deschise pe numele Comănici Alexandra-Ofelia
    și
    BRD-G.S.G sucursala Prahova
    RO34BRDE300SV6566914300 (LEI)
    deschis pe numele Comănici Liviu (împuternicit : Comănici Alexandra-Ofelia)

IMPORTANT!!!
    ÎNCEPIND DE ASTĂZI, 5.02.2010, se poate suna numai in cadrul rețelei ROMTELECOM (2 euro/apel) formînd 0900.900.530 și, pentru aceeași sumă, in cadrul rețelelor ORANGE, VODAFONE și COSMOTE, se poate trimite SMS la 858 (exclusiv in perioada 15.02 -15.03)
    http://www.alexandra-comanici.ro/
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: Apel umanitar: Alexandra Comanici care se află într-o luptă contracronometru cu propria sa viață

aceasta este Alexandra, alaturi de maicutele de la manastirea in care se gaseste gazduit spitalul care se ocupa de aceste cazuri disperate.
    la preturi minime, si intr-o desavarsita curatenie si ingrijire, bolnavii beneficiaza atat de ingrijire medicala cat si religioasa, rugaciunile de grup ce sae fac zilnic, de catre apcienti, maicute, preot si personalul medical, reusind sa apropie actul medical de gratia divina..

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: Apel umanitar: Alexandra Comanici care se află într-o luptă contracronometru cu propria sa viață

http://images.google.ro/imgres?imgur...26tbs%3Disch:1

rog pe toti ploiestenii care vor,, pot si trebuie sa nu uite sa vina la concert MIERCURI, pentru donatii.. nu este doar un gest umanitar, este un gest de solidaritate parinteasca in fata suferintei..
    sa va mai spun ca Alexandra face parte din "generatia Cernobal?" ca parintii care credeau ca isi vad fata mare, de profesie medic, stiu azi ca ea va sta mereu prin spitale, chiar daca vor gasi donator comp[atibil? si banii necesari acestei i9nterventii?
    ca de aici inainte destinul fetei lor este schimbat si ca a fi alaturi de ei inseamna a ne apropia mai mult de esenta credintei? de adevarul despre noi>?

va rog din suflet sa veniti si sa participati la acest gest, chiar daca posibilitatile materiale sunt , ca la noi toti, obisnuite..
    Dumnezeu sa ii rasplateasca pe toti aceia care inteleg cu inima aceasta situatie..
    MULTUMESC!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

poate ar fi necesar ca cei ce fac parte din FUNDATIA DE INFORENERGETICA SFANTUL APOSTOL ANDREI SA FACA UN EFORT si sa caute sponzori si persoane care pot ajuta.

sa speram, de asemenea, ca toti colegii nostri vor da macar un telefon in valoare de 2 euro, pentru a ajuta, chiar si asa, la strangerea sumei de care Alexandra are nevoie pentru a i se face transplantul .

poate, chiar presedintii diferitelor filiale se vor mobiliza, deoarece timpul este scurt. pana pe 15 martie mai este foarte putin,, si daca nu faci binele atunci cand e nevoie de el, degeaba apoi mai vrei sa ajuti.

sa speram ca si conducerea fundatiei, va aloca macar o parte din costul cursurilor ce se fac in luna februarie si inceputul lui martie, acestui scop nobil! este vorba , totusi de oameni care ne sunt mai mult decat prieteni, carora le-am calcat pragul casei si cu care am stat la aceeasi masa, unde am fost bine primiti.

DUMNEZEU sa ne ajute si sa ne lumineze, pentru a vedea caile cele mai bune de ajutor si sprijin.

de altfel, aici, pe forum, sunt prezenti practicanti ai diferitelor stiinte spirituale, cu diferite orientari, care, toate, au la origini principiile binelui, ajutorarea aproapelui si facerea de fapte bune,
    ii rugam si pe ei, sa nu ramana indiferenti la acest apel, chiar daca ajutorul consta intr-un simplu telefon dat la 858 sau pe fix. cititi mai jos!

de altfel, orice crestin stie ca Iisus Hristos a spus clar: degeaba te rogi, degeaba vrei sa te mantuiesti, degeaba tii post, daca treci nepasator pe langa nevoile apropelui tau. nimic nu ti s epune tie, daca nu iti pasa d esuferinta celuilalt...
    va rog din tot sufletul meu, incercati sa va ganditi ca 2 euro inseamna nici 10 bilete de autobuz!
    va multumesc!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

eu am incercat sa trimit un sms dar nu am reusit! poate fi de la tel. meu sau poate fi o alta problema... si in caz ca vrea sa mai trimita cineva nu reuseste....

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din padme Vezi post
    eu am incercat sa trimit un sms dar nu am reusit! poate fi de la tel. meu sau poate fi o alta problema... si in caz ca vrea sa mai trimita cineva nu reuseste....
    pai scrie clar, pt 858 DAI TEL DE PE VODAFONE SAU ORANGE!
    EU AM TRIMIS SMS LA ACEST NR, DE PE VODAFONE, SI AM PRIMIT UN MESAJ: ati donat 2 euro pentru tratamentul medical necesar Alexanxdcdrei Comanici .
    in numele Alexandrei, va multumim.
    si ca sa verific, am mai trimis azi un mesaj tot acolo. si merge!
    deci, VODAFONE SI ORANGE!!!!!!!!!!!

de pe fix nu am incercat , pt ca am tel restrictionat de pe vremea cand era fiul meu mic. si aucm, desi platesc abonament pt gratuitate in reteaua nationala, nu am reusit cu toate cererile din lume sa il deparolez din centrala, dar asta e alta poveste, halal Romtelecom!

deci, mai incearca, nu e firesc sa nu reusesti!
    multumesc, oricum,

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

In clipa asta am trimis SMS si functioneaza. De pe Vodafone e clar ca merge.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Si acum am format si de Romtelecom si functioneaza si asta.

Multa sanatate, fata frumoasa!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

IN SPECIAL PENTRU BUCURESTENI!

THE SILVER CHURCH CLUB
    Str. Plevnei nr. 61
    (la parterul Casei de Cultura a studentilor "Grigore Preoteasa")

Alexandra Comanici este o tanara studenta de 23 de ani, care se lupta cu una dintre cele mai crunte boli din lume: leucemia.

A plecat acum cativa ani la Targu Mures pentru a invata sa ajute oamenii, pentru a-i face bine, fiind acum in anul V la Facultatea de Stomatologie din Targu Mures. Insa, la sfarsitul anului trecut a aflat ca sufera de leucemie acuta limfoblastica cu cellule T, cauzata de multiplicarea maligna a globulelor albe din sange. Alexandra a fost internata la Targu Mures, dupa care transferata intr-o clinica din Italia: L’Ospedale”Casa Sollievo della Sofferenza” din San Giovanni Rotondo, structura complexa de Hematologie si Transplant cu celule stem. Statul roman ii poate oferi numai costurile unei parti din tratament, iar costul transplantului trebuie sa fie suportat de ea si de familia ei. Interventia este extrem de costisitoare, ajungand la peste 100.000 de euro.

Haideti sa o ajutam pe Alexandra si sa-i salvam viata! Durerea pe care o simte ea si gandul ca poate maine nu va mai fi printre noi nu poate fi descrisa in cuvinte. Ironia face ca acum aproape 1 an, Alexandra era cea care dona sange pentru copiii bolnavi de leucemie.

Va asteptam la un concert umanitar sustinut de Mihai Margineanu la Silver Church pentru Alexandra, pe 17 martie la ora 20:00.

Pretul biletului este de 15 ron, iar suma stransa va fi oferita Alexandrei.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Totodata, puteti dona in conturile deschise la Banca Transilvania, Targu-Mures, pe numele Comanici Alexandra Ofelia:

LEI: RO29BTRL02701201554077XX

EURO: RO75BTRL02704201554077XX

858—nr. Valabil in retelele Cosmote, Orange, Vodafone (servicii oferite gratuit, nu se percepe TVA, unde se vor dona 2 euro), nr valabil pana la 15 martie 2010.

0900900530 - nr valabil in reteaua Romtelecom, nu se percepe TVA, unde se vor dona 2 euro, valabil pana la 1 aprilie

Nimic nu este mai important decat viata unui suflet, unui om, iar noi oamenii ne adunam la bine dar mai ales la greu…

Subiecte Similare

1. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15
  2. A lupta sau a nu lupta?
    De Maria in forum Discutii libere
    Replici: 8
    Ultimul post: 02 sep 2007, 19:16
  3. Alexandra Dumitriu - Poezii
    De Santamia in forum Literatura
    Replici: 3
    Ultimul post: 27 sep 2006, 09:08

Reguli postare