Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 46

Subiect: Samanism versus Inforenergetica

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Samanism versus Inforenergetica

Citat Citat din sserbanro Vezi post
    Ca amuzament:
    Am făcut o măsurătoare să văd diferențele dintre noi la nivelul Cauzalului (Supra-Noesic): 0,03%!!
    Ca amuzament, este super! Exista cateva discutii cu glume la Discutii libere.
    Ca masuratoare de parametri este altceva.
    Va inteleg entuziasmul fiindca si eu l-am avut atunci cand am "descoperit" ca folosind ansa si raportorul pot masura orice.
    Numai ca lucrurile au evoluat in timp la inforenergetica si ceea ce am aflat eu atunci la gradul 4 dumneavoastra stiti de la gradul 2. Poate va uitati un pic la pag. 49-50 din manualul aferent.

Daca va propuneti sa faceti, ca si altii, un info-ceva atunci spuneti clar si limpede. Nu e nici o suparare. Daca aveti putintica rabdare sa mai parcurgeti cateva grade atunci incercati sa va temperati un pic entuziasmul.

Am indraznit sa spun toate acestea fiindca una dintre regulile de aur ale inforenergeticii spune sa masori dar sa nu faci publice rezultatele dar sa scapi de pacatul nespusului spunandu-i celui care-ti cere ajutorul ce sa faca. Ma gandeam ca, cine stie, poate ati lipsit la lectia asta.

Daca tot vreti sa folositi ansa si raportorul atunci incercati sa determinati si daca userii carora le raspundeti mai sunt activi sau nu. Nu de alta dar riscati sa pierdeti vremea.

Va multumesc ca m-ati ajutat sa mai constientizez si eu cate ceva.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din lovelife Vezi post
    E o lectie pe care ti-ai servit-o singur, nu ni s-a servit tuturor, pentru ca nu ai inteles bine.
    Ei, dle. lovelife nu stiti ca prima dragostea nu se uita niciodata?

Daca i s-a spus ca raul-boala-intunericul-negativitatea se poate rezolva metabolizand-o, asa a facut. A folosit descrierea asta, a mai avut si rezultate si acum crede ca descrierea e corecta. Cele aflate la inforenergetica sunt seminte care au nevoie de un timp de germinare. Ce, parca dupa 3 grade eu eram altfel? Aveam si eu o gramada de fixuri. Sa-l rasplateasca Bunul Dumnezeu pe lectorul cu care am facut ca mi-a suportat maraielile si bodoganelile.

Noi nu prea am avut de ales: nu erau decat doua posibilitati inforenergetica si yoga. Ne-a ajutat Dumnezeu si am ajuns la inforenergetica.

Acum exista puzderie de cursuri, majoritatea calate pe timp de predare minim, fiecare incercand sa ofere un alt punct de vedere. Ca organizarea lor este una de tip: ai luat cunoastere, te priveste ce faci cu ea - este o realitate. Se mizeaza pe curiozitate, pe orgoliu si pe algoritmii de frica si mai putin pe dezvoltarea armonioasa a fiintei. Cei care simt nevoile sufletelor lor, le acceseaza incercand astfel sa si le satisfaca. Cat reusesc si ce se intampla cu ei este o alta poveste.

In toamna care a trecut am constatat ca vin masiv la cursurile de inforenergetica oameni care au accesat diverse alte forme de cunoastere spirituala. E o urmare fireasca a nevoii sufletelor lor in contextul unei societati in care rabdarea nu are un pret prea mare. Eu am vazut asta ca pe o provocare deosebita pentru ca inforenergetica sa-si valorifice potentialul, chiar daca nu este o cunoastere facila.

Ma bucur cand apar pe forum inforenergeticieni care indraznesc sa ajute, sa vorbeasca, sa exemplifice, mai ales ca nu e chiar asa usor precum pare sa scrii pe un forum. Nu prea imi face placere cand vad ca lucrurile mai derapeaza sau se sare calul dar asta tine de mine si nu de inforenergetica.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

imparatulgalben este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    20

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post

Noi nu prea am avut de ales: nu erau decat doua posibilitati inforenergetica si yoga. Ne-a ajutat Dumnezeu si am ajuns la inforenergetica.
    de ce se feresc IE-cienii de yoga? am aceasta senzatie...

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din imparatulgalben Vezi post
    In romania cate scoli autentice si benefice de yoga cunosti? Si cate scoli de yoga ce fost modificate dupa interesul gurului dun romania cunosti?
    Si cati adepti au unele si cati adepti au celelalte?
    Daca iti poti rapsunde la aceasta intrebare vei intelege destul de multe.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

sserbanro este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Citat Citat din lovelife Vezi post
    In romania cate scoli autentice si benefice de yoga cunosti? Si cate scoli de yoga ce fost modificate dupa interesul gurului dun romania cunosti?
    Si cati adepti au unele si cati adepti au celelalte?
    Daca iti poti rapsunde la aceasta intrebare vei intelege destul de multe.
    În orice cale, oricât de autentică ar fi ea, devierile sunt posibile, ba chiar inevitabile. A plănuit cumva ISUS hățișul de biserici și bisericuțe? E drept că am mai îmbătrânit, m-o mai fi lăsat și memoria, dar parcă EL, altfel zicea despre BISERICĂ. Și totuși...
    Devierile, țin de practicanți, mai puțin de învățătură.
    Am văzut destui IE care se cred cristoși și umblă cu buzunarele pline de șervețele de șters la nas, sau care se vaită de cefalee și migrene... Așa că, hai să lăsăm sectarismele și partizanatele politice. Fiecare se duce la un moment dat, unde crede că poate să învețe ceva.
    Eu unul, cred că Ion, a vrut să zică altceva: Că i-a ajutat Dumnezeu să ajungă la școala care i se potrivește LUI cel mai bine. Ceea ce e cu totul altă poveste...
    Și ca să elimin tendențiozitatea unora, dacă ai talent la muzică, e clar că școala de muzică ți se potrivește! Dacă te duci la matematică, o să te ia la goană toată lumea și o să fii ținta răutăților. Că așa suntem noi, oamenii... "Găina....".

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    20

Devierile, țin de practicanți, mai puțin de învățătură.
    corect... asa ma gandeam si eu...

@lovelife

nu cunosc situatia scolilor de yoga din romania, dar cred ca am inteles principala temere...

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    20

Î
    Eu unul, cred că Ion, a vrut să zică altceva: Că i-a ajutat Dumnezeu să ajungă la școala care [B]i se potrivește LUI
    Se poate... dar eu tot simt ca exista o usoara fobie vizavi de yoga in general printre IE-ieni.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Va rog frumos sa ma iertati daca prin postarea mea v-am dat o senzatie atat de departata de realitate.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Am văzut destui IE care se cred cristoși și umblă cu buzunarele pline de șervețele de șters la nas, sau care se vaită de cefalee și migrene...
    Sunt oameni care studiind etalonul uman isi constientizeaza potentele si sunt entuziasmati. Ca sa ajunga la efecte durabile mai e nevoie de aplicarea cunoasterii ( 24/24, 7/7 ). Iar asta nu mai e chiar atat de usor fiindca este vorba de o transformare profunda pe toate structurile. Inclusiv transformarea capata uneori astfel de aspecte temporare.
    Tare frumos vorbeati intr-un loc pe forum despre acceptarea faptului ca in procesul devenirii poti si sa gresesti. Tare frumos vorbeati!

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    20

Va rog frumos sa ma iertati daca prin postarea mea v-am dat o senzatie atat de departata de realitate.
    Nu aveti de ce sa va cereti scuze. Eu imi cer scuze, cuvantul fobie e deplsata in acest context...

Oricum n-as fi generalizat doar dupa postarea dvs... .

Am remarcat, anumite aspecte din care rezulta ca IE-nii sunt mai circumspecti vizavi de yoga si am vrut sa vad daca se confirma- (ceea ce nu e o problema- e ca si cum mergi cu masina printr-o zona cu noroi, conduci mai atent...)

In sensul acesta, raspunsul lui lovelife mi se pare edificator.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Nu aveti de ce sa va cereti scuze.
    Nu-mi aduc aminte sa fi facut asa ceva.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

In Romania scolile de yoga sunt dominate de MISA, despre a carei calitate nu are rost sa mai vorbim. Este o scoala de yoga foarte mediatizata, cu fooarte multi adepti.
    Scolile benefice de yoga din Romania, sunt destul de putin cunoscute si firave, fiind foarte agresate de MISA, unele din ele au fost chiar desfiintate sau absorbite fortat de MISA
    Cea mai buna scoala de YOGA din Romania (dupa parerea mea) abia daca mai are cateva sute de practicanti (cu tot cu incepatori)
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

sserbanro este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Există un moment în viața fiecăruia, când descoperă în el, un "talent", o "chemare". Cine a ajuns în punctul acesta știe ce vreau să zic. În acel moment, simți o presiune colosală spre a merge într-o anume direcție și ȘTII cu precizie (fără explicații raționale!!) că acela e drumul tău.
    Fiecare om are o combinație specifică de înzestrări native. Această combinație, îl poartă către un anumit fel de învățătură sau, chiar mai multe. Există însă o ordine firească a parcurgerii pașilor. Poate că Ion a învățat tot ce avea nevoie să știe despre Yoga. Ce rost ar mai avea să reia acea etapă?
    Și eu am 6 ani de curs Yoga. Cu toate acestea, am mers și la Reiki, Munay Ki, IE. Sunt instrumente care îți completează imaginea, o nuanțează.
    IE bunăoară, ca instrument de informare, e greru de comparat cu altele. Pe de altă parte, lucrul cu energiile în IE, încă e sub Reiki, cu mult. Fiecare Cale, are avantajele ei și se potrivește unui anumit scop, unei anumite structuri energetice.
    A exclude una sau alta, e exact "Patul lui Procust".
    Alegerea, e liberă!
    Dar ca să alegi liber, trebuie să existe minimum 2 opțiuni...

Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    20

...

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

M-am bucurat foarte tare ca am gasit o discutie despre samanism deoarece nu stiu mai nimic despre el si ma intereseaza. Am descoperit urmatoarele:

....
    Ce știi de fapt despre istoria reală a șamanismului?
    Ce știi de fapt despre șamanism?
    Poți vorbi despre o cale spirituală, dacă o practici. Altfel, ești ca experții în fotbal de prin tribunele stadioanelor. .....

Șamanismul, ca fapt divers, își are originea în Dacia Major. Mai exact, Grădiștea Muntelui. Era una din tehnicile practicate de cei 9 Demiurgi Începători de acum 9.000 de ani.
    Aici sunt informatii foarte importante care cred ca merita dezvoltate.

Totuși, este nevoie de o pregătire asiduă pentru a putea face chiar și vindecări mărunte.
    Șamanismul, este o cale care te învață să lucrezi asupra ta.
    În șamanism, șamanul face un singur lucru: SE VINDECĂ PE EL ÎNSUȘI.
    E drept că în afara sa, efectele purificării și amplificării câmpurilorsale se resimt ca o vindecare a celor care intră în câmpul său. Totuși,principiul fundamental al șamanismului, este AUTOVINDECAREA.
    Toate cele 9 rituri Munay Ki, la autovindecare se referă.
    Am vazut un invitat la emisiunea Codul lui Oreste care a vorbit despre samanism si am retinut de acolo ca in pregatirea unui saman individul se pune fata in fata cu sine insusi consumand niste plante halucinogene si daca supravietuieste devine saman. Era vorba de samanism in America de Sud de unde invitatul respectiv tocmai s-a intors.

Probabil ca mai exista samani in comunitati izolate din Siberia si care fara sa-i cunoasca pe cei din America de Sud au practici asemanatoare. Aici in Siberia nu poate deveni saman decat un fiu de saman si secretele practicii sunt pastrate cu strasnicie.

Am doua intrebari:
    1. Care ar fi istoria reala a samanismului? de unde provine el?
    2. Cum isi purifica si isi amplifica campurile un saman? Este ceva ritual apropos de cele 9 rituri Munay Ki?
    Este foarte probabil ca samanismul sa fi precedat orice forma de religie organizata ca o institutie si de aceea este dupa parerea mea extrem de important.
    Va multumesc!

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Mai multe despre Inforenergetica
    De Santamia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 45
    Ultimul post: 19 iun 2013, 07:26
  2. Cursurile de radiestezie si inforenergetica
    De lovelife in forum BURSA: Vanzari, cumparari, promotii, reclame
    Replici: 46
    Ultimul post: 25 sep 2012, 17:27
  3. Este inforenergetica o stiinta?
    De VladRM in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 129
    Ultimul post: 08 mai 2012, 15:02
  4. Din ce motive ati parasit inforenergetica?
    De semesilviu in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 121
    Ultimul post: 28 dec 2011, 00:56
  5. RADIESTEZIA ȘI INFORENERGETICA
    De Nicoleta in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 86
    Ultimul post: 11 nov 2011, 18:04

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile