Rezultate de la 1 la 12 din 12

Subiect: Pavel Corut

Meli este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Implicit Pavel Corut

Buna ziua tuturor. As dori o opinie despre d-nul Pavel Corut. L-am ascultat in cateva emisiuni pe youtube si mi s-a parut foarte interesant ceea ce spune. Desi nu sunt intru totul de acord cu dumnealui am remarcat dragostea lui pt. oamenii de rand in special cei din tara noastra si credinta sa puternica in Dumnezeu Atotputernic si Creator. Cand spun opinie ma refer la cat de bune sunt invataturile dumnealui in opinia dumneavoastra. Multumesc.

SpiritAngel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

Implicit Re: Pavel Corut

eu am auzit ca e mason nu is sigur

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Citat Citat din SpiritAngel Vezi post
    eu am auzit ca e mason nu is sigur
    SpiritAngel, gata "l-ai ginit".
    O fi omul "mason" sau "nason" sau "paramason" da' intrebarea era alta.
    Chiar mai vrem sa lipim etichete pe oameni ca pe vremea Inchizitiei?

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

A declarat deschis ca nu este mason si il cred, nu are de ce sa minta. Este un om sincer care spune exact ceea ce gandeste ( opinia mea ). Fiecare are dreptul de la Dumnezeu sa fie ceea ceea ce doreste si alege cu liberul sau albitru.

pasarea_phoenix este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    53

Citat Citat din Meli Vezi post
    A declarat deschis ca nu este mason si il cred, nu are de ce sa minta. Este un om sincer care spune exact ceea ce gandeste ( opinia mea ). Fiecare are dreptul de la Dumnezeu sa fie ceea ceea ce doreste si alege cu liberul sau albitru.
    Cu multi ani in urma, cand dnul Corut incepuse sa.si lanseze cartile, pur si simplu le devoram. Era ceva altfel, era ceva ce.mi suna - la ora respectiva - bine, apoi incetul cu incetul am inceput sa nu pot accepta unele idei/ teorii ale dansului. Nu neg patriotismul sau, cunoasterea pe care o detine, dar am urmarit de curand la OTV o emisiune la care a fost invitat. Sincer, desi auzisem despre unele din ideile sale, pana nu am auzit nu am crezut. Discutiile pe care le.a purtat vis-a-vis de Vechiul Testament, afirmatiile sale despre Iisus Hristos, pot spune ca m.au socat. Fiecare are dreptul la propriile opinii, la propria credinta dar a nega existenta, divinitatea Fiului lui Dumnezeu, a face din Fecioara Maria, nasterea Domnului si alte asemenea subiecte de discutie in modul in care le.a facut dansul, mie cel putin, mi se pare dea dreptul exagerat ca sa nu spun totusi blasfemie. Dar cum am spus fiecare are dreptul la propria credinta.

VitaminaC este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    15

Implicit Pavel Corut

Citat Citat din Meli Vezi post
    Buna ziua tuturor. As dori o opinie despre d-nul Pavel Corut. L-am ascultat in cateva emisiuni pe youtube si mi s-a parut foarte interesant ceea ce spune. Desi nu sunt intru totul de acord cu dumnealui am remarcat dragostea lui pt. oamenii de rand in special cei din tara noastra si credinta sa puternica in Dumnezeu Atotputernic si Creator. Cand spun opinie ma refer la cat de bune sunt invataturile dumnealui in opinia dumneavoastra. Multumesc.
    Un foarte bun amic al meu, il pot numi chiar mentorul meu, mi-a dat un sfat, legat de nedumeririle mele. Acelasi lucru o sa ti-l spun si eu tie.
    Cand ceva nu se leaga, cand apar informatii care se bat cap in cap, citeste despre fiecare in parte si fa-ti o parere proprie pe care o poti discuta eventual cu alti oameni. Nu in ultimul rand incearca sa simti, sa-ti asculti sufletul ce “spune” !
    Nihil sine Deo!
    Am intrebari de pus, raspunsuri de dat, ganduri de ascuns, oameni de uitat!

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

http://buzz.yahoo.com/buzzlog/93848?fp=1

Tocmai am citit articolul de mai sus. Este foarte interesant. In presa din tara nu am gasit nici un comentariu referitor la evenimentul relatat. Daca cineva poate face masuratori sau are vreo explicatie mi-ar face placere sa o aud. O seara placuta tuturor !

mageru este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    2

Pe mine m-a frapat ca nu il recunoaste pe Iisus fiul lui Dumnezeu.
    E un tip inteligent, dar neaga rolul bisericii in comunitate.

vldbv14 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    2

Am citit care culmile succeselor si secretele varstelor de aur.La inceput am crezut cu tarie ca autosugestia functioneaza. Am aplicat metodele de autosugestie asa cum scrie in cartile domnului Corut aproape un an pt a ma vindeca de timiditate si nu au avut nici un efect asupra mea. Daca prin autosugestie te poti vindeca de boli si de defecte de personalitate,atunci de ce sunt atatia oameni care mor de cancer sau alte boli si oameni cu diferite probleme de personalitate? Eu nu stiu ce sa mai cred despre cartile lui Pavel Corut legate de autosugestie.

vldbv14 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    2

Am citit care culmile succeselor si secretele varstelor de aur.La inceput am crezut cu tarie ca autosugestia functioneaza. Am aplicat metodele de autosugestie asa cum scrie in cartile domnului Corut aproape un an pt a ma vindeca de timiditate si nu au avut nici un efect asupra mea. Daca prin autosugestie te poti vindeca de boli si de defecte de personalitate,atunci de ce sunt atatia oameni care mor de cancer sau alte boli si oameni cu diferite probleme de personalitate? Eu nu stiu ce sa mai cred despre cartile lui Pavel Corut legate de autosugestie.

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Autosugestia nu functioneaza singura sau asa cum ne-am astepta.
    In mod normal ea trebuie precedata de niste exercitii de echilibrare si autocunoastere, ca sa aiba pe unde sa se manifeste si cum sa se manifeste.
    Apoi vom fi capabili sa profitam de ocaziile pe care ni le aduce Universul prin intermediul legii atractiei (cred ca despre asta e vorba in acest caz).
    De exemplu: O persoana isi doreste sa nu mai fie supraponderala. Ea ar trebui la inceput sa se uite (macar la asta) la cum o afecteaza in planurile fizic, mental, sufletesc. Apoi sa utilizeze o unealta care sa-i atraga situatii in care sa poata sa ia decizii si actiona pentru a depasi problema.
    Din punctul meu de vedere chiar te poti ruga pentru asta, ca Dumnezeu sa-ti dea ocazia si sprijinul pentru a depasi aceasta problema. Si solutiile pot aparea fix pe planul de timiditate unde ai nevoie (fizc, mental, sufletesc pentru ca sunt cel putin trei) Dar nu cred ca poate sa faca El pasii... si sa faca sa dispara din senin...
    Referitor la boli daca Dumnezeu nu manifesta foarte multa mila ...ca o oglinda totusi actioneaza.

Matusalem este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    29

Citat Citat din vldbv14 Vezi post
    Poti sa inveti sa canti la vioara din carti? Nu-ti trebuie profesor care sa lucreze cu tine? Asa si cu autosugestia. De ce nu poti vindeca boli grele prin autosugestie? Fiindca autosugestia e o arta si iti trebuie talent. iti recomand lucrarea stiintifica : Sugestie și sugestibilitate, aspecte psihologice și psihofiziologice, de Vladimir A. Gheorghiu si Ion Ciofu. Raspunsul la unele intrebari de-ale tale le vei gasi acolo.
    Ultima editare de Matusalem : 12 iul 2011 la 12:28

Subiecte Similare

1. Mormantul Sf. Ap. Pavel
    De Adriana Popa in forum Discutii libere
    Replici: 0
    Ultimul post: 08 dec 2006, 14:20
  2. Evolutia spirituala o omului dupa Pavel
    De cris in forum Crestinismul
    Replici: 5
    Ultimul post: 06 sep 2006, 20:56

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi