Rezultate de la 1 la 10 din 10

Subiect: Solicitare informații

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Implicit Solicitare informații

Unui priteten, în timpul unui exercițiu spiritual ia apărut un cuvînt care nu și-l poate explica: OCKHRA.

Mă poate ajuta cineva?
    Nu am găsit referințe pe internet.

Armonie!

Marian
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Implicit Re: Solicitare informații

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Unui priteten, în timpul unui exercițiu spiritual ia apărut un cuvînt care nu și-l poate explica: OCKHRA.

Mă poate ajuta cineva?
    Nu am găsit referințe pe internet.

Armonie!

Marian
    In ceea ce mentionati dvstra. este vorba de o perceptie vizuala, tinand seama ca a putut retine acest cuvant. Ar fi necesar insa sa puteti specifica tipul exercitiului si mai multe detalii despre firul, dramatica acestei perceptii.
    Trebuie sa mai stiti ca (folosind aici ceva din termenii relationati unei scoli esoterice) in cazul perceptiei unui "cuvant", sensul sau de citire este invers. (prin urmare ar fi ARHKCO)
    Insa inainte de toate, eu ii sugerez prietenului dvstra. (din propria mea experienta) sa lase un timp sa treaca, fara a rationaliza prea mult asupra acestor experiente.
    Sensul acestor experiente va putea fi capatat prin aceasta modalitate mai tarziu si-l va "impinge" incet incet, spre o alta treapta de perceptie mai inalta.
    In cazul dezvoltarii pe un drum spiritual se intalnesc mai multe stadii de perceptie.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din percival Vezi post
    In ceea ce mentionati dvstra. este vorba de o perceptie vizuala, tinand seama ca a putut retine acest cuvant. Ar fi necesar insa sa puteti specifica tipul exercitiului si mai multe detalii despre firul, dramatica acestei perceptii.
    Trebuie sa mai stiti ca (folosind aici ceva din termenii relationati unei scoli esoterice) in cazul perceptiei unui "cuvant", sensul sau de citire este invers. (prin urmare ar fi ARHKCO)
    Insa inainte de toate, eu ii sugerez prietenului dvstra. (din propria mea experienta) sa lase un timp sa treaca, fara a rationaliza prea mult asupra acestor experiente.
    Sensul acestor experiente va putea fi capatat prin aceasta modalitate mai tarziu si-l va "impinge" incet incet, spre o alta treapta de perceptie mai inalta.
    In cazul dezvoltarii pe un drum spiritual se intalnesc mai multe stadii de perceptie.
    Felul în care a perceput cuvîntul este atît vizual cît și sonor, pe o durata mare de timp.
    Eu sînt prin formație rațional și foarte tehnic, așa că am încercat toate posibilitățile de decriptare pe care le cunosc: citirea în ambele sensuri, despărțirea în cuvinte, numerologie, anagramare, etc.
    Deasemenea am luat în considerare și posibilitatea de percepție eronată.
    Concluzia la care am ajuns este că nu dețin date suficiente pentru a ajunge la o concluzie de probabilitate ridicată, deși explicații parțiale se pot inventa fără număr.

Acum aștept repetarea exercițiului.

Armonie!

Marian
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Felul în care a perceput cuvîntul este atît vizual cît și sonor, pe o durata mare de timp.
    Eu sînt prin formație rațional și foarte tehnic, așa că am încercat toate posibilitățile de decriptare pe care le cunosc: citirea în ambele sensuri, despărțirea în cuvinte, numerologie, anagramare, etc.
    Deasemenea am luat în considerare și posibilitatea de percepție eronată.
    Concluzia la care am ajuns este că nu dețin date suficiente pentru a ajunge la o concluzie de probabilitate ridicată, deși explicații parțiale se pot inventa fără număr.

Acum aștept repetarea exercițiului.

Armonie!

Marian

As spune (fara intentia de a va supara catusi de putin) ca asteptati intocmai ca un fizician rezultatele experimentului sau.
    Insa, revin cu aceasta :
    Rationalizarea unei experiente spirituale inseamna indepartarea si ridicarea unor obstacole in ceea ce priveste intelegerea ei .
    "Decriptarea" unei experiente spirituale nu inseamna decat cunoasterea intrinseca a unei fiinte spirituale , pentru ca asa cum noi percepem ca proprie viata noastra in gandire, dincolo este vorba de o fiinta spirituala.
    De ex. se vorbeste de un plan Imaginativ de cunoastere.
    Cum se reveleaza o fiinta spirituala persoane care se ridica la acest nivel al perceptiei?
    V-as da un mic exemplu care reflecta daca vreti, cum incepe sa se "decripteze" o experienta de aceasta natura Imaginativa (care nu are legatura cu termenul folosit uzual de "imaginatie" = fantezie, etc.)
    Treceti strada la un anumit moment si va dati seama ca instinctiv, daca nu v-ati fi uitat in partea dreapta, o masina v-ar fi lovit.
    La sfarsitul zilei daca de exemplu, se face acel exercitiu retrospectiv, sufletul priveste in mod obiectiv retrairea faptelor de peste zi si "sintetizeaza" anumite aspecte (despre cum se produce acest lucru, ma rog, este alta discutie); dupa ce trece un timp, o alta imagine ii retine atentia, s.am.d.Dar incet-incet incepe sa simta interior ca este atent la anumite evenimente de peste zi, si simte interior legatura unui eveniment cu celelalt, chiar daca in cazul nostru, el presimte o legatura intre acel incident cu masina si de exemplu, un alt eveniment, sa spunem intalnirea cu o persoana care nu a vazut-o demult.
    Cand se merge pe aceasta cale, la un moment dat apare cunoasterea intrinseca a faptului ca in firul acestor evenimente (care "rational" nu au legatura unul cu celalalt - dar atentie -este vorba de o cale de cunoastere ) incepem sa deslusim un "limbaj" aparte a acestor evenimente, care se reveleaza in aceasta natura, ca niste "litere" a unei scrieri.
    In acest fir al evenimentelor astfel "legate" se percepe o dramatica, precum si un final, un deznodamant.
    Intotdeauna aceste actiuni revelatoare a unei fiinte (ca in exemplul nostru - al ingerului pazitor) se petrec si au o fata binenteles si in lumea exterioara, cea fizica. Cautatorul va "presimti" astfel ca ajutorul dat inseamna ceva, si certitudinea o are dinainte cand va "intui"( ca sa nu spun "prezice") acel eveniment inainte sa se intample.
    V-am dat acest exemplu, pentru ca de asta este importanta "dramatica" acestor experiente, pentru ca in cazul drumului meditativ, aceste evenimente care astfel s-ar fi desfasurat normal pe parcursul unei vieti (asta ca sa nu intru pe un teren accidentat cu conceptele dvstra, "pe mai multe vieti chiar"), ele tind prin aceasta munca de autocunoastere sa se condenseze, sa se accelereze si bineinteles sa poate fi trecute si "intelese" de un suflet care isi doreste aceasta cunoastere.

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Raspunsul cel mai complet il va avea tot el.
    Literele au culori sa le amestece pe-o foaie. Literele au numere sa le gaseasca sensul. Literele se permuteaza. Literele au sunete sa le dea drumul deodata. Sa caute!
    Cati clarvazatori atatea puncte de vedere desi partea buna este ca s-ar putea sa primeasca un raspuns cu zona in care se invarte experienta si apoi din alte parte sa fie confirmat si sa-i dea incredere. Sper sa gasesti/gaseasca, trebuie depus un efort in prealabil.
    Totusi merita sa exerseze regulat, constient, echilibrat, notat.

Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

[QUOTE=cosmin_rei;22929]"... Literele au sunete sa le dea drumul deodata. Sa caute!"

Lasand clarvederea deoparte, eu chiar nu va inteleg. Poate reveniti cu explicatii.

"Cati clarvazatori atatea puncte de vedere desi partea buna este ca s-ar putea sa primeasca un raspuns cu zona in care se invarte experienta si apoi din alte parte sa fie confirmat si sa-i dea incredere."

Idem citat mai sus.

Arcangelo Avatar
    Arcangelo este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Poate ca e vorba de o mantra.

Andreyutsa este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    1

Implicit Visuri...

Buna Ziua,as dori si eu sa intreb ceva stiu ca o sa sune ciudat...dar de cand eram mai mica tot visez lucruri ciudate...Exemplu:
    Primu vis ciudat a fost cand eram in pat dormeam si de odata m-am trezit pe balcon in vis si ma uitam in jos o bila galbena urca spre geam semana cu luna sau soarele dar afara era zii...si l-am chemat pe varul meu si a bila aceea a inceput sa vorbeasca ca Lumea va avea nevoie de eroi la o anumita varsta va veti afla puterile si veti putea ajuta lumea ceva in genu..Apoi tot visam chestii care se intamplau lucruri mici dar se intamplau un timp nu am mai visat nimic..Dar de cateva luni am inceput sa tot visez...Prima oara cand am inceput iar sa visez a fost un vis in care eram la tara mergeam pe strada cu mama si cu bunica ne duceam la sora lu mama care si-a luat o casa la tara dar mi s-a parut ciudat in vis ca pe o parte erau oameni imbracati in alb pe alta parte oameni in negru in casa un tuci de sarmale si era doar sora mamei nu si sotu ei...A doua zii cand m-am trezit am pus-o sa o sune sa o intrebe daca a patit unchiu meu ceva si ea i-a zis ca azi noapte cand am avut si eu visu el lucra la o chestie o magazie punea niste lemne nu stiu de care inauntru ca sa nu le ploua le aseza si ca s-a taiat la picior si ca i-a curs mult sange si daca nu venea o fata de la spital o prietena de a lor sa-i puna bandaj si ce mai trebuia se intampla ceva mai rau si se mira ca de ce intreaba atunci i-a explicat...apoi am visat ca lucram intr-o sectie mare cu o fata in verde bruneta...si asta s-a intamplat la 3 zile m-am angajat la munca la mama pentru 3luni colaboratoare si colega mea de echipa era o fata bruneta si purta un tricou verde...si tot asa acum iar am visat ca lucram undeva....Si azi mi s-a intamplat o chestie tineam ceva in mana eram singura in bucatarie si ma uitam cu privirea la ea nu miscam mana deloc si se misca ba in stanga ba in dreapta depinde cum miscam privirea prima oara cand am reusit sa misc ceva doar din priviri in rest visuri care se adeveereau le aveam de mica...as vrea sa ma ajuta-ti daca se poate sau sa imi spune-ti unde sa merg ca sa-mi zica daca am puteri paranormale sau nu?dumneavoastra ce crede-ti?oricum de crezut in puteri cred foarte mult....

Va Multumesc

Sper sa ma pute-ti ajuta!

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Nu exista puteri paranormale. Exista receptivitate (acces info) si emisivitate (influentare). Acestea se pot educa prin zeci de metode.

Eugen este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2011
    Posturi
    20

Implicit Raspuns Solicitare informații

Unii cred ca exista puteri ,altii cred ca nu exista! Atunci ce sa mai credem? Daca spun ceea ce cred poate va parea doar o parere printre alte pareri. Recomand cartea Zhuan Falun (Invartind Roata Legi) O puteti gasi in Google si Downlaoda Gratuit. Se va face lumina !

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •