Rezultate de la 1 la 6 din 6

Subiect: Evolutia spirituala o omului dupa Pavel

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit Evolutia spirituala o omului dupa Pavel

Studiu biblic.

Stadiul primar de constiinta : Pavel ii numeste " cei cunoscuti dinainte"
    ,adica fiinte preistorice care nu erau rational constiente,dar erau predestinati sa dezvolte potential catre ratiune.
    In Iudei,10,sint numiti " animale irationale" .
    Biblic,acest stadiu de constiinta incepe cind D-zeu creeaza omenirea si se termina cind Adam maninca din fructul cunoasterii.
    Acest stadiu este posibil prin viata,prin crearea omului viu.
    Urmatorul stadiu de constiinta umana este cind omul devine rational,dar fara constiinta.Adica oameni ingusti,intoleranti,rau-voitori,care aduc prejudicii altora.Paveli ii numeste " minti bazale " sau " minti fara sens" .(Rom 1; 28 )
    Biblic, acest stadiu spiritual incepe cind Adam alege sa manince fructul oprit si se sfirseste cind Moise da legea.
    Acest stadiu este caracterizat prin trezirea eu-lui,a ego-ului in fiinta care anterior avea doar viata si instincte(carnala).Acum omul gindeste in alb si negru,bine-rau,si are actiuni determinate de ideea de recompensa/pedeapsa.
    Stadiul urmator de constiinta se refera la cei " chemati" ,fiinte rationale cu constiinta trezita.
    Biblic,incepe cind Moise da legea care stabileste bazele etice ale binelui si raului.Aceasta lege,trezeste " vocea interioara" a constiintei in aplicarea Legii.
    Iacov 1:8 ,ii numeste " dubla minte"(greaca )
    In Efe 5,14 : " desteapta-te tu,care dormi ..." ,credeti ca sinteti constienti cind nu sinteti.
    " ridicati-va din morti" -traiti o viata care nu este dupa voia Tatalui.
    " si veti atinge pe Cristos" -veti gasi potentialul ca si dumnezei(v si Ioan 10:34-35 " Eu am zis:sinteti dumnezei" ,v si gen 1:27 : sintem creati dupa chipul lui D-zeu-psihic creati,nu fizic)
    Acest stadiu de constiinta umana este cel care face omul viu,cu eu-l trezit sa introduca legile si responsabilitatea morala fata de ele.
    Stadiul urmator este numit de Pavel in Eph 4;21 " salutati pe fiecare sfint" .Adica vazindu-ne pe noi in altii,impartind neconditionat,actionind in acord cu constiinta.
    Natura umana este perfecta,buna,iubitoare,prin alinierea mintii cu inima.Pavel :Evr 12:23 " cei drepti facuti desavirsiti" ,omul perfect care are mintea si inima in invatatura Cristica-1Cor 2;16 " noi avem gindul lui Hristos" .
    Ultimul stadiu,este cel " de glorie" a iubirii.Iubirea devine ratiune si ratiunea,iubire.Egoismul ia sfirsit si omul se vede pe sine in ceilalti.
    2Cor 6;18 : " Eu va voi fi Tatal si voi imi veti fi fii si fiice" ,1Cor 3;16" voi sinteti templul lui D-zeu si Duhul locuieste in voi" .
    1Cor 44-53 " omul(Adam) dintii a fost suflet viu,omul(ultimul Adam)
    din urma duh datator de viata" ..."toti vom fi schimbati,ca ceea ce este muritor sa se-mbrace in nemurire"

Ps: Am folosit si traduceri din greaca in romana

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Cuvintele in greaca.
    HENOS ANTROPOS=Rom 5;12-o singura natura umana,carnala.Cu acelasi sens SARX=carne,Adam.( stadiu primar de constiinta)
    HYLIC=cei scufundati in materialism,stadiul al 2-lea.(idem fiii omului)
    PSYCHICS=cei egoisti,care judeca pe altii,care traiesc omeneste,nu sint iluminati Cristic.(stadiul 3,numiti si fiii omului)
    PNEUMA=spiritualii,cei din stadiul 4,care pun aproapele inaintea propriului interes.Numiti si Fiii lui D-zeu.
    Henos antropos trebuie " dezbracat" ptr a deveni pneuma antropoi,acesta este sensul din Coloseni 3;9-14.Reinvierea este aici tranzitia sinelui-ego care nu judeca din nivelul 3 in nivelul 4 de constiinta-sine-ego care nu judeca..Aceasta tranzitie este posibila prin intelegerea invataturilor lui Isus.
    Cei in stadiul 4 mai sint numiti Templul Sfint,ingeri,sfinti,alesi,in greaca syzygy tradus gresit initial prin zei endogeni.
    AIOV-viata eterna-viata in era de glorie,cel mai inalt stadiu de constiinta.Sau fii ai luminii ,din regatul lui D-zeu.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Iti multumimn mult pentru aportul car il aduci la aces forum de spiritualitate.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Lovelife,si eu iti multumesc .Si tie,si celorlalti.Am asteptat o reactie la ceea ce am scris,recunosc.Ma bucur ca nu ma trimiti la cratita.(glumesc)Sper sa discutam aici biblia,in special NT.
    Fiti binecuvintati cu totii.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Nu suntem misogini, fiecare avem treaba si cu cratita ca daca nu avem bucatar personal sau bani sa mancam doar pe la restaurante, murim de foame. Dar trebui sa si ne cultivam si sa comunicam cu semenii nostri.

- Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Eu am mincat pe la restaurante vreo doi ani,dar tot mai buna e mincarea pe-acasa(mai ales daca o face sotul !)
    Eu ador sa gatim in doi,totusi.
    Sotul meu face o piine...pune in aluat ceapa calita putin si malai sau chimen si tarita sau slaninuta afumata.E delicioasa.

Subiecte Similare

1. Menirea omului pe acest pamant
    De constantin sorin in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 57
    Ultimul post: 21 iul 2013, 19:26
  2. Alchimia Spirituala - Terapia cu Lumina pe Suflet
    De premamotion in forum Tratamente Inforenergetice
    Replici: 23
    Ultimul post: 21 iun 2009, 01:02
  3. Carti pt dezvoltarea sufleteasca si spirituala a copiilor nostri
    De AlinaC in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 10