Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 44

Subiect: BAHA ' I

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit BAHA ' I

Baha 'i este o comunitate religioasa bazata pe toleranta.Credinta de baza este ca exista un singur Dumnezeu care a trimis mesageri in toate timpurile si la toate popoarele.Scripturile sacre sint: Zend-avesta,Coranul,scrierile buddhiste,hinduse,Biblia.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Sincer de astia abia acum au auzit, sau oi fi auzit dar nu am retinut

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Si eu am auzit de curind de ei.M-a surprins placut.Si eu sint ptr toleranta religioasa si etnica.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Adica este o secta? desprinsa din crestinism, si care a luat de colo si de colo cate ceva?
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Unitatea Religiilor
    Baha'u'llah ne invata ca toate religiile fondate de mesagerii lui Dumnezeu sunt de origine divina si fiecare a avut un rol important in educarea si calauzirea omenirii, la fel ca si ele Religia Baha'i este doar o etapa din aceasta linie fara de sfarsit; un legamant pe vesnicie prin care Dumnezeu ne asigura de continua sa calauzire. Religia Baha'i nu este pentru eternitate si la fel ca celelalte este o simpla etapa in progresul umanitatii.
    Unitatea Omenirii
    Baha'u'llah spune:
    "Cu totii apartinem aceleiasi familii: umanitatea, Pamantul este o singura tara iar oamenii sunt cetatenii ei'.
    Aceasta unitate este o unitate in diversitate, fiecare popor, rasa si natiune pastrindu-si identitatea culturala aducand-o ca aport la progresul mondial. Imaginati-va omenirea ca o gradina plina de flori de toate formele, marimile si culorile in care aceste flori sunt diferitele natiuni, popoare si rase. Cu siguranta aceasta diversitate depaseste in frumusete o monotona lume uniforma si unicolora.
    Cautarea Independenta a Adevarului
    Credinta Baha'i nu are preoti, pastori si nici un altfel de cler si respingem cu desavarsire orice forma de prozelitism. Este datoria fiecarui om sa caute si sa investigeze in mod independent adevarul religios sau de orice alta natura si sa nu ia drept adevar absolut cea ce i-a oferit traditia si originea sa. Fiecare om trebuie sa "vada cu proprii lui ochi si nu cu ochii altora si sa auda cu propriile lui urechi nu cu urechile vecinului sau".
    Abolirea tuturor prejudecatilor
    Abandonarea tuturor prejudecatilor fie ele de rasa, culoare, religoase sau de orice alta natura este baza dezvoltarii unitatii si prosperitatii omenirii.
    Educatia Universala
    Toti copiii fie ei baieti sau fete, saraci sau bogati trebuie sa beneficieze de educatie atat materiala cit si spirituala. Societatea trebuie sa asigure accesul nediscriminat la educatie tuturor oamenilor.
    Egalitatea dintre femeie si barbat
    Femeia este egala in drepturi cu barbatul. Barbatul si femeia sunt "aripile" umanitatii daca aceste doua aripi nu sunt la fel de dezvoltate si nu au acelasi imbold pasare (umanitatea) nu poate sa se inalte.
    Armonia dintre Religie si Stiinta
    Amandoua sunt aspecte ale adevarului si nu ar trebui sa se contrazica una pe alta. De echilibrul lor depinde progresul umanitatii daca balanta inclina spre religie cadem in fanatism in schimb cind balanta inclina spre Stiinta devenim victime ale materialismului.
    O limba universala auxiliara
    Omenirea trebuie sa aleaga o limba mondiala auxiliara a carei invatare sa fie concomitenta si de aceeasi importanta cu cea nationala. Acest lucru va facilita comunicarea si apropierea dintre popoarele lumii.

Bahai=cea mai tinara religie din lume,a aparut in Iran in anii 1844 si este puternic persecutata acolo.Enciclopedia Britannica estimeaza ca avind 7,4 milioane de membri in 2002.
    Bahau'llah " gloria lui D-zeu" este ultimul mesager divin trimis pe pamint .Acesta a trait intre 1812 si 1886 in principal in exil si in inchisoare datorita convingerilor sale religioase.
    Comunitatea Bahai este o institutie neguvernamentala,cu statut consultativ la UNESCO si UNICEF.Nu este o secta,poate o miscare religioasa.
    Mie mi s-a parut interesant.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Baha-ullah cine este personajul asta? Nu am gasit pe net nimic despre el? ca aici se poate sa fie informatia cheie, trebuie sa vad filozofia si premizele lor ca sa pot trage o concluzie corecta, daca sunt mai spre lumina sau spre intuneric dar cu o masca de lumina.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Am gasit ceva pe net dar nemultumitor
    Este o religie de sine statoare, cu scrierile ei sfinte si profetul ce le-a revelat.
    Asa sunt si baptistii si penticostalii si altii, cu profetul lor care ......., sigr e o secta dupa ce am gasit pana acum, dar imi trebuiesc mai multe informatii
    Un site
    si un

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Scrierile sfinte sint:zend-avesta,upanishadele,calea octupla,legea lui Manu,Biblia(inclusiv apocrifele) ,Coranul si scrierile lui Bahaullah(care se pare ca ar fi Mingiietorul din NT .(Eu am aruncat doar o privire peste acestea,dar ma voi informa in amanunt)
    Nu e o secta,e o miscare religioasa .Nu au popi.
    Cauta in engleza,nu ce spun unii sau altii despre ei.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Citat Citat din cris
    Scrierile sfinte sint:zend-avesta,upanishadele,calea octupla,legea lui Manu,Biblia(inclusiv apocrifele) ,Coranul si scrierile lui Bahaullah(care se pare ca ar fi Mingiietorul din NT .(Eu am aruncat doar o privire peste acestea,dar ma voi informa in amanunt)
    Nu e o secta,e o miscare religioasa .Nu au popi.
    Pai daca zici ca Bahaullah este considerat mangaietorul (Duhul Sfant), pai asta e un semn clar ca sigur acea organizatie, secta, sau religie nu este in regula.
    Duhul sfant nu se intrupeaza in oameni, doar vine si se manifesta prin ei. Toti avem o bucatica din Duhul Sfant care se manifesta mai mult sau mai putin in functie de cat de mult ne straduim sa il manifestam pe Tatal Ceresc.

Aceasta religie este secta si face parte din acea categorie "profeti mincinosi"

Daca as sti mai multe detalii despre viata lui si scrierile luii ti-as demonstra si mai bine ceea ce am spus mai sus

I-ti recomand din toata inima sa te tii departe de astfel de filozofii parent bune dar care au strecurata o picatura de otravapentru suflet in ele

Pentru ca daca intru-un borcan de miere buna si frumoasa iti pune cineva un strop de venin, mierea va arata in continuare frumoasa si va fi si gustoasa la gust, dar rezultatul va fi moartea, si facut anologie cu aceasta religie, iti va omora sau imbolnavi sufletul, in functie de cantitatea de "miere otravita" ingerata
    PS mai stiu cativa care pretind ca sunt intruparea Sfantului Duh.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Eu nu doresc sa intru-n polemica cu nimeni,dar exista topicul acesta,si am postat si eu ce mi s-a parut interesant.
    Informatiile despre aceasta grupare religioasa sint free pe net.Nu am citit inca scrierile lui Bahaullah,dar orice este posibil.Nu pot sa condamn pina nu stiu.Deci,daca vreti,eu sterg ce-am scris.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Pai si eu mi-am exprimat parerea despre subiect, nu trebuie sa stergi nimic, doar am dezbatut un subiect.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

PS : (fara legatura): cica Isus si apostolii traiesc acum in Bucuresti.Mie mi-e greu sa cred asta.

Eternal_light este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    59

Implicit

Ce au incercat ei sa faca a fost un fel de unitate a religiilor, adica sa ia cate ceva din fiecare religie si sa faca un fel de "panaceu" universal, bazat pe credinta, dar si pe ratiune si pe spiritual. Celebre au ramas Gradinile Bahai si Mausoleul in care se afla fondatorul acestei miscari religioase, ambele situate in orasul Haifa (Israel). Personal, am vazut aceste locuri in aceasta vara, si multumesc lui Dumnezeu ca am reusit acest lucru. Orice s-ar spune, sunt niste locuri foarte frumoase, extraordinar de linistite, gradinile sunt superbe, sunt situate pe o culme, de sus se vede orasul si in departare se vede tarmul Marii Rosii, cu hotelurile, plajele si vasele care ies si intra in port !
    Pacat de tara asta, Israel si de incercarile prin care trece, vina e doar a lor !....

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Poate ajung si eu pe-acolo.Multam de poveste,si da,pacat de-atita razboi.

Eternal_light este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    59

Implicit

Sa-ti ajute Dumnezeu sa ajungi acolo, si eu iti doresc acest lucru, sunt niste locuri incarcate de istorie, spiritualitate, incarcate de frumos si armonie. Ai multe de vazut acolo si ai la si mai multe de meditat can revii de acolo ! Incepand cu Ieruaslimul si terminand cu Marea Galileiei, la granita cu Iordania, Marea Rosie, Marea Moarta, Ierihonul, cel mai vechi oras din lume si locul in care se face si un Asezamant Romanesc (un art. pe aceasta tema publicat in Revista "Lumea Credintei", imi pare rau nu stiu numarul si nici anul publicarii, daca mai tin bine minte undeva un numar de anul trecut), Nazarethul... Frumoase locuri...

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •