Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 31 la 44 din 44

Subiect: BAHA ' I

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Catalin,Isus n-are legatura cu dogmatica ortodoxa sau catolica,care au aparut contrazicindu-se reciproc.Sf treime nu este formata din persoane.
    Iar Fecioara,daca prin ea intelegi Maria,mama lui Isus n-are legatura cu ce-am scris eu.Nici vorba.Deci Mama cereasca nu este o femeie incarnata in om,este...ti-am scris mai sus.
    Uite si citatul din Gen:
    gen 1,26 : si Dumnezeirea a zis: sa facem om dupa chipul Nostru ,dupa asemanarea noastra"
    gen 1,27 : si Dumnezeirea l-a creat pe om dupa chipul sau,dupa chipul Dumnezeirii: i-a creat de sex masculin si de sex feminin"
    Caci Cel etern intrat in polaritate(adica in miscare,facere) s-a revelat ca fiind masculin si feminin.Acestia sint Parintii nostri Ceresti.Tatal si Mama cereasca.
    Iar Isus este primul dintre copiii Creatiei.
    2Cor 6,18: "Eu va voi fi Tatal si voi imi veti fi fii si fiice."
    Aceste lucruri nu le va recunoaste un popa,sau daca ti-e prieten iti va spune ca si mie: sa nu mai spui la nimeni,ca nu mai vine lumea la biserica.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Iar cultul fecioarei cu pruncul a fost canonizat pe la anul 500 e.n.,cind numele Isis cu Horus au fost inlocuite cu Maria cu pruncul.Pe Maria o chema in ebraica Miriyai ,dar expresia Yesuos Maria inseamna Isus a ales.(in ebraica)
    De aceea inca mai exista statui ale Fecioarei Negre(pina si-n Polonia sint)Aceea este Isis.Cultul lui Isis a fost scos in afara legii,iar vestalele sale n-au mai fost lasate sa-si frustreze sotii de sex 2 luni/an.
    Sa nu uitam ca romanii erau idolatri pina-n virful unghiilor,iar evreii nu.
    Deci ce s-a preluat din Israel,a trebuit sa poarte si chip de piatra,lemn,metal ,sau ce se gasea.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Pai adevarata rugaciune este comunicarea cu Entitatile Divine, nu cuvintele, 10 secunde de comunicare adevarata cu Sf. Treime, echivaleaza cu luni de rugaciuni rostite

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Catalin,eu nu doresc sa intru-n polemica cu nimeni,ceea ce ti-am scris este rezultatul unui studiu in baza documentelor.Nu le-am inventat eu.
    Eu m-am rugat doar sa-mi dea D-zeu cunoastere si sa ma indrume.
    Este adevarat ce spui tu,inima se roaga,nu cuvintele.Si Isus zice ca cei care spun Doamne,Doamne nu vor intra-n imparatia cerurilor.
    Inima este templul Fortelor Divine,acolo sta iubirea ptr creatia Lor.

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Citat Citat din cris
    Catalin,eu nu doresc sa intru-n polemica cu nimeni,ceea ce ti-am scris este rezultatul unui studiu in baza documentelor.Nu le-am inventat eu.
    Eu m-am rugat doar sa-mi dea D-zeu cunoastere si sa ma indrume.
    Este adevarat ce spui tu,inima se roaga,nu cuvintele.Si Isus zice ca cei care spun Doamne,Doamne nu vor intra-n imparatia cerurilor.
    Inima este templul Fortelor Divine,acolo sta iubirea ptr creatia Lor.
    prin rugaciune ne infrumusetam si sufletul, iar cu cat rugaciunea este mai profunda cu atat ajungem mai sus in ceruri, mai aproape de Dumnezeu. Fiecare se roaga in stilul lui specific si simte si aude raspunsul trimis de sus.
    Cris nu intrii in polemica cu nimeni, catalin doar isi da cu parerea. acum sper sa nu se i-a si de mine, :P (glumesc)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Bine -bine, am si eu o vorba de spus aici...
    Poate stiti, dar poate nu, asa ca zic acestea.

Referitor la prima carte a Bibliei...acea cu Facerea...
    Cred ca sunteti constienti ca "realitatea" scrisa acolo difera tare-tare mult de realitatea din Planul Divin.
    Ce a stiut Moise si ce a ajuns la noi sunt lucruri ce difera mult.
    Dincolo de faptul ca unele lucruri au fost pur si simplu scoase (cel mai cunoscut caz este cel al principiului reincarnarii, eliminat din Sfanta Scriptura pe motive politico-religioase, dar care nu aveau nici o legatura cu Voia lui Dumnezeu) ramane marea si simpla problema a traducerilor.
    S-a intrebat cineva dintre dvs prin cate traduceri a trecut Vechil Testament? Olala, cred ca sunt peste 6 la numar !
    Si fiecare din ei , de obicei, a tradus (cat a putut de bine - asta presupunem - dar in mod sigur nu perfect !) dupa o alta traducere..
    Cred ca ati jucat vreodata telefonul fara fir cand erati mici...
    Stiti ce spunea primul din sir si ce ajungea la ultimul...
    Cam asa e si aici....
    Cu un plus de probleme referitor la conceptele inalte "traduse" dupa/cat putea si stia traducatorul.
    De obicei s-au folosit oameni invatati, scoliti, dar nu Sfinti sau Profeti.
    Ceea ce vreau sa spun este ca discutiile lungi referitoare la "eu am dreptate, ca asa scrie la...capitolul,paragrafu, aliniatul" pot fi tare mult pierdere de vreme...si de batai de cap inutile....
    Cris are dreptate cu multe.....dar nu chiar cu toate...
    Parerea mea.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Iar ca sa continui, sa va mai zic niste lucruri simple:
    Stiti voi ca Biserica Ortodoxa, a carei dogma este minunata, dar multe probleme gasesti in ea, daca stai sa cauti, spune ca nu recunoaste Sfintii catolici?
    desi acestia au sfinte moaste cu acte in regula!
    Motivatia este , spune dogma, ca sfintii catolici au prea multa "placere fizica" cand sunt in comuniune cu Hristos.
    Asa si este, istoric vorbind, majoritatea sfintilor catolici vorbesc despre o caldura extrema si a fizicului in momentul in care meditau la Hristos. Sfintii ortodocsi nu au aceasta caracteristica....
    Adica, sfintii catolici au ceva similar cu orgasmul si in fizic (dar si in suflet) atunci cand sunt cu Hristos.
    Si de aici problema...
    Dar sfintii catolici au stigmate, iar sfintii ortodocsi, din cate stiu eu, nu au....
    Desi multi dintre Sfintii catolici au facut minuni multe, multi dintre ei au levitat ore in sir , sub privirile intregii obste manastiresti (unii dintre ei chiar la vointa) , subiectul ramane : nu e voie de la stapanire ca ortodocsii sa se inchine la moastele sfintilor catolici...
    Cum ramane aici cu Duhul Sfant?
    L-au luat numai ortodocsii la ei in religie, si il tin acolo..si nu-L mai dau la nimeni altii afara de ei...
    Mare stupizenie, ca sa zic asa...

Nota bene: sunt crestin - ortodox din tata in fiu...

romani

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Sfintii sunt definiti dupa cat de mult au reusit sa se asemene cu Dumnezeu, prin calitatile, virtutile si caracteristicile dobandite, prin cat de mult, complet si neperturbat se manifesta Sf Duh si Entitatile Divine prin ei si nu prin apartenenta la un cult sau altul.
    Buddha este un sfant chiar daca unii il contesta, sfintenia o da Dumnezeu si nu oamenii.

In lume sunt multi sfinti care sunt si mahomedani si hindusi si zen-budisti, etc.
    si sunt sfinti care s-au intrupat ca sfinti si in ortodoxism si in catalicism, si budism, etc, si mi se pare lipsit de bun simt sa il slavesti pe un Sfant ca a avut o intrupare de Sfant ca ortodox sau catolic si pe acelasi sfant sa il hulesti pentru ca a avut o viata de sfant ca mohamedan. Toate religiile au avut nevoie de "motoare spirituale"

- Salon de masaj si Scoala de masaj

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cristicarstea
    sfintii catolici au prea multa "placere fizica" cand sunt in comuniune cu Hristos.
    Asa si este, istoric vorbind, majoritatea sfintilor catolici vorbesc despre o caldura extrema si a fizicului in momentul in care meditau la Hristos. Sfintii ortodocsi nu au aceasta caracteristica....
    Ei, pot sa va dau o veste buna! Am vazut niste inregistrari video cu parintele Argatu si cu parintele Cleopa. Unul din ei, parca parinyele Cleopa vorbea despre rugaciunea inimii si povestea ca 1 din 10000 de calugari care o practica ajung la aceasta stare speciala de caldura, de foc. Ce m-a frapat, si din pricina asta am retinut, este ca descrierea semana cu ceea ce am citit ca se intampla celor care practica yoga si ajung la trezirea lui kundalini.
    Ei si parintele mai povestea ca 1 din 10000 din cei care au simtit caldura ajung sa calatoreasca in duh.
    Si nu ma indoiesc ca parintele stia ce spune.
    Cat din astfel de informatii se spun si se difuzeaza, asta este o alta poveste.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Cris are dreptate cu multe.....dar nu chiar cu toate...

Draga Cristi,se spune ca cine are dreptate este singur!
    Eu nu vreau sa fiu chiar asa singura!

Referitor la geneza,aceasta fiind bazata pe "revelatie" sau clarvedere sau cronica akasha,ptr mine este evident ca prima parte este metaforica.Privind crearea omului,deocamdata incerc sa nu ma risipesc
    cum fac tot timpul,si sa o iau pe firul istoric cunoscut in speranta ca voi obtine informatii sa zicem mai necunoscute.Asa ca de azi ma axez de la prezent in urma.Cel putin incerc.

PSrivind stigmatele,ele se incadreaza in legea "spiritul modifica materia" .Persoanele respective sint atit de patrunse de ideea crucificarii,incit acesta ...apare.La fel si cu cei care se vindeca inexplicabil de o boala ,cum a fost cu tipul care ,aflind ca are cancer,a mincat numai pui si s-a uitat la comedii si desene,si s-a vindecat sine die ptr ca nu voia sa moara.

LukyElena este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Posturi
    2

Implicit Re: BAHA ' I

Dumnezeu e unul singur,Religiile sunt doar "scoli" care ne invata sa ne apropiem de El.
    Religia baha'i mi-a raspuns la intrebarea: "cine nu crede in Isus e condamnat la iad?"

HareKrishna este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Citat Citat din cris Vezi post
    Scrierile sfinte sint:zend-avesta,upanishadele,calea octupla,legea lui Manu,Biblia(inclusiv apocrifele) ,Coranul si scrierile lui Bahaullah(care se pare ca ar fi Mingiietorul din NT .(Eu am aruncat doar o privire peste acestea,dar ma voi informa in amanunt)
    Nu e o secta,e o miscare religioasa .Nu au popi.
    Cauta in engleza,nu ce spun unii sau altii despre ei.
    Legile lui manu nu au cum sa fie considerate carti sfinte pentru sunt o lucrare administrativa.
    Bhagavad Gita(Cantecul Domnului) est eo scriere sfanta.Sau Bhagavata Purana.

HareKrishna este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    49

Am inteles ca Bahaullah a fost arestat si ucis de musulmani sub acuzatia de blasfemie si apostazie.

LukyElena este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Posturi
    2

Nu a fost omorat ci exilat si persecutat.
    Dumnezeu a comunicat cu noi manifestandu-se prin "oamenii" care cu puterea intelepciunii si a dragostei si-au pus amprenta asupra umanitatii.E foarte greu pentru umanitate sa creada ca nici unul dintre acestia nu a venit sa-L inlocuiasca pe celalalt ci sa comfirme si sa completeze mesajul Lui Dumnezeu.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •