Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 23 din 23

Subiect: Cetati, castele, palate din Romania

T.G Avatar
    T.G
    T.G este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Implicit Re: Cetati, castele, palate din Romania

CASTELUL REGINEI MARIA - BALCIK (zona ce ne-a apartinut candva)

AdarM este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    21

Da, am urcat cele 1480 de trepte pana sus, la Poienari, insa, ca un facut, niciodata n-am avut aparatul foto cu mine, iar pozele de pe telefon nu surprind nici pe departe frumusetea locului, asa cum nici o alta cetate n-am fost in stare, pana acum , s-o retin in imagini: Cetatea Oratii.
    Fara absolut niciun indicator, fara nicio mentiune - doar traim in Romania, nu? - o aflati pe drumul ce leaga Campulung de Bran, pe partea stanga a soselei.
    Ca sa ma-ncadrez, totusi, in topc, las aici doua imagini ale unui castel tot atat de putin stiut: Castelul Turnu Rosu:

... si inca doua poze, de data asta cu una din cetatile arhicunoscute, chiar "vedeta de film"...
    Rasnov:

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Am si eu niste poze de la Cetatea Deva. Sunt de acum patru ani.

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Pacat ca nu stim sa ne respectam. Mai am de la culele de la Maldarasti. Nu se incadreaza la statutul de cetate, dar este foarte frumos locul.O sa le caut si daca imi dati voie o sa le postez.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din geanyna_ Vezi post
    Pacat ca nu stim sa ne respectam.
    Faptul ca se gasesc oameni carora le plac aceste constructii, le fotografiaza si apoi le impartasesc cu cei care n-au ajuns inca inseamna tocmai contrariul.
    Mai am de la culele de la Maldarasti. Nu se incadreaza la statutul de cetate, dar este foarte frumos locul.O sa le caut si daca imi dati voie o sa le postez.
    Puteti sa le postati. Poate va ganditi la un nume care sa cuprinda si alte constructii vechi (case batranesti, mori de apa din lemn, roti de apa, etc, astfel incat sa mai facem un topic destinat lor.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Cetatea Oretia

Situata deasupra localitatii Podul Dambovioarei pe drumul dintre Rucar si bran, poate fi vazuta din sosea la primul refugiu pe partea stanga dupa iesirea din Podul Dambovicioarei sau primul refugiu pe parte dreapta cand veniti dinspre Bran dupa Dealul Sasului.
    Panta este destul abrupta daca vreti sa vizitati ruine si e nevoie de incaltari adecvate (sport). Interiorul este accesibil pe langa ruine mergand pe partea dreapta a lor.

Cetatea Oretia privita din sosea.

Dimensiunile interioare nu sunt impresionante si se pare ca a fost un punct de vama pe Drumul Carelor care lega Valahia de Ardeal. Pe versantul de sub cetate, pe alocuri se vad in stanca urmele lasate de care de-a lungul secolelor.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Castelul Bran

Vedere de pe drumul dinspre Moeciu.

Vedere cand veniti dinspre Brasov.

Probabil ca fotografiile facute iarna sau primavara devreme sunt mai pline de detalii, frunzele copacilor ascunzandu-le acum.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

La inceputul lunii am fost la Piatra Neamt cu ocazia Simpozionului National de Inforenergetica, editia a XV-a. Asa se face ca am ajuns si la Cetatea Neamtului.
    In perioada 2007-2009 cetatea a fost renovata cu fonduri PHARE si arata deosebit.

Cetatea a fost construita pe timpul domniei lui Petru Musat I (1375-1391) si a fost apoi fortificata pe timpul lui Stefan cel Mare iar in timp a facut fata mai multor asedii, distrugeri si schimbari de destinatie.
    Odata cu perfectionarea armelor de foc, importanta cetatilor a scazut si la 1717 Mihai Racovita ordona distrugerea ei si e lasata in parasire.

Intrarea in cetate de pe vremea lui Petru Musat I

Intrarea facuta de Stefan cel Mare.

Curtea interioara. dreapta jos este fantana despre care se spunea ca avea apa buna, acesta era un atribut esential pentru a rezista asediilor.

Sala de sfat

Hrisoave si peceti

Valea Neamtului (Ozana) vazuta de pe zidurile cetatii.

Bucataria

Camara

Paraclisul

Stema cetatii

Avutia

Daca aveti drum in zona nu o ocoliti mai ales ca, din parcarea pentru autocare pana la cetate, aleea de acces este asfaltata.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Obiceiuri stramosesti din Romania
    De Ion Furtuna in forum Itinerarii spirituale
    Replici: 22
    Ultimul post: 25 dec 2010, 14:43
  2. Observatii OZN in Romania
    De lovelife in forum Paranormal
    Replici: 63
    Ultimul post: 26 iul 2010, 01:06
  3. Romania, raiul rabinilor
    De lovelife in forum Istoria Dacilor si Romanilor