Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 35

Subiect: Megalitii din Carpatii Romaniei

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Megalitii din Carpatii Romaniei

Am fost din in vara asta prin Bucegi si nu m-am putut abtine sa nu folosesc aparatul de fotografiat.

Alta data poate ca nu am dat foarte mare importanta pietrelor deosebite din zona cabanei Babele.

M-a bucurat faptul ca este un gard de fier in jurul Babelor si ca in preajma Sfinxului erau jandarmi montani care ii taxau pe cei care ignorau pancarta si anunturile de la cabana si de la telecabina care spuneau ca este interzisa escaladarea acestor monumente unice.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Babele

Babele

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Sfinxul din Bucegi

Sfinxul din Bucegi

I-am dat ocol si l-am fotografiat. Pozele reprezinta un soi de panorama la 360 grade a acestui megalit. Imaginea familiara nu se vede decat dintr-un unghi extrem de ingust.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit ET

ET

Mai jos de Babe, pe langa potecile care coboara la Pestera, se afla acest megalit pe care l-am denumit, temporar, ET datorita asemanarii izbitoare cu personajul din filmul de fictiune.
    Daca stie cineva care-i este numele i-as fi recunoscator.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit Re: Megalitii din Carpatii Romaniei

Vad ca si langa cabana sunt niste bolovani megalitici. Vanturile... valurile. Nu stiu cum il cheama, l-am intrebat pe google dar nu vrea sa spuna.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Vad ca si langa cabana sunt niste bolovani megalitici. Vanturile... valurile. Nu stiu cum il cheama, l-am intrebat pe google dar nu vrea sa spuna.
    Acolo sunt Babele (le identificati dupa gardul care le inconjoara) .
    Despre cei mai mici poate ne spun cei care au reusit sa-i intrebe pe cabanieri sau pe cei care vin mai des in zona si stiu mai multe.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Nu, nu ma refeream la Babe, ci langa E.T sunt niste formatiuni, mai banale. Se vad in poza a treia de sus in jos. sau e dintr-un unghi mai altfel si nu imi dau eu seama. Dar nu e nici gard in jurul lor. N-am mai fost la Babe niciodata in ultimii 15 ani. Cand am fost, eram prea mic, prin clasa a 9-a si altadata printr-a patra si nu mai imi aduc aminte.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Tixti Vezi post
    Nu, nu ma refeream la Babe, ci langa E.T sunt niste formatiuni, mai banale. Se vad in poza a treia de sus in jos. sau e dintr-un unghi mai altfel si nu imi dau eu seama. Dar nu e nici gard in jurul lor. N-am mai fost la Babe niciodata in ultimii 15 ani. Cand am fost, eram prea mic, prin clasa a 9-a si altadata printr-a patra si nu mai imi aduc aminte.
    OK! Vedeti ce inseamna o precizare? Focalizeaza atentia!
    Nu stiu, asa ca ii asteptam pe cei care stiu mai multe!

T.G Avatar
    T.G
    T.G este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

O alta vedere a ET

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Implicit Cusma Dorobantului

CUSMA DOROBANTULUI

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Implicit Re: Cusma Dorobantului

Citat Citat din T.G Vezi post
    CUSMA DOROBANTULUI

Megalitul cu pricina se afla in Ceahlau. Il puteti intalni pe traseul Durau - Cabana Dochia, dupa ce treceti de Cabana Fantanele.

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Implicit Piatra Teiului

Piatra Teiului este situata in cuveta actuala a lacului de acumulare Izvorul Muntelui, in capatul dinspre amonte al acestuia, langa localitatea Poiana Teiului.
    Accesul catre ea se poate face pe soseaua ">Piatra Neamtlace> – Bicaz – Borsec (Vatra Dornei
    Piatra Teiului este o stanca izolata formata din calcar, pe ea putandu-se studia procesul de sedimentare din trecutul geologic al acestei zone. Ea se gaseste la altitudinea de 508 m. In cea mai mare parte a anului ea este inconjurata de apele lacului de acumulare, cel mai bine putand fi observata de pe viaductul ce traverseaza lacul.
    Stanca are o inaltime de 23 m. S-a constatat la o analiza mai atenta ca in compozitia rocii intra o bogata fauna fosila sarmatica. Denumirea actuala a fost dobandita dupa ce pe ea a crescut un tei. In legatura cu aceasta stanca circula numeroase legende.
    Ultima editare de T.G : 06 sep 2009 la 00:31

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Implicit Coloana Dorica

COLOANA DORICA

M. Ceahlau - pe traseul spre Ocolasul Mare puteti intalni stanci desprinse cu aspect de turnuri.
    A fost denumita "Coloana dorica", denumire inspirata din arhitectura greaca. In structura templelor grecesti se intalneau coloanele dorice, ionice si corintice.

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Implicit Stânca Panaghiei

STÂNCA PANAGHIEI

Cea mai frumoasă poveste despre Panaghia ne-o dăruiește C. Hogaș, probabil auzită de către acesta prin peregrinările sale prin Munții Neamțului.

Panaghia se pare că n-a fost totdeauna o stâncă de piatră rece, fără inimă și suflet. Panaghia era o fată frumoasă. Se zice că ursitoarele, când au dăruit-o la naștere, una a luat întuneric din întunericul cel mai nepătruns al unei nopți fără de lună, adânc din adâncul mărilor fără de fund, foc și lumină din lumina și focul luceferilor celor mai strălucitori, duioșie și blândeță din ochii îngerilor ce stau la dreapta lui Dumnezeu și le-a pus toate în privirile ei; alta a rupt crinilor frăgezimea și albeața, iar trandafirilor rumeneala lor și le-a pus pe fața ei; a treia a tors din caierul de neguri fire subțiri de umbră neprihănită și i-a pus pe cap ca podoabă de păr negru și bogat; iar Dumnezeu a rupt din inima și sufletul său părticica cea mai aleasă și i-a dat-o Panaghiei suflet și inimă. >>
    Și, pentru ca să nu fie pângărită de priviri muritoare, au dus-o ursitoarele pe înălțimile cele mai de sus ale Ceahlăului, dincolo de împărăția norilor și au așezat-o în peștera pustnicului Ghedeon; și albinele din Sihăstrii au hrănit-o cu mierea lor, iar nopțile senine au scăldat-o în rouă de flori mirositoare. >>
    Și Panaghia a crescut mare și s-a făcut fată frumoasă, dar frumoasă cum numai poveștile își pot închipui. Și din înălțimile cele mai de pe urmă ale cerului, Soarele a văzut-o și, de pe culmile cele mai de sus ale pământului, Panaghia a văzut pe Soare. Și amândoi s-au îndrăgostit: și ceasuri întregi se oprea soarele din calea lui în răscrucile cerurilor ca s-o privească, înfășurând-o în razele sale. >>
    Și până într-atâta s-a mărit ziua și noaptea așa de tare s-a micșorat, că, mai pe ce să-și dea amurgul mâna cu zorile (...). Și s-a tânguit noaptea lui Dumnezeu și Dumnezeu s-a mâniat și a pedepsit pe Soare să nu mai răsară de acum înainte decât îmbrobodit de neguri, spre a nu mai ispiti cu farmecul tinereții sale sufletele slabe ale muritorilor și nici să mai zădărnicească, după voia patimilor lui, cereștile și neclintitele întocmiri de veacuri ale mâinilor sale.
    Și s-a împlinit porunca lui Dumnezeu, iar Panaghia n-a mai văzut, de aici înainte, pe Soare în puterea tinereții și în floarea cereștii lui frumuseți. Jalea și aleanul a cuprins sufletul și inima ei și, zile întregi și nopți întregi, fără de somn, lacrimile nu i se mai uscau de pe obraji. Și de la o vreme i s-a făcut lui Dumnezeu milă de ea și a trimis poruncă răsăritului și apusului să mâne în grabă pe cele mai ușoare și mai dulci dintre vânturile lor spre culmile înalte ale Ceahlăului și spre codrii ce umplu, ca o negură, prăpăstiile lui adânci.
    Și deodată glasuri dumnezeiești se urcară din văi până la Panaghia și-i îmbătară auzul, îi atinseră fața și-i uscară lacrimile (...). Erau șoaptele vântului cu frunzele, erau adierile răsăritului și ale apusului, ce veneau încărcate de miesmele depărtate ale câmpiilor înflorite...
    Dumnezeu îi împlini voia (...) iar când dădu să coboare înapoi spre peștera pustnicului Ghedeon, simți că picioarele ei prinseră rădăcină în pământ și nu se mai putu urni. Dădu să plece, trupul îi era rece și împietrit. Voi să ridice mâinile, dar mâinile ei rămaseră lipite de trup, cuprinse și ele de recea lui încremenire de stâncă. Și încercă să strige (...) încercarea ei rămase zadarnică. Iar când voi să îndrepte iarăși ochii spre ceruri, pleoapele îi căzură grele peste luminile lor și un întuneric nemărginit o cuprinse (...). Panaghia se prefăcuse în stâncă de piatră. Se zice, însă, că inima ei nu s-a împietrit, că și acum se îmbată, totuși, de razele soarelui, de strălucirea florilor, de lunecarea norilor pe aripile lor albe, de vânturile dulci și mângâioase ale răsăritului și apusului.

Sursa ceahlau.neamt.ro

T.G Avatar
    T.G
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    409

Implicit Omul care doarme

OMUL CARE DOARME

M-tii Bucegi vazuti din Busteni - Zamora

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul