Rezultate de la 1 la 7 din 7

Subiect: Bolile plantelor - ajutor

popgeo este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    24

Implicit Bolile plantelor - ajutor

Buna tuturor,

As dori sa intreb daca exista practicanti de inforenergetica care m-ar putea ajuta sa dau de cap unor boli ale plantelor. Unele din plantele din gradina (mai ales crini) au pete pe flori si frunze. Din literatira de specialitate se pare ca este vorba de un virus numit Tulip Breaking Virus.
    Ma intreb daca exista o solutie din punct de vedere inforenergetic pt ca in literatura de specialitate se pare ca nu exista.
    Mentionez ca sint impotriva folosirii chimicalelor si cred cu tarie ca pt toate probleme sau bolile (plantelor sau animaleleor) exista solutii naturale.
    Multumesc anticipat celor care pot oferi un sfat sau ajutor real. Preferabil ar fi ca raspunsurile sa fie pe PM.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Bolile plantelor - ajutor

Citat Citat din popgeo Vezi post
    Buna tuturor,

As dori sa intreb daca exista practicanti de inforenergetica care m-ar putea ajuta sa dau de cap unor boli ale plantelor. Unele din plantele din gradina (mai ales crini) au pete pe flori si frunze. Din literatira de specialitate se pare ca este vorba de un virus numit Tulip Breaking Virus.
    Ma intreb daca exista o solutie din punct de vedere inforenergetic pt ca in literatura de specialitate se pare ca nu exista.
    Mentionez ca sint impotriva folosirii chimicalelor si cred cu tarie ca pt toate probleme sau bolile (plantelor sau animaleleor) exista solutii naturale.
    Multumesc anticipat celor care pot oferi un sfat sau ajutor real. Preferabil ar fi ca raspunsurile sa fie pe PM.
    Daca plecam de la constatarile ca orice suferinta are o cauza spirituala si ca plantele au cea mai mare sensibilitate dintre fiintele vii de pe Pamant la influenta oamenilor, ar rezulta ca trebuie cautata cauza pentru plantele sunt afectate de acest factor agresor la gradinar sau la stapanul/proprietarul gradinii. Unul dintre ei sau amandoi au in modul de gandire sau de comportare ceva care scade rezistenta la boli a plantelor si favorizeaza dezvoltarea acestui agresor. Gradinarul si gradina sunt un tot. In el plantele sunt executanti ideali: ascultatori, sensibili si prompti.

Daca doriti remedii de natura materiala, puteti sa-i spuneti gradinarului sa puna din loc in loc urzici. Zeama de urzici face minuni in culturile eco in mentinerea starii de sanatate a plantelor. Eventual, daca poate si are timp sa stea de vorba cu plantele si sa afle de la ele care este remediul potrivit si mai ales ce anume le deranjeaza.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

popgeo este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    24

Cred ca problema se pune un pic diferit. In primul rind multi dintre crini vin cu virusul deja inoculat de la procesul de inmultire prin cultura de tesut.
    Unele din plante sint rezistente la virus si nu au nici un fel de simptome si altele nu.
    Virusul se raspindeste prin afide si alte insecte care maninca din plantele infectate si neinfectate.
    Sanatatea plantelor depinde de gradinar si posesor... dar daca vin deja bolnave datorita metodei de inmultire treaba sta altfel. Intrebarea esentiala este: Cum se vindeca ? Sau mai bine spus: Ce spune inforenergetica in cazul asta ?

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Citat Citat din popgeo Vezi post
    Cred ca problema se pune un pic diferit. In primul rind multi dintre crini vin cu virusul deja inoculat de la procesul de inmultire prin cultura de tesut.
    Unele din plante sint rezistente la virus si nu au nici un fel de simptome si altele nu.
    Virusul se raspindeste prin afide si alte insecte care maninca din plantele infectate si neinfectate.
    Sanatatea plantelor depinde de gradinar si posesor... dar daca vin deja bolnave datorita metodei de inmultire treaba sta altfel. Intrebarea esentiala este: Cum se vindeca ? Sau mai bine spus: Ce spune inforenergetica in cazul asta ?
    Cred ca totusi, este nevoie de timp pentru a da un raspuns in cazul specificat de dvstra. (eu unul, nu am legatura cu IE dar sunt si eu interesat de o eventuala solutie prin metodele IE)
    Oricum, dl.Furtuna ne-a dat mai mult ideea generala pe care se poate dezvolta o anumita relatie om-planta si cred ca este usor de inteles, ca o "vindecare", o restaurare a fortelor de echilibru cu aportul omului nu se poate incepe decat atunci cand se considera aceasta relatie.
    Exista insa o fraza perpetua care spune ca "omul este planta inversata" si care considera ca in fortele subtile organizatoare ale materiei daca se considera procesele ce au loc in cap ele corespund cu procesele care au loc in radacina, cele din mijloc - trunchi - cu cele din tulpina sau frunze - iar cele din floare, fruct - cu cele care se denumesc pe larg ca forte de reproducere.
    In general, atunci cand optati sa cautati un "remediu" natural, (la care as spune ca in mod corect se incepe de la ce stiinta (exterioara) ofera azi) trebuie sa tineti cont si de faptul ca planta ca natura "suprasensibila" mai are propriu acest corp de "forte vitale" care dau posibilitatea tuturor fenomenelor ce apar in sistemul ei viu, in tendinta de a invinge gravitatia ca verticalitate, in procesele de fotosinteza si producerea mineralelor de care are nevoie, pe langa structura ei fizica. Ar corespunde oarecum in om - in procesele ce se desfasoara in sistemul neuro-vegetativ.
    In floare, procesele de caldura capata o alta valenta, si de aceea datorita faptului ca spre deosebire de om, planta nu are propriu asa zisul "corp astral" care este inglobat de natura animala ca si corp propriu, ea este intr-un schimb total cu urmatorul regn evolutiv, pentru procesul de inmultire, adica polenizare, etc.
    De aceea, planta este situata dpdv "ierarhic" sa zicem, - intre mineral, pamant - din care cu ajutorul radacinii este intr-o totala dependenta de pamant si sub regnul animal - dar care la care tot intr-o dependenta dpdv. al proceselor de caldura, de inmultire, face apel la regnul imediat urmator.
    (aici insa este vorba de faptul ca in "floare", repet, apar niste procese mai inalte ale propagarii, ale inmultirii a plantelor superioare, fata de inmultirea asexuata, sau vegetativa)
    Oricum, in cazul interdependentei dintre regnul animal - in cazul afidelor despre care se crede ca propaga acest virus - si floare exista o cauza in tulburarea acestor procese de caldura.
    S-au facut anumite cercetari asupra virusului mozaic si s-au evidentiat ca el este sensitiv la variatii de temperatura - dar mai exista anumite procedee care implica dilutiile.(mari)
    Sunt f. multe aspecte de discutat, dar conturez si eu niste idei "generale" pana la un raspuns eventual - din partea IE.
    Se mai spune iarasi ca "lumina este gandire condensata" si asta ne duce cu gandul la fraza dlui Furtuna; insa cati oare pot sta de vorba cu plantele pentru a afla exact ceea ce spune dansul ?
    P.S. In cazul culturilor propagate prin tesut trebuie sa luati in calcul si alt aspect - este implicat si factorul uman - ceea ce inseamna ca el poate produce un "rau" care sa fie echilibrat de "natura" printr-o alianta "ciudata" in mediul animal.

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Implicit Re: Florile

Am o nedumerire.. mi-am luat intr-o zi doi cactusi, diferiti. (incep sa dezvolt o pasiune pentru cactusi si bonsai)
    Unul dintre cactusi a inceput sa se inalte, sa creasca.. celalalt s-a stins. Exista posibilitatea sa nu-i fie bine locul.. camera.. persoana langa care este?

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Implicit Re: Florile

Citat Citat din Eolh Vezi post
    Am o nedumerire.. mi-am luat intr-o zi doi cactusi, diferiti. (incep sa dezvolt o pasiune pentru cactusi si bonsai)
    Unul dintre cactusi a inceput sa se inalte, sa creasca.. celalalt s-a stins. Exista posibilitatea sa nu-i fie bine locul.. camera.. persoana langa care este?
    Daca ai eliminat celelalte posibile rele (ceva murdar in pamintul din ghiveci, rime, etc), atunci te poti gindi ca florii tale nu ii prieste locul unde ai asezat ghiveciul.
    Vecinii mei, tarani batrini si care au vazut multe, spun ca unii copaci rodesc mai putin decit altii pentru ca nu le priesc curentii de aer din locul unde cresc... De ce nu ar fi valabil si la floricelele noastre din ghivece?

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Hmm.. pesemne nu i-a priit. La flori nu aveam decat eu voie, la cactusi adica, si oricum nu a avut cine sa faca ceva urat, deci asta iese din ecuatie.

Am la munca un trandafir.. a stat ba in biroul meu, ba in al colegilor. Incepuse sa isi piarda frunzele, inca mai facea flori. L-am luat acasa ceva timp.. cateva luni cred.. a crescut fantastic de mult (cam le-am adus inapoi, am avut doi, chiar m-au intrebat sefii ce le-am facut ).. In firma, unul inca mai rezista, celalalt a inceput iar sa-si piarda frunzele. Nu mai avea decat la varful crengilor cateva. M-am tot uitat la el si am vazut ca incearca sa iasa niste mugurei pe crengi.. aproape de radacina. Am decis sa-l tai.. Acum e plin plin de frunze.. si creste.. parca a renascut.

Subiecte Similare

1. un pic de ajutor..
    De hai_duc in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 10
    Ultimul post: 02 aug 2012, 22:06
  2. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41
    Ultimul post: 15 mar 2009, 21:00
  3. AJUTOR
    De blue in forum Sfaturi si sugestii
    Replici: 5