Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 34

Subiect: Stiti cine a inventat casatoria?

munteanucristian2004 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    1

Implicit Stiti cine a inventat casatoria?

Stiti cine a inventat casatoria?

Ai sa vedem ce raspunsuri primesc

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

DUMNEZEU?????

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

meoly este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    45

Implicit

bun raspuns ....
    eu nu cred ca este o inventie...este pur si simplu ceva natural ...adica unirea principiilor masculin si feminin.....prin iubire....este cred pur si simplu o stare existentiala ...
    in ceea ce priveste primaria si actele ....si restul ....sincer sa fiu nu stiu....dar lasand la o parte creditele si astea....eu unul nu sunt de acord cu starea civila ....puteti sa va luati de mine .....sa-mi spuneti ca sunt mai necivilizat..dar asta e ....ce se intampla la un nivel atat de intim intre doua persoane nu ar trebui sa fie treaba nimanui...cu atat mai mult a statului sau societatii civile ....ba mai sunt si unele in cazuri in care unii tineri sunt respinsi....of of of ...

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Ce ti-e si cu casatoria asta. Cred ca casotoria cu acte este necesara pentru a mai potoli uneori deciziile impulsive, ca pana se poate desface la tribunal casatoria, poate iti mai vine mintea la cap.

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Adica prin casatoria cu acte te desparti mai greu, te mai pune dumnezeu la incercare

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Pai prin actele alea oamenii se simt mai responsabili un pic, si unii se mai gandesc si la faptul ca un divort "costa" si bani, si macar de zgarciti le mai vine mintea la loc.
    Fac socoteala: un divort egal minim 500Euro+ ca o sami trebuieasca sa impart dinbunuri dar un buchet cu flori costa 3 Euro, ai sa ma duc la florarie
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Lol, pragmatic tare, ferice de sotzia ta.
    Am si eu o curiozitate, de ce a trebuit inventat al treilea topic cu casatoria in acest forum? Ca mai erau doua.
    Cine-a inventat-o? Va zic eu: Dumnezeu stie.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

sa vrut o alta abordarea temei casatoriei si de asta sa deschis un alt topic
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

meoly este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    45

Implicit

un divort probabil costa ...dar nu costa in principal bani ...(daca e sa te referi la smecherii care fac casatorii din interes si altele asemenea ....pt mine este irelevant acest caz ...ce se intampla acolo este nul din toate punctele de vedere....nu discutam afaceri aici) .....ci costa suflet...muuuult suflet
    pt 2 indragostiti hartiile nu au nici o valoare .....pentru 2 oameni care au trecut de faza ...patosului ...dar sunt responsabili ...hartiile iar nu au nici o valoare....pt iresponsabili ...iar nu au nici o valoare ....sincer ...daca voi credeti ca cineva sta impreuna si nu se desparte din cauza unor acte .....si a niste milioane dati la avocat ...atunci cand nu mai vrea sa stea langa persoana de alaturi ...parerea mea este ca nu e adevarat.....

motive sunt multe pt care sa ramai langa cineva pe care nu mai iubesti(teama, dependenta materiala, pozitie sociala, etc) insa cele de sus sunt singurele non - motive(hartia si avocatul)

sincer eu chiar mai doresc sa aud argumente in favoarea hartiilor, semnaturilor si martorilor la starea civila....

sa va mai zic eu ceva revoltator impotriva acestor formalitati...de ce aceasta societate care isi doreste atat de mult sa reglementeze institutia casatoriei ....nu misca un deget atunci cand e vorba de divortz..cu alte cuvinte ....la placinte inainte ..dar la greu ...sa faca tata ce vor. societatea civila nu face nimic, ca doar este decizia lor....ceea ce mi se pare corect ....incorect mi se pare ca-si baga nasul unde nu-i fierbe oala la inceput....
    apoi ori iti asumi o gestiune cap - coada corecta a casatoriei ...ori iti vezi de treaba(ei de fapt chiar isi vad de treaba dar nu asa cum trebuie ).

casatoria civila parerea mea este ca a aparut ca un instrument de gestiune a proprietatii si bunurilor comune ...si de a proteja intr-o prima faza femeia ...daca sotii se despart...sa nu ramana pe drumuri spus pe romaneste ...ca asta e ..barbatul are muschi...prin urmare statul intr-un mod f civilizat a intervenit si a zis ...stai ca nu e chiar asa ...drepturile sunt egale ...si tot restul din codul familiei care este foarte important. (Mare pas inainte pentru planeta noastra draga mi se pare ajungerea la egalitatea intre sexe)
    in prezent s-au mai schimbat lucrurile...toata lumea e protejata impotriva abuzurilor pe care celalalt ar putea sa le faca.....ceea ce este bine

cu alte cuvinte desi militez eu impotriva hartiilor ....ele sunt in continuare bune ...din motivele enumerate mai sus....insa tam tam-ul care se face .....pentru asa ceva.....mi se pare tare nepotrivit

cu drag,
    meoly

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Meoly,in mod clar nici o femeie n-ar sta linga un barbat care bea si-i rupe coastele si-i da cu copiii-n cap.Eu cred ca nivelul de trai mai ridicat
    ar fi un motiv pro-casatorie,adica ar avea la baza o unire intii spirituala,decit o conventie baneasca.Cite femei isi permit sa se marite doar ptr inima?Putine,din pacate.Cite divorteaza ca sa nu mai sufere umilinte?Si mai putine.La noi in tara,ma refer.
    Dar..eu cred ca totul merge spre bine,cit am calatorit eu prin tara si prin lume,am observat ca respectul acordat femeii in familie si societate exista.Sint multe familii unde problema nu se pune macar,si sotii se considera mutual egali.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Citat Citat din cris
    Meoly,in mod clar nici o femeie n-ar sta linga un barbat care bea si-i rupe coastele si-i da cu copiii-n cap.Eu cred ca nivelul de trai mai ridicat
    ar fi un motiv pro-casatorie,adica ar avea la baza o unire intii spirituala,decit o conventie baneasca.Cite femei isi permit sa se marite doar ptr inima?Putine,din pacate.Cite divorteaza ca sa nu mai sufere umilinte?Si mai putine.La noi in tara,ma refer.
    Dar..eu cred ca totul merge spre bine,cit am calatorit eu prin tara si prin lume,am observat ca respectul acordat femeii in familie si societate exista.Sint multe familii unde problema nu se pune macar,si sotii se considera mutual egali
    Ai fi surprinsa sa afli cat de multe femei accepta bataia si umilintele si nici nu accepta sa se desparta, sa sti ca asta consider ca este o boala moderna[/quote]
    Un site
    si un

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Da,asta am scris si eu mai sus,dar mai ocolit un pic.Eu sint una din cele care n-am suportat umilintele.Nu cred in nimicnicia femeii sau a negrului sau chinezului.Nu cred in inferioritatea aparenta si discriminatorie.Nu cred in valabilitatea ideii "ce zice lumea"
    Poate eu sint mai putin masochista,sau doar mai independenta material.Nu cred in ideea "stau ptr copii" .
    Cred in fericire,iubire,dreptul la viata.Chiar daca asta inseamna hartuire si tribunal.Se termina si astea,nu sint vesnice.
    Lovelife,cele care accepta poate au si o tendinta trista de automutilare sufleteasca,conteaza si educatia lor ca si copii.Multe fete nedorite sau abuzate fizic/psihic in copilarie considera ca asa li se cuvine.Li se pare normal.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Ai dreptate. I se mai spune "dependenta victimei de agresor"
    Un site
    si un

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Nu stiu daca va imaginati cat sunt de traumatizati copiii rezultati in urma unui cuplu dezechilibrat, si care intr-un tarziu se desparte. Fiindca nu se despart cand simt ca ar trebui, sau cand ea suporta primele umilinte, ci atunci cand e destul de tarziu. Si de obicei copiii sunt la varsta la care pricep ce se intampla, dar psihicul nu este pregatit sa fie martor la asta. Si viitorul lor psihic si spiritual atarna de un fir de atza. Cunosc cel putin un caz si e grav tare. Mai ales ca nimeni nu se gandeste la suferinta psihica a copilului, ci cei mari au grij sa isi imparta casa, canapeaua, masina, pamantul si catelul.
    Dumnezeu sa ne fereasca.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Valentina este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    7

Implicit

Unii oameni iubesc asa de mult femeile lor incat, pentru a nu le uza, se folosesc de femeile altora!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Cine este Sfantul Duh?
    De lovelife in forum Crestinismul
    Replici: 35
    Ultimul post: 31 dec 2012, 17:49
  2. Ce mai stiti despre daci?
    De Mihaitza in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 24
    Ultimul post: 28 iun 2011, 20:01
  3. Căsătoria ajută la imbunatatirea starii de spirit
    De lovelife in forum Familia: copii, parinti, bunici