Rezultate de la 1 la 10 din 10

Subiect: Cum sa prepari singur iaurt acasa

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit Cum sa prepari singur iaurt acasa

Cum sa prepari singur iaurt acasa.

Pentru asta trrebuie sa ai aproximativ 50ml de iaurt (poate fi din comert dar sa fie dupa o reteta traditionala, nu din acela cu fructe) pentru bacteriile specifice si 1 litru de lapte proaspat.
    Laptele se fierbe si apoi se pune la racit, trebuie sa fie caldut doar cat sa bagi degetul, se adauga acest iaurt in acest lapte si se pune intr-un vas (preferabil de lut ) la loc ferit acoperit, eventual si un prosopel deasupra, la temperatura camerei.
    Dupa aproximativ 10-16 ore iaurtul este gata

Pofta buna

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Si daca punem gem sau dulceata in el iese iaurt cu fructe. Facut in casa...
    Asta cu fructe e bun , eu asa mananc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

In loc de gem sau dulceata se poate pune un fruct natural si putin zahar brun sau miere.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

daca ii pun orice in iaurt numai vrea sa manance iaurtul

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Catalin
    daca ii pun orice in iaurt numai vrea sa manance iaurtul
    Banuiesc ca e vorba de un bebe :P !Sa iti traiasca !Pai, e mai sanatoas iaurtul natural, fara nimic in el.Al meu odor adora iaurtele cu fructe.Medicul pediatru spune ca de fapt si de drept nu iaurtul cu fructe il adora ci zaharul din el.Eu as mai adauga ca ii plac si kimicalele.Fi-miu este fan mancare cumparata.Orice e de cumparat e mai bun decat mancarea gatita de oricine (de mine, de tati, de buni, de restaurant).Cea preambalata e mai buna ...de ce...inca nu am descoperit ...

Asa ca preferam iaurtul simplu de cumparat, iaurtul cu fructe tot de cumparat, uneori pana si legumele de cumparat (la borcanele).Ce ac eu in casa mananc tot eu sau arunc !

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Chiar daca ii punem zahar, miere de albine sau orice, nici nu gusta macar. Cel din comert cu fructe doar cand se uita la el spune "nu veau"
    Avem o fetita de 2 ani si 2 luni

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit

baiatul meu are 2 ani-eu ii pun la congelator vara zmeura si acum ii adaug zmeura in lactate;adora zmeura cu orice iaurt sau lapte cu cereale(cand e prea cald laptele ii pun fructele inghetate ce scad la 37 grd. temp. laptelui repede si se si dezgheata rapid ).
    Prefer zmeura pt. ca nu risc sa gresesc si sa-i dau fructul inghetat,se dezgheata imediat pastrand mai bine nutrientii.

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

suna bine cu zmeura , am pofte......

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Liliana este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    1

Implicit Re: Cum sa prepari singur iaurt acasa

Stie cineva de unde pot procura "ciuperca" pt prepararea kefirului?

multumesc

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit Re: Cum sa prepari singur iaurt acasa

Incearca sa folosesti pentru start si un kefir din magazin, sau poate gasesti pe alti care pastreaza ciuperca

-

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •