Pagina 1 din 9 1234567 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 130

Subiect: Este inforenergetica o stiinta?

VladRM este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Implicit Este inforenergetica o stiinta?

Unul dintre lucrurile care ma atrage cel mai mult catre inforenergetica (pe langa potentialul urias pe care il promite) este faptul ca este descrisa ca o stiinta.

Prin caracterizarile des intalnite se gasesc expresiile: "stiinta de granita (frontiera)", "stiinta spirituala", "stiinta a viitorului" sau, pur si simplu "stiinta".

Intrebarea mea este de fapt daca exista cu adevarat o metoda stiintifica in spatele acestei practici. Ipotezele propuse sunt verificabile prin experimente sau masuratori repetabile? Exista o metoda stiintifica folosita pentru determinarea acuratetii masuratorilor si este aceasta aplicata in mod practic?

Realizez ca avand la baza o tema religioasa, unele aspecte nu pot fi testate experimental sau poate ca nu pot fi nici macar masurate si de aceea propun sa ne limitam la exemple, ipoteze si situatii simple, usor de probat experimental. In plus, cred ca ar fi si mai usor de inteles pentru cei care nu sunt (foarte) familiarizati cu inforenergetica - categorie din care fac si eu parte.

Ce inteleg eu prin situatie simpla. Exemplu ipotetic:
    Un inforenergetician / radiestezist foarte bun, vrea sa cultive porumb si are de ales intre 10 parcele diferite. Cele 10 parcele au sol cu compozitie chimica diferita si una dintre ele este, din acest punct de vedere, cea mai potrivita pentru cultura de porumb.

(am ales, pentru simplitate, compozitia solului ca unic criteriu de departajare)

Poate inforenergeticiaul sa determine parcela potrivita?
    Ce sansa de de reusita are? (daca probabilitatea nu e 100%)
    Daca ia probe relevante de la fiecare parcela si repeta masuratorile va obtine mereu acelasi rezultat?
    Fara a eticheta in pealabil probele luate, poate determina provenienta lor?
    (Proba X1 a fost luata de la parcela P1 etc).

Revenind la intrebarea initiala: se fac (cel putin) astfel de teste de control pentru verificarea preciziei masuratorilor. Sunt ele (sau alte metode stiintifice) obligatorii pentru licentierea practicantilor?

Exemplul de mai sus este evident unul trivial, ales pentru simplitate. In cazul in care nu este relevant pentru inforenergeticieni sau radiestezisti propun sa alegem alta situatie ipotetica cu conditia ca acea situatie sa fie usor verificabila prin metode stiintifice clasice.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Re: Este inforenergetica o stiinta?

Draga Vlad,

Inforenergetica chiar este o stiinta, cu un aparat metodologic bine pus la punct si tot ceea ce masuram este cuantificabil printr-una sau mai multe stiinte "conventionale".

Referitor la intrebarea ta cu parcelele, nu numai ca se poate afla care este parcela optima, dar se pot optimiza toate parcelele .
    Evident ca nu numai solul se poate verifica dar si toate celelalte aspecte legate de nutritia plantei, modul de crestere optim etc. De exemplu, daca as fi inginer agronom, ca sa nu mai pierd timpul cu testele de laborator ale solului, pot masura cu ansa si raportorul aceeasi parametri masurati in laborator (evident, ca trebuie sa stii ce masori si sa ai cunostinte puternice in domeniu. Nu poti cere de la inceput unuia care habar nu are despre soluri sa masoare corect acesti parametri.) Inforenergetica presupune de asemenea invatarea cunostintelor din cat mai multe stiinte (fizica, chimie, matematica, astronomie etc.) pentru a putea cuprinde cat mai multe domenii de cercetare. Ideea e ca sa iti poti folosi sufletul tau nemuritor sa faci determinarile cuantificabile necesare unui proiect sau alt scop, si mai mult, sa poti aplica cunoasterea acestei stiinte pentru a optimiza parametrii fundamentali specifici si necesari pentru un rezultat foarte bun.

Daca mai ai si alte intrebari, esti binevenit.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Subiectul cu parcela unde se cultiva porum a fost chiar experimentata, pe mai multe parcele de teren sa cautat sa se vada care parcela este mai compatibila cu soiul Y de porumb, sa masurat si perioada optima de semanat, ierbicidat si aplicarea altor procedee agricole. si sa observat ca productia media din oarcela optimizata a fost mai mare decat in celelalte cultivate clasic.

Apoi eu am facut personal un experiment din 20 boabe de grau am ales pe cele mai productive si cu sanse maxime de germinare prin masuratori, si am impartit astfel boabele de grau in doua gramajoare pe care le-am pus la incoltit pe ficare intr-o farfurioara cu vata inmuiata in apa si cele selectate au incoltit toate si au avut frunzulita mai mare.

Sau ami facut tot cu boabe de grau experienta boabe de grau prelucrate energetic si altele neprelucrate si cele prelucrate au germinat mai repede au avut frunzite mai mari side un verde mai intens.

Experimentul asta a fost facut din nou ca tema de cativa zeci de inforenergeticieni cu cateva luni in urma, dar cu apa obisnuita si apa prelucrata inforenergetic special. Sau centralizat datele si in toate cazurile au fost rezultate mai bune in cazul apei energizate si prelucrate inforenergetic. Dar la unii diferentele au fost spectaculoase la unii mai mici.

Eu personal lucrez acum la o lucrare de cercetare (pe care sper ca o voi prezenta la conferinta din weekendul viitor de la Mamaia) prin care verific rezultate diagnosticelor si terapiilor inforenergetice folosind aparatul de biorezonanta SCIO. Iar la unul din parametri masurati (numit Energie Totala) de aparatul de biorezonanta SCIO diferentele sunt impresionante, la alti parametri nu sunt foarte impresionante dar sunt semnificative
    In mod normal Energia Totala are valoare de aproximativ 1000 unitati, la persoanele cu afectiuni este mai mica, ieri la o doamna inainte de terapia inforenergetica avea Energia Totala = 66, iar dupa terapie a ajuns la 26.243
    Vitalitatea celulara a crescut de la 6 la 8
    Rezistenda la imbonavire a crescut de la 36 la 73

In multe experiente practice rezultatele au fost pozitive si repetabile, teoria nu este inca pusa extraodinart de bine la punct, dar important este ca ceeea ce se stie se verifica in practica.

Cand se elaboreaza o tehnica terapeutica noua, se introduce in curs abia dupa ce a fost experimentata de mai multi inforenergeticieni, si dupa ce sau observat rezultate bune, in mod constant cu o rata de succes suficient de mare.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Claudiu, multumesc mult pentru raspuns.

Referitor la exemplul ales am inteles ca:
    Poate inforenergeticiaul sa determine parcela potrivita?
    - DA
    Ce sansa de de reusita are? (daca probabilitatea nu e 100%)
    - Nu se aplica pentru ca un inforenergetician foarte bun care are si cunostinte suficiente din domeniu va face de fiecare data masruratorile corect
    Daca ia probe relevante de la fiecare parcela si repeta masuratorile va obtine mereu acelasi rezultat?
    - DA (presupun)
    Fara a eticheta in pealabil probele luate, poate determina provenienta lor?
    - DA (presupun)

In plus se pot face si multe alte operatii si masuratori

-----

Ce nu imi este foarte clar are legatura cu:
    Citat Citat din VladRM Vezi post
    Revenind la intrebarea initiala: se fac (cel putin) astfel de teste de control pentru verificarea preciziei masuratorilor? Sunt ele (sau alte metode stiintifice) obligatorii pentru licentierea practicantilor?"
    In citatul de mai sus ma refer la cursuri si la examenele de grad. Exista vreo garantie ca practicantul/cursantul poate face masuratorile specifice gradului (si eventual specifice calitatilor si cunostintelor lui) - sau mai bine spus este pusa in practica o metoda stiintifica de determinare a capacitatilor practicantului in mod regulat si organizat? Care este aceasta metoda (macar la nivel abstract)?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Precizia masuratorilor depinde de antrenamentul in determinari si de cunoasterea rationala cat mai bine a subiectului (sa stie ce este porumbul, conditii de germinare si crestere, daunatori, despre compozitia solului, etc. )
    Un inforenergetician neantrenat si care nu cunoaste suficient de bine segmentul din agronomie la care se refera are sanse sa dea rateuri mari.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

In citatul de mai sus ma refer la cursuri si la examenele de grad. Exista vreo garantie ca practicantul/cursantul poate face masuratorile specifice gradului (si eventual specifice calitatilor si cunostintelor lui) - sau mai bine spus este pusa in practica o metoda stiintifica de determinare a capacitatilor practicantului in mod regulat si organizat? Care este aceasta metoda (macar la nivel abstract)?
    Exista o metoda de a dermina cat de bine este pregatit cursantul, dar inca mai are nevoie de perfectionare.
    La finalizarea gradului de inforenergetica se atesta ca inforenergeticianul are cunostintele specifice gradului si are potentele minim necesare pentru a aplica cele invatate.
    Apoi dupa absolvirea fiecare face practica individuala mai multa sau mai putina, aprofundeaza teoria, citeste mai mult din alte carti informatii utile si devine un inforenergetician mai valoros, cu rezultate frumoase sau unul mai putin util care a uitat cam mare parte din ce a invatat, care nu stie cum sa aplice, si inconsecinta cu rezulte modeste sau absente.
    Este acelasi fenomen si din invatamntul clasic, 1000 de oameni termina ingineria unii cu 5 altii cu 10, unii se angajeaza in domeniu si practica, citesc carti de specialitate se pun la puct cu nautatile si proiecteaza instalatii complexe, le realizeaza conduc sectii santiere, iar altii mai codasi nu sunt in stare sa schimbe singuri o proza acasa. Dar toti au acceeasi diploma.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Apoi eu am facut personal un experiment din 20 boabe de grau am ales pe cele mai productive si cu sanse maxime de germinare prin masuratori, si am impartit astfel boabele de grau in doua gramajoare pe care le-am pus la incoltit pe ficare intr-o farfurioara cu vata inmuiata in apa si cele selectate au incoltit toate si au avut frunzulita mai mare.

Sau ami facut tot cu boabe de grau experienta boabe de grau prelucrate energetic si altele neprelucrate si cele prelucrate au germinat mai repede au avut frunzite mai mari side un verde mai intens.

Experimentul asta a fost facut din nou ca tema de cativa zeci de inforenergeticieni cu cateva luni in urma, dar cu apa obisnuita si apa prelucrata inforenergetic special. Sau centralizat datele si in toate cazurile au fost rezultate mai bune in cazul apei energizate si prelucrate inforenergetic. Dar la unii diferentele au fost spectaculoase la unii mai mici.
    Care a fost procesul de selectie al boabelor de grau?

Si mie imi place sa pun grau la incoltit de Sfantul Andrei si de fiecare data aleg (dupa ochi) cele mai sanatoase boabe si mereu am rezultate foarte bune.

Referitor la testul cu 20 de boabe, probabil ca ar fi trebuit ca fiecare boaba sa fie pusa intr-un recipient opac, inchis pentru a inhiba factorul psihologic (se vede cu ochiul liber la majoritatea boabelor care sunt mai... sanatoase), recipientele amestecate bine si apoi facute masuratorile. Singura problema care ar ramane la acest experiment ar fi numarul mic de boabe. La 200 de boabe ar fi o eroare considerabil mai mica, poate chiar neglijabila.

Deci chiar daca masuratorile au fost facute bine, experimentul nu a fost facut corect din punctul meu de vedere pentru ca trebuie evidentiata calitatea pe care o aduce tehnica IE in procesul de selectie.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Procesul de slectia a fost prin luare a 20 de boabe la intamplare din sac, apoi fiecare bobita a fost masurata separat si pusa in stanga sau in dreapta in functie de valoare. Poate nu a suficient de bine pus la punct experimentul, dar nu l-am facut petnru a demonstra la nimeni nimic, am facut asta ca un joc de primavara cu fetita mea (de 4,5 ani), in care am vrut sa ii arat cum cresc plantele din seminte.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Procesul de slectia a fost prin luare a 20 de boabe la intamplare din sac, apoi fiecare bobita a fost masurata separat si pusa in stanga sau in dreapta in functie de valoare
    Asa am facut si eu pana acum doar ca valoarea era data de aspectul fizic al boabei.

Referitor la testul cu 20 de boabe, probabil ca ar fi trebuit ca fiecare boaba sa fie pusa intr-un recipient opac, inchis pentru a inhiba factorul psihologic (se vede cu ochiul liber la majoritatea boabelor care sunt mai... sanatoase), recipientele amestecate bine si apoi facute masuratorile. Singura problema care ar ramane la acest experiment ar fi numarul mic de boabe. La 200 de boabe ar fi o eroare considerabil mai mica, poate chiar neglijabila.
    Ce parere aveti de metoda propusa de mine in (postul anterior) pentru acest experiment? Desi e mai greoaie, rezultatele sunt mult mai relevante, nu?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Se poate face experimentul, si in conditii si mai riguroase chiar, daa esti din Galati, te invit la mine sa facem acest experiment.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Se poate face experimentul, si in conditii si mai riguroase chiar, daa esti din Galati, te invit la mine sa facem acest experiment.
    Sunt din Bucuresti dar asta nu ar trebui sa te impiedice sa faci experimentul in conditii optime. Cred ca ar fi cel putin un exercitiu de autocunoastere si autoevaluare foarte interesant - nu insinuez ca ar fi cazul pentru tine sau ca trebuie sa faci asa ceva, pur si simplu mi se pare foarte interesant.

In plus daca s-ar strange mai multi inforenergeticieni dispusi sa faca experimente de acest gen sunt dispus sa pun la dispozitie o platforma pentru centralizarea rezultatelor, generarea de statistici, etc.

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Exista o metoda de a dermina cat de bine este pregatit cursantul, dar inca mai are nevoie de perfectionare.
    Nu stiu exact cum sa interpretez avand in vedere contextul stabilit.

La finalizarea gradului de inforenergetica se atesta ca inforenergeticianul are cunostintele specifice gradului si are potentele minim necesare pentru a aplica cele invatate.
    Ma intereseaza mai mult cum se face atestarea. Nu cer neaparat detalii, doar daca e o metoda stiintifica - si daca da, macar in termeni abstracti, din ce consta aceasta.

Apoi dupa absolvirea fiecare face practica individuala mai multa sau mai putina, aprofundeaza teoria, citeste mai mult din alte carti informatii utile si devine un inforenergetician mai valoros, cu rezultate frumoase sau unul mai putin util care a uitat cam mare parte din ce a invatat, care nu stie cum sa aplice, si inconsecinta cu rezulte modeste sau absente.
    Este acelasi fenomen si din invatamntul clasic, 1000 de oameni termina ingineria unii cu 5 altii cu 10, unii se angajeaza in domeniu si practica, citesc carti de specialitate se pun la puct cu nautatile si proiecteaza instalatii complexe, le realizeaza conduc sectii santiere, iar altii mai codasi nu sunt in stare sa schimbe singuri o proza acasa. Dar toti au acceeasi diploma.
    Da, sunt realist, nu ma asteptam sa fie complet diferit in acest domeniu de activitate.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Sunt din Bucuresti dar asta nu ar trebui sa te impiedice sa faci experimentul in conditii optime. Cred ca ar fi cel putin un exercitiu de autocunoastere si autoevaluare foarte interesant - nu insinuez ca ar fi cazul pentru tine sau ca trebuie sa faci asa ceva, pur si simplu mi se pare foarte interesant.
    Acum lucreaz la testul cu SCIO, experimentul anterior l-am facut din joaca cu fata mea dupa cum ti-am spus.

Ma intereseaza mai mult cum se face atestarea. Nu cer neaparat detalii, doar daca e o metoda stiintifica - si daca da, macar in termeni abstracti, din ce consta aceasta.
    Atestarea absolvirii cursului se face prin masuratori de parametri si printr-o proba practica, iar pentru gradele mai mari se vine si cu un referat prin care inforenergeticial analizeaza diverse aspecte, e drept ca multe din aceste referate (lucrari) nu contin lucruri valoroase, la fel ca si in orice alta institutie de invatamant, ia cate ceva de pe unde gaseste le aduna la un loc, da o interpretare din punct de vedere inforenergetic, Dar sunt si lucrari foarte valoroase , care contin cercetari de valoare, una din ele a obtinut si medalia de aur la Salonul de inventii de la Geneva.

Obiectivul principal al acestor cursuri este auto perfectionare spirituala a cursantilor, pentru ca cu cat vom avea mai multi oameni de calitate morala si spirituala cu atat va fi mai apropiata acea zi cand Romania va fi o tara mai frumoasa si ami armonioasa, cand oamenii vor deveni mai uniti. Metodele de testare din acest moment pun accent foarte mare pe calitatea spirituala si morala a individului

Datorita diversitatii domeniilor in care inforenergetica se poate apl;ica, inca nu sau stabilit niste metode de evaluare specifice fiecarui domeniu.

De exmplu acum la un grad mai mare de inforenergetica, la admitere, se vor cere fise cu cazuri rezolvate, atestate cu analize medicale inainte si dupa aplicarea terapiei specifice.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Acum lucreaz la testul cu SCIO, experimentul anterior l-am facut din joaca cu fata mea dupa cum ti-am spus.
    Consider ca nu cunosc suficiente lucruri despre SCIO pentru a imi da cu parerea despre cum exact ar trebui facut un astfel de experiment. (Doar ce am citit pe net - aplicatie, principii de functionare - nu l-am vazut in practica...).
    Insa pot spune cu destul de multa siguranta ca modelul testelor facute pentru medicamente experimentale se poate aplica cu succes si in acest caz pentru a obtine rezultate relevante.
    referinta: http://en.wikipedia.org/wiki/Placebo-controlled_studies

Dar sunt si lucrari foarte valoroase , care contin cercetari de valoare, una din ele a obtinut si medalia de aur la Salonul de inventii de la Geneva.
    Wow! Se poate sa-mi trimiti un link la un articol relevant pe aceasta tema? Sau sa-mi spui dupa ce sa caut pe internet sa ma documentez mai mult? Numele persoanei, tema proiectului - orice punct de start e bun - trebuie sa fi aparut prin presa sau sa fie consemnat pe undeva.

cu cat vom avea mai multi oameni de calitate morala si spirituala cu atat va fi mai apropiata acea zi cand Romania va fi o tara mai frumoasa si ami armonioasa, cand oamenii vor deveni mai uniti.
    Subscriu!

Metodele de testare din acest moment pun accent foarte mare pe calitatea spirituala si morala a individului
    Din afara, pare o metoda foarte subiectiva.
    Daca 10 persoane masoara/determina calitatea spirituala a unei persoane despre care nu stiu nimic(inclusiv cum arata) (pentru a inlatura subiectivismul) si ajung la acelasi rezultat atunci mi se pare relevant.
    Totusi, nu cred ca asa se intampla in practica. Nu imi place sa dau cu presupusul dar consider ca e un punct important de discutat.

Datorita diversitatii domeniilor in care inforenergetica se poate apl;ica, inca nu sau stabilit niste metode de evaluare specifice fiecarui domeniu.
    Pentru gradele mici, de radiestezie de exemplu, se pot concepe teste foarte simple si rapide de biodetectie - pentru care sa nu fie nevoie de cunostinte de specialitate din diverse domenii.

Intrebari:
    Are sens introducerea / existenta acestui tip de teste in examenele de grad? - eu evident consider ca da
    Sunt astfel de teste incluse in partile practice ale examenelor de grad?

De exmplu acum la un grad mai mare de inforenergetica, la admitere, se vor cere fise cu cazuri rezolvate, atestate cu analize medicale inainte si dupa aplicarea terapiei specifice.
    Acest tip de proba ar limita foarte mult accesul persoanelor care nu au interes explicit in medicina, nu?
    In plus imi imaginez ca e foarte greu de cuantificat contributia pe care a adus-o terapia IE intr-un astfel de scenariu - poate subiectul a urmat si alte tratamente + multi alti factori de luat in calcul.

----

Vreau sa va multumesc pentru interesul acordat acestui topic de discutie si pentru timpul investit pana acum.
    In acest "raspuns" am facut cateva presupuneri si va rog sa ma corectati daca ele sunt gresite.

icsx este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    23

ce se spune pe aici despre inforenergetica ma face sa cred ca este o adevarata stiinta. nu cred ca este cunoscuta prea bine in lume. eu pana de curand nu auzisem de asa ceva. cred ca am putea sa ne gandim la ea ca la o cale de mijloc intre religie si stiinta.

Pagina 1 din 9 1234567 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. RADIESTEZIA ȘI INFORENERGETICA
    De Nicoleta in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 86
    Ultimul post: 11 nov 2011, 18:04
  2. Despre stiinta spiritului
    De isabela in forum Paranormal
    Replici: 5
    Ultimul post: 02 mar 2008, 13:18

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare