Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 3456789
Rezultate de la 121 la 130 din 130

Subiect: Este inforenergetica o stiinta?

corinuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Posturi
    27

Implicit Re: Este inforenergetica o stiinta?

În această zi din viața ta, cred că Dumnezeu vrea ca tu să știi …
    … că există un proverb chinezesc:
    Mari dubii – înțelepciune profundă. Mici dubii – înțelepciune puțină.
    "Nu înceta niciodată să te îndoiești, nu înceta niciodată să întrebi, niciodată nu presupune că ai toate răspunsurile. A avea toate răspunsurile omoară însăși întrebarea; o lipsește de viață, atât pe ea cât și pe tine… Uită-te în jur, caută. Niciodată nu căuta să găsești tot. Pentru că atunci când vei găsi totul, vei nega că ar mai fi rămas ceva. Și nu e niciodată NIMIC rămas de găsit."
    citat Neale Donald Walsc

Victor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Implicit Re: Este inforenergetica o stiinta?

Citat Citat din corinuta Vezi post
    În această zi din viața ta, cred că Dumnezeu vrea ca tu să știi …
    … că există un proverb chinezesc:
    Mari dubii – înțelepciune profundă. Mici dubii – înțelepciune puțină.
    "Nu înceta niciodată să te îndoiești, nu înceta niciodată să întrebi, niciodată nu presupune că ai toate răspunsurile. A avea toate răspunsurile omoară însăși întrebarea; o lipsește de viață, atât pe ea cât și pe tine… Uită-te în jur, caută. Niciodată nu căuta să găsești tot. Pentru că atunci când vei găsi totul, vei nega că ar mai fi rămas ceva. Și nu e niciodată NIMIC rămas de găsit."
    citat Neale Donald Walsc
    Frumos. Mi-a placut si mie "Conversatii cu Dumnezeu".... Faptul ca lasa sa sustine ca aceasta carte i-a fost revelata...ma aduce cu picioarele pe pamant... e mai mult decat pot sa cred eu in acest moment. Dar ideile de acolo sunt OK..pana la urma nu mai conteaza ce sustine el...e problema lui, cat timp ceea ce transmite e in mare majoritate de bun simt.

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Implicit Raspuns Este inforenergetica o stiinta?

O intrebare pentru initiatorul acestui subiect...si nu numai...

Care sunt argumentele pentru care sustineti ca ca IE ar fi o stiinta?

Din cate am invatat eu semantica cuvantului "stiinta", aceasta s-ar referi la cunostinte despre realitate, in sensul de evidenta materiala sau legatura directa prin metode la fel de materiale, cu realitatea. Ori aici avem de-a face doar cu presupuneri... Unde e stiinta?

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Domnule velea,

Daca tot m-ati acuzat de aroganta (de care evident nu duceti lipsa si pe care nu va sfiiti sa o aratati la altii - ca sa fac aluzie la barna din propriul ochi de care vorbea Mantuitorul), atunci va spun din pozitia unui lingvist ca nu prea intelegeti semnificatia cuvantului "stiinta". Haideti sa ne lamurim cu definitiile din DEX:
    ȘTIÍNȚĂ, științe, s. f. I.1. Faptul de a avea cunoștință (de ceva), de a fi informat; cunoaștere. ◊ Loc. adv. Cu (sau fără) știință = (ne)știind; (in)conștient; cu (sau fără) voie. Cu bună știință = conștient, având cunoștința deplină a faptelor. Cu (sau fără) știința cuiva = cu (sau fără) consimțământul ori aprobarea cuiva. Spre știință = ca să se știe. ♦ Veste, știre. 2. Conștiință. II.1. Pregătire intelectuală, instrucție; învățătură, erudiție. ◊ Știință de carte = cunoștințe de scriere și de citire. 2. Ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire; ansamblu de cunoștințe dintr-un anumit domeniu al cunoașterii. ◊ Om de știință = savant, învățat. [Pr.: ști-in-] – Ști + suf. -ință (cu unele sensuri după fr. science).

Nu inseama ca daca realitatea dvs. este limitata la tot ceea ce puteti percepe cu cele 5 simturi (adica lumea "materiala" - care de fapt este energie condensata daca veti analiza in profunzime structura unui atom care este GOL practic), tot ce exista dincolo de hotarele limitelor dvs. cognitive si senzoriale nu exista. Realitatea dvs. nu are cum sa fie la fel cu realitatea altora fiindca nu exista aceleasi conditii de perceptie, de decelare si intelegere. Putem insa spune ca exista o realitate "comuna" este reprezentata de intersectia realitatilor tuturor entitatilor de pe Pamanat, o realitate acceptata la modul general si care in principiu se cam opreste ce-i drept la aceasta materialitate. Exista evident si alte interesectii de realitati ale unor oameni care au si alte viziuni si informatii, precum si alte capacitati cognitive si senzoriale care se afla in afara primei intersectii despre care am vorbit si care evident ca se afla in afara sferei de perceptie si intelegere a celor care nu vor/nu pot sa gandeasca in afara cutiei (out-of-the-box).

Inforenergetica este o stiinta deoarece este un ansamblu sistematic (care are propriul aparat de sistematizare a informatiei si propriile AMC-uri) de cunostinte despre natura (interioara si exterioara), societate, gandire, adica un ansamblu sistematic de cunostinte din mai multe domenii complementare care au drept scop intelegerea scopului nostru aici, a ceea ce ne inconjoara si in special elevarea spirituala sub toate aspectele ei.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Pentru ca nu ati rezistat tentatiei de a apela la DEX, inseamna ca nu va sunt proprii intelesurile unor cuvinte, chiar daca le impingeti semnificatiile la extrem. Aceasta practica mie imi arata nesiguranta si improvizatie, trasaturi cumva contradictorii cu ce ar trebui sa defineasca atat de bombastic numita "stiinta" !!!

Mai pot observa o alta "fuga" de argumentatie, asa cum s-ar cuveni pentru o stiinta: limita celor 5 simturi. Dumneavoastra cate simturi aveti, D-le Claudiu? Ma gandesc ca cel putin 6, daca "percepeti" ceva in plus decat noi, oamenii normali. Insa asta nu este manifestarea unei realitati, ci doar a inchiupuirilor induse de convingerea simturilor in plus pe care le aveti. Deci puteti vorbi, eventual, de o realitate a dumneavoastra si celor ca dumneavoastra, care aveti acest surplus de simturi. Ar fi, astfel, o pseudo stiinta in legatura cu aceasta realitate pe care o percepeti doar unii. In acest mod simplu tocmai v-ati distrus afirmatia din titlu... Stiinta este ceva universal valabil si opozabila oricarei critici...de exemplu teoria speciala sau generala a relativitatii nu e valabila doar pentru cei care o inteleg, ci pentru toata lumea...si e recunoscuta ca atare. Ce descrieti dumneavoastra este in cel mai bun caz o speculatie. Ansamblul de cunostinte la care va referiti este intr-adevar, ansamblu dar de presupuneri si nu cunostinte. Cunostintele reprezinta informatii, iar informatiile presupun documentare. Documentarea dumneavoastra nu exista. Doar folosirea unui limbaj pompos (aparat de sistematizare...cunostinte despre natura...societate (!!!)...) nu poate substitui lipsa unui fundament esential. E drept, deasemenea, ca va place sa va considerati elevati spiritual, ca intelegeti foarte bine ce se intampla in planuri subtile de existenta etc...dar va lipseste baza !!! Construiti pe speculatii. Sincer..asta e perceptia mea. De fapt aceasta abordare abrupta se regaseste in mai toate abordarile New Age...si toate clameaza a fi "stiinte"!!! La un moment dat aceasta obstinatie pentru stiinta devine hilara, dar asta este problema dumneavoastra.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Eu nu inteleg un lucru: de ce sunteti atat de indarjit sa incercati sa ma convingeti de parerea dvs. Daca eu am ales o cale in viata asta cu propriul liber arbitru si vointa, de ce interveniti? Nu v-a rugat nimeni sa il/o salvati de la inforenergetica. Foarte bine, aveti dreptate, realitatea mea nu converge cu a dvs. deci nu exista pentru dvs. ci numai pentru mine. Am tot dreptul sa spun ce vreau si la fel si dvs. Insa nu v-am invitat sa ma ajutati sa fiu repus pe "calea materialitatii stiintifice" si nici nu doresc. Nu ma consider elevat spiritual ca daca eram elevat spiritual probabil ca nu mai eram pe aici sa va raspund la postarile astea asa de partinitoare.
    Asa ca va invit sa va relaxati, sa respirati profund si rar si sa incercati sa fiti mai putin violent in manifestarile scrise pe acest forum.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din velea Vezi post
    Din cate am invatat eu semantica cuvantului "stiinta", aceasta s-ar referi la cunostinte despre realitate, in sensul de evidenta materiala sau legatura directa prin metode la fel de materiale, cu realitatea. Ori aici avem de-a face doar cu presupuneri... Unde e stiinta?
    Care este realitatea? Pana acum nu sa reusit sa se dea raspunsul la aceasta intrebare suficient de complet, si chiar daca cineva o fi dat raspunsul cred ca pe majoritatea ii depaseste, ca pe mine ma depaseste
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Alibey este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Posturi
    5

Buna ziua,
    Avand in vedere tema topicului, eu nu cred ca inforenergetica este o stiinta la modul propriu-zis. Mai degraba consider ca este (la acest moment) o pseudo-stiinta, fara suparare; consider ca inforenergetica aduce ceva nou comunitatii stiintifice, insa nu suficient pentru a fi socotita o noua stiinta.
    Ultima editare de Alibey : 24 ian 2012 la 14:23

mihai40 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2012
    Posturi
    17

Personal nu stiu atit de multe despre inforenergetica incit sa apreciez cita stiinta exacta este si cita credinta.
    chiar si o pseudo stiinta daca este tot este un pas inainte .

normal o stiinta -indiferent cite simturi ar implica cunoasterea respectiva -trebuie sa rezulte dintro activitate de cercetare iar rezultatul sa fie rezultat din teste si probe repetate si care vor conduuce la acelsi rezultat or de cite ori experiemntul se va repeta in aceleasi conditii.
    Deasemenea testarile , experimentele trebuie sa fie garnisite cu o contraverificare care sa certifice ca in experiemnt nu au intervenit si alti factori neprevazuti care ar fi putut scapa masuratorilor de baza de natura sa schimbe sau sa infkluenteze rezultatul cuantificabil.

Din cite stiu in strainatate exista asemenea mari Centre de cercetare in domeniul spiritualitatii si al stiintelor de granita -rusii find primi in domeniu- in care la rindul lor cercetatorii sint oameni de spiritualitate -cum altfel?- dotati insa si cu cele mai performante aparaturi de masura a diferitelor tipuri de energii specifice vietii -pe o gama de frecvente f larga.

un segment de cercetare este pentru descoperirea surselor revelate de cunoasteer stind ca revelatia e aducatoare de f multe ori nu doar de certitudine dar si de informatie care cu mihloacele nostre limitate nu o putem descoperi ci doar verifica.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Victor Vezi post
    Mai pot observa o alta "fuga" de argumentatie, asa cum s-ar cuveni pentru o stiinta: limita celor 5 simturi. Dumneavoastra cate simturi aveti, D-le Claudiu? Ma gandesc ca cel putin 6, daca "percepeti" ceva in plus decat noi, oamenii normali. Insa asta nu este manifestarea unei realitati, ci doar a inchiupuirilor induse de convingerea simturilor in plus pe care le aveti.
    La un moment dat, am petrecut ceva timp in casa unor persoane care aveau un catel. Acesta rontaia multe lucruri nepermise si, prin urmare, avea des probleme de digestie. Intr-o zi era tare abatut si statea chircit, stomacul lui scotand un zgomot puternic. M-am dus langa el si am aplicat proceduri de curatare si redresare inforenergetice specifice gradului 3, timp in care el a incaput sa se destinda, sa se intinda (sa renunte la pozitia chircita) si sa-si schimbe vizibil atitudinea. Am mai repetat in alta ocazie fapta si apoi am observat un lucru. Cand il durea burta, sau avea o stare proasta, venea la mine si se lungea in fata mea, parca asteptand ceva. Cum nu am inteles ce dorea, il ocoleam si imi vedeam de ale mele. Atunci a recurs la alta strategie: venea la mine si se culca pe labele picioarelor mele. Privirea lui m-a facut sa ma gandesc ca, desi eu nu stiam sa-l fi durut ceva, el cerea de fapt tratament i.e., asa ca m-am aplecat spre el cu mainile intinse, intrand in acea stare specifica de concentrare. Se vedea ca ii placea mult ce faceam: inchidea ochii si apoi ramanea nemiscat acolo cateva minute bune. Ii placea atat de mult ca a inceput sa-mi ceara mai des (venea si se trantea pe picioarele mele, imobilizandu-ma). Ma urmarea cu privirea si, cand ma vedea cu palmele paralele orientate spre el si in acea stare de concentrare, isi culca capul si inchidea ochii.
    Banuiesc ca fiecare dintre Dv, infornergeticieni, ati avut cazuri in care animalele au reactionat imediat si minunat in urma tratamentelor i.e.; dar ceea ce vreau sa scot in evidenta este faptul ca tocmai raspunsul lor si al plantelor este indicatorul cel mai adecvat al eficientei acestui tip de interventie. Adasar, nu este nevoie de al 6-lea simt pentru a beneficia de ele sau a sesiza efectul lor, ci doar de renuntarea la modelele preconcepute de gandire, la blocajele mintii. Nu de alta, dar principala cauza a imbolnavirii (conform lui Edward Bach, medic fondator al terapiei florale Bach) si a decesului (conform CLC Claudian Dumitriu) la oameni este ratiunea. Tot in virtutea ratiunii pot fi contestate efectele rapide ale tratamentului i.e. (efecte datorate eficientei procedurilor, eficienta care nu se justifica in cazul unor experimente empirice sau aleatorii - asa cum s-a incercat a demonstra de catre unii, pe acest topic, prin afirmatia ca inforenegetica nu este o stiinta - ci doar prin incercari riguroase, repetate si extinse de imbunatatire si ameliorare, ale mai multor persoane in paralel, cu rezultate cuantificabile si convergente; exact ca in cercetarea stiintifica in orice alt domeniu) sau punerea lor, atunci cand nu se contesta, pe seama efectului placebo (''inchipuirea indusa de convingerea simturilor'').
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pagina 9 din 9 PrimulPrimul ... 3456789

Subiecte Similare

1. RADIESTEZIA ȘI INFORENERGETICA
    De Nicoleta in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 86
    Ultimul post: 11 nov 2011, 18:04
  2. Despre stiinta spiritului
    De isabela in forum Paranormal
    Replici: 5
    Ultimul post: 02 mar 2008, 13:18

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare