Pagina 3 din 9 PrimulPrimul 123456789 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 130

Subiect: Este inforenergetica o stiinta?

Victor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Implicit Re: Este inforenergetica o stiinta?

Citat Citat din Claudiu Vezi post
    Draga Victor,

Ai fost vreodata la cursurile de inforenergetica? (fiindca radiestezia este doar o mica parte). Daca nu ai fost, inseamna ca vorbesti din auzite sau din ce au scris unii care au trecut pe aici cu multi ani in urma, timp in care totul a evoluat.
    Componenta radiestezica are o pondere foarte mica in cadrul inforenergeticii care poate fi folosita cu succes in toate domeniile, inclusiv in inginerie, daca exista si practica necesara dar si calitatea umana necesara.
    Intr-adevar logica este o conditie dar nu este singura; insa ce ne facem cand dam de fenomene, concepte si intamplari pe care nu stim sa le categorizam? In baza carei logici vom face asta?
    In plus, creatorul inforenergeticii este de formatie tehnica deci logica este parte integranta din tot ceea ce invatam.

Putem discuta despre caracteristicile portocalei 100 ani..daca nu o gustam...vorbim degeaba

Claudiu
    Claudiu,

Ti-am spus ca nu am fost, datorita retinerii pe care o am fata de acest instrument si a modului in care e folosit, si nici nu o voi face. M-am referit la radiestezie pentru ca este fenomenul folosit pentru a obtine rezultate mult mai specifice si mai complicate decat si-a propus chiar radiestezia sa ofere vreodata. Aici s-a facut o maaare fortare care imi lezeaza logica formala. Pot fi de acord ca fenomenul poate functiona in mana unor oameni cu extrasensibilitati, dar sa inoculezi in subconstientul fiecarui cursant ideea ca poate folosi acest instrument, e deja prea mult si nu stiu daca acest lucru se face chiar "din greseala".
    Despre categorisire...nu trebuie sa categorisesti totul. Lasa-l pe Dumnezeu in misterul lui si ia-o ca atare. Daca nu intelegi ceva si nu sunt altii care sa-ti explice poate ca asa trebuie sa ramana. Nu trebuie bagat buldozerul (i.e. ansa)...
    Despre creator, nu vreau sa comentez...doar ca diferentierea neta a IE de alte preocupari din zona spirituala este ansa.
    Daca portocala poti sa o gusti, ce te faci cand in loc de portocala e altceva...duci chiar totul la gura?..

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Hehe,

Draga Victor... tocmai un om cu pregatire tehnica imi spune sa iau lucrurile asa cum sunt? Eu nu cred fara sa cercetez si asta cu "crede si nu cerceta" este o mare stupizenie. Chiar Iisus ne spune: "Cauta si vei gasi. Bate si ti se va deschide." Pai crezi ca as fi continuat atat de mult timp cu inforenergetica daca nu m-as fi convins cu ochii mei si prin experimente ca sunt adevarate cele spuse acolo?
    Vad ca o tii cu radiestezia in continuare si o confunzi cu inforenergetica...Radiestezia este diferita de inforenergetica si ea se invata doar la primul nivel. Radiestezia se practica peste tot in lume, inforenergetica doar in Romania deocamdata, fiind DIFERITA.
    Daca nu ai intrat pe site, poti intra sa vezi cand vrei (e la mine in semnatura).

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Cunosc genul care nu se poate duce la toaleta fara sa masoare dar asta nu dovedeste ca se induce un fel de habotnicie - e alegerea fiecaruia si tine de experienta fiecaruia cum foloseste energiile date de acest entuziasm. Evident ca la inceput (chiar si dupa atatia ani de inforenergetica) o pateam cand ma inflacaram. De abia dupa mult timp am constientizat cat de important este sa fii echilibrat in tot ceea ce faci, dar nimeni nu te poate forta sa faci ceva fara sa vrei. Da, folosim ansa atunci cand masuram ceva foarte serios si cu impact asupra vietii noastre, atunci cand incercam sa ajutam pe cineva, insa utilizarea ansei nu presupune anularea rationamentelor logice. Din contra, trebuie sa ne imbunatatim cunostintele in toate domeniile: tehnic, artistic, practic etc. Ansa e mijlocul prin care intr-un fel capeti confirmarea rationamentelor tale atunci cand nu esti sigur.
    Hehe, imi aduc aminte ca de multe ori imi doream ceva sa se intample insa cand masuram cu ansa imi dadea raspunsul fix invers (adica masuratoarea nu era influentata de dorinta mea). Nu pot sa iti spun daca am avut mereu raspunsul corect cand am masurat cu ansa dar iti spun sigur ca atunci cand te increzi in ceea ce simti cu sufletul, foarte rar gresesti, si asta cu diverse motivatii.
    Nu toti sunt facuti sa practice inforenergetica si nu toti ajung la nivelurile superioare. Modificarile de personalitate sunt fenomene care au loc oricum in viata umana, la anumite intervale de timp.

Corect, calea spirituala o alegi singurel si tot singurel decizi cat sa mergi pe ea, daca sa mergi pe ea si cu cine. Si tocmai fiindca acest proces profund dureaza foarte mult timp aici unde suntem noi, de multe ori nu putem decela care sunt efectele unor actiune facute cu mult timp inainte, mai ales cand se suprapun in timp. Atata vreme cat stiinta asta are la baza invataturile Sfintei Scripturi, pe care le expune si in termeni stiintifici si le explica de altfel (sa nu uitam ca si stiinta evolueaza deci totul este perfectibil), putem fi siguri ca nu vom ajunge vazduhisti si habotnici care isi inchipuie lucrurile asa cum nu sunt.

Claudiu

PS: Ma bucur ca ai renuntat la atitudinea razboinica
    Cunosc si oameni echilibrati care practica IE. Tu esti unul dintre ei si ma bucur ca putem discuta. Insa exista situatii cand practicantul nu mai e in stare sa poarte o discutie din cauza principiului "crede si nu cerceta". Credulitatea este o forma de pierdere a instinctului de aparare.

Toate cele bune

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Hehe,

Draga Victor... tocmai un om cu pregatire tehnica imi spune sa iau lucrurile asa cum sunt? Eu nu cred fara sa cercetez si asta cu "crede si nu cerceta" este o mare stupizenie. Chiar Iisus ne spune: "Cauta si vei gasi. Bate si ti se va deschide." Pai crezi ca as fi continuat atat de mult timp cu inforenergetica daca nu m-as fi convins cu ochii mei si prin experimente ca sunt adevarate cele spuse acolo?
    Vad ca o tii cu radiestezia in continuare si o confunzi cu inforenergetica...Radiestezia este diferita de inforenergetica si ea se invata doar la primul nivel. Radiestezia se practica peste tot in lume, inforenergetica doar in Romania deocamdata, fiind DIFERITA.
    Daca nu ai intrat pe site, poti intra sa vezi cand vrei (e la mine in semnatura).

Claudiu
    Inteleg eu ce e radiestezia...si mai inteleg ca s-a luat principiul de acolo si s-a botezat ansa infoenergetica. E o gaselnita care prinde, insa tocmai pentru faptul ca nu poti avea incredere in ea 100%, e mai mult decat hazardat sa iei decizii majore in viata pe baza ei. Doar pentru faptul ca ar putea da ERROR chiar atunci...si ce faci? Dar ce te faci daca la un ERROR mergi pe inca vreo 3-4 consecutive..unde ajungi? Vezi problema?

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Dupa cum am zis mai sus: masor, dar am incredere in ceea ce imi spune sufletul (daca stii sa il asculti). Inainte de a masura un subiect care este foarte important, nu te apuci sa masori cu ansa "tel quel" (pur si simplu) ci mai inainte stai sa meditezi la problema ta, sa o cunosti in profunzime cu toate carateristicile si cu toate solutiile posibile. Numai dupa ce ai aprofundat-o si ai ajuns in masura sa spui: e asta sau asta si nu stiu sigur, de abia atunci te apuci sa masori.
    Pai daca te apuci sa masori fara sa ai habar de problema, nu ai ce masura fiindca nu stii ce.
    Dumnezeu iti vorbeste tie in ascuns, in sufletul tau. Ansa ar trebui sa indice exact ceea ce tu stii deja in sinea ta in urma rugaciunii (a conversatiei cu El) si daca nu o face, inseamna ca pe traseu sunt paraziti care afecteaza calitatea masuratorii. Subiectul este mult mai complex decat pare si de aceea nu am vrut sa intru in mai multe detalii.
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Dupa cum am zis mai sus: masor, dar am incredere in ceea ce imi spune sufletul (daca stii sa il asculti). Inainte de a masura un subiect care este foarte important, nu te apuci sa masori cu ansa "tel quel" (pur si simplu) ci mai inainte stai sa meditezi la problema ta, sa o cunosti in profunzime cu toate carateristicile si cu toate solutiile posibile. Numai dupa ce ai aprofundat-o si ai ajuns in masura sa spui: e asta sau asta si nu stiu sigur, de abia atunci te apuci sa masori.
    Pai daca te apuci sa masori fara sa ai habar de problema, nu ai ce masura fiindca nu stii ce.
    Dumnezeu iti vorbeste tie in ascuns, in sufletul tau. Ansa ar trebui sa indice exact ceea ce tu stii deja in sinea ta in urma rugaciunii (a conversatiei cu El) si daca nu o face, inseamna ca pe traseu sunt paraziti care afecteaza calitatea masuratorii. Subiectul este mult mai complex decat pare si de aceea nu am vrut sa intru in mai multe detalii.
    Parca suna mai uman. Insa in cazul acesta nici nu mai ai nevoie de ansa...
    Principiul de "functionare" al ansei ramane , oricum, o tema de mare dubiu...

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Ai nevoie de ansa fiindca mai tarziu trebuie sa decelezi valori alfanumerice iar in absenta ansei si raportorului, nu ai cum sa le afli; nimeni nu se apuca sa scoata din burta valorile, fiindca asa i se pare lui/ei (adica sa isi inchipuie).
    Ai dreptul sa ai dubiile tale si ti-l respect. Insa daca te-as pune sa masori niste parametri tehnici fara AMC-uri ai putea? NU cred ca iti da mana sa masori ochiometric sa zicem nivelul H2 intr-un furnal si sa pui mai multa apa de racire - nu de alta dar in cateva ore vei avea o bomba cu hidrogen.

Acum intelegi de ce e nevoie de ansa si raportor?
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Ai nevoie de ansa fiindca mai tarziu trebuie sa decelezi valori alfanumerice iar in absenta ansei si raportorului, nu ai cum sa le afli; nimeni nu se apuca sa scoata din burta valorile, fiindca asa i se pare lui/ei (adica sa isi inchipuie).
    Ai dreptul sa ai dubiile tale si ti-l respect. Insa daca te-as pune sa masori niste parametri tehnici fara AMC-uri ai putea? NU cred ca iti da mana sa masori ochiometric sa zicem nivelul H2 intr-un furnal si sa pui mai multa apa de racire - nu de alta dar in cateva ore vei avea o bomba cu hidrogen.

Acum intelegi de ce e nevoie de ansa si raportor?
    Claudiu,

Inteleg necesitatea ansei. Nu inteleg cum poti sa crezi ca obtii "rezultate" si inca alfanumerice (!!!) in felul acesta ! E o ambitie uluitor de mare. Orice aparat cu care masori ceva (chiar H2-ul daca ai adus vorba) se bazeaza pe un principiu de masurare acceptat teoretic, probat practic, etalonat si incadrat in clase de precizie...si de aici poti masura. Ansa se poate incadra in acest segment ? Sa fim seriosi. Pana la urma sustii ca are loc un echilibru de forte...realizezi cam de ce camp energetic si de ce reglaj fin e nevoie sa poti spera la o pozitie foarte specifica de echibru cu componenta greutatii ansei ? Daca esti inginer intelegi la ce ma refer...pentru ca e vorba de ceva ce se manifesta fizic si aici dam de forte...momente de rotatie etc.. Chiar nu vezi buba metodei? Nu mai vorbim de etalonare...clasa de precizie...etc..

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Cred ca nu vorbim de acelasi lucru. Masuratoarea cu ansa (care a fost si ea proiectata cu anumite dimensiuni) nu are de a face cu reglajul ansei in sine (ea se tine intre 2 degete) sau cu momentele de rotatie ale ei. Ansa nu este un AMC care se poate incadra in clasele de precizie cunoscute fiindca ansa nu masoara ea insasi ceva de una singura ca un aparat de sine statator ci reactioneaza la semnale informationale, energetice ce se transmit fie direct fie actioneaza asupra operatorului (rezultatele alfanumerice sunt obtinute pe un raportor gradat).
    Daca te duci la fantanarii de la tara sa ii spui lui badea Ioan: Bre nene, nuielele astea 2 de alun nu se incadreaza in clasa de precizie, nu au forma standard si nici greutatea corespunzatoare, deci sigur nu masori corect, el se va uita mirat la tine si va gasi sursa de apa indiferent de conformarea nuielelor lui sau nu , fiindca nuielele vor arata acolo unde sufletul lui ii spune ca se gaseste sursa de apa (sau orice alta sursa de semnal pe care o cauta).
    Eu zic ca te cramponezi in niste detalii tehnice care chiar nu au de a face cu ceea ce exista in realitate. Incearca sa vezi dimensiunea spirituala a fenomenului si sa o intelegi, atat cat poti.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Cred ca nu vorbim de acelasi lucru. Masuratoarea cu ansa (care a fost si ea proiectata cu anumite dimensiuni) nu are de a face cu reglajul ansei in sine (ea se tine intre 2 degete) sau cu momentele de rotatie ale ei. Ansa nu este un AMC care se poate incadra in clasele de precizie cunoscute fiindca ansa nu masoara ea insasi ceva de una singura ca un aparat de sine statator ci reactioneaza la semnale informationale, energetice ce se transmit fie direct fie actioneaza asupra operatorului.
    Daca te duci la fantanarii de la tara sa ii spui lui badea Ioan: Bre nene, nuielele astea 2 de alun nu se incadreaza in clasa de precizie, nu au forma standard si nici greutatea corespunzatoare, deci sigur nu masori corect, el se va uita mirat la tine si va gasi sursa de apa indiferent de conformarea nuielelor lui sau nu , fiindca nuielele vor arata acolo unde sufletul lui ii spune ca se gaseste sursa de apa (sau orice alta sursa de semnal pe care o cauta).
    Eu zic ca te cramponezi in niste detalii tehnice care chiar nu au de a face cu ceea ce exista in realitate. Incearca sa vezi dimensiunea spirituala a fenomenului si sa o intelegi, atat cat poti.

Claudiu
    Bine, dar omul cu nuielusa nu pretinde ca gaseste apa prin caractere alfanumerice si e clar ca omul ala are extrasensibilitati. Daca nu le ai ..asta e..nu moare nimeni, numai ca lasi ansa in pace. Ea nu masoara dar asupra ei ar trebui sa se exercite un echilibru foarte fin de forte..de unde or fi...rezonante cu mediul energetic al operatorului. Deci vrei nu vrei ajungem la detalii din astea ..deranjante...si daca treci asa usor de ele...atunci orice devine posibil. Metoda deschide un univers inabordabil restului omenirii, cu exceptia marilor initiati..si ma indoiesc ca e suficient sa platesti un curs de IE ca sa ajungi deodata sa ai acces la ceva ce altii au muncit multe vieti sa poata atinge. Daca treci atat de usor peste justificarea ansei, aceasi substanta va avea orice se justifica prin folosirea ei. De aceea e crucial sa validezi sau nu metoda in mod clar si fara echivoc ! Iar parte din aceasta justificare trebuie sa aiba legatura cu manifestarile fizice ale lucrurilor. Sorry. Aici mi se pare inconsistent si nu ai voie sa tratezi cu asa usurinta ceva ce este principalul avantaj diferential al IE !!!

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Victor,

Una este gasirea surselor de apa, a surselor de semnal teluric prin folosirea extrasensibilitatilor in mod nemijlocit cu ansa, nuielusa sau ce vrei sa folosesti, si alta este sa masori valori alfanumerice ale unor parametri care trebuie exprimati in acest mod. Se folosesc aceleasi extrasensibilitati si intr-un caz si in celalalt. Si chiar si asa, fara a respinge "detaliile deranjante", lucrarea pentru care ma rog, ma straduiesc sa se indeplineasca, se va indeplini indiferent de cum este ansa asta. Nu uita ca ansa se afla in campurile bioenergetice ale operatorului si ele actioneaza asupra ei, in raspuns la semnalele receptionate de structurile nemuritoare ale lui.

Da, nu este suficient sa platesti un curs de IE ci iti trebuie mult mai multe cursuri de IE pentru a intelege corect, trebuie sa aplici si sa practici foarte mult ceea ce ai invatat pentru a putea ajunge la rezultatele dorite.

Nu trec usor peste justificarea ansei; insa iti arat ca aspectul asta este irelevant in contextul - repet al INFORENERGETICII si nu al radiesteziei, asupra careia te-ai concentrat si despre care am zis ca sunt 2 lucruri diferite- dat.

Principalul avantaj al Inforenergeticii NU este ansa si raportorul ci invatatura ei, modul de viata avansat de aceasta, fundamentul ei spiritual. Ansa si raportorul sunt instrumente prin care putem masura parametrii fizici sau spirituali, si precizia vine doar prin practica. Cand nu practici nu masori corect si ai erori, e foarte firesc, nu crezi? Asa e in orice lucru.
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Victor,

Una este gasirea surselor de apa, a surselor de semnal teluric prin folosirea extrasensibilitatilor in mod nemijlocit cu ansa, nuielusa sau ce vrei sa folosesti, si alta este sa masori valori alfanumerice ale unor parametri care trebuie exprimati in acest mod. Se folosesc aceleasi extrasensibilitati si intr-un caz si in celalalt. Si chiar si asa, fara a respinge "detaliile deranjante", lucrarea pentru care ma rog, ma straduiesc sa se indeplineasca, se va indeplini indiferent de cum este ansa asta. Nu uita ca ansa se afla in campurile bioenergetice ale operatorului si ele actioneaza asupra ei, in raspuns la semnalele receptionate de structurile nemuritoare ale lui.

Da, nu este suficient sa platesti un curs de IE ci iti trebuie mult mai multe cursuri de IE pentru a intelege corect, trebuie sa aplici si sa practici foarte mult ceea ce ai invatat pentru a putea ajunge la rezultatele dorite.

Nu trec usor peste justificarea ansei; insa iti arat ca aspectul asta este irelevant in contextul - repet al INFORENERGETICII si nu al radiesteziei, asupra careia te-ai concentrat si despre care am zis ca sunt 2 lucruri diferite- dat.

Principalul avantaj al Inforenergeticii NU este ansa si raportorul ci invatatura ei, modul de viata avansat de aceasta, fundamentul ei spiritual. Ansa si raportorul sunt instrumente prin care putem masura parametrii fizici sau spirituali, si precizia vine doar prin practica. Cand nu practici nu masori corect si ai erori, e foarte firesc, nu crezi? Asa e in orice lucru.
    Iata ca apar "structuri nemuritoare" si probabil multe alte detalii specifice...de unde elementul de precizie al acestor concepte? Probabil ca ansa a dat raspunsuri si aici...ca altfel nu vad cum stii exact ce se intampla in plan energetic subtil... Si atunci ce facem? Explicam un lucru prin el insusi ? La asta ma refeream. Presupui ca instrumentul e corect si incepi sa construiesti...construiesti... si daca baza pe care ai construit nu e corect fundamentata...ramai in aer , chiar si dupa 20 de ani de practica... Conceptual piatra de fundatie trebuie sa fie solida, iar in cazul IE nu e. Se postuleaza doar concepte din ce in ce mai complicate si in final se da parafa de certitudine cu..ansa. Intelegi de ce nu merg eu mai departe de ansa? Pentru ca raman in aer. Spune-mi cum functioneaza (fara sa implici bucle logice infinite) si dupa aceea mergem mai departe.
    Spui ca ansa si raportorul nu sunt indispensabile IE...eu am informatii cum ca n-ar prea fi asa. Oricum, noi sa fim sanatosi si sa ne avem in Dumnezeu, indiferent cum il vede fiecare, o cale care sa ne faca mai buni.

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Victor,

Eu nu pot sa iti explic exact cum functioneaza fiindca nu sunt abilitat si nici nu e locul pentru asa ceva. Nu facem cursuri online.Daca vrei sa afli, fa cursurile - cu conditia sa fii si acceptat.
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Victor,

Eu nu pot sa iti explic exact cum functioneaza fiindca nu sunt abilitat si nici nu e locul pentru asa ceva. Nu facem cursuri online.Daca vrei sa afli, fa cursurile - cu conditia sa fii si acceptat.
    Asta cu acceptarea la cursuri suna putin pretentios, nu crezi ? Sunt convins ca exista o explicatie spirituala foarte complicata...insa si una reala pe care nu o recunoaste nimeni: daca esti suficient de credul si nu-ti pui atatea intrebari, esti binevenit...
    Sa ai o zi placuta i sa auzim de bine. Doame-ajuta !

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din Victor Vezi post
    Iata ca apar "structuri nemuritoare" si probabil multe alte detalii specifice...de unde elementul de precizie al acestor concepte? Probabil ca ansa a dat raspunsuri si aici...ca altfel nu vad cum stii exact ce se intampla in plan energetic subtil... Si atunci ce facem? Explicam un lucru prin el insusi ? La asta ma refeream. Presupui ca instrumentul e corect si incepi sa construiesti...construiesti... si daca baza pe care ai construit nu e corect fundamentata...ramai in aer , chiar si dupa 20 de ani de practica... Conceptual piatra de fundatie trebuie sa fie solida, iar in cazul IE nu e. Se postuleaza doar concepte din ce in ce mai complicate si in final se da parafa de certitudine cu..ansa.
    Aceste concepte spirituale se gasesc in multe curente spirituale autentice, nu sunt inventate de inforenergetica, sunt regasite, redescoperite si puse in aplicare pentru a putea obtine rezultate benefice pentru oameni
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Subiecte Similare

1. RADIESTEZIA ȘI INFORENERGETICA
    De Nicoleta in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 86
    Ultimul post: 11 nov 2011, 18:04
  2. Despre stiinta spiritului
    De isabela in forum Paranormal
    Replici: 5
    Ultimul post: 02 mar 2008, 13:18

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi