Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 12345678 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 130

Subiect: Este inforenergetica o stiinta?

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Re: Este inforenergetica o stiinta?

Citat Citat din icsx Vezi post
    ce se spune pe aici despre inforenergetica ma face sa cred ca este o adevarata stiinta. nu cred ca este cunoscuta prea bine in lume. eu pana de curand nu auzisem de asa ceva. cred ca am putea sa ne gandim la ea ca la o cale de mijloc intre religie si stiinta.
    Eu as spune ca religia si stiinta se completeaza reciproc. A ne gandi la o cale de mijloc presupune ca cele 2 sunt complet separate, ceea ce nu este cazul.
    Dupa 12 ani de inforenergetica as putea spune ca nu este numai o stiinta "per se" ci se transforma in "stiinta de a trai corect" fiindca ajungi sa ai un mod de viata diferit. E ca si in cazul in care inveti sa canti la un instrument: la inceput esti concentrat sa inveti, notele, acordurile, armoniile si in timp, ajungi sa canti fara sa mai constientizezi notele sau acordurile ci se duce mana exact unde trebuie (valabil pentru orice alta stiinta), avand posibilitatea de a vedea compozitia de la un nivel superior.
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din tomisiv Vezi post
    Ansa si modul in care e folosita in Infoenergetica este o mare tampenie...o blasfemie...un dezastru de logica si bun simt.
    E adevarat ca e ceva superb pentru Luminosenia Sa Comandorul, care face oarece bani si isi satisface orgoliul nemasurat de a avea adepti care se prosterneaza la vederea sa, insa oamenii care o iau razna bazandu-se pe INSTRUMENTUL CARE DA RASPUNS LA ORICE, sunt o miza prea mare pentru ambitii mari dar cu obiective foarte mici.
    Aveti dreptate. Mie mi-ar placea sa fie folosita in alt mod, de exemplu facand echilibristica cu ea pe nas, ca sa masor beneficitatea unor adjective in timp ce le tastez pe un forum.
    Dar totul are o explicatie de bun simt, pentru cei care nu reusesc sa treaca de unele aspecte: daca utilizarea ei intre degete, cu capul plecat, este interpretata drept orgoliu nemasurat, imaginativa ce se va spune daca utilizarea ei implica sa "stai cu nasul pe sus". Chiar ca e superb domnul Comandor, aici iar va dau dreptate, cum s-a gandit dlui. la toate!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Victor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Citat Citat din Didina Vezi post
    Aveti dreptate. Mie mi-ar placea sa fie folosita in alt mod, de exemplu facand echilibristica cu ea pe nas, ca sa masor beneficitatea unor adjective in timp ce le tastez pe un forum.
    Dar totul are o explicatie de bun simt, pentru cei care nu reusesc sa treaca de unele aspecte: daca utilizarea ei intre degete, cu capul plecat, este interpretata drept orgoliu nemasurat, imaginativa ce se va spune daca utilizarea ei implica sa "stai cu nasul pe sus". Chiar ca e superb domnul Comandor, aici iar va dau dreptate, cum s-a gandit dlui. la toate!
    Este o replica de fanatic care prefera sa creada o prostie decat sa inteleaga ce se intampla cu el si faptul ca gandirea/perceptia ii e deformata de "adevarurile" confirmate prin ansa... Sunteti pe targetul Comandorului. Cat timp exista oameni ca tine, o duce si el bine. E trist sa vezi cum oameni in toata firea ajung sa creada astfel de enormitati si chiar sa "moara" aparand o cauza pierduta !
    Masurari placute, draga minte incetosata de promiscuitatea sectei in care te complaci.

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Si daca ati reusi sa postati si alte opinii decat ale fanaticilor fara cap ati arata ca infoenergetica e mai mult decat o doctrina cu scopuri comerciale exacte...

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

E trist sa vezi cum oameni in toata firea ajung sa creada astfel de enormitati si chiar sa "moara" aparand o cauza pierduta!.
    Asa e, domnule draga. Atat timp cat ne aflam de partea unei mese, consideram ca acolo unde suntem noi este cel mai bine, si ii compatimim pe cei care se afla pe partea celalta.
    De fapt, toate dialogurile astea "peste masa" si-au atins scopul lor: manifestarea compasiunii fata de semenul nostru. In fond, toti suntem oameni, si omenia se manifesta la fel, indiferent de "secta" de care apartii. Doamne ajuta!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Asa e, domnule draga. Atat timp cat ne aflam de partea unei mese, consideram ca acolo unde suntem noi este cel mai bine, si ii compatimim pe cei care se afla pe partea celalta.
    De fapt, toate dialogurile astea "peste masa" si-au atins scopul lor: manifestarea compasiunii fata de semenul nostru. In fond, toti suntem oameni, si omenia se manifesta la fel, indiferent de "secta" de care apartii. Doamne ajuta!
    E adevarat, sunteti demni de compasiunea mea. Diferenta dintre voi si urmasele Mamei Omida se refera doar la faptul ca voi faceti ritualuri la fel de stupide in grup. Mama Omida isi manifesta macar individualitatea. Acceptarea unor fantezii demne de dereglari mentale (cercetarile voastre cu ansa) fara nici o urma de indoiala arata nivelul de indoctrinare la care ati ajuns. Chiar sunteti demni de mila. Exista atatea cai spirituale valoroase...iar voi v-ati aciuat intr-o secta construita in jurul unui instrument de marketing al comandorului... (ansa).
    Penibil !!!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

E adevarat, sunteti demni de compasiunea mea. Diferenta dintre voi si urmasele Mamei Omida se refera doar la faptul ca voi faceti ritualuri la fel de stupide in grup. Mama Omida isi manifesta macar individualitatea. Acceptarea unor fantezii demne de dereglari mentale (cercetarile voastre cu ansa) fara nici o urma de indoiala arata nivelul de indoctrinare la care ati ajuns. Chiar sunteti demni de mila. Exista atatea cai spirituale valoroase...iar voi v-ati aciuat intr-o secta construita in jurul unui instrument de marketing al comandorului... (ansa).
    Penibil !!!
    Pentru cineva care nu a urmat cursurile si vorbeste la modul acesta, lipsit de elementarul bun simt, despre lucruri pe care nu le cunoaste direct, ar trebui sa va sterg postarile. Va dau posibilitatea de a va documenta aici pe forum, citind ce s-a scris.

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

draga Toma si Necredincios uite, eu snt gata sa te cred.
    Da, stii ce nu inteleg? De unde atata patima si de ce sau pentru ce? Ce asteptari v-au fost inselate? Si daca ati avut anume asteptari si ati fost dezamagit sunteti sigur ca ati inteles? Sau poate cineva drag si-a schimbat comportamentul si nu-l acceptati, sunteti sigur ca acea persoana a inteles? Inca nu am cunostinte ca aceasta "secta" a impus ceva sau s-a folosit de slabiciunile umane, sau a propagat frica pentru a controla si a obtine. Nu am cunostinta de caz care si-a donat averea, si-a lasat familia pentru IE, cum se intampla in unele secte. Acum vezi cum e, dupa cum intelege fiecare! Daca cineva devine fanatic e constructia lui, orice doctrina ar practica, ar fi fanatic, dogmatic. Daca e vorba de asteptari inselate, nimeni din exterior nu va putea sa te transforme in "fatul frumos" numai tu poti face asta, daca esti disponibil, cai la indemana sunt, Slava Domnului. "ochi" sa ai. Si crede-ma, si te rog sa ma ierti pentru asta, cand esti pe cale, nu te mai intereseaza critica vehementa, violenta chiar.
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Nu are sens sa ii mai raspundeti. Este clar ca a postat cu o tinta foarte precisa, avand in vedere ca de abia si-a creat userul si stia foarte bine care vor fi urmarile. Insa la cat de acerba a fost aceasta peroratie si explozie, imi dau seama ca de fapt facand cele cuvenite in Legile Divine cu toate consecintele, atragem ura celor care ne vor in afara Caii Hristice, care arunca cu tot ce au la indemana, doar doar...

Oricum ar fi, un adevarat slujitor al lui Hristos nu ar avea o iesire de genul asta, care se vrea a incalca insusi liberul arbitru consfintit dintru inceputuri, prin fortarea unei alte opinii exterioare asupra celei alese. Roadele cele bune si cele rele se vor vedea dupa spusele si mai ales faptele fiecaruia.
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Citat Citat din Ilia Vezi post
    draga Toma si Necredincios uite, eu snt gata sa te cred.
    Da, stii ce nu inteleg? De unde atata patima si de ce sau pentru ce? Ce asteptari v-au fost inselate? Si daca ati avut anume asteptari si ati fost dezamagit sunteti sigur ca ati inteles? Sau poate cineva drag si-a schimbat comportamentul si nu-l acceptati, sunteti sigur ca acea persoana a inteles? Inca nu am cunostinte ca aceasta "secta" a impus ceva sau s-a folosit de slabiciunile umane, sau a propagat frica pentru a controla si a obtine. Nu am cunostinta de caz care si-a donat averea, si-a lasat familia pentru IE, cum se intampla in unele secte. Acum vezi cum e, dupa cum intelege fiecare! Daca cineva devine fanatic e constructia lui, orice doctrina ar practica, ar fi fanatic, dogmatic. Daca e vorba de asteptari inselate, nimeni din exterior nu va putea sa te transforme in "fatul frumos" numai tu poti face asta, daca esti disponibil, cai la indemana sunt, Slava Domnului. "ochi" sa ai. Si crede-ma, si te rog sa ma ierti pentru asta, cand esti pe cale, nu te mai intereseaza critica vehementa, violenta chiar.
    Din pacate, Ilia, eu cunosc situatii in care cursantii si-au pierdut busola devenind niste neadaptati in viata de zi cu zi...pierzandu-si reflexele de aparare la propriu. Nu spun ca asta ofera IE, dar spun ca nu e nimeni care sa ia in calcul astfel de efecte periculoase. Pana la urma e un curs platit si o asistenta psihologica minimala e un minim respect pentru cursanti. Dincolo de filozofia in sine, instrumentul central al caii, ansa, este marea vulnerabilitate prin care oamenii isi construiesc universuri interioare dupa cum ii taie capul. Evident, ansa este si principalul element de atractie de noi cursanti...e provocator sa poti avea raspunsuri la orice atat de usor. Nu va cer sa fiti de acord, dar o introspectie privind magia ansei v-as invita sa aveti... Doamne-ajuta.

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Citat Citat din Victor Vezi post
    Din pacate, Ilia, eu cunosc situatii in care cursantii si-au pierdut busola devenind niste neadaptati in viata de zi cu zi...pierzandu-si reflexele de aparare la propriu. Nu spun ca asta ofera IE, dar spun ca nu e nimeni care sa ia in calcul astfel de efecte periculoase. Pana la urma e un curs platit si o asistenta psihologica minimala e un minim respect pentru cursanti. Dincolo de filozofia in sine, instrumentul central al caii, ansa, este marea vulnerabilitate prin care oamenii isi construiesc universuri interioare dupa cum ii taie capul. Evident, ansa este si principalul element de atractie de noi cursanti...e provocator sa poti avea raspunsuri la orice atat de usor. Nu va cer sa fiti de acord, dar o introspectie privind magia ansei v-as invita sa aveti... Doamne-ajuta.
    Victor,

Mai intai de toate, sunt foarte putini care "si-au pierdut busola" si asta nu din cauza celor invatate ci din cauza propriului orgoliu si inflacarare, inchipuindu-si lucruri pe care inca nu le puteau face sau care logic nu aveau cum sa fie asa - spun din experienta traita.
    Nu inteleg de ce sa existe asistenta psihologica pentru o cunoastere care are scopul intrinsec de a te imbunatati ca fiinta, in comuniune cu Dumnezeu. In felul asta, in fiecare biserica ar trebui sa existe cate un psiholog nu? Daca stau si ma gandesc, Kundalini Yoga este de 1000 ori mai periculoasa, avand in vedere ca se stimuleaza anumiti centri energetici in mod gresit care iti pot pune viata si psihicul in pericol in mod real.
    Nu vad ansa sa fie o vulnerabilitate: este un simplu instrument.
    Raspunsuri NU putem avea la orice: de fapt inainte de a incerca sa afli ceva, trebuie sa vezi si daca ai voie sa cercetezi sau sa afli o anumita informatie. Daca vreunul sau altul, manati de mirajul imbogatirii rapide, crede ca afla numerele de la Loto cu ansa se inseala (sau orice alte informatii care nu ii sunt date a le cunoaste).

Si la sfarsit, atata vreme cat se vorbeste din exterior, fara a sti concret ce se invata la inforenergetica, se vorbeste pe dinafara. Evident, daca cineva vrea sa afle despre ce e vorba, sa vina.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Despre tema thread-ului...nu are cum sa fie o stiinta. Sunt studii detaliate despre ineficienta radiesteziei (cautati pe net). Daca componenta radiestezica pica, nu mai ramane decat un mix (dealtfel valabil) de abordari spiritual/filozofice existente deja. Eu as spune ca e o mica aroganta sa o numesti stiinta. Ar fi fost un argument daca acea componenta radiestezica ar sta in picioare. Insa stiti si voi, daca sunteti sinceri cu voi insiva, ca nu are cum sa stea in picioare asa ceva...Daca doriti o discutie strict pe tema asta va stau la dispozitie. Sunt inginer, deci logica si tehnica imi sunt aproape. Iar logica (asa cum tibetanii o fac si nu i-a contestat nimeni pana acum) este o conditie esentiala pentru a te pastra in echilibru in orice cale spirituala. Cine neaga asta, pregateste terenul pentru a inocula ceva.... Doamne-ajuta.

Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Citat Citat din Claudiu Vezi post
    Victor,

Mai intai de toate, sunt foarte putini care "si-au pierdut busola" si asta nu din cauza celor invatate ci din cauza propriului orgoliu si inflacarare, inchipuindu-si lucruri pe care inca nu le puteau face sau care logic nu aveau cum sa fie asa - spun din experienta traita.
    Nu inteleg de ce sa existe asistenta psihologica pentru o cunoastere care are scopul intrinsec de a te imbunatati ca fiinta, in comuniune cu Dumnezeu. In felul asta, in fiecare biserica ar trebui sa existe cate un psiholog nu? Daca stau si ma gandesc, Kundalini Yoga este de 1000 ori mai periculoasa, avand in vedere ca se stimuleaza anumiti centri energetici in mod gresit care iti pot pune viata si psihicul in pericol in mod real.
    Nu vad ansa sa fie o vulnerabilitate: este un simplu instrument.
    Raspunsuri NU putem avea la orice: de fapt inainte de a incerca sa afli ceva, trebuie sa vezi si daca ai voie sa cercetezi sau sa afli o anumita informatie. Daca vreunul sau altul, manati de mirajul imbogatirii rapide, crede ca afla numerele de la Loto cu ansa se inseala (sau orice alte informatii care nu ii sunt date a le cunoaste).

Si la sfarsit, atata vreme cat se vorbeste din exterior, fara a sti concret ce se invata la inforenergetica, se vorbeste pe dinafara. Evident, daca cineva vrea sa afle despre ce e vorba, sa vina.

Claudiu
    Buna Claudiu,

E adevarat ca imbunatatirea ca fiinta e un obiectiv inalt...dar destul de general. Orice drum incepe, insa, cu un pas. Cand ne apropiem de detalii vedem unele neajunsuri. Te rog sa ma crezi ca, chiar daca nu am urmat cursurile, am pe cineva in familie care trece prin asta. Nu este deloc placut sa vezi deodata ca cineva isi schimba complet reperele, si ajunge sa nu mai respire fara ansa... E foarte neplacut. Din cauza asta, vorbeam de o consiliere psihologica. Altfel e un pericol sa cazi in obsesia profitului..a comercialului.
    Daca ansa nu-ti ofera DE FIECARE DATA RASPUNSUL CORECT, atunci nu este un instrument ci un hobby.
    Vorbesc din exterior, insa cred ca poti avea o discutie, chiar si cu un "muritor"... O cale spirituala nu o alegi la insistentele unor prieteni sau vecini. Trebuie sa fie un proces mai profund...

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Citat Citat din Victor Vezi post
    Despre tema thread-ului...nu are cum sa fie o stiinta. Sunt studii detaliate despre ineficienta radiesteziei (cautati pe net). Daca componenta radiestezica pica, nu mai ramane decat un mix (dealtfel valabil) de abordari spiritual/filozofice existente deja. Eu as spune ca e o mica aroganta sa o numesti stiinta. Ar fi fost un argument daca acea componenta radiestezica ar sta in picioare. Insa stiti si voi, daca sunteti sinceri cu voi insiva, ca nu are cum sa stea in picioare asa ceva...Daca doriti o discutie strict pe tema asta va stau la dispozitie. Sunt inginer, deci logica si tehnica imi sunt aproape. Iar logica (asa cum tibetanii o fac si nu i-a contestat nimeni pana acum) este o conditie esentiala pentru a te pastra in echilibru in orice cale spirituala. Cine neaga asta, pregateste terenul pentru a inocula ceva.... Doamne-ajuta.
    Draga Victor,

Ai fost vreodata la cursurile de inforenergetica? (fiindca radiestezia este doar o mica parte). Daca nu ai fost, inseamna ca vorbesti din auzite sau din ce au scris unii care au trecut pe aici cu multi ani in urma, timp in care totul a evoluat.
    Componenta radiestezica are o pondere foarte mica in cadrul inforenergeticii care poate fi folosita cu succes in toate domeniile, inclusiv in inginerie, daca exista si practica necesara dar si calitatea umana necesara.
    Intr-adevar logica este o conditie dar nu este singura; insa ce ne facem cand dam de fenomene, concepte si intamplari pe care nu stim sa le categorizam? In baza carei logici vom face asta?
    In plus, creatorul inforenergeticii este de formatie tehnica deci logica este parte integranta din tot ceea ce invatam.

Putem discuta despre caracteristicile portocalei 100 ani..daca nu o gustam...vorbim degeaba

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Cunosc genul care nu se poate duce la toaleta fara sa masoare dar asta nu dovedeste ca se induce un fel de habotnicie - e alegerea fiecaruia si tine de experienta fiecaruia cum foloseste energiile date de acest entuziasm. Evident ca la inceput (chiar si dupa atatia ani de inforenergetica) o pateam cand ma inflacaram. De abia dupa mult timp am constientizat cat de important este sa fii echilibrat in tot ceea ce faci, dar nimeni nu te poate forta sa faci ceva fara sa vrei. Da, folosim ansa atunci cand masuram ceva foarte serios si cu impact asupra vietii noastre, atunci cand incercam sa ajutam pe cineva, insa utilizarea ansei nu presupune anularea rationamentelor logice. Din contra, trebuie sa ne imbunatatim cunostintele in toate domeniile: tehnic, artistic, practic etc. Ansa e mijlocul prin care intr-un fel capeti confirmarea rationamentelor tale atunci cand nu esti sigur.
    Hehe, imi aduc aminte ca de multe ori imi doream ceva sa se intample insa cand masuram cu ansa imi dadea raspunsul fix invers (adica masuratoarea nu era influentata de dorinta mea). Nu pot sa iti spun daca am avut mereu raspunsul corect cand am masurat cu ansa dar iti spun sigur ca atunci cand te increzi in ceea ce simti cu sufletul, foarte rar gresesti, si asta cu diverse motivatii.
    Nu toti sunt facuti sa practice inforenergetica si nu toti ajung la nivelurile superioare. Modificarile de personalitate sunt fenomene care au loc oricum in viata umana, la anumite intervale de timp.

Corect, calea spirituala o alegi singurel si tot singurel decizi cat sa mergi pe ea, daca sa mergi pe ea si cu cine. Si tocmai fiindca acest proces profund dureaza foarte mult timp aici unde suntem noi, de multe ori nu putem decela care sunt efectele unor actiune facute cu mult timp inainte, mai ales cand se suprapun in timp. Atata vreme cat stiinta asta are la baza invataturile Sfintei Scripturi, pe care le expune si in termeni stiintifici si le explica de altfel (sa nu uitam ca si stiinta evolueaza deci totul este perfectibil), putem fi siguri ca nu vom ajunge vazduhisti si habotnici care isi inchipuie lucrurile asa cum nu sunt.

Claudiu

PS: Ma bucur ca ai renuntat la atitudinea razboinica
    Ultima editare de Claudiu : 18 mai 2011 la 11:52 Motiv: completare
    Dumnezeu este Iubire!

Pagina 2 din 9 PrimulPrimul 12345678 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. RADIESTEZIA ȘI INFORENERGETICA
    De Nicoleta in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 86
    Ultimul post: 11 nov 2011, 18:04
  2. Despre stiinta spiritului
    De isabela in forum Paranormal
    Replici: 5
    Ultimul post: 02 mar 2008, 13:18

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare