Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 18

Subiect: Sfaturi sa ies afara din stress.

Matt este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    2

Exclamation Sfaturi sa ies afara din stress.

Am inteles ca este un forum crestin. Am o problema mare de stress. De 2 luni am inceput un nou serviciu, totul minunat pina mi-am dat seama ca nu prea are cine sa ma ajute sa invat noul serviciu. De atunci sunt intr-un stress continuu, deoarece ma gindesc ca daca nu ma calmez o sa-mi pierd serviciul si de acolo totul este negru. As vrea sa comunic cu alti crestini care au trecut prin situatii dinacestea si au reusit sa gaseasca increderea in Dumnezeu si sa aiba o viata linistita cu incredere in Dumnezeu.
    Astep cu speranta mesajele voastre.
    Matt

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Implicit Re: Sfaturi sa ies afara din stress.

Citat Citat din Matt Vezi post
    mi-am dat seama ca nu prea are cine sa ma ajute sa invat noul serviciu. De atunci sunt intr-un stress continuu, deoarece ma gindesc ca daca nu ma calmez o sa-mi pierd serviciul si de acolo totul este negru.
    In final...de unde stresul?
    LA inceput erai stresat ca te-ai trezit cu un nou servici?
    Acum..ca daca nu scapi de acest stres iti pierzi postul..sau cum?
    DAr te-ai invatat cu ceea ce ai de facut?GAndeste-te ca daca tu nu iti autosugestionezi o "stare de calm si rabdare" nu vei fi capabil sa te deprinzi cu noile indatoriri...
    Si deasemenea daca pierzi acest post,nu e capat de lume incat sa fi atat de stresat de pe acum..
    Fi mai pozitiv..nu este greu daca chiar vrei..

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Cam la toate noile joburi nu are cine sa te invete, trebuie sa inveti singur din mers, si angajatorul stie deja aceasta. Asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

In primul rind, trebuie sa stii ca nu esti niciodata singur in fata greutatilor. Iti stau aproape ingerul pazitor, sfintii protectori la care te poti ruga ori de cite ori simti ca nu faci fata unui lucru.
    Rugaciunea trebuie sa fie din inima si daca spui "Doamne ajuta" cu toata credinta vei avea sigur ajutor sa treci peste momentul critic.

In al doilea rind, daca ai de-a face cu oameni normali si fara exagerari vor sti, cu siguranta, ca te confrunti cu greutati ca la orice inceput mai ales daca nu ai pe cine sa intrebi...
    Iar in al treilea rind, incearca sa gasesti ceva frumos, ceva placut tie la care sa te gindesti cind in cind, atunci cind te apasa prea tare neplacerile: un peisaj, o amintire placuta, o melodie, un om la care tii, florile preferate...
    Fruntea sus!

AndreeaR este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    4

Si eu sunt stresata cu serviciul. Ce fac eu ca sa "scap" : o plimbare, am un pisoi, mai ies cu niste amici, inot, Tai-chi, ascult muzica relaxanta, Reiki.
    Fi atent unde ai tendinta de a gresi. Concentreaza-te in special in acele activitati. Ce fac eu : am un caietel in care imi notez ceea ce fac la servici, evitand astfel "sa uit" ceea ce am facut.
    Cu timpul ti se va parea usor ceea ce faci acum. Stress-ul pe teremen lung e o problema reala deoarece iti produce anumite schimbari in organism. Poti incerca cu succes si meditatia.
    Nu iti fie teama sa gresesti, pentru ca pana la urma, doar cine nu munceste nu greseste !

AndreeaR este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    4

Poate iei si ceva util si din cele 20 de reguli.
    Succes ! Si mai mult optimism.
    Fisiere atasate Fisiere atasate

Matt este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    2

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am speranta ca voi reusi sa am incredere chiar si cind nu am control asupra tuturor problemelor pe care trebuie sa le rezolv. Am simtit din raspunsurile voastre ca totusi nu sunt singur si acesta este un punct important pentru mine.
    Matt

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Am speranta ca voi reusi sa am incredere chiar si cind nu am control asupra tuturor problemelor pe care trebuie sa le rezolv.

Este greu daca vrem sa avem mereu controlul asupra lucrurilor si situatiilor pe care le traim.
    Cred ca este mai puternic si mai echilibrat omul care are curajul sa spuna "nu stiu" sau "nu pot" atunci cind se confrunta cu o problema, decit cel care incearca sa fie atotstiutor. Este drept ca atuni cind nu stii poti dovedi bunavointa si sa te interesezi/inveti/citesti ca sa poti rezolva problema intilnita, dar recunoasterea limitelor tale nu este o rusine.

P.S. Cunosc un manager de firma care in jurul virstei de 50 de ani a invatat sa spuna "nu stiu, dar pot apela la cei care stiu". Interesant este ca din acea perioada a devenit un si mai bun manager. Ne povestea ca a ajuns, astfel, sa inteleaga mai bine limitele salariatilor .....

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Citat Citat din savanah Vezi post
    P.S. Cunosc un manager de firma care in jurul virstei de 50 de ani a invatat sa spuna "nu stiu, dar pot apela la cei care stiu". Interesant este ca din acea perioada a devenit un si mai bun manager. Ne povestea ca a ajuns, astfel, sa inteleaga mai bine limitele salariatilor .....

un om intelept, i-a luat ceva timp dar a ajuns unde trebuie! toti marii oameni de afaceri despre care am citit prin carti, de ex. ford, spunea ca trebuie sa te inconjuri de oameni care stiu lucrurile pe care nu le stii tu!
    ce te faci insa cand spui ca nu stii, ti se raspune "nu ma intereseaza", sau eventual ti se spune din capul locului de catre colegi ca asa ceva nu se spune absolut sub nici o forma, tu nu ai unde sa te interesezi in momentul ala si auzi iar "nu ma intereseaza, vreau lucrul cutare facut"? exista si asemenea specimene, vorba aia, daca n-ar fi nu s-ar povesti!
    ceva asemanator lui matt eram si eu, sper ca mai m-am calmat intre timp! de fapt secretul e sa fii cam indiferent (sau nesimtit mai pe romaneste)- partea proasta e ca toata lumea se teme sa nu-si piarda serviciul, iar angajatorul/seful pe asta se bazeaza.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Da, stiu, padme... Din pacate multi angajatori au senzatia ca postul ocupat pentru o anumita cuanta de timp le sporeste in mod miraculos toate calitatile si au dreptul sa ceara imposibilul de la ceilalti...
    Traiesc in mijlocul unei astfel de atmosfere si stiu ce inseamna

Orele de program aduc cele mai variate si intense "trairi" (ca sa ma exprim frumos), dar pot depune marturie ca proverbul "ce nu te omoara te face mai puternic" este adevarat. Sanatate sa fie, ca la restul facem fata

rodican este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    8

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am speranta ca voi reusi sa am incredere chiar si cind nu am control asupra tuturor problemelor pe care trebuie sa le rezolv. Am simtit din raspunsurile voastre ca totusi nu sunt singur si acesta este un punct important pentru mine.
    Matt
    Probabil ca aceste probleme nu mai sunt de actualitate. Si sper sa fie asa. Cred ca acest stress e o urmare a grijilor pe care ti le faci. Daca le-ai da in Mana lui Dumnezeu si L-ai ruga pe El sa ti le rezolve ti-ar fi mai usor. Am facut de multe ori asa si a functionat, m-am linistit imediat, am fost eliberata. Apoi m-am straduit sa ma iert pt eventualele greseli pe care le-am facut, ca sa ma eliberez si de sentimentele de culpabilitate. Daca erau mai serioase greselile (adica am ranit oameni prin felul meu de a fi stresat) m-am spovedit. Si am repetat in gand "Cred in Dumnezeul din mine" sau "Cred in Hristos din mine", pt ca nu vad sa fie vreo problema pe care El sa nu o poata rezolva.
    Doamne ajuta in tot ce faci!

teodora este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2007
    Posturi
    3

Daca ai cum in momentele cand te apuca teama si gandurile negre spune in gand psalmul 50 (miluieste-ma D-zeule...) si stai cateva minute relaxat cu palma stanga in dreptul inimii si palma dreapta cu centrul pe ombilic si respira profund de cateva ori.La mine functioneaza aceasta metoda mai ales cand trebuie sa fac ceva care i-mi inspira teama sau neincredere.

mihaicaprariu@yahoo.com este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

Sunt momente in viata fiecarui om cand simte o stare de neliniste si parca exact in acele clipe apar mai multe probleme pe care avem impresia ca nu le putem rezolva si cred ca asa apare stresul si grija ca suntem in imposibilitatea de a fi mai linistiti sau mai calmi si tot asa sunt fel de fel de situatii parca fara iesire ,dar este bine sa ne detasam de fiecare situatie care apare si sa cautam sa analizam ceea ce ne face sa fim stresati sau nelinistiti ,daca stam numai putin sa observam ce este in jurul nostru ne dam seama ca marea majoritate a oamenilor sunt nelinistiti au probleme ,griji si astfel stres ,multe din problemele nostre de zi cu zi se pot rezolva cred numai cu o gandire pozitiva sa observam ca in fiecare situatie in parte ma refer numai la situatii care mai au o rezolvare ,sunt si parti bune ...Cred ca daca noi oamenii suntem mai calmi in fata problemelor care apar si incetam de a face din tantar armasar cum se spune la noi romanii vom putea sa invatam din fiecare situatie in parte cate ceva ,ma rog eu asa vad lucrurile caut in continuare sa simplific fiecare situatie in parte ,multumesc si liniste tuturor!

mihaicaprariu@yahoo.com este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

...se scrie foarte mult despre stres si problemele care rezulta din actiunea negativa care o are asupra corpului si nu in ultimul rand asupra psihicului ,cred cu toata convingerea ca stresul este de fapt o stare de neliniste care este in interiorul omului si ca aceasta stare se adanceste tot mai mult atata timp cat nu cautam sa ne linistim si sa fim mai calmi in interiorul nostru ,cred ca am uitat sa privim ceea ce este frumos in viata noastra si suntem din ce in ce mai ancorati in viata cotidiana ,cu toate lucrurile negative care exista in ea acestea fiind mai mult sau mai putin cauzate tot de noi ,am uitat sa privim cerul ,florile ,animalele ,natura ,ceea ce este frumos ,copii care sunt expresia vie a felului cum ar trebui sa traim in armonie cu noi si implicit cu ceea ce este in exteriorul nostru, sunt atat de multe incat sincer o spun imi pare nespus de rau pentru faptul ca noi prin propriile ganduri si sentimente care le nutrim in exterior acestea au o prezenta din ce in ce mai putin importanta in viata fiecaruia din noi,ne gandim din ce in ce mai des la cat de mult sa mancam ,sa bem sa avem din ce mai multe beneficii materiale de pe urma unor actiuni mai mult sau mai putin ortodoxe si tot asa" iluzie ",romanul are o vorba foarte elocventa in acest sens si anume "in viata ramai doar cu ce mananci,bei si faci dragoste "ceea ce eu cred ca este total eronat sau daca nu total lipsita de sens .Totul este inmagazinat in subconstientul nostru si acolo nu incape nici mancarea ,nici bautura nici femeile ca sa spun asa dar ce anume incape? ceea ce traim la nivel de gand si sentimente, stari de spirit care ni le putem dezvolta si armoniza cu ceea ce este divin doar prin manifestarea linistii si crearii unei stari de confort interior de pace si armonie .Agitatia ,crearea de conflicte interioare ,de disconfort datorita nearmonizarii sau neintelegerii dintre oameni aceste sunt cauze sau unele dintre ele care duc la manifestarea din ce mai accentuata a stresului care nicidecum nu apare din exterior ci mai degraba din launtrul nostru din NELINISTE ,apoi ne intrebam de unde apar simptomele unei boli sau de ce un om indiferent cine are un comportament mai ciudat decat normalul si cate altele nu mai vorbesc de sinucideri sau altele care sunt manifestari ale stresului sau mai de graba a nelinistii ,este simplu si mai ales la indemana tuturor iubire ,armonie, liniste exista din abundenta in acest univers ,nu este nevoie sa vina cineva sa ne dea pe tava ne putem lua singuri si in acelasi timp sa fim darnici si sa facem lucrul acesta cat mai des sa daruim celor din jur mai mult decat primim este bine ,asta e menirea noastra pe acest pamant sa invatam sa traim in armonie cu tot ceea ce ESTE sa devenim acest OM ,LUMINA IN SUFLETELE VOASTRE !

ioannna este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    8

Eu cred ca ceva miscare ti-ar prinde bine, meditatie 1 ora sau 1/2 ora pe zi si cativa prieteni cu care sa imparti ale tale zilnice, comunicare este rupta din rai.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Cateva sfaturi privind AROMOTERAPIA
    De lovelife in forum Medicina naturista
    Replici: 23
    Ultimul post: 13 ian 2012, 14:32
  2. Sfaturi pt o viata mai buna
    De *-Alex-* in forum Discutii libere
    Replici: 0
    Ultimul post: 22 dec 2006, 11:42

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi