Pagina 1 din 7 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 102

Subiect: Intrebari, dileme, probleme

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Implicit Intrebari, dileme, probleme

Foarte posibil sa spuneti ca nu-mi vad de paiul din propriul ochi.. dar nu reusesc sa inteleg. Ma simt ca si cum as fi de pe o alta planeta decat prietenii mei (cei cu cunoastere adica).

Nu reusesc sa inteleg.. de ce dupa ce ajungi la un anumit nivel... nu reusesti sa te descotorosesti de orgoliu. Ce te face sa crezi ca esti atat de puternic incat nimic/nimeni nu te poate atinge?
    Ultima editare de Ion Furtuna : 30 mai 2009 la 10:40 Motiv: titlu necorespunzator

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Sfatul batrinilor pentru diverse probleme

Citat Citat din Eolh Vezi post
    Foarte posibil sa spuneti ca nu-mi vad de paiul din propriul ochi.. dar nu reusesc sa inteleg. Ma simt ca si cum as fi de pe o alta planeta decat prietenii mei (cei cu cunoastere adica).

Nu reusesc sa inteleg.. de ce dupa ce ajungi la un anumit nivel... nu reusesti sa te descotorosesti de orgoliu. Ce te face sa crezi ca esti atat de puternic incat nimic/nimeni nu te poate atinge?
    Calitatea unui om nu este data de cat cunoaste ci de cat aplica, de faptele sale. Cu ceea ce stii poti face si bine si rau, si aici conteaza procentul.
    Orgoliul determina o opacitate a vederii, astfel incat nu poti sa vezi corect adevarul, si pe tine te vezi complet deformat.

Orgoliul este ceva foarte pervers, de care scapi foarte grei, si uneori cand crezi ca ai scapat, nu este asa doar ca este colorat mai frumos. Orgoliul cunoiasterii este una dintre cele mai periculoase forme de manifestare a orgoliului.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Am nevoie de putin ajutor. Cum poti determina un IE (reikist) sa-si bage mintile in cap?

M-am lovit de curand de urmatoarea situatie: o prietena de-a mea, dupa ce i s-a facut tratament (dar nu stiu exact ce ca n-am fost de fata, dar am o vaga banuiala ca a fost o combinatie de info-reiki) a venit la mine sa-mi arate ca venele din palme i s-au umflat si spart. Dupa experienta asta n-a mai vrut nici un fel de tratament, pe langa asta conditiile in care a primit prima data.. numai propice unui tratament nu se cheamau.
    Astazi, terapeutul i-a zis ca a masurat si i-a zis ca are un ECM pe ea. Mi-a stat mintea in loc, eu stiindu-i foarte bine situatia de zi cu zi. A bagat-o in sperieti, incepuse sa ma intrebe ce-a facut de s-a pricopsit cu asa ceva.

Am luat-o usor si i-am explicat foarte succint si la obiect ca nu a fost victima nici unei entitati de genul asta si sa incerce sa se calmeze.

Cum poti sa citesti/semnezi codul deontologic.. si sa-l incalci in asa hal? Cum poti sa calci in picioare tot ce inveti la scoala de ie?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Nu ai ce face, fiecare raspunde pentru propriile actiuni, de multe ori nu este rautate ci doar prostie.
    Sincer eu nu prea am auzit pana acum de astfel de probleme la palme, palmele sunt printre organile cele mai rezistente la fectiuni datorita centrilor energetici deosebiti din ele. Si cauza umflarii venelor si spargerea lor, are o cauza veche spirituala. Asa zisul terapeut doar a activita acea suferinta, a dat dovada de lipsa de intelepciue si discernamant in terapie.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Eolh,

Te rog nu pune semnul egalitatii intre inforenergetica si reiki (vad ca ai pus in paranteza mai sus reiki, ceea ce e gresit).
    Cel care face IE si se mai uita in curte la reiki face o eroare mare. Atunci cand esti in 2 luntre nu iti iese nimic ca lumea.

Eu inclin sa cred ca este vorba de rasplata pentru fapte mai vechi si calea de manifestare a fost prin acea persoana (vezi ce spunea si lovelife). Daca nu merita sa i se intample, ajungea la unul care putea sa o ajute eficient. Insa nu e nimic care sa nu fie reparabil asa ca sper ca ea se insanatoseasca rapid.

De multe ori vrem sa facem ceva bun, ni se intampla rau si renuntam imediat...de ce oare? cumva nu suntem fermi in credinta? cumva nu suntem fermi in sistemul de valori in care credem?

Eu zic ca e subiect de meditat pentru toata lumea.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Casandra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2009
    Posturi
    71

Claudiu imi poti explica si mie care e diferenta intre reiki si Ie? dar nu asa generic, pt ca asta deja stiu..pana la un anumit punct se creeaza o confuzie intre cele doua. Si am auzit mereu ca au multe in comun cele doua, cel ce face reiki se apuca apoi de IE.
    diferenta strict pe terapie de ex. multam.

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Casandra,

Am cautat pe multe situri informatii despre ReiKi si se pare ca nu exista doar o singura linie ci mai multe:
    Reiki fiind o terapie energetică, bazată pe o inițiere, poate fi tratat atât rațional, științific, cât și mistic, fie în stil oriental, fie în stil occidental. De aceea sunt disponibile manuale și cursuri care accentuează o variantă de abordare sau alta. Căutați-o pe aceea care vi se potrivește și încercați din fiecare lucrare existentă să extrageți și să separați ceea ce este Reiki propriu-zis de dezvoltările propuse de autori.
    Inforenergetica este o stiinta cu un sistem unic si unitar de valori, parametri, filosofie, care au la baza Noul Testament si invataturile de acolo.

"Reiki este un sistem japonez de vindecare naturala bazata pe canalizarea unei energii vindecatoare prin maini. Intrucat Reiki se autoghideaza prin relatia pe care o stabileste cu subconstientul pacientului, terapeutul nu trebuie sa stabileasca scopul sau cantitatea de energie transmisa, ci doar sa permita curgerea acestei energii." (Dumitru Hristenco, Reiki Traditional)
    Practic, terapeutul Reiki nu intervine in mod constient in procesul vindecarii. In inforenergetica inveti si care este mecanismul vindecarii si legile divine care stabilesc care sunt conditiile de intrare in starea de vindecare si mai mult, care sunt actiunile pe care pacientul va trebui sa le intreprinda pentru a intra in starea de vindecare. Nu este de ajuns sa fii releu pentru informatiile si energiile divine ci trebuie sa invatam la randul nostru cum functioneaza pentru a fi mai eficienti si pentru a putea evolua in mod accelerat. In inforenergetica poti masura care sunt cauzele suferintelor pacientului si sa mergi direct la sursa suferintelor lui si sa ceri ajutorul Mantuitorului si a ingerilor in cunostinta de cauza pentru el/ea.
    Nu zic ca inforenergetica e singurul mod de terapie, insa cu siguranta este o stiinta coerenta si unitara, fara interpretari diferite in functie de meridianul terestru sau altele, si sunt convins, dupa ce am cercetat mai multe tipuri de terapii, ca este cea mai avansata.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Claudiu,

Scuze, n-a fost cu intentie.. pentru mine insemna altceva alaturarea termenilor, nicidecum egal.

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Eolh,

Sunt filolog...eu asa inteleg cand pui ceva in paranteza - ca e acelasi lucru spus altfel.
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Uite, eu nu am pregatire pe uman.

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Cu ceva vreme in urma am primit de la un prieten urmatorul mesaj:

Subject: Doar cu Dumnezeu inainte
    Iti trimit ceva ce asupra mea are un impact...inca nu sunt in stare sa stiu exact ce fel de impact...o sa aflu... citeste te rog articolul urmator: http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/marturiabioenergie2.htm
    Daca tu ai comentarii, dar nu imediate, sub imboldul primului impact cu aceasta poveste, sunt nerabdator sa le aud...pe scurt...fara floricele prea multe... cand e vorba de Dumnezeu si dumnezeire, nu cantitatea cuvintelor este relevanta dupa cum si tu stii, ci calitatea lor... deci, daca ai idei puternice legate de subiect, spune-mi-le...
    Voi ce parere aveti?
    Cum interpretati acest articol?
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Eu nu il cred..
    Nu neg ca s-ar putea intampla si asa ceva..in fond gheata e subtire..dar articolul generalizeaza pur si simplu,adica..chiar toti care practica diferite.."chestii" sunt posedati? (pai si inforenergeticienii inseamna ca sunt,nu?) haida de..plus ca si faptul ca zice sus si tare ca numai Ortodoxia e religia aleasa si dreapta mi se pare tras de par..pt. ca lumea e mare si religii sunt multe si oamenii care cred in Dumnezeu sunt si ei peste tot indiferent de religie..

Aaa si nu practic nimic,absolut nimic,ca sa zicetit ca ma scot.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

mda, cam ce zice gabryna! mi se pare tare ciudat articolul, in plus de asta autorul are cam mult talent la scris! tipul a avut niste episoade psihotice destul de puternice! cred ca si "vindecarile" apartin acestor episoade, la un moment dat a pierdut contactul cu realitatea, asta e clar! eu nu cred ca a fost dus la spital asa cum zice el, ci ca era chiar in timpul asemenea episod, asa cum reiese mai departe din fraza!
    intr-adevar ghiata e subtire in aceasta directie! mie mi se pare totusi ca a fost avertizat de prea multe ori asupra entitatilor negative cu care putea sa intre in contact si fara o avertizare clara, daca as putea sa spun. adica mie expresii de genul "nu ai cum sa faci diferenta" imi lasa loc de interpretari ca e ceva necurat la mijloc! mi se pare un atac mai ales din partea bisericii care nu face diferenta, nu atat de mult la adresa practicantilor de yoga sau altceva, cat la adresa persoanelor care practica tratarea pe baza bioenergiei. este destul de ciudat, chestia asta o spuneam cuiva ieri sau alaltaieri, nu mi-am imaginat ca o sa citesc un articol de acest gen publicat pe un forum ortodox.
    Ultima editare de padme : 28 mai 2009 la 21:45

Anisa este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    39

Citat Citat din Ilia Vezi post

Voi ce parere aveti?
    Practica spirituala trebuie inceputa cu si din iubire de Dumnezeu. Iubirea ar trebui sa fie unitatea de masura in tot si atunci anumite lectii ar putea fi invatate mult mai usor. Stiu ca suna utopic ceea ce spun eu acum, insa pana nu ajungem acolo nu suntem vindecati si nici acceptati pe o treapta superioara. Considerand o realitate in care totul este viata, totul este viu, vindecarea, transmutarea, elevarea se realizeaza prin acceptare si iubire.
    Se spune ca daca privesti boala ca pe o entitate vie, vorbesti cu ea, o accepti si o iubesti, ea pleaca pentru ca tu ti-ai invatat lectia. Am citit odata o povestioara despre o calugarita care a prins un demon si l-a legat, n-a vrut sa-i dea drumul pana nu spune "Iarta-ma Doamne", s-a purtat frumos cu el, citea rugaciuni pentru el si l-a tinut acolo pana cand acela vazand ca nu poate scapa altfel a indraznit sa spuna "Iarta-ma Doamne" si atunci pe loc s-a transformat in inger.
    Cu iubire putem transforma partea intunecata din noi in lumina, cu iubire si smerenie, iubirea curata si neconditionata ne apara de orice. Egoul insa ne poate distruge daca nu invatam sa-l transformam, sa fim atenti la inima si nu la minte.
    "M-am dus acolo si am vorbit cu un popă, un mosulică dulce, care mi-a zis că nu stie ce să-mi spună în legătură cu ceea ce practicam eu, dar că Sfânta Treime este iubire, este credintă si este sperantă..."
    Simplu, frumos si adevarat, fara nici o judecata la adresa a ceea ce practica ea.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Intrebari, dileme, probleme

Subject: Doar cu Dumnezeu inainte
    Iti trimit ceva ce asupra mea are un impact...inca nu sunt in stare sa stiu exact ce fel de impact...o sa aflu... citeste te rog articolul urmator: http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/marturiabioenergie2.htm
    Daca tu ai comentarii, dar nu imediate, sub imboldul primului impact cu aceasta poveste, sunt nerabdator sa le aud...pe scurt...fara floricele prea multe... cand e vorba de Dumnezeu si dumnezeire, nu cantitatea cuvintelor este relevanta dupa cum si tu stii, ci calitatea lor... deci, daca ai idei puternice legate de subiect, spune-mi-le...

Voi ce parere aveti?

Ar fi interesant sa ne spuneti si parerea dumneavoastra, pe care nu ma indoiesc ca ati trimis-o prietenului.

Am citit cu atentie de cateva ori articolul din link.
    Asemanarea cu povestea din "Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie" este izbitoare. Despre cartea aceasta mi-am exprimat opiniile incepand de la: http://www.forum.santamia.ro/showpost.php?p=6098&postcount=63

Daca ar fi sa fiu malitios as putea sa spun ca este o varianta romaneasca prescurtata a acelei carti, si la o adica, precum nenea Iancu, de ce sa nu aiba, precum Grecia, si Romania, falitii ei.

Dar cum nu sunt, aleg acum sa spun cum se vad lucrurile de la mine: oamenii au opinii si pareri despre diverse lucruri, unele bazate pe experienta personala altele numai pe ceea ce gandesc si mai ales combinatia dintre cele doua.

Articolul este scris "La îndemnul duhovnicului meu" de catre un om care se descrie: "Eu am fost un băiat timid, tăcut, rusinos, relativ calm, cam fricos, destul de slăbut din punct de vedere fizic, cu o fizionomie obisnuită si având o inteligentă medie. Eram iertător, inclinat spre a face binele, eram putin idealist, însă eram orgolios, îmi plăcea să-i judec pe altii, să mă înalt, să domin si îmi plăcea să visez, să las gandurile să-mi zboare." Si are o motivatie de nota 10: "Aceste rânduri le scriu atât pentru cei ce practică acestea, cât si pentru cei care nu le practică, în dorinta de a le arăta unde si cum se poate gresi, si mai ales, unde se poate ajunge."

Pentru o vreme s-a aruncat in a practica diverse tehnici cu provenienta si iz exotic. Iar experientele avute nu au fost intotdeauna foarte placute. Ca utile se pare ca i-au fost odata ce, acum, dupa aproape un an de cand a renuntat la ele, trecand la ascultare sub duhovnic crestin ortodox, isi impartaseste experientele cu intentia de a fi de folos altora. Si poate ca va fi de folos celor care, din lipsa de discernamant si din motivatii departate de invatatura din NT, sunt tentati sa se arunce in experiente care mai de care mai ciudate.

Evident ca cei care vin sa-i invete pe altii diverse modalitati de a trezi potentialitatile ascunse in om au responsabilitatea lor, dar nu este o responsabilitate absoluta. Si cel care invata, are responsabilitatea lui, adica responsabilitatea propriei vieti. Daca nu o are, atunci da dovada de infantilism si suporta consecintele. Gasirea numai a unor vinovati in afara (iar primii vinovati gasiti in articol sunt parintii care l-au indreptat, din iubire pentru el, catre ceea ce au crezut ei ca e mai bine) este un alt indiciu de infantilism.

Mie mi-e greu sa accept ca a fost catalogat de colegii de serviciu ca a luat-o razna numai pentru ca s-a implicat in acte terapeutice sau de acces informational terapeutic. Probabil ca a avut mai multe manifestari care i-au bulversat pe colegi. Iar asta este o problema de motivatii si utilizare a capacitatilor zise paranormale. Si pentru ea este cel putin un topic consistent pe forum .

Ca prin prisma experientei avute satanizeaza termenul de bioenergie si pe oamenii cu care a fost mai inainte in contact, in melanj cu o varianta a teoriei conspiratiei, este optiunea lui. Asa vede el, acum, lucrurile. Chiar daca mie, modalitatea asta nu mi se pare constructiva, asta nu este decat parerea mea. Despre cum vad eu lucrurile am postat si la Alte stiinte spirituale/Reiki si la Discutii libere/Terapii complementare.

Poate ca ar fi interesant sa aflam ce anume din articol a avut impact asupra prietenului dumneavoastra. Si cum anume se manifesta impactul acesta.

Pagina 1 din 7 1234567 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:38
  2. intrebari despre IE
    De Camelia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 82
    Ultimul post: 24 ian 2012, 03:58
  3. Sfatul batrinilor pentru diverse probleme
    De savanah in forum Sfaturi si sugestii