Pagina 7 din 7 PrimulPrimul 1234567
Rezultate de la 91 la 102 din 102

Subiect: Intrebari, dileme, probleme

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Implicit Re: Intrebari, dileme, probleme

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Ba si darul initial este diferit, fiecare din noi fiind unic, nici unul nu seamna cu altul, fiecare a primit macar un dar diferit de ceilalti
    De ce este diferit, love?

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Citat Citat din pasarea_phoenix Vezi post
    Punand la o parte "senzatia" ca totusi faci referire la mine, am sa-ti raspund.
    Reiki si Reconectarea si indiferent de numele pe care-l poarta, inclusiv Inforenergetica, deschid, intr-adevar ochii si portile sufletului catre ceea ce este Divinitatea. Uneori cunoasterea, face ca egoul sa creasca si tocmai aici e lupta si constientizarea a ceea ce sti, a ceea ce esti, a ceea ce trebuie sa faci dar mai ales de unde vin toate darurile.Da, totul se poate schimba, tu ca persoana fizica, si nu numai (observi, cred, ca evit termeni tehnici ) fapt ce se poate observa si in mediul in care traiesti, in familie, la locul de munca. A fi smerit, a sti ca mai presus decat altii nu esti tu, ci Dumnezeu face ca ego-ul sa nu creasca. Altfel, vor face altii sa-ti reamintesti cine esti.
    Imi explici, te rog, ce ai vrut sa spui prin "si in unele cazuri informatia strica"?
    E doar o senzatie, crede-ma.

Eu sunt putin mai ciudata, cred ca ma si blochez singura.. dar am (spre fericirea mea, cred) exemple in preajma mea. Pana acum am stat si-am rumegat tot ce-am aflat... nu sunt formata in asa fel incat sa inghit orice aud.. si sa iau drept adevar absolut, sa-l imprasti mai departe. Avand langa mine un prieten, cu cunoastere, dar inca orgolios, am realizat cat de usor te poate subjuga. (si cate prostii faci ulterior) Si incerc fac in asa fel sa nu "mi se urce la cap" (dupa cum zice vorba), nu stiu daca-mi iese permanent..

Informatia strica atunci cand este prea multa, cand nu vine in momentul potrivit pentru tine, pentru mine, oricine. Si de fapt, nu ea ca atare strica, ci receptorul.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Pentru ca asa ne-a facut dumnezeu, fiecare din noi contine o caracteristica unica a lui Dumnezeu, asa a considerat in intelepciunea lui, spune undeva si Iisus in o pilda, ceva de genul ca nici una din pasarile cerului nu seamna cu alta.
    Gandestete ca din punct de vedere a fizicului suntem complet diferiti la nevil de adn, amprente, iris, etc. Cum sa fie identice sufletele care sunt mult mai complexe si care contin mult mai multe variabile.
    Si daca toate sufltele ar fi identice sar pierde mult din furmusetea creatiei.
    Nu ar putea incapea in nici un suflet dumnezeu tot ce a vrut sa puna Dumnezeu in oameni
    Noi doar in unitate suntem intregi, si Dumnezeu isi recapa integritatea doar cand ne intoarcem Acasa.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Love.. tu spui ca diferenta conta in esenta noastra.. cu asta sunt de acord. Dar altfel, avem acelasi numar de catene adn, degete, picioare, ochi.. ca forma suntem identici, suntem creati dupa aceeasi reteta, corect? Atunci cum poti sa spui ca a pus in noi cantitate diferita de ceva.. de suflet, lumina.. cum vrei... Ca difera, chiar de la inceput.. forma, culoare, miros.. etc (iti dai seama, aici exagerez).. pot sa admit. Dar daca ar fi pus ceva in unii mai mult decat in altii ar fi facut discrimare, ori El nu face asa ceva. Toti suntem egali in fata lui.

Ma rog, asta-i parerea mea.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Pai suntem diferiti in fundamente, si forma exterioara este o reflectare a ceea ce este profund in interior, si aranjare la catenele de adn sunt diferite ca forma, sunt asemnatoare in mare, cand te uiti mai aproape vezi ca coincide doar forma de spirala, sa spuneam ca au fost folosite in genere aceleasi piese la constructia noastra dar au fost asamblate in mod unic, cum am spune fiecare a fost facut manual si nu dupa o matrita.
    Nici macar in univers nu sunt 2 astre la fel
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Cu asta sunt de acord, love. Merci pentru lamuriri.

Ce nu inghit.. este conceptul de cantitate diferita.. de aici si dilema mea.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

De ce se cearta oamenii "in numele" religiei? De ce e atat de important sa-si demonstreze reciproc ca au dreptate, ca cel de langa e idiot sau paranoic daca crede in altceva. De ce nu se pot accepta reciproc?

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din Eolh Vezi post
    De acord cu tine, doar ca sunt cazuri in care chiar si dupa cunoastere.. nu esti tocmai curat.. ca de... avem orgoliu.
    si nu numai orgoliu.
    mai sunt si pacatele pe care le cari cu tine, chiar daca ai cunoastere.ca pe toate dintr-o data nu le poti 'sterge'.
    curat si cu pacate nu se poate.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

De ce se cearta oamenii "in numele" religiei? De ce e atat de important sa-si demonstreze reciproc ca au dreptate, ca cel de langa e idiot sau paranoic daca crede in altceva. De ce nu se pot accepta reciproc?
    Pt ca le lipseste IUBIEA sub toate aspectele ei.
    Si tu te certi cu multa lume pe diverse subiecte, dar asta nu inseamna ca deja ai o eticheta. Lumea se cearta,se impaca, se iarta, se iubeste, se razbuna. Fiecare actioneaza exact in limitele posibilitatilor lui.
    ...Puiu la ele!

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Sincer, la lipsesc mai multe, dar asta e alta poveste. Chiar mai devreme mi-a adus aminte un om.. ca varsta.. presupusa maturitate.. nu are nimic de-a face cu credinta.. Credinta curata. Ma tot lovesc de oameni care afirma sus si tare ca sunt credinciosi, ca au studiat in profunzime biblia, ca au cautat sa-l inteleaga pe Dumnezeu.. ca, zic ei, l-au inteles si acum transmit mai departe cuvantul lui. Si ma intreb.. cum este posibil asta.. cand tot ce transmit acesti oameni este neintelegere, intoleranta.. pe alocuri ura. Si-mi aduc aminte tot ce-am invatat pana acum si mai ales ca "Nebanuite sunt caile Domnului". El este singurul care stie, cu adevarat, raspunsul la intrebarea "de ce".

Nu stiu sincer daca sa ma amuz sau sa ma intristez cand un credincios imi spune "am iertat destul".

Eu nu vorbeam despre etichete.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Eu nu vorbeam despre etichete.
    Nici eu.
    Vorbeam de iubire si iertare.
    Ultima editare de Etienne : 18 aug 2009 la 09:27
    ...Puiu la ele!

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Ma tot lovesc de oameni care afirma sus si tare ca sunt credinciosi, ca au studiat in profunzime biblia, ca au cautat sa-l inteleaga pe Dumnezeu.. ca, zic ei, l-au inteles si acum transmit mai departe cuvantul lui. Si ma intreb.. cum este posibil asta.. cand tot ce transmit acesti oameni este neintelegere, intoleranta.. pe alocuri ura. Nu stiu sincer daca sa ma amuz sau sa ma intristez cand un credincios imi spune "am iertat destul".

Din nefericire, Biblia a beneficiat in decursul vremii de multe lecturari de dragul lecturii sau de dragul astuparii gurii privitorilor.... Multe persoane citesc citeva capitole, retin citeva fraze si le arunca in convorbiri pentru impresionarea auditoriului.
    De la lectura de felul asta si pina la intelegerea cu sufletul a Bibliei este distanta mare.
    Si apoi, multi oameni sunt de acord cu schimbarea, sunt de acord ca iubirea e mai buna decit ura, dar schimbarea sa nu inceapa chiar cu ei, sa nu ii afecteze prea mult si nici sa nu depuna efort mare.

P.S. Cei care spun "am iertat prea mult" ar trebui intrebati daca au ei vreun cintar sau vreo ruleta cu care sa masoare "prea mult" sau "prea putin"....

Pagina 7 din 7 PrimulPrimul 1234567

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:38
  2. intrebari despre IE
    De Camelia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 82
    Ultimul post: 24 ian 2012, 03:58
  3. Sfatul batrinilor pentru diverse probleme
    De savanah in forum Sfaturi si sugestii