Pagina 4 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 102

Subiect: Intrebari, dileme, probleme

Anisa este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    39

Implicit Re: Intrebari, dileme, probleme

Citat Citat din Eolh Vezi post
    Da, la cei mai deschisi poate functiona.. dar pentru "ceilalti" s-ar putea sa li se para o prostie. iar pe tine sa te considere nebun.
    Cu mai bine de un an in urma am avut o experienta ( n-am sa dau amanunte) in care am vazut cateva suflete (spirite) plecate de ceva ani din familia mea cum au fost ajutate sa se ridice in lumina. Unul din acele suflete era al unui var care se sinucisese la varsta de 25 ani, iar mama lui dupa asta nu a mai fost om, a ajuns o umbra a omului care fusese, el fiind singurul ei copil. Vreo cateva luni bune m-am tot gandit cum as putea sa-i explic ca fiul ei s-a ridicat in lumina si este bine si ea sa inteleaga si sa nu creada ca sunt nebuna. Am indraznit sa-i spun dupa ce fiind intr-un pelerinaj la Ierusalim am adus de acolo o icoana mai neobisnuita, o icoana in care Maica Domnului are sase sageti infipte in inima. Cand am ajuns acasa cu icoana am simtit ca trebuie s-o dau cuiva si vrand s-o dau cuiva care s-o pretuiasca, am luat-o intre palme si m-am rugat la Maica Domnului sa-mi spune cui vrea Ea s-o dau. Si raspunsul a fost s-o dau matusii mele pentru ca ea stie ce inseamna durerea pierderii unui copil. Matusa locuind la 300 km departare si nefiind in nici un fel in capul meu in timpul rugaciunii. Am sunat-o pe mama mea s-o intreb cand mai vine pe la mine si tot discutand cu ea nu stiu cum dar i-am povestit despre icoana si apoi si despre faptul c-as vrea sa-i spun matusii ceva despre copilul ei. Prima surpriza a fost ca m-a inteles mama , a doua a fost aceea ca matusa dupa ce i-a povestit maica-mea ce-i spusesem la telefon s-a urcat repede in tren sa vina sa ia icoana si sa stea de vorba cu mine, pentru ca "daca icoana vrea sa vina la mine, se cuvine sa fac si eu un pic de sacrificiu si sa vin dupa ea". Si matusa a inteles si a crezut tot ce i-am povestit ( si nu sunt lucruri usor de crezut). S-a linistit si dupa un timp a ajuns si la Ierusalim, desi pana singura ei plecare de acasa fusese atunci cand venise la mine.
    Roaga-te la Dumnezeu pentru indrumare si ajutor, pentru un inger sfatuitor bun si vei stii ce si cum sa-i spui omului ca sa te inteleaga, si vorbeste din suflet.

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Multumesc Anisa pentru raspuns.

Alta intrebare.

Ce va transmit urmatoarele afirmatii? (stiu ca nu aveti si contextul. ar fi prea mult de zis.. )

"dreptatea divina vine negresit dar poate veni mai tarziu decat vreu eu si atunci o pot invoca"
    +
    "cam tot ceea ce patesti e din vina ta exceptie cand se mai baga cate un ciudat ca ii pare lui ca are dreptul."

Sunt afirmatiile unde singure persoane.. Ce vreau este sa stiu daca ce inteleg eu din ele este corect si nu le interpretez aiurea.

Anisa este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    39

Multumesc Anisa pentru raspuns.

Alta intrebare.

Ce va transmit urmatoarele afirmatii? (stiu ca nu aveti si contextul. ar fi prea mult de zis.. )

"dreptatea divina vine negresit dar poate veni mai tarziu decat vreu eu si atunci o pot invoca"
    +
    "cam tot ceea ce patesti e din vina ta exceptie cand se mai baga cate un ciudat ca ii pare lui ca are dreptul."

Sunt afirmatiile unde singure persoane.. Ce vreau este sa stiu daca ce inteleg eu din ele este corect si nu le interpretez aiurea.
    Parerea mea este ca de multe ori interpretam ceea ce ne spune cineva prin prisma a ceea ce stim noi la momentul respectiv, si cum mai intotdeauna nu stim decat o bucatica de adevar, interpretarea nu aduce mereu raspunsul cel mai potrivit.
    Oamenii isi dau cu parerea despre anumite lucruri sau uneori sustin cu tarie anumite lucruri ca si cum l-ar fi tinut pe Dumnezeu de mana si le-ar fi explicat El foarte clar cum stau lucrurile. Ceea ce nu prea se-ntampla.
    Am sa-ti spun cum vad eu aceste lucruri, cum ma pozitionez fata de ele atunci cand intr-un fel sau altul trec pe langa mine.
    Pentru mine cea mai importanta dintre legile lui Dumnezeu este legea iubirii si iertarii. Asta daca vrem sa evoluam. Si asta inseamna sa lupt impotriva oricarui sentiment de ranchiuna sau de razbunare care ar vrea sa se cuibareasca in sufletul meu. Iubirea este cel mai puternic scut protector, nici un ciudat care vrea sa se bage nu are nici un fel de putere asupra ta daca tu il privesti cu iubire, cu intelegere, cu compasiune. Si as vrea sa subliniez iubirea. Pentru ca dupa umila mea parere oamenii au sentimentul ca pot negocia cu Dumnezeu ca la piata, mai lasa ei un pic, mai lasa Dumnezeu un pic si trec si ei pe acolo, mai fac si ei un pas. E asa dificil de inteles ca daca nu ne transformam, daca nu ne curatam interiorul astfel incat sa nu mai fie in noi decat iubire si armonie, Dumnezeu nu ne va permite sa urcam mai sus? Ce inseamna dreptate Divina? Inseamna dupa fapta si rasplata. Daca ma gandesc sa invoc dreptatea Divina inseamna ca vreau sa cer ca cel care mi-a facut rau sa fie pedepsit. Si nu mai am rabdare pana vine ea singura pedeapsa, o cer eu sa vina mai repede, sa se linisteasca si sufletul meu cel plin de iubire si compasiune.
    Dar cunosc eu oare tot adevarul? Stiu eu oare cu certitudine ca nu exista motive necunoscute mie in acest moment pentru care omul acela era cumva indreptatit sa-mi faca ceea ce mi-a facut? Si apoi, presupunand ca am dreptate si-am fost nedreptatit, ii cer lui Dumnezeu sa dea cu parul si El da, eu ce fac? Ma bucur? Pai atunci eu mai sunt om?
    Sa-ti spun un secret, stalpul de sustinere a vietii mele a iubirea lui Dumnezeu fata de mine. Si a durat ceva pana sa ma trezesc si sa raspund si eu la aceasta iubire. Dar chiar si inainte sa ma trezesc, n-ar fi reusit nimeni niciodata sa ma convinga ca Dumnezeu nu este iubitor. Asta mi se pare mie important de retinut, Dumnezeu este iubitor!!! El nu da cu parul, niciodata!!! Nu, El.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Anisa, multumesc mult pentru mesaj. L-am citit de cand l-am postat, dar n-am putut sa-ti raspund pana acum. Din diverse motive.

Intrebarea am pus-o pe forum tocmai pentru ca aveam nevoie de un raspuns obiectiv. Personal, nu mi se parea o atitudine sanatoasa.. voiam sa stiu daca e din cauza mea.. ca sunt eu nebuna.. sau e ceva mai mult.

Inca nu stiu sa diferentiez.. ce e de la mine si din alte parti.

Intrebare: vi s-a intamplat vreodata sa dormiti atat de adanc incat sa nu auziti nimic din jur? (mi-am speriat azi sora.. n-a reusit sa ma trezeasca in nici un fel, credea ca mi s-a intamplat ceva rau. Pana la urma m-am trezit, brusc.. )

pasarea_phoenix este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    53

Ma tot gandesc daca sa comentez sau nu despre reiki&inforenercetica tocmai pentru ca sunt implicata si in una si in cealalta. Am sa va spun doar ca sunt foarte multi impostori in Reiki si foarte putini Maestrii. Cand folosesc acest cuvant - unii stiu de ce - definesc persoanele care cu adevarat - ca si in infor - muncesc cu sufletul Divinitatii, respecta Legile scrise si nescrise. Intr-adevar este destul de greu sa fi si Reikist si infor dar totusi se poate. Se poate respectand fiecare "siinta" in parte, respectand si aplicand intocmai regulile dar mai ales, sa nu amesteci Reiki cu Inforenergetica.Ca sunt compatibile, din anumite puncte de vedere, cum se spune si la cursuri sunt de acord, DAR fiecare este pe partea ei fara a fi amestecate. Nu vreau sa judec nici acel terapeut Reiki si nici replica inforenergeticianului - desi nu prea corecta, din anumite puncte de vedere. Terapeut sau Maestru Reiki poti deveni prin diploma destul de usor dar important este ceea ce faci in Domnul, in Legea Iubirii, pentru oameni. Sa nu uitam ca in Infor ne luam, la acceptarea la cursuri, niste angakamente in special in fata lui Dumnezeu si cursantii stiu despre ce vorbesc. Asa cum sunt destui, chiar si in Inforenergetica si chiar dintre cei mari (Cluj) care au gresit mai mult sau mai putin grav tot asa sunt destui si in Reiki. Asta nu inseamna ca trebuie sa blamam sau sa aruncam cu noroi in Reiki sau Infor. Trebuie doar sa spunem "Iarta.l Doamne" ca fiecare padure are uscaturile ei, trebuie sa fim cat mai echilibrati, incercand sa nu ni se ridice ego-ul de cat de bun is eu ca fac infor si celalalt nu.i bun.
    Imi cer scuze daca am suparat pe cineva dar iubesc Reiki, iubesc Inforenergetica si daca am decis sa urmez aceste Cai care de fapt duce spre una singura, spre Dumnezeu - Iubire si Lumina - a fost si este pentru a putea face cat mai mult bine, pentru a putea ajuta cat mai multi oameni, ori a produce intre cele doua stiinte disensiuni, nu este in folosul nimanui.
    Acum fug repede la practica - doar e marti, nu - si de fiecare data fac peste 2 ore dus, peste 2 ore intors. Dar cu cata iubire o fac.
    IUBIRE SI LUMINA.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Citat Citat din pasarea_phoenix Vezi post
    Nu vreau sa judec nici acel terapeut Reiki si nici replica inforenergeticianului - desi nu prea corecta, din anumite puncte de vedere.
    Asa cum sunt destui, chiar si in Inforenergetica si chiar dintre cei mari (Cluj) care au gresit mai mult sau mai putin grav tot asa sunt destui si in Reiki.
    Am o singura intrebare: de ce ati simtit nevoia sa mentionati acest lucru?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Am o singura intrebare: de ce ati simtit nevoia sa mentionati acest lucru?
    Cel mai probabil din entuziasm. Cand este atata iubire, este inerent sa se intample. Nu ati fost niciodata in situatia aceasta?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    53

Domnul Furtuna are perfecta dreptate: din iubire pentru amandoua Caile. Daca, cel putin pentru mine, Inforenergetica este "matematica" Divinitatii, cu reguli clare, concise si precise, Reiki este "literatura" Ei. Pentru mine Reiki inseamna Calea ce m.a facut sa constientizez, care m.a vindecat deschizandu.mi drumul catre Inforenergetica.
    Iubire si Lumina

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Si eu stiu ca sunt diferente mari intre multele ramuri reiki de la noi din tara, am mai zis ca la reiki asta comercial ajungi maestru dupa maxim 500E si 3 zile, si apoi cica poti sa predai sa ii inveti si pe altii. Asta difera mult de reiki autentic traditional, in care maestria se obtine dupa zeci de ani de munca. Din pacate la noi in romania se spune reiki la acest reiki falsificat care nu are legatura cu cel autentic decat la de denumire si unele tehnici se aseamana dar nu sunt identice.
    Un instructor in orice stiinta spirituala se formeaza in cativa ani buni plini de experiente, iar un maestru autentic se formeaza in multe vieti si cativa zeci de ani in viata actuala. Dar nu oricine a studiat zeci de ani poate ajunge maestru, caci dupa zeci de ani poti fi tot la nivel de ucenic simplu, ca mine de exemplu, cu toate ca am ceva mia multa experienta decat unii maestri reiki, nu am nici macar calitatile necesare petnru instructor, dar pentru maestru nici nu se pune problema.
    Reiki cel autentic este o metoda extraoridinara
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Cel mai probabil din entuziasm. Cand este atata iubire, este inerent sa se intample. Nu ati fost niciodata in situatia aceasta?
    Ba bine ca da. Am vrut totusi sa scot in evidenta faptul ca, probabil fara sa vrea, emite judecati.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    53

oare nu ma judeci?

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    53

Cert este ca diplome in Reiki (si nu numai) se pot obtine usor, dar cel mai bine despre acest subiect vorbeste Aivanhov in "Ce este un Maestru spiritual?"
    Eu, una am sa ma retrag din aceasta discutie, nu pentru ca as fi lasa ci doar pentru ca uneori cel mai intelept cedeaza. Fac aceasta afirmatie in virtutea faptului ca deja sunt "condamnata" fara judecata si fara drept de aparator doar pentru ca mi-am permis sa sustin nu atat cauza Reiki-ului cat dorinta de a fi obiectiva, de a nu arunca cu noroi in altii doar pentru ca nu urmeaza Calea noastra si pentru ca altii au facut greseli mai mari sau mai mici.
    Va urez o noapte cat mai placuta, ingerii sa va mangaie visele dar mai ales cat mai multa,
    Iubire si Lumina

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Dar tare usor te simti atacata, am spus si eu ce cred despre cei care se declar rapid maestri, nu am zis ca tu ai fi o astfel de persoana, chiar mi se apre ca esti o persoane cu intelepciune care stie ce zice, care analizeaza corect anumite evenimente.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    53

Nu stiu daca ma simt chiar usor atacata, doar ca prefer sa stau in banca mea atunci cand simt ca nu este o discutie amicala. Are rost sa incerci sa convingi pe cineva de adevar, care poate fi doar al tau, atunci cand aceasta persoana are deja o idee, considera, clara despre acel subiect? Intr-un fel dau dreptate unei anumite persoane (Eolh) privind Reiki - datorita unor evenimente care au avut loc, sunt sigura ca stie despre ce vorbesc - dar dorinta mea era de a nu generaliza, de a nu blama doar din cauza unora.Sublinierile facute de Eolh le-am inteles perfect si desi as vrea tare mult sa discutam aceste subiecte (Reiki+Cluj) nu cred ca este posibil.
    Cat despre intelepciune...fiecare are intelepciunea sa.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Eu nu m-am referit nici o clipa la Cluj, si oricum dupa opinia mea evenimentele de acolo nu au fost asa de grave, doar ca sa acordat importanta prea mare privind decizia unor persoane, si de asta lucrurile au devenit ami putin frumoase
    Un site
    si un

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:38
  2. intrebari despre IE
    De Camelia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 82
    Ultimul post: 24 ian 2012, 03:58
  3. Sfatul batrinilor pentru diverse probleme
    De savanah in forum Sfaturi si sugestii
    Replici: 19