Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 102

Subiect: Intrebari, dileme, probleme

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Implicit Re: Intrebari, dileme, probleme

S-a intamplat pur si simplu. Cred ca dupa ce am fost la Lainici.. la un moment dat, fara un motiv anume, am ridicat ochii spre cer (eram in masina, veneam spre Buc) si am vazut un chip cat se poate de clar.. ca un negativ. Nu mi-am imaginat uitandu-ma la nori, avea o alura clara. Si-a fost asa pret de cateva minute. Ma gandeam ca am aparatul langa mine si vad ceva "bizar", i-as face poze, dar m-am trezit intrebandu-ma de ce.

Nu stiu cum s-o iau.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Casa noastra este intr-o potcoava formata de dealuri impadurite si avem parte de destula umezeala si de multi nori.
    Duminica trecuta am vazut o cruce alba, atit de frumoasa incit m-am oprit din discutia pe care o purtam ca sa admir imaginea.
    Aseara, pe inserat, am vazut doua chipuri, perfect conturate. Doi tineri imbratisati. Perfect luminati desi soarele era la apus. Deosebit de frumos....

Anul trecut, in dimineata zilei de 15 august, am vazut un cer care iese din normal. Am sa incerc sa caut pozele care le-am facut atunci... Era un spectacol magistral format din raze de soare, nori si culorile rasaritului organizat pentru dimineata zilei Adormirii Maicii Domnului.
    In primul an cind ne-am mutat la casa forografiam aproape toate aceste momente, acum ne-am "obisnuit" cu aceste mesaje formate din nori si ne place sa le savuram in clipa respectiva.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

da si eu am vazut acum cateva saptamani o inima, dar pana sa fotografiez....

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Ehe... Si daca fotografiati apar probleme. S-ar putea ca lucrurile care au starnit wow cand le veti privi pe hartie sau pe monitor sa para plate, anoste sau chiar sa nu mai regasiti acele forme.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

asta e clar! chiar si daca ma apropiam cred ca nu mai era aceeasi forma ))) doar ca ochii vad, creierul interpreteaza cu ce cunoaste el!

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

In plus, pe aparat nu apar tresaririle de emotie si ceea ce simti in clipa aceea...
    Aseara am avut deasupra curtii un curcubeu ca in povestile copilariei. Ploua, era si putin soare si a aparut frumusetea.
    Vara trecuta am vazut doua curcubee, unul deasupra celuilalt.

Cerul este mereu o sursa de minuni....

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Am o intrebare: (nu stiu exact cum sa ma exprim) cum poti transmite unui om ce sufera, astfel incat sa fii inteles si sa nu pari nebun, ca si daca tie ti se pare ca Dzeu iti ia pe cineva drag inainte de vreme (din punctul tau de vedere), totusi El stie ce face si ca la un moment dat in viata vei intelege de ce l-a luat cand l-a luat?

Am gasit intr-o carte.. urmatorul pasaj:

"Si a zis Domnul:
    Iti voi imprumuta pentru o vreme niste parinti pe care sa-i iubesti cat timp vei trai.
    Ar putea trece insa 10, 20, 30 de ani sau mai mult pana sa-i chem inapoi. Vei putea sa ai grija de ei?
    Vreau sa inveti sa traiesti cu ei, le-am cautat niste copuu si te-am ales pe tine. Crezi ca vei folosi ceea ce te vor invata?
    Nu-ti ofer posibilitatea ca ei sa traiasca cu tine pentru totdeauna, doar ti-i imprumut, pentru ca ce intra in pamant se intoarce la mine.
    Ei iti vor oferi dragoste si se vor bucura ca te au. Iar in ziua in care o sa-i chem, sa nu plangi si nici sa ma urasti pentru ca i-am luat inapoi.
    Absenta lor trupeasca va fi compensata de dragoste si de multe si frumoase amintiri.
    Adu-ti aminte ca daca te intristeaza ceva, daca o durere te loveste intr-o, durerea ta este a mea. Si asa, doliul iti va fi mai usor de suportat si va trebui sa spui cu smerenie recunoscatoare:

Faca-se voia ta, Doamne!"

Poate vor fi de folos cuiva.

Doamne ajuta!
    Ultima editare de Eolh : 28 iun 2009 la 19:55

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Eolh Vezi post
    Am o intrebare: (nu stiu exact cum sa ma exprim) cum poti transmite unui om ce sufera, astfel incat sa fii inteles si sa nu pari nebun, ca si daca tie ti se pare ca Dzeu iti ia pe cineva drag inainte de vreme (din punctul tau de vedere), totusi El stie ce face si ca la un moment dat in viata vei intelege de ce l-a luat cand l-a luat?
    Atunci cand este vorba despre mame care si-au pierdut un copil li se poate recomanda, darui o carte aparuta la Editura ForYou: Suzanne Ward - "Matei, vorbeste-mi despre rai". Acolo este o astfel de poveste si in plus informatii care ajuta la o mai buna intelegere si acceptare a ceea ce se intampla. De cele mai multe ori are un efect benefic.
    Altfel departarea de Dumnezeu provoaca neintelegere si suferinta.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Si daca este vorba de copii ce-si pierd parintii?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Si daca este vorba de copii ce-si pierd parintii?
    Acestia primesc mult mai usor ajutorul care vine din toate partile. Iar tineretea este un atu important care-i ajuta sa treaca mai usor peste astfel de evenimente.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Dl. Furtuna, noi toti suntem copiii parintilor nostri, indiferent ce varsta avem. Imi cer scuze ca n-am specificat.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Dl. Furtuna, noi toti suntem copiii parintilor nostri, indiferent ce varsta avem. Imi cer scuze ca n-am specificat.
    Asa este. Durerea pierderii cuiva drag este mare, indiferent de varsta. Si intrebari de tipul celei de la care ati plecat apar. Nu avem decat sa ne manifestam compasiunea si sa aratam acelor persoane ca le intelegem durerea, ca suntem alaturi de ele si sa le explicam ca tocmai pentru ai onora pe cei plecati, trebuie sa lasam nu lasam durerea sa ne copleseasca, sa ne amintim de lucrurile bune facute de cei dragi si sa continuam sa ne gasim rostul pentru care traim.
    Citatul dumneavoastra poate fi de folos.

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Acestia primesc mult mai usor ajutorul care vine din toate partile. Iar tineretea este un atu important care-i ajuta sa treaca mai usor peste astfel de evenimente.
    Nu există atu'uri decît dacă ai sub 5 ani și nu-ți dai seama ce s-a întîmplat.
    Niciodată nu-i ușor.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Asa este. Durerea pierderii cuiva drag este mare, indiferent de varsta. Si intrebari de tipul celei de la care ati plecat apar. Nu avem decat sa ne manifestam compasiunea si sa aratam acelor persoane ca le intelegem durerea, ca suntem alaturi de ele si sa le explicam ca tocmai pentru ai onora pe cei plecati, trebuie sa lasam nu lasam durerea sa ne copleseasca, sa ne amintim de lucrurile bune facute de cei dragi si sa continuam sa ne gasim rostul pentru care traim.
    Citatul dumneavoastra poate fi de folos.
    Da, la cei mai deschisi poate functiona.. dar pentru "ceilalti" s-ar putea sa li se para o prostie. iar pe tine sa te considere nebun.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Da, la cei mai deschisi poate functiona.. dar pentru "ceilalti" s-ar putea sa li se para o prostie. iar pe tine sa te considere nebun.
    Pe moment poate, dar dupa aceea realizeaza si ei ca nu e chiar o prostie. Cine participa la slujbele crestinesti de pomenire a celor plecati, afla si de acolo niste informatii care-i ajuta.

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:38
  2. intrebari despre IE
    De Camelia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 82
    Ultimul post: 24 ian 2012, 03:58
  3. Sfatul batrinilor pentru diverse probleme
    De savanah in forum Sfaturi si sugestii
    Replici: 19