Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 102

Subiect: Intrebari, dileme, probleme

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Implicit Re: Intrebari, dileme, probleme

subscriu la ceea ce spune dl. Furtuna, mai ales ultima fraza! )))

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Mi-am anuntat prietenul despre intentia de a posta pe forum si a cere opinii, si acesta a fost motivul pentru care nu am inceput cu raspunsul meu, pe care deja il stie.
    Cand incerc sa gasesc un raspuns la ceva, plec intotdeauna de la premisa ca cel ce-si expune povestea este sincer, adica chiar a simtit/trait cele relatate, e adevarul lui. Daca nu e sincer, problema lui.
    Multumesc tuturor celor care ati raspuns, si-i « provoc » pe cei ce n-au facut-o inca.
    Raspunsul meu:

Concluzia: aceasta a fost lectia lui de „trezire”, daca alegea sa nu participe, probabil si acum era ateu.
    Daca te gandesti la pericolul de a fi ramas „posedat” , raspuns: „fiecare-si poarta crucea” si nimanui nu-i este dat sa poarte o cruce mai mare decat poate duce, deci, in mod sigur era dotat cu resurse sa se poata descurca.
    Lupta a fost data cu propriul demon (ego-ul). Parerea mea, cand inaintezi pe calea spirituala, asa zisele paranormale sunt defapt efecte secundare, daca iti faci un scop din a le dezvolta si aplica (te asemeni cu cel din lumea materiala care acumuleaza cat mai multe averi si din aceasta cauza se crede un Dumnezeu), este o alta forma de hranire a ego-ului, in cel mai fericit caz, ramai la nivel de fachir, ghicitor, tamaduitor, insa e foarte greu sa pastrezi nivelul asta nealterat si sa nu decazi si in cel nefericit ajungi sa te crezi un dumnezeu (cateodata un dumnezeu care-l respecta pe Dumnezeu, insa tot superior, deosebit se crede si astea-s atribute egotice), relevand taman diavolul din tine, pe care nu-l poti transcende daca nu-l cunosti. Ispita este la toate nivelurile si pe toate caile spirituale, inclusiv pe cea ortodoxa.
    Pana intr-un final nu numai ca s-a oprit, insa „frica” la intors intr-un anumit punct, care este oricum mult departe de punctul in care era ateu, demonul n-a fost transcens, ci numai ascuns in stare latenta.
    Insa e numai parerea mea…
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post

Poate ca ar fi interesant sa aflam ce anume din articol a avut impact asupra prietenului dumneavoastra. Si cum anume se manifesta impactul acesta.
    am raspunsul
    Subject: Re: Doar cu Dumnezeu inainte
    uite raspunsul meu, cu rugamintea sa-l dai, daca tot a fost cerut...Multam !
    …pe scurt, impactul asupra mea a fost unul la nivelul increderii (ATENTIE...al INCREDERII si nu al CREDINTEI), si asa destul de rezervate, ca accederea la trepte superioare ale spiritualitatii, nu se poate face oricum…nu e suficient sa constientizam doar “iubirea” fata de Dumnezeu si semenii nostri si pe baza increderii si a credintei sa fim convinsi ca, prin binele pe care il facem sau incercam sa-l facem, intru si pentru slava bunului Dumnezeu, o sa si reusim sa facem pasii inainte intru elevare. Nu e suficient si chiar Nu e indicat a face asta, fara un, hai sa-i spun Mentor, care sa-ti arate initial, apoi sa te ajute, sa te indrume, sa-ti aduca eventuale corectii, si de ce nu sa te incurajeze, intarindu-ti tie ca spirit insuficient cizelat, ca prin ceea ce faci, faci bine, samd... E gresit daca cineva spune ca incerc sa mut „responsabilitatea si asumarea” din zona „Invatacelului” in zona „Mentorului”...nu asta e ideea... doar ca mai toate lucrurile de CALITATE se fac utilizand SI un feed-back de CALITATE, permanent sau macar periodic, feed-back pe care, in lipsa unei „legaturi directe” cu Dumnezeu, cum o au cei cu adevarat initiati, nu ti-l poate da in opinia mea decat un Mentor. Cum iti alegi Mentorul? Pe ce criterii? De unde stii ca este „spiritul” potrivit nivelului tau spiritual? eheee... alte subiecte delicate...
    O sa spuneti probabil ca pentru asta, „avem tot ce trebuie pentru a SIMTI, a AFLA, a INTELEGE , a ALEGE si a FACE intotdeauna ceea CE trebuie”
    Oare ?!

Best Regards,
    George

Anisa este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    39

Citat Citat din Ilia Vezi post
    am raspunsul
    Imi place ca George pune niste intrebari la care are se pare si raspunsul, ba se pare ca stie si ce-am vrea noi sa-i spunem vizavi de ele. Problema asta cu mentorul am avut-o si eu o anumita perioada, pot spune ca mai pastrez inca niste ramasite, insa in timp am observat ca indiferent ce nelamuriri am, cand sunt pregatita sa primesc explicatia si s-o inteleg, o primesc intr-un fel sau altul. Si niciodata n-o primesc atunci cand se iveste nelamurirea sau cand experimentez ceva si mi-ar prinde bine o explicatie, probabil ca nerabdarea mea e data de o minte prea activa, o minte care nu e pregatita sa primeasca orice raspuns in momentul respectiv. Dupa o vreme, cand aproape uit iar mintea se linisteste cu desavarsire asupra aspectului respectiv, vine si iluminarea, ma loveste dintr-o data. Parerea mea este ca iubirea si actiunea spre binele suprem al tuturor te ajuta sa pasesti pe niste trepte atunci cand aceasta iubire si stare de bine fac parte din tine, din felul tau obisnuit de manifestare, cand le manifesti nu pentru ca urmaresti sa te ridici pe niste trepte ci pentru ca asa esti tu, asa simti si modul acela de manifestare te reprezinta, te implineste. Cand inima e deschisa si curata, apare maestrul interior si incepi sa primesti ghidarea de care ai nevoie. Cheia este intr-o inima deschisa si curata.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

am raspunsul
    Multumesc frumos!
    De la mine se vede ca prietenul dumneavoastra a venit cu link-ul acela ca un fel de raspuns la niste discutii avand la baza spiritualitatea.
    Impactul despre care vorbeste este unul care se refera la competenta.
    Deocamdata priveste spiritualitatea ca pe o realitate de care nu se simte atras in mod deosebit. Ii lasa pe cei care se ocupa de ea sa faca ce vor, dar in ceea cel priveste nu o considerea o necesitate. Si atunci vine cu argumente rationale. Intr-un fel este fericit asa cum este. Problemele existentiale si le rezolva cu mjloace rationale pe care le are la indemana.
    Undeva mai sus, dumneavoastra ii povesteati despre "trezire". Nu este cazul prietenului dumneavoastra.
    Motivatiile initiale ale celor care vor sa afle cate ceva in domeniul spiritualitatii sunt extrem de diverse: curiozitatea, aventura experimentarii "puterilor paranormale", gasirea raspunsurilor pentru problemele si dilemele proprii, rezolvarea unor probleme de sanatate ale lor sau ale celor dragi lor, dorinta de a invata si de a se perfectiona astfel incat sa se simta impliniti.
    Prietenul dumneavoastra nu neaga posibilitatea de a accesa spiritualitatea, dar pune conditii extrem de grele.
    As indrazni sa-i sugerez sa caute in NT episodul in care sutasul roman ii cere Mantuitorului ajutor. Asta pentru delimitarea intre incredere si credinta.
    S-ar putea sa gaseasca oameni care sa-i dea garantiile de competenta pe care le cere. Eu nu sunt unul dintre aceia.
    In legatura cu intrebarea din final: avem tot ce ne trebuie ca sa fim. Dar ceea ce vrem sa fim este o alegere personala.
    Dansul a ales si acum este ferm pe pozitie, semn ca starea actuala ii face bine. Dumneavoastra ii doriti altceva?
    Daca va avea vreodata nevoie va sti ca poate sa va ceara ajutorul, ceea ce este mare lucru.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Ilia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Desi momentan, George alege sa raspunda prin mine din anumite ratiuni (va asigur ca nu sunt rau voitoare), citeste posturile de pe forum cu real interes.
    Personal, mi-ar placea sa-l pot ajuta mai mult in „dileme”, insa nu prea-mi iese si de multe ori, raspunsurile mele sunt total nemultumitoare, sau ilogice pentru el, poate si unde nu „traiesc” framantarile lui, punctul meu de atentie fiind mai mereu diferit de punctul lui de atentie si atunci, mi-a venit ideea de a va implica si pe voi, cu acceptul lui, desigur, gandindu-ma ca asa cresc sansele de a afla ce cauta.

Neatza soro...
    am citit raspunsul d-lui Furtuna...
    m-am desumflat de tot...
    asteptam un raspuns de la dansul, ca pe ceva de natura sa ma motiveze, sa ma "incarce"...cu ce? nici eu nu stiu cu ce... insa speranta, asteptarea mea, era una de mai bine, de a umple un gol, de a intregi si completa o "insuficienta" pe care o resimteam...
    n-a fost sa fie...
    cred ca nimeni n-a inteles ce vreau sa spun...
    nici macar dl Furtuna...
    sa ma ierte...
    dar sunt un pic dezamagit...
    ce are "limba mea romana" de nu s-a priceput unde "bat" ?
    mi-a pus o multime de etichete, as indrazni sa le spun, fundamentale...definitorii...
    "la mine nu e cazul de trezirea de care-mi spuneai tu" ?
    pai eu am inteles ca tu vorbeai de "trezirea" celui din povestirea din link-ul dat voua, nu de "trezirea mea"...
    eu am intele gresit sau dl Furtuna?
    hm...nu ma simt atras de spiritualitate!...
    nu atat cat se simte dumnealui poate, e adevarat...il cred un spirit superior, dar s-a grabit cu aprecierile...
    in raspunsul meu, eu am pomenit de "incredere" ...dar incredere referitor la increderea ca daca te apuci sa faci lucruri importante, de finete, cum ar fi sa "actionezi" la nivel CAUZAL pentru anumiti "pacienti" care-ti cer ajutorul, ai putea sa faci si prostii, manat de "intentii bune"...
    si se stie ca se pot face greseli importante intrand in legatura inforenergetica cu lucruri sau situatii sau "energii" pe care nu le-ai inteles suficient...si te poti "arde"...atat tu, cel manat de intentii bune, sa ajuti, cat si cel pe care vrei sa-l ajuti...
    despre INCREDEREA in sine pentru a face astfel de actiuni, din dorinta de a face BINE...la asta m-am referit...
    NICIDECUM la increderea mea personala in spirit, spiritualitate, divinitate...
    asa cum reiese din ce spune dl Furtuna, cand imi face trimitere sa citesc "exemplul cu sutasul roman", pentru a intelege DELIMITAREA intre INCREDERE si CREDINTA
    cand vorbesti despre o delimitare intre cele doua, ALTCEVA se intelege prin INCREDERE....si nu genul de incredere exprimat de mine...
    la nivelul meu, cel putin, asa vad lucrurile...
    si da...
    are oarecum dreptate cand spune ca sunt un tip RATIONAL...aici m-a nimerit... dar oare cand te confrunti, asa cum ma confrunt eu, cu increderea in mine insumi de a face lucruri "adanci" fara MENTOR, nu cumva "ratiunea" face sa fie un echilibru?
    daca ai incredere ca "sistemul tau de valori", care este unul RATIONAL, dobandit prin educatie (adevarat, construit si pe un spirit-suflet bun), este unul BUN, nu trebuie sa faci uz de el (in situatii limita ma refer, cand nu stii daca ceea ce "simti" trebuie sa te duca intr-un sens sau altul) pentru a te feri de greseli impardonabile?
    in fine..."increderea" de care eu pomeneam se refera daca vrei la faptul ca, uneori, cand e vb de a face "lucruri fine", subtile (nu ma refer la genul de fapte bune, multe si marunte...) trebuie sa STI ce faci si sa nu faci decat daca esti foarte foarte SIGUR...altfel, facand greseli impardonabile fie si manat de intentii bune, poate fi mult mai rau decat sa nu faci nimic...
    nu spun ca am ales sa nu fac nimic...
    spun ca uneori ai nevoie de INCREDERE sa faci asta...asta e increderea la care m-am referit...
    ca o paranteza, stiu ca tot ce faci, faci cu "stiinta lui Dumnezeu"...
    dar mai stiu ca Dumnezeu iti da dar in gura nu-ti baga...
    poti gresi cu stiinta LUI...
    oare degeaba ne spunea dl.Comandor pe vremuri sa fim atenti, foarte atenti la ceea ce facem si sa avem extrem de mare grija cu ce fel de energii intram in contact ??? nu, nu cred... si atunci cand existau dubii, ne indruma frumusel catre un spirit superior...
    ...spirit superior, asociat de mine in discutie cu Mentorul...
    in fine...sa ma ierte Dumnezeu pentru ca nu am reusit sa fiu mai mult decat sunt...sa ma ierte dl Furtuna si toti cei fata de care am gresit...
    Ultima editare de Ilia : 03 iun 2009 la 16:05

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Desi momentan, George alege sa raspunda prin mine din anumite ratiuni (va asigur ca nu sunt rau voitoare), citeste posturile de pe forum cu real interes.
    Personal, mi-ar placea sa-l pot ajuta mai mult in „dileme”, insa nu prea-mi iese si de multe ori, raspunsurile mele sunt total nemultumitoare, sau ilogice pentru el, poate si unde nu „traiesc” framantarile lui, punctul meu de atentie fiind mai mereu diferit de punctul lui de atentie si atunci, mi-a venit ideea de a va implica si pe voi, cu acceptul lui, desigur, gandindu-ma ca asa cresc sansele de a afla ce cauta.
    Asta a fost optiunea, acestea au fost raspunsurile.
    Din raspunsul postat se vede limpede ca au contat parerile mele.
    Mai utila ar fi fost o abordare face-to-face a subiectelor care-l framanta sau macar una directa, pe forum si nu una prin intermediere (trunchiata) de mesaje.
    Se pare ca sansele nu au crescut, ba dimpotriva s-a ales si cu ceva dezamagiri. Ei, cam asa se intampla cand comunicarea se face pe rute ocolitoare .
    Dar cine stie? Poate vor veni si alte postari, ca nu sunt numai eu pe forumul acesta.

In ceea ce priveste placerea de a da ajutor exista niste riscuri major: ca ajutorul sa se transforme in agresiune sau in atasament. Ei, dar din greselile proprii se invata cel mai bine.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

De ce este George sigur ca acel articol este chiar adevarat?
    Eu din cate am citit pe Ortodoxie..nu am vazut macar un articol care sa tina partea "ezoterismului"...toate sunt aproximativ scrise la fel..adica impotriva acestor asa numite "practici oculte"..
    Si totusi..de ce se consuma el?avea oare o alta parere despre aceste practici pana la citirea articolului?sau simte ca atunci cand practica ceva..energia nu-i este lumina,asa cum ar trebui sa fie(asa cum citesc eu ca trebuie sa fie) simte ca ceva se schimba in rau in el, ca i-a crescut orgoliul intrucat a capatat aptitudini mai deosebite fata de restul oamenilor..ca vrea tot mai mult..si asta bazandu-se pe mai multa "achizitie"si nu credinta si bunatate...sau ca pur si simplu toate acestea sunt practici diavolesti?..?
    Imi cer scuze daca nu am inteles ceea ce a dorit el sa spuna si am raspuns pe langa...

Ps DAca nu gasesti un maestru pe sufletul tau aici in lume...lasa-l pe Hristos sa iti fie..nu vei fi inselat daca-i asculti indrumarile..

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Am citit si eu articolul acela si am gasit ceva ce m-a cam frapat: scindarea asta a sufletului nemuritor in eu si supraeu. Adica stai putin: supraeul meu e ceva separat de fiinta mea si traieste undeva in sferele aureolate asteptand ca eu sa ajung la el? Ma iertati dar asta mi se pare schizofrenie curata.
    Mai apoi, cand chiar ai conversatii de genul asta, trebuie sa fii extrem de atent/a la vocea pe care o asculti, mai ales cand esti la inceput de drum. E drept ca daca avem inima curata si dorinta sincera de a inainte pe calea spirituala, ingerii nostri indrumatori nu ne vor lasa sa cadem prada "vazduhismelor" propovaduite de partea adversa.
    Din cate am observat pana acum, exista un anumit model de actiune: la inceputul unei lectii, esti invatat "teoria" asa cum trebuie sa o stii la nivelul tau de intelegere, insa dupa o perioada trebuie sa sustii examenul. Practica si examenul fac parte din perioada in care esti lasat aparent singur/a. De aici si incercarea noastra in domeniul fermitatii in credinta, a orgoliului etc. Cand vei fi invatat acel adevar si incorporat in fiinta ta, se trece la altul, dar in "background" continuam sa ne confruntam cu vechea lectie pana cand vom depasi complet incercarile provenind din acea sursa.
    Va pot multe exemple de "aranjari" ciudate ale evenimentelor (din viata mea evident) in urma carora m-am convins 100% ca daca te straduiesti sa manifesti virtutile Mantuitorului si esti sincer in dorinta ta, El te va ajuta si iti va aranja in modul optim toate evenimentele care sa te ajute sa ti le dezvolti.

Cum ne gasim mentorul?
    Eu zic ca punem gresit intrebarea: e mentorul cel care te gaseste. Noi trebuie doar sa urmarim "semnele vremurilor", si cel mai important, cea ce ne spune inima. Incercati sa decelati toate "sincronicitatile" din viata voastra, cum se organizeaza evenimentele (pana si un eveniment aparent neimportant poate constitui o cheie de intelegere a cum suntem ghidati) si unde este finalitatea lor. Facand asta in mod constient, dupa o vreme veti putea sa le vedeti ca si cum ati fi deasupra lor si atunci veti vedea si minunatia.

Un lucru e clar totusi: ca noi suntem inca prea mici ca sa pretindem ca "noi" vindecam, sau facem nu stiu ce "minuni": gen telekinezie sau altele. Noi deocamdata suntem la gradinita spirituala si de abia incepem sa intelegem mecanismele intrinsece ale Creatiei. Si daca vrem sa ne pazim sa cadem in capcane, cel putin pentru mine raspunsul a fost: mai multa smerenie (una din chei). Fiind mai smeriti fata de Mantuitorul, ii permitem sa se manifeste prin noi (de unde si confuzia de pe site, cand acela credea ca el e Mantuitorul) cu toate calitatile si virtutile Lui.

Asa ca: pentru George - cu totii avem legatura directa cu Mantuitorul numai ca nu o constientizam. Maestrul spiritual te ajuta sa o constientizezi pregatindu-te ca sa te ajuti pe tine insuti. Ai zis bine ca Dumnezeu nu iti baga in gura: El iti poate arata pe unde sa o iei, depinde de tine sa mergi pe cale sau nu. Cum stii daca ai ales persoana potrivita ca sa te indrume? Ai incredere in propriile "instincte spirituale", adica in ceea ce simti tu in forul interior. De obicei cand ai o "iluminare" provocata de demoni, nu te simti in largul tau 100% (exista si asa ceva - o fac pentru a te exalta si a-ti creste nivelul energetic ca apoi sa se hraneasca si sa isi bata joc de tine tocmai datorita lipsei de constientizare) pe cand atunci cand ai o adevarata iluminare, te simti eliberat cu adevarat, te simti mai iubitor si vezi lucrurile mult mai clar.

Sper ca toata poliloghia asta sa iti ajute (cred ca am scris cam mult totusi dar am vrut sa explic lucrurile asa cum le vad eu acum)

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Nu situ de ce va tot agitati cu acest George, cred ca el va ia un pic la misto, cand corespondeaza prin altcineva, sau are o problema grava de personalitate. Daca este barbat sa vorbeasca direct si nu prin intermediari
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Anisa este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    39

Nu conteaza daca George ne ia un pic la misto, eu de exemplu invat o multime de lucruri citind pe aici, am invatat de exemplu sa nu consider niciodata c-am inteles ce-a vrut sa spuna D.l Furtuna de la prima citire , o iau incet, mai citesc odata, ma mai uit printre randuri ( he, he, da' cate nu spune dumnealui printre randuri) , apoi, uite ce mesaj frumos a scris Claudiu, crezi ca numai pentru George l-a scris?

onixrg Avatar
    onixrg este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    martie 2008
    Posturi
    161

Citat Citat din Claudiu Vezi post
    ...pe cand atunci cand ai o adevarata iluminare, te simti eliberat cu adevarat, te simti mai iubitor
    și plin de iubire, recunoștință și te simți foarte smerit.
    am simțit nevoia să adaug

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Da Onix,

Te simti smerit fiindca esti in momentele alea te afli in prezenta unei mici parti a Mantuitorului (poate 10^-(10^20)), si care desi e atat de mica, o prezenta in mai mare masura ar putea deveni periculoasa pentru oricine care nu e aproape de cerurile sfinte caci nu putem rezista emantiilor Opalului in starea actuala, fiind efectiv coplesiti.

Sincer, le doresc la cat mai multi sa ajunga sa Il resimta la maximum posibil cat mai mult timp: nu de alta dar avem nevoie de luptatori aici si fara prezenta Mantuitorului in noi este practic imposibil sa facem fata acestei lupte nevazute.
    Dumnezeu este Iubire!

Eolh este offline Experienta Mugurel
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    195

Vi s-a intamplat pana acum sa vedeti fetze pe cer.. din nori?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Eolh Vezi post
    Vi s-a intamplat pana acum sa vedeti fetze pe cer.. din nori?
    Da, si nu numai!
    Atunci cand sunt turbulente atmosferice si norii se misca pe verticala sau pe orizontala dar la inaltimi diferite. Totul depinde de cat de mult timp avem sa umblam cu nasul pe sus si mai ales de imaginatie.
    Semnificatia formelor norilor vazute la un moment dat este privita uneori ca avand legatura cu evenimente de la sol.

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:38
  2. intrebari despre IE
    De Camelia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 82
    Ultimul post: 24 ian 2012, 03:58
  3. Sfatul batrinilor pentru diverse probleme
    De savanah in forum Sfaturi si sugestii
    Replici: 19