Pagina 7 din 30 PrimulPrimul 123456789101112131727 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 91 la 105 din 450

Subiect: Experienta proprie sau din experienta altora

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Implicit Re: Experienta proprie sau din experienta altora

Mi se pare mie sau nu reușim să cădem deacord referitor la morala sau tâlcul pildei cămătarului? Eu unul am înțeles că cel căruia i se iartă mai mult iubește mai mult. Și ca să nu fiu înțeles greșit, hai să luăm cele două extreme: 1. nu i se iartă nimic (în sensul că el de fapt nu are nici o datorie) și 2. i se iartă totul salvându-i-se viața fără a fi pedepsit în nici un fel pentru faptele sale pentru care, de regulă, oamenii sunt condamnați la moarte. În cazul 1 desigur că atitudinea este de ignorare, poziția relativă dintre cei doi fiind ca a unor străini, necunoscuți, oameni oarecare pe care-i întâlnim în fiecare zi, la tot pasul și care nu ne spun nimic fiind doar semneni de-ai noștri cu grijile și problemele lor care pentru noi pot foarte bine să nici nu existe deoarece interacțiunea cu aceștia este nulă (sau aprope nulă dacă ne gândim că trecem totuși unul pe lângă altul și ne vedem, biocâmpurile noastre se intersectează și ca atere îmi poate fi simpatic sau antipatic dar, nimic mai mult). În cazul 2 viața mea se află în mâinile salvatorului (ale Mântuitorului) față de care voi avea o poziție cu totul specială și, desigur, la limită ar trebui să manifest față de acesta o dragoste intensă egală cu cea pe care o simt față de mama care mi-a dăruit viață. Desigur că fiecare dintre noi are mai multe sau mai puține păcate care să le fie iertate. În principiu aș fi foarte bucuros ca Mântuitorul să-mi ierte acele păcate pe care le am și nu aș încerca o supralicitare încărcându-mă cu păcate cât mai multe și cât mai grele pentru a-L tenta (ispiti) pe Dumnezeu să mă ierte pentru a obține o recompensă mai mare (o iubire mai mare).
    Când Domnul Iisus Hristos este ispitit de diavol (citez din memorie) "dacă tu ești fiul lui Dumnezeu aruncă-te de pe zidul cetății. Cu siguranță Dumnezeu te va salva." Domnul Iisus Hristos a răspuns: "Nu trebuie să-l ispitim pe Dumnezeu." și nu s-a aruncat în gol.
    Vezi și:
    http://pulse.yahoo.com/_5YTN6E6JT42M...listPage=index
    cred că într-un fel ar avea legătură...
    Abordarea aceasta, respectiv hai să mai păcătuim că iertându-ni-se mai mult, vom iubi mai mult mi se pare ca și cum am pune caii în urma carului.
    Și aici îmi aduc aminte de "motivul de poticnire" pe care l-am avut la înțelegerea atitudinii corecte față de Domnul Iisus Hristos pentru ca nici să nu ne rușinăm de El, dar nici să nu fim fățarnici "punându-ne cenușă în cap și să ne mânjim fața când postim " pentru a vedea lumea cât de mult suferim noi pentru credința pe care o avem. Și m-am întrebat cum se poate să ne rușinăm de Domnul Iisus Hristos? Și tot din experiență a venit răspunsul. Dacă trecem de exemplu pe lângă o biserică sau pe lângă un Crucifix și nu ne facem cruce cu gândul: "ce o să zică colegii mei văzându-mă că îmi fac cruce? Ei nu sunt credincioși, oare nu mă vor desconsidera?" Atunci se cheamă că ne-am rușinat de Domnul Iisus Hristos. Evident, reversul ar fi să ne închinăm mai mult decât ne cere inima, să facem metanii în plus, doar, doar ne-o vedea cineva cât de smeriți și devotați suntem! Aceasta ar fi slava deșartă.
    Am impresia că prin această zonă, a nuanțelor și a intențiilor manifestate se află răspunsul corect la această pildă...
    Cred că atitudinea corectă ar fi respectarea întocmai a primei porunci deoarece când iubirea pe care o ai față de Dumnezeu este foarte mare "din tot sufletul și din tot cugetul nostru" atunci și răsplata (iertarea păcatelor) va fi pe măsură (reciproca pildei cămătarului).
    Dacă vorbim despre femei infidele, la prima vedere nu mai contează dacă urmăresc împlinirea unui sentiment sau avantaje materiale. Totuși, dacă e vorba despre împlinirea unui sentiment s-ar putea ca procreeând să atragă un spirit foarte evoluat, cu planuri importante de realizat. Dacă urmărește doar avantaje materiale s-ar putea ca procreeând să atragă niște entități puțin dezvoltate, dacă nu chiar malefice, combinându-se uneori prestația sexuală cu alcool, droguri etc. Desigur, ar mai fi un caz și anume cînd femeia urmărește doar satisfacția sexuală (o partidă de sex de să-i sară ochii din cap - scuzați exprimarea neacademică dar încerc să descriu patima desfrânării - ) care poate avea pe termen lung efecte negative catastrofale asupra sănătății femeii (cancerul uterin poate fi provocat de excese de acest fel, sau de parteneri cât mai numeroși) și dacă mai și procreează...
    Cu drag, Dodo.
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 24 sep 2010 la 03:10
    Doamne ajută!

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Tudor STEFAN Vezi post
    Abordarea aceasta, respectiv hai să mai păcătuim că iertându-ni-se mai mult, vom iubi mai mult mi se pare ca și cum am pune caii în urma carului.
    Eu nu am spus asa ceva.
    Inca nu am apucat sa citesc linkul.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Cred că atitudinea corectă ar fi respectarea întocmai a primei porunci deoarece când iubirea pe care o ai față de Dumnezeu este foarte mare "din tot sufletul și din tot cugetul nostru".
    Si cum se manifesta iubirea asta mare de Dumnezeu, mai concret? Dai in stanga si in dreapta cu calificative, porti pica sotiei infidele, dispretuiesti misiunea preotului, si-ti fixezi privirea mai sus, direct pe Dumnezeu?
    Caci, lasand la o parte citatele "din suflet si cuget" eu asta vad la Dvs.
    A, poate vreti sa spuneti ca ea se manifesta prin intelegere, compasiune, iertare, mai ales fata de fiintele aflate in pacat, sau care ti-au gresit enorm. Caci e tare usor sa iubesti cand celalalt nu-ti greseste.

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

S-ar putea ca răspunsul pe care-l cauți să fie în Evanghelia după Marcu cap.12, v.28-34.
    Sunt tare curios. Întrebara ta nu este retorică?
    Dacă mă uit mai atent, cred că ai răspuns singură!?
    "A, poate vreti sa spuneti ca ea se manifesta prin intelegere, compasiune, iertare, mai ales fata de fiintele aflate in pacat, sau care ti-au gresit enorm. Caci e tare usor sa iubesti cand celalalt nu-ti greseste."
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Evanghelia după Marcu cap.12, v.28-34.
    v.30: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima...". Aceasta este cea dintai porunca.
    v.31: Iar a doua e aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti". Mai mare decat aceasta nu este alta porunca.

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Evanghelia după Marcu cap.12, v.28-34.

"28. Unul din cărturari, care-i auzise vorbind, fiindcă știa că Isus răspunsese bine Saducheilor, a venit la El, și L-a întrebat: „Care este cea dintâi dintre toate poruncile?”
    29. Isus i-a răspuns: „Cea dintâi este aceasta: „Ascultă Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este un singur Domn;”
    30. și: „Să iubești pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu tot cugetul tău, și cu toată puterea ta”; iată porunca dintâi.
    31. Iar a doua este următoarea: „Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.” Nu este altă poruncă mai mare decât acestea.”
    32. Cărturarul I-a zis: „Bine, Învățătorule. Adevărat ai zis că Dumnezeu este unul singur, că nu este altul afară de El,
    33. și că a-L iubi cu toată inima, cu tot cugetul, cu tot sufletul, și cu toată puterea, și a iubi pe aproapele ca pe sine, este mai mult decât toate arderile de tot și decât „toate jertfele.”
    34. Isus a văzut că a răspuns cu pricepere, și i-a zis: „Tu nu ești departe de Împărăția lui Dumnezeu.” Și nimeni nu îndrăznea să-I mai pună întrebări."

Am reprodus versetele 28-34 pentru o mai mare rigurozitate.
    În v.31 avem: ” Nu este altă poruncă mai mare decât acestea.” spre deosebire de ce spui tu: "Mai mare decat aceasta nu este alta porunca." Deci Mântuitorul se referă la ambele porunci respectiv prima și a doua.
    Poate dacă citești cu atenție toate versetele (28-34), atunci vei înțelege de ce am spus: "S-ar putea ca răspunsul pe care-l cauți să fie în Evanghelia după Marcu cap.12, v.28-34.".
    Cu drag, Dodo. (eu ticălosul...)
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Credeam că am lămurit expresia "cancer în oasele soțului" ale cărei rădăcini se află în: Proverbele lui Solomon cap.12, v.4.
    În citatul pe care-l dai dintr-o postare anterioară nu vorbeam despre cancer la bărbat ci despre o formă de cancer care apare doar la femei, respectiv cel de col uterin. În general el apare datorită unui virus care afectează colul uterin (zonă în ceare se "închid" câteva straturi de țesut, deci este mai sensibilă și este afectată de raporturi sexuale cu mai mulți parteneri prin posibilitatea contactării unui virus față de care bărbatul este doar purtător; pentru combaterea acestui virus s-a realizat un vaccin foarte contestat astăzi).
    Pentru exemplificare tot "de pe net":
    "buna,
    am citit despre papiloma virus si m-am sperita ingrozitor. sunt disperata ca acum cateva luni in urma mi-am facut analizele si nu aveam nimic, iar acum ca s-ar putea sa am asa ceva. se pare ca sotul meu a avut o relatie cu o tipa care l-a anuntat ca e infectata cu acest virus. sunt disperata si astept rezultatul analizelor.stiti un doctor bun? merci."
    Sau/și tot "de pe net":
    "Din cite am citit eu acest virus se ia numai pe cale sexuala si numai in 2% din cazuri se poate lua din tolete, piscine sau saune... acum nu stiu, am luat acest virus in urma cu ceva ani, la vre-o 2 ani dupa casatorie. Eu, la norocul meu ma incadrez in aia 2% care au 'capatat' virusul (bine cred ca l-am luat in urma unor interventii in spital, ma bucur totusi ca n-am luat sida sau altceva).
    Doctorii sunt siguri ca acest virus se transmite 100% pe cale sexuala, asta este dar multe documentatii sustin ca pot fii si alte modalitati de transmitere a virusului.
    Ai grija de tine, si nu uita de controalele anuale. De fapt asta ma cam ingrozeste si pe mine, ma imaginez o babuta batrina tot mergind la control sau alte ori sper sa mai apuc batrinetea (adica sa nu-si faca de cap virusul pina atunci)
    Sanatate multa
    Ana"
    Cu drag, Dodo.
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 25 sep 2010 la 12:31
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Dacă vorbim despre femei infidele, la prima vedere nu mai contează dacă urmăresc împlinirea unui sentiment sau avantaje materiale. Totuși, dacă e vorba despre împlinirea unui sentiment s-ar putea ca procreeând să atragă un spirit foarte evoluat, cu planuri importante de realizat. Dacă urmărește doar avantaje materiale s-ar putea ca procreeând să atragă niște entități puțin dezvoltate, dacă nu chiar malefice, combinându-se uneori prestația sexuală cu alcool, droguri etc. Desigur, ar mai fi un caz și anume cînd femeia urmărește doar satisfacția sexuală (o partidă de sex de să-i sară ochii din cap - scuzați exprimarea neacademică dar încerc să descriu patima desfrânării - ) care poate avea pe termen lung efecte negative catastrofale asupra sănătății femeii (cancerul uterin poate fi provocat de excese de acest fel, sau de parteneri cât mai numeroși) și dacă mai și procreează...
    Cu drag, Dodo.
    De acord.
    Dar am observat ca primul aspect asupra caruia intervine medicul in cazul unui cancer, este alimentatia. Se elimina anumite proteine si grasimi animale, ba chiar si laptele animal. Fitoterapia are rezultate spectaculoase, in locul chimioterapiei, chiar si in stadiile avansate sau in acele cazuri de cancer "incurabil". Iar tot ce este bun in vindecarea bolii este binevenit si la prevenirea ei.
    Daca in acceptiunea lui Pavel, bun=intelept, ne-bun= cea ce nu e bun/intelept, numai prin simpla modificare a dietei se pot evita acele practici mai putin intelepte care pot duce la pierderea globilor oculari sau la aparitia cancerului... chiar si in oase!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Cred că ai postat, din greșeală, de două ori același text.
    Nu este chiar același text, dar nu am găsit diferențe prea mari între cele două (ultima și penultima ta postare).
    Am înțeles! Este vorba despre postări similare pentru că ai crezut că prima a fost pierdută!
    O.K.
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Referitor la fitoterapie, așa este. Doar că această boală (cancerul) afectează omul pe toate structurile lui. De aceea este atât de greu de vindecat. În afară de fitoterapie mai trebuie și sacroterapie (fără de care nimic nu este).
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

În v.31 avem: ” Nu este altă poruncă mai mare decât acestea.” spre deosebire de ce spui tu: "Mai mare decat aceasta nu este alta porunca."
    Cu drag, Dodo. (eu ticălosul...)
    Am observat ca ne consultam din versiuni diferite ale Bibliei. Dar nu este asta un motiv sa ne poticnim. Desi forma difera, continutul e acelasi!
    "Gura pacatosului adevar graieste!"

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

În citatul pe care-l dai dintr-o postare anterioară (...) vorbeam despre (...) o formă de cancer care apare doar la femei, respectiv cel de col uterin; pentru combaterea acestui virus s-a realizat un vaccin foarte contestat astăzi).
    Da, dar acest vaccin se administreaza numai intre 14 si 15 ani. Dar in legatura cu combaterea acestui virus si cancer cred ca o sa traduc si o sa postez chiar aici, pe tema Dvs. (daca nu e off-topic) un studiu facut de Dr. Dunner in Elvetia, si care e la indemana oricui si e valabil si pentru "babute".

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Am înțeles! Este vorba despre postări similare pentru că ai crezut că prima a fost pierdută!
    Asa este. Pana si calculatoarele au virusi

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

În afară de fitoterapie mai trebuie și sacroterapie (fără de care nimic nu este).
    E suficient daca incepi printr-o simpla dieto-terapie! Si sacroterapia e buna, caci o terapie aplicata pe zona sacrala mai alunga din dureri.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Didina Vezi post
    "Gura pacatosului adevar graieste!"
    Dle. Stefan, daca e ceea ce cred eu (in legatura cu sotia), imi pare rau ca v-am judecat gresit si ca am fost nesuferita pe alocuri cu Dvs.
    Va rog ..., sunt iertata?

Subiecte Similare

1. Experienta directa
    De Tilak in forum Discutii libere
    Replici: 202
    Ultimul post: 05 nov 2010, 22:34
  2. Sanatatea proprie si a planetei
    De ema in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 20
    Ultimul post: 24 ian 2009, 00:43

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi