Pagina 6 din 30 PrimulPrimul 1234567891011121626 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 76 la 90 din 450

Subiect: Experienta proprie sau din experienta altora

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Experienta proprie sau din experienta altora

Vreau sa zic ca expresia "cancer in oasele sotului" ca sinonim pentru sotia infidela imi provoaca o joasa energie, caci e cancer si e si in oase, adica de doua ori grav. De aceea prefer termenul utilizat de mine pana astazi (am retinut ideea cu energia cuvintelor, care uneori e mai mare dacat energia noastra, si nu vreau sa tulbur energiile nimanui).
    Ieri dadeati un exemplu cu femeia care a iubit prea mult si este iertata. Cand iubesti prea mult pe cineva inseamna ca dezvolti un atasament fata de acel cineva, iar ordinea Dumnezeu- fiinta iubita (sot, sotie, prieten, etc) se inverseaza. Or, stim inca de la Moise ca este un pacat "sa-ti faci chip cioplit", sa pui pe piedestal pe cineva. Si nici starea de sfintenie nu trebuie pusa pe piedestal. Sunt multe exemplele in N.T. cand Iisus Hristos le atrage atentia celor povatuiti sau vindecati de catre el ca nu e bine sa-l venereze atata.
    Cand ai atasament fata de o persoana, aceasta ori va fi luata de langa tine, ori te va dezamagi sau te va rani, ca tu sa te "vindeci".
    Toate bune?

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Proverbele lui Solomon cap.12, v.4:

4. O femeie cinstită este cununa bărbatului ei, dar cea care-i face rușine este ca putregaiul în oasele lui. –

Știam eu că nu-i chiar de la mine expresia "cancer în oasele soțului"... Privind versetul de mai sus, parcă este mai acuzator (sau cel puțin așa mi se pare căci un cancer vindecat nu lasă urme precum putregaiul care nu știu cum să spun, dar parcă nu se poate vindeca). Îmi cer scuze pentru inexactitatea de care a dat dovadă memoria (cu toate că, hai să zicem, sensul a fost corect reținut).
    Sigur, spuneam că mi se pare că ești un pic radicală, dar chestia cu oglinda care reflectă cuvintele mele... Cred mai de grabă că este vorba de felul tău de a fii care reflectă (distorsionat sau nu) intențiile mele.
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Vezi cum e cu oglindirea intențiilor? Dacă citești mai atentă, în postarea respectivă accentul cade tocmai pe faptul că femeia a dat dovezi de dragoste intensă pentru Mântuitor și, ca atare, i s-a iertat mult. Și trăgeam concluzia că dacă respectăm prima poruncă și nouă ni se va ierta mult. În ceea ce privește iubirea sigur că ai dreptate, cu condiția că trebuie recunoscut faptul că nu există limită în ceea ce privește iubirea de Dumnezeu. Și nici nu va produce efectul amintit și anume, pierderea persoanei iubite căci acest lucru se produce doar dacă iubirea față de persoana respectivă este mai mare decât iubirea față de Dumnezeu. Ori dacă este vorba de una și aceeași persoană...
    Cu drag, Dodo.
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 23 sep 2010 la 17:01
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Tudor STEFAN Vezi post
    Proverbele lui Splomon cap.12, v.4:

4. O femeie cinstită este cununa bărbatului ei, dar cea care-i face rușine este ca putregaiul în oasele lui.
    Nu stiu ce sa mai zic, domnule Stefan. Nu am avut barbat ca sa-i fiu putregai in oase, in privinta asta dorm linistita. Poate de asta nici nu stiu ce simte un barbat inselat, sau o sotie inselata. Banuiesc ca acel "pana cand moartea ne va desparti" spus in fata lui Dumnezeu schimba mult lucrurile cand vine vorba de infidelitate.
    Asa ca mai bine las pe altii, care au facut-o, sa vorbeasca!
    p.s: chestia cu oglinda nu mai e valabila, caci am vazut ca am postat amandoi in acelasi timp, la 15 si 12!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Era vorba totuși de Proverbele lui Solomon cap.12, v.4 (să fie aici partea cu "...din experiența altora"?) ori, ar trebui să trag concluzia că Solomon a experimentat tot ceea ce a scris sau că ar fi fost de inspirație divină ceea ce a scris?
    Am înțeles în sfârșit ce vrei să spui prin "oglindire" cred totuși că termenul corect ar fi "răspuns". În ideea că dacă scriem amândoi în același timp nu mai știm care și cui îi răspunde. În orice caz, trebuie să recunosc importanța unui interlocutor care este cu atât mai benefică cu cât este mai valoros interlocutorul.
    Cu drag, Dodo.
    P.S. Corect este 13:12 în loc de 15:12. Totuși postarea ta a fost cu o idee mai repede decât a mea pentru că a apărut prima.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

După cum spuneai:
    "....nu stiu ce simte un barbat inselat, sau o sotie inselata. Banuiesc ca acel "pana cand moartea ne va desparti" spus in fata lui Dumnezeu schimba mult lucrurile cand vine vorba de infidelitate."
    Punct ochit, punct lovit!
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

41. „Un cămătar avea doi datornici: unul îi era dator cu cinci sute de lei, iar celălalt cu cinzeci.
    42. Fiindcă n-aveau cu ce plăti, i-a iertat pe amândoi. Spune-Mi dar, care din ei îl va iubi mai mult?”
    43. Simon I-a răspuns: „Socotesc că acela căruia i-a iertat mai mult.” Isus i-a zis: „Drept ai judecat.”
    44. Apoi S-a întors spre femeie, și a zis lui Simon: „Vezi tu pe femeia aceasta? Am intrat în casa ta, și nu Mi-ai dat apă pentru spălat picioarele; dar ea Mi-a stropit picioarele cu lacrimile ei, și Mi le-a șters cu părul capului ei.
    45. Tu nu Mi-ai dat sărutare; dar ea, de când am intrat, n-a încetat să-Mi sărute picioarele.
    46. Capul nu Mi l-ai uns cu untdelemn; dar ea Mi-a uns picioarele cu mir.
    47. De aceea îți spun: Păcatele ei, care sunt multe, sunt iertate; căci a iubit mult. Dar cui i se iartă puțin, iubește puțin.”
    48. Apoi a zis femeii: „Iertate îți sunt păcatele!”

În acest caz femeii nu i se iartă păcatele pentru că a fost iubăreață ("Păcatele ei, care sunt multe, sunt iertate; căci a iubit mult.") ci pentru că a dat dovadă de multă iubire față de Domnul Iisus Hristos
    Cel care iubeste mult, la un moment dat, pe Iisus Hristos, o face pentru ca a dezvoltat atasament fata de alte persoane sau lucruri, la un moment dat. Evanghelistul Ioan, care nu a facut acest pacat al atasamentului fata de altcineva, ci l-a iubit dintotdeauna pe Hristos, are o iubire senina si constanta fata de acesta. Pavel, in schimb, se comporta ca si femeia din pilda de mai sus. Cu cat mai multe pacate, cu atat il iubesti mai tare pe Hristos, cand intra in casa ta. Iar daca iti si iarta pacatele, nu mai ai "scapare", il iubesti pana la moarte. "Te-a apucat", cum spune Sf. Pavel.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Dacă citești mai atentă, în postarea respectivă accentul cade tocmai pe faptul că femeia a dat dovezi de dragoste intensă pentru Mântuitor și, ca atare, i s-a iertat mult.
    Desigur, acestei femei nu i s-a luat nimic si nu a fost dezamagita de cel de langa ea, sau de cel pe care il venera ea (poate fi vorba si de o avere, o cariera, o pozitie sociala cu beneficii, stiinta lumeasca sau profana, etc) pentru ca a avut "norocul" ca I.H. sa intre in casa ei la timp. Alte femei nu au avut acest "noroc" si au pierdut tot ce venerau.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

P.S. Corect este 13:12 în loc de 15:12. Totuși postarea ta a fost cu o idee mai repede decât a mea pentru că a apărut prima.
    Poate ca locuim in puncte diferite ale globului pamantesc si exista diferente de fus orar de minim o ora. Prioritatea aparitiei unei postari inaintea celeilalte, desi au fost trimise in acelasi timp, se poate datora si conexiunii la internet!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Didina Vezi post
    Mie imi este clar ca diferenta intre un "casatorit", "separat" si un "divortat", atat timp cat nu e "vaduv", este zero. Si nu ma bag! Desigur, nimic nu e definitiv, fiecare este unic.
    Daca aceasta este fraza care v-a determinat sa spuneti ca sunt radicala, nu va faceti griji, nici un barbat casatorit sau separat sau divortat nu va fi scos de pe piata, nu am eu atata influenta asupra femeilor incat sa le conving pe toate sa gandeasca ca mine.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Dupa cum spuneai "....nu stiu ce simte un barbat inselat, sau o sotie inselata. Banuiesc ca acel "pana cand moartea ne va desparti" spus in fata lui Dumnezeu schimba mult lucrurile cand vine vorba de infidelitate."
    Punct ochit, punct lovit!
    Cu drag, Dodo.
    Nu stiu din experienta proprie, intr-adevar, dar nu e nevoie sa treci printr-o experienta ca sa simti un lucru.
    In "Convorbiri cu Dumnezeu!" a lui Neale Donald Walsch se insista destul de mult pe aceste probleme de cuplu sau casnicie. Daca nu ati citit-o, merita!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Dar dacă spui: sunt o curvă (sau un curvar) parcă deja te-ai încălzit prin interior...
    Si iata o fraza care m-a lasat "masca", recunosc. Dar e bine cand invatam, in fiecare zi, cate ceva nou!
    Daca ati lucra intr-o judecatorie si ati lua declaratii la 20-30 femei ce se prostitueaza, in urma dezarticularii unei retele de prostitutie, probabil ca ati sinti multa dezolare si impotenta la auzul cuvantului "cu..."
    Dar fiecare cu experienta lui...

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Si as mai vrea sa mai adaug ceva. Sf. Pavel spune ca "speranta, credinta si iubirea" raman. Am vazut mult din fiecare la persoane handicapate, la bolnavi mintal in gradul/faza III, dar vorbind cu aceste femei, deschizandu-ma in fata lor si aratandu-le multa iubire, m-am lovit ca de un zid. Erau "moarte"!
    Sa fie oare pentru ca "de fiecare data cand te trezesti langa un strain, mai moare ceva in tine"? (John Fowles- "Daniel Martin")

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Da, fiecare cu experiența lui. Oricum nu vorbeam despre prostituate ci despre curve.
    În ceea ce privește pilda celor doi cămătari exemplificată practic, din nou trebuie să recunosc că apar diferențe de interpretare. Femeia nu era în casa ei. Se poate presupune fie că era invitată în acea seară fie cumpărată pentru acea seară, fie auzind unde cinează Domnul Iisus Hristos vine pentru a-i săruta picioarele. Această ultimă interpretare o sugerează și Zeffirelli în filmul Iisus din Nazaret. Iată că revenim, într-un fel sau altul, la stabilirea cu exactitate a filiației Domnului Iisus Hristos deoarece fiind Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat nu e nici o diferență între a-L iubi pe Domnul Iisus Hristos sau pe Dumnezeu Tatăl.
    Nu pot înțelege ideea conform căreia doar dacă iubim pe cineva mai mult decât pe Dumnezeu doar atunci putem să-L iubim pe Domnul Iisus Hristos care ne va ierta mai mult dacă vom fi păcătuit mai mult. Oricum ideea este de a ne întoarce la Dumnezeu (Fiul sau Tatăl) cu pocăință, smerenie, iubire, speranță, credință.
    În postarea de la ora 15:37 (asta este ora care apare în bara de sus a postării tale) sau, poate ținând cont de o eventuală diferență de fus orar, 17:37, chiar nu înțeleg la ce fel de experiență neplăcută te referi. Ce să înțeleg din faptul că te-ai lovit ca de un zid? Că acele femei ar fi fost moarte sufletește? Cum de ți-ai dat seama? Este vorba de o clinică sau azil din Occident?
    Referitor la:
    "Sa fie oare pentru ca "de fiecare data cand te trezesti langa un strain, mai moare ceva in tine"? (John Fowles- "Daniel Martin")"
    Depinde foarte mult de context. Pot spune că am trăit această senzație când m-am trezit dimineața, după o noapte în intimitatea unei prietene cu care mă culcasem pentru prima oară (căci dacă te trezești lângă un străin se presupune că doar din punct de vedere sexual îți era străin). Și cred că și ea experimenta aceași jenă, rușine, stânjeneală. Acum suntem soț și soție.
    Cu drag, Dodo.
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 24 sep 2010 la 02:54
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Oricum nu vorbeam despre prostituate ci despre curve.
    (...) Nu pot înțelege ideea conform căreia doar dacă iubim pe cineva mai mult decât pe Dumnezeu doar atunci putem să-L iubim pe Domnul Iisus Hristos care ne va ierta mai mult dacă vom fi păcătuit mai mult.
    "Sa fie oare pentru ca "de fiecare data cand te trezesti langa un strain, mai moare ceva in tine"? (John Fowles- "Daniel Martin")"
    Depinde foarte mult de context. Pot spune că am trăit această senzație (...).
    In acest roman (s-ar putea sa nu fie acesta, totusi. L-am citit acum 18 ani) e vorba de o femeie care are un night-standing cu un necunoscut, o practica atat de la moda, de altfel, intre tinerii de azi. Ba chiar sunt reviste care publica ghiduri ce sa spui si ce sa faci ca sa "agati" un tip in club si sa nu vii noaptea acasa "ca mana goala". Ma rog!
    M-a mirat faptul ca un barbat stie atat de bine ce se petrece in sufletul unei femei dupa o astfel de experienta, dar vad ca nu numai femeile simt asta. Oricum, pe mine aceasta fraza m-a convins sa nu experimentez asta, chiar daca presiunea anturajului (prietenelor mai "dezghetate" decat mine) ar fi fost maxima.
    George Calinescu spune in Jurnalul sau ca sunt doua tipuri de apropiere intre oameni (in general vorbind): cea care dez-valuie si dez-amageste, si cea care des-copera si in-canta!
    Din pilda femeii careia i se iarta pacatele: cu cat gresim mai mult, cand dam girul de 180 grade, cu atat iubim mai mult pe I.H. Celui care i se iarta mult, mult iubeste! (pe I.H.)
    In legatura cu cei doi termeni, de la inceputul citatului, pana la dialogul cu Dvs. erau sinonimi (pentru mine). I-am adus in discutie pentru ca mi-ati facilitat opagina din blog-ul Dvs. si mi-a atras atentia abordarea. Dar eu prefer in locul lor femei (infidele sau care se vand).
    Ultima editare de Didina : 23 sep 2010 la 22:15

Subiecte Similare

1. Experienta directa
    De Tilak in forum Discutii libere
    Replici: 202
    Ultimul post: 05 nov 2010, 22:34
  2. Sanatatea proprie si a planetei
    De ema in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 20
    Ultimul post: 24 ian 2009, 00:43

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi