Pagina 2 din 30 PrimulPrimul 123456781222 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 450

Subiect: Experienta proprie sau din experienta altora

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Implicit Re: Experienta proprie sau din experienta altora

Citat din postarea Didinei:
    "Dar, cand intri intr-o biserica straina, nu trebuie sa ofendezi ritualul lor, manifestandu-l pe al tau; accepta-l si urmeaza-l."

Problema credinței a fost întotdeauna foarte delicată. Desigur că în principiu nu e rău ceea ce spui, dar de la principiul universalității credinței până la acceptarea în sensul practicării ritualurilor oricărei biserici e cale lungă.

Citat din postarea Didinei:
    "Acolo unde vezi eroare trebuie sa intri, nu sa te dai deoparte si sa condamni. Iar daca ai forta necesara, acolo unde intri, prin exemplul tau, vei indrepta eroarea."

Religii diferite au scindat umanitatea și polemicile sunt generate de diferențe mai mari sau mai mici care oricum nu pot fi rezolvate de un singur individ. Credința este ceva profund, pentru mărturisirea căreia ni se cere întotdeauna sactrificiul suprem. Sunt lucruri care nu se negociază. Spunea un călugăr că între musulmani și creștini singura diferență ar fi recunoașterea sau nu a Domnului Iisus Hristos ca Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat. Deci ecumenism între cele două religii ar însemna ca una dintre ele să accepte punctul de vedere al celeilalte. Ceea ce e foarte greu, dacă nu chiar imposibil.

Nu m-aș hazarda în a compara tehnici energetice cu ritualuri besericești sau cu ritualuri masonice sau de sorginte masonică.
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

V-am citit cu interes postarile. Si daca nu aparea printre ultimile 5 postari pe forum poate era un subiect nesemnificativ pentru mine. Raspunsul il putem gasi in poezia lu BLAGA "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii". O poezie indragita de mine si de spiritualitatea romaneasca. Mintea omeneasca a tradus in limbaje (religii) diferite opera creatiei. Un fenomen fizic abstract as spune incarcat cu multa energie informatica peste puterile noastre actuale de a le descrie.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Tudor STEFAN Vezi post
    de la principiul universalității credinței până la acceptarea în sensul practicării ritualurilor oricărei biserici e cale lungă.

Religii diferite au scindat umanitatea și polemicile sunt generate de diferențe mai mari sau mai mici care oricum nu pot fi rezolvate de un singur individ. Sunt lucruri care nu se negociază. Spunea un călugăr că între musulmani și creștini singura diferență ar fi recunoașterea sau nu a Domnului Iisus Hristos ca Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat. Deci ecumenism între cele două religii ar însemna ca una dintre ele să accepte punctul de vedere al celeilalte. Ceea ce e foarte greu, dacă nu chiar imposibil.

Nu m-aș hazarda în a compara tehnici energetice cu ritualuri besericești sau cu ritualuri masonice sau de sorginte masonică.
    Cu drag, Dodo.
    Primul paragraf: calea e lunga sau scurta in functie de dispozitia celui care se antreneaza pe ea.
    Al 2-lea paragraf: orice drum lung incepe cu un prim pas. Un singur individ este suficient (sa dea primul pas). Dar, atat timp cat te crezi cantitate neglijabila (caci nu e decat o abordare cantitativa a problemei) si ca e treaba altora...
    Vad ca nu ati inteles mesajul meu. Eu nu vorbesc de negociere. Si daca iau Codex Iuris Canonici (Codul Canonic) atat al bisericii crestine de tip oriental cat si occidental, voi vedea ca ecumenismul nu inseamna ce spuneti Dvs. Iar Coranul face multe trimiteri la crestinism (daca l-ati citit)!
    Comparatia mea intre tehnici si ritualuri nu e rezultatul hazardului, ci a unor ani de studii si experienta. Si nu am folosit nicaieri termenul "masonerie".
    Dar, cand veti inceta sa va subestimati interlocutorul, probabil ca abia atunci dialogul va fi fructuos pentru ambele parti.
    Cu acelasi drag, Didina.
    Ultima editare de Didina : 04 sep 2010 la 00:43

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Guguam Vezi post
    V-am citit cu interes postarile. Si daca nu aparea printre ultimile 5 postari pe forum poate era un subiect nesemnificativ pentru mine. Raspunsul il putem gasi in poezia lu BLAGA "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii". O poezie indragita de mine si de spiritualitatea romaneasca. Mintea omeneasca a tradus in limbaje (religii) diferite opera creatiei. Un fenomen fizic abstract as spune incarcat cu multa energie informatica peste puterile noastre actuale de a le descrie.
    Il indragesc pe Blaga, asta inseamna ca fac parte din "spiritualitatea romaneasca"?
    Iar daca va place atat de mult, am speranta ca intr-o zi veti intelege si mesajul acestei poezii, cel pe care i l-a dat Blaga, nu cel pe care "mintea omeneasca il traduce".
    Cand spuneti "peste puterile noastre" la cine va referiti? Si cand spuneti "informatica" poate vreti sa spuneti "informationala"?
    Nu ca as astepta si un raspuns. Asta a fost asa, ca m-am cam saturat sa vad cum sunt folosite nume mari pentru a acoperi gauri mici (asociatii fortuite de idei).
    Ultima editare de Didina : 04 sep 2010 la 17:35

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Dragă Didina, am fost plecat câteva zile și nu am accesat forumul. M-ai înțeles greșit. Nu subestimez nici un om care postează fiind convins că fiecare o face pentru că are ceva de spus, pentru că vrea să ajute altora în sinuosul drum al căutării adevărului.
    De ce spun că mă consider nesemnificativ în încercarea de a schimba din interior ceva într-o religie care nu îmi aparține și în care ar trebui să intru până la nivel de practică sacramentală doar pentru a vedea dacă are conform părerii mele ceva bun? Pentru că, există înaintea mea, mucenicii, adică oameni care, au pus chezășie convingerilor pe care le-au avut, viața lor. Crezi că aș putea depăși sacrificiul lor? Cu ce? Că mai mult de a ne da viața, nu putem face. Ori astfel de oameni există! Ei au schimbat convingerile unora prin exemlul personal. Întrebarea ar fi dacă eu sunt pregătit pentru mucenicie. Sigur, în mică măsură. Au existat într-adevăr oameni care au mărturisit adevărul și cei din jur au trecut la adevărata credință, dar aceste lucruri s-au petrecut de regulă însoțite de semne mari și minuni care i-au convins în final. A se vedea chiar întruparea divinului prin Fiul care L-a mărturisit până la mucenicie deși s-a rugat și El Tatălui ceresc să îndepărteze "acest pahar" deci, s-a rugat să nu fie răstignit, dar, a acceptat voia Tatălui.
    Despre ecumenism, sursa definiției acestui termen, pe care o indici, nu am consultat-o. Am accesat "tipul" care le știe pe toate și anume internetul căutând o definiție a acestui termen încă înainte de a scrie ceva despre ecumenism. Și asta am găsit. Oricum, prin practicile actuale, cuvântul ecumenism are această conotație și anume participarea la forme de manifestare a credinței prin practici sacramentale specifice unor forme religioase, a tuturor, indiferent de practicile specifice credinței lor, pe rând, într-o acceptare reciprocă. Sigur, problema nu e să nu-i accepți pe alții, ci pur și simplu, să practici doar formele de serviciu divin specifice credinței pe care o ai. Altfel, într-un fel sau altul ajungi să negi religia pe care o ai. Din această cauză, a apărut ideea de a lupta împotriva ecumenismului până la mucenicie.
    Se spune că pa Athos exista un călugăr care vedea dracii și certându-i îi înlătura. Când a ajuns la ultimii draci cuibăriți în niște chiparoși, i s-a arătat Miaca Domnului și i-a atras atenția că dacă alungă și ultimii draci de pe Athos atunci ceilalți călugări s-ar lenevii, nemaiavând cine să-i ispitească. Poate că în același fel, dacă nu ar exista diferențe de opinii în plan religios, noi oamenii ne-am lenevii, nemaiavând despre ce a polemiza.
    Sigur, nu am citit coranul. M-am oprit la Badavadghita un fel de biblie a indienilor. E interesantă, plină de tâlc, dar consider Ortodoxia cuprinzătoare, adică are și elemente de morală dar și practici deosebit de puternice pentru vindecare (maslu, spovedania, viața creștină și nu în ultimul rând, iubirea). Am simțit creditul mai mare pe care îl acorzi practicilor infoenergetice față de orice practici sacramentale ale diferitelor religii. Este părerea ta și o respect. Dar practica personală a infirmat această idee. Atâta timp cât infoenergeticieni apelează la tehnicile de curățire specifice serviciului divin din ortodoxie respectiv maslu și spovedania, înseamnă, din punctul meu de vedere, că acest sistem este incomplet și inferior Ortodoxiei. Îți dai seama că dacă aș fi fost convins de contrariul, aș fi renunțat la Ortodoxie. Și aici trebuie să înțelegi că fiecare are liberul arbitru de a-și alege în ceea ce crede. Religia, credința ți-o poți schimba. E suficient să declari că nu mai crezi în vechea religie (adică cea pe care o consideri inferioară celei noi) și treci la noua religie sigur, după botezarea în noua religie sau după inițierea în noua religie. Treaba e foarte simplă. Oricum, importanța unei astfel de alegeri este foarte mare căci, trebuie să fii convins că noua religie, respectată întrutotul, duce la mântuirea sufletului tău. Nu întâmplător se spune că 10 minute de practică religioasă (de practicare concretă a serviciului divin specific unei religii) sunt mai importante decât ani de studiu teoretic.
    Așa este, nu ai pomenit nimic despre fracmasonerie, dar, tot "de pe" internet, am aflat că, deși nu se pot dovedi legături între masoni și rozicrucieni există totuși în cadrul gradelor masonice, cel mai înalt grad, cavaler rozicrucian. Într-un fel ai dreptate, nu trebuie să ne rezumăm doar la câteva informații, dar ele mi se par suficiente pentru a-mi stopa căutările într-un anumit domeniu. Oricum, nu ne ajunge o viață pentru a pătrunde esența Ortodoxiei.
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Frumoasa povestea cu calugarul de la muntele Athos. Si cum din acea povestioara am inteles ca noi am fost creati pentru o activitate anume, iata-ma aici pe forum "polemizand" cu Dvs, nu de alta, dar nu vreau sa creadeti ca "lenevesc".
    Vad ca dualitatea exprimata de Dvs. in titlul acestui subiect, "experienta proprie sau experienta altora", strabate ca un fir rosu acest ultim mesaj ("se spune"). Dar va rog, nu mai consultati "tipul" acela, ca spune numai aberatii, de multe ori.
    Am sa incerc sa imi insusesc logica Dvs. afirmand:
    - faptul ca Isus spala picioarele apostolilor imi demonstreaza ca El este "incomplet si inferior" acestora.
    - Faptul ca epistolele lui Pavel (atat de des citite la celebrarea multor sacramente ale ortodoxiei) se fac adeseori ecoul (se inspira din) Vedelor si ale Bagavadghita, inseamna ca Ortodoxia este "incompleta si inferioara" Bagavadghitei.
    Intrebarea mea: de ce sunteti acum adeptul ortodoxiei?
    Ati facut vreun curs de inforenergetica ca sa afirmati ca practicile de curatare se inspira din spovedanie(?), sau ati citit pe internet?
    In legatura cu "semnele si minunile" dar si cu "a lupta impotriva ecumenismului pana la mucenicie" imi rezerv dreptul de a raspunde in alta ocazie. Exemplului cu Isus ispitit nu am reusit sa-i prind "logica".

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Dragă Didina,
    Încep cu ceea ce consider cea mai mare eroare din postarea dvs.:
    "- faptul ca Isus spala picioarele apostolilor imi demonstreaza ca El este "incomplet si inferior" acestora."
    Domnul Iisus Hristos este întruparea divinului în plan material. Acceptând acest fapt (care până la urmă e o chestiune legată de credintă), El nu poate fi incomplet și inferior apostolilor ale căror "puteri paranormale" le-au fost dăruite de Domnul Iisus Hristos prin intermediul Duhului Sfânt.
    De ce sunt creștin ortodox? Pentru că așa m-am născut și pentru că nu am găsit o formă religioasă superioară Ortodoxiei.
    Sper totuși că este doar o greșeală de interpretare a ceea ce am scris în postarea anterioară în care nu am afirmat că metodele de curățire infoenergetică ar fi inspirate din Maslu și spovedanie. Recitiți cu mai multă atenție postarea anterioară.
    O altă eroare de logică apare în:
    "- Faptul ca epistolele lui Pavel (atat de des citite la celebrarea multor sacramente ale ortodoxiei) se fac adeseori ecoul (se inspira din) Vedelor si ale Bagavadghita, inseamna ca Ortodoxia este "incompleta si inferioara" Bagavadghitei."
    De ce este vorba despre o eroare de logică? Pentru că este un răspuns emoțional referitor la ceea ce spuneam în postarea anterioară:
    "Atâta timp cât infoenergeticieni apelează la tehnicile de curățire specifice serviciului divin din ortodoxie respectiv maslu și spovedania, înseamnă, din punctul meu de vedere, că acest sistem este incomplet și inferior Ortodoxiei."
    Desigur, poate eroarea s-a făcut la interpretarea textului "infoenergeticieni apelează la tehnicile de curățire specifice serviciului divin din ortodoxie respectiv maslu și spovedania" care trebuie înțeles ca atare, respectiv că există infoenergeticieni care merg la biserică și participă la slujba maslului și tot la biserică, se spovedesc unui preot pentru iertarea păcatelor. Deci sunt creștini ortodoxi practicanți.
    Sigur, aici nu știu ce să înțeleg prin infoenergetică. Să fie bioenergie, Taijiciuen, Reiki, Șhambala Reiki, Ascension Reiki, Sahaj Marg, Radiestezie... Am urmat și cursuri, și inițieri, am citit și de pe net.
    Referitor la sacrificiul suprem al părții umane a Domnului Iisus Hristos, care moare ca om pe cruce, spuneam că Iisus acceptă acest lucru pentru că i-l cere Tatăl ceresc a cărei voie primează dorinței Fiului de a nu fi crucificat (îndepărtează acest pahar). Din acest punct de vedere, Iisus face voia Tatălui până la mucenicie. Cam asta ar fi logica... Dar, oricum, nu este vorba de ispitirea Domnului Iisus Hristos aici.
    De fapt creștinismul apare ca o împlinire a profețiilor anterioare. Domnul Iisus Hristos împlinește vechea învățătură și adaugă un element nou și anume iubirea. A spune, din acest motiv, că ar fi incompletă și inferioară noua învățătură față de cea anterioară venirii Mântuitorului e ca și cum ai pune caii în urma căruței. Sigur că există elemente de continuitate și poate chiar mai mult, coincidențe frapante între diferite culte religioase apărute de-a lungul timpului, dar, aceste elemente cred că ar trebui să ne întărească credința că vorbim despre lucruri reale.
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 07 sep 2010 la 18:03
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Atâta timp cât infoenergeticieni apelează la tehnicile de curățire specifice serviciului divin din ortodoxie respectiv maslu și spovedania, înseamnă, din punctul meu de vedere, că acest sistem este incomplet și inferior Ortodoxiei. Îți dai seama că dacă aș fi fost convins de contrariul, aș fi renunțat la Ortodoxie.
    Spuneam zilele trecute ca am observat o tendinta de a subestima, care se manifesta fara ca Dvs. sa fiti constient de ea. Desi ma repet, spun: comparatia omoara sentimentul iubirii. Nu poti sa iubesti doua lucruri in acelasi timp, daca le compari, nici nu poti fi fericit cu ce ai acum daca il compari cu ce ai avut altadata. De unde nevoia asta de a ierarhiza lucrurile si de a renunta la cel inferior? Ce se ascunde in spatele tuturor acestor impulsuri?
    Asa este, ieri am inteles gresit prima fraza, citata mai sus. Dar sensul pe care l-am inteles azi mi se pare mai trist decat cel de ieri.
    Nu vreau sa se creada ca ridic in slavi ortodoxismul sau inforenergetica sau rozicrucianismul in defavoarea celorlalte. Fiecare isi are locul si rolul lui si se completeaza unul pe altul. Asta incearca sa spuna si Isus cand spala picioarele apostolilor: a trata lucrurile separat, divinul cu divinul si umanul cu umanul, nu mai are sens de la anul zero incoace. Ceea ce face divinitatea prin Hristos in celebra scena este valabil pentru noi, umanii, in relatiile dintre noi. Nimeni nu este mai presus de celalalt. Nici unul nu poate exista fara celalalt.

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Există compararea vieții umane cu traversarea unei mări cu ajutorul unei ambarcațiuni. Acum că ai o corabie cu pânze sau o vedetă rapidă, desigur nu este același lucru. Din acest motiv este bine să ne îmbarcăm pe vasul cel mai bun. Și atunci, hai să vedem câți "guru" ezoterici au vindecat prin prezența și apropierea lor de Dumnezeu și, cu atât mai mult, chiar și după moarte prin prezența moaștelor. Sau câți infoenergeticieni au astfel de "performanțe"? În Ortodoxie sunt mulți sfinți care răspund acestor cerințe. Rațiunea ne-a fost dată pentru a putea alege în cunoștință de cauză. Da, am mers și eu pe principiul enunțat de Ovidiu Dragoș Argeșeanu conform căruia trebuie să "intri" în orice sistem, să iei ce este bun de acolo și să pleci. Și în urma "acordărilor finale" la nivelul 7-8 în Ascension Reiki am fost borezet în numele Tatălui (nu și al Fiului și Sfântului Duh), al lui Krâșna și Buda. Urmarea? a trebuit să-mi refec botezul ortodox. În mod normal nu ar trebui să supere pe nimeni faptul că eu cred în puterea tămăduitoare a Ortodoxiei și în practicile sacramentale specifice, credință întărită de experiența proprie.
    Sunt de acord cu faptul că fiecare formă religioasă conține o parte mai mică sau mai mare de adevăr. Dar, te rog să-mi dai voie să cred că Ortodoxia conține adevărul întreg, din care, celelalte religii dar, mai ales, formele creștine desprinse (schismele), au renunțat la părți fie din formele scrise, fie din cele transmise prin tradiție.
    Și atunci, crezi că nu m-ar fi bucurat să-mi fi spus cineva, din experiența lui, că sunt pe o cale care nu duce nicăieri și astfel să nu fi pierdut timp și bani în aceste căutări deșarte?
    Revin, cu scuzele de rigoare, la formularea care știu că nu este prea agreată, și anume, "am citit undeva" ce spunea un părinte că învățătura Ortodoxă se aseamănă foarte mult cu principiile morale ale taoismului primar. Ori tao înseamă cale. Deci, am avea în Ortodoxie o "cale" pentru mântuirea sufletului. Sau de inițiere spirituală. Sau de apropiere de Dumnezeu. Și aici desigur că pot fi identificate mai multe repere, dintre care am menționat doar unul care, constat cu surprindere, a generat atâtea "motive de poticnire", și anume: cel care-i slujește pe ceilalți, este cel mai mare dintre toți. Desigur, ar mai fi și multe alte repere (pilda bunului samarinean, pilda lucrătorilor viei, pilda semănătorului care aruncă semințe în diverse locuri, pilda bogatului care vrea să fie desăvârșit și care nu poate renunța la averile sale...) dar, în definitiv, toate aceste repere au în comun renunțarea la orgoliu, sau, cum am citit undeva, "...duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi." sau "mila păcii, jertfa laudei". Sigur sunt doar câteva repere, de aceea spuneam că: "...nu ne ajunge o viață pentru a pătrunde esența Ortodoxiei".
    Cu drag, Dodo.
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 08 sep 2010 la 18:00
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Desigur, ar mai fi și multe alte repere.
    Iata unul: epistola I Corinteni (Pavel) cap. 3 v. 4-11.

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

epistola I Corinteni (Pavel) cap. 3 v. 4-11.

Capitolul 3
    1. Cât despre mine, fraților, nu v-am putut vorbi ca unor oameni duhovnicești, ci a trebuit să vă vorbesc ca unor oameni lumești, ca unor prunci în Hristos.
    2. V-am hrănit cu lapte, nu cu bucate tari, căci nu le puteați suferi; și nici acum chiar nu le puteți suferi,
    3. Pentru că tot lumești sunteți. În adevăr, când între voi sunt zavistii, certuri și dezbinări, nu sunteți voi lumești și nu trăiți voi în felul celorlalți oameni?
    4. Când unul zice: „Eu sunt al lui Pavel!” Și altul: „Eu sunt al lui Apolo”: nu sunteți voi oameni de lume?
    5. Cine este Pavel? Și cine este Apolo? Niște slujitori ai lui Dumnezeu, prin care ați crezut; și fiecare după puterea dată lui de Domnul.
    6. Eu am sădit, Apolo a udat, dar Dumnezeu a făcut să crească:
    7. așa că nici cel ce sădește, nici cel ce udă nu sunt nimic; ci Dumnezeu, care face să crească.
    8. Cel ce sădește și cel ce udă, sunt tot una; și fiecare își va lua răsplata după osteneala lui.
    9. Căci noi suntem împreună lucrători cu Dumnezeu. Voi sunteți ogorul lui Dumnezeu, clădirea lui Dumnezeu.
    10. După harul lui Dumnezeu, care mi-a fost dat, eu, ca un meșter-zidar înțelept, am pus temelia, și un altul clădește deasupra. Dar fiecare să ia bine seama cum clădește deasupra.
    11. Căci nimeni nu poate pune o altă temelie decât cea care a fost pusă, și care este Isus Hristos.

Desigur, "fiecare să ia bine seama cum clădește deasupra" căci degeaba ai temelia (botezul) bine pusă dacă pe ea te apuci să construiești o moscheie sau un ashram. Sau, și mai interesant, și de ce nu, ceva pur infoenergetic!?
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Și în urma "acordărilor finale" la nivelul 7-8 în Ascension Reiki am fost borezet în numele Tatălui (nu și al Fiului și Sfântului Duh), al lui Krâșna și Buda.
    Krasna sau Buda sau Isus au pregatit calea, dar nimeni nu a facut ceea ce a facut Hristos.
    Epistola I Corinteni, cap. 3 v.11:" Ca nimeni nu poate pune alta temelie, decat cea pusa, care este Isus Hristos".
    Cine intelege importanta "temeliei" pusa de Hristos, va intelege si pe Tatal si pe Duhul Sfant. Acolo unde Hristos lipseste, sau nu e cheia de bolta a invataturii, nu e nici Duhul Sfant si nici Tatal. Cum spuneam, (acele invataturi din care Hristos lipseste) sunt doar etape in drumul spre Hristos. Imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin asta.
    Pana acum l-am intalnit pe Hristos in crestinism, in antropozofia fondata de Steiner si in inforenergetica. Hristos este temelia acestor trei constructii (or mai fi si altele, nu le stiu eu pe toate, ma limitez sa vorbesc doar din experienta).
    Dar, ca sa inteleg cum lucreaza ele si pentru cine, am incredere in ceea ce spune Pavel, in aceeasi epistola, cap. 4. v. 15: "Caci de ati avea zeci de mii de invatatori in Hristos, totusi nu aveti multi parinti. Caci eu v-am nascut prin Evanghelie in Isus Hristos."
    In legatura cu colaborarea dintre ele, amintiti-va o alta epistola a lui Pavel, despre harurile fiecaruia, cum "vorbitorii in limbi", talmacitorii, vindecatorii, profetii, etc, nu trebuie ca fiecare sa-si caute siesi intaietate, ci sa lucreze impreuna.

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Remarc cea mai mare eroare din postarea dvs:
    "Krasna sau Buda sau Isus au pregatit calea, dar nimeni nu a facut ceea ce a facut Hristos."
    Krâșna este zeitatea suprenă din hinduism, Buda a fondat o religie, ca și Mahomed, în timp ce Domnul Iisus Hristos este Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat. Și nu întâmplător am folosit forma de definire a Domnului Iisus Hristos din Crez. Conform Vechiului Testament există un singur Dumnezeu (Yah Ve fiind un atribut al lui Dumnezeu și înseamnă Cel care există având semnificația Dumnezeu adevărat; în timp, s-a interpretat în mod eronat că pe Dumnezeu îl cheamă Iehova) și deci diferit de Krâșna sau de Alah. Ceea ce vreau să spun este că a spune: "Krasna sau Buda sau Isus" este cea mai mare eroare din postarea dvs.

Nu am auzit ca Iisus să fie diferit de Hristos aici poate că aș avea nevoie de o inițiere infoenergetică pentru a înțelege această scindare. Infoenergetica "fondata de Dl. Claudian Dumitriu, se ocupa de studiul fenomenelor si proceselor determinate de existenta unei cantitati de informatii - Qi, organizate conform unui algoritm mai mult sau mai putin complex si implementate intr-un suport energetic oarecare (electromagnetic, caloric, chimic, mecanic, etc), optim pentru scopul urmarit, pentru a avea efecte, rezultate, eficienta asupra unor tinte materiale, energetice, informationale, etc., prestabilite. Aceasta stiinta spirituala, care include invataturile din Sfanta Scriptura si toate stiintele moderne, utilizeaza metode proprii de cercetare. Unica in lume este posibilitatea de a efectua masuratori si determinari alfa-numerice cu ajutorul instrumentului principal de lucru - ansa radiestezica - avand brevetul de inventie RO113710 din anul 1996, detinatorul acestui brevet fiind Claudian Dumitriu." (Citatul este de pe net).

Pe linie directă, urmând Sfânta Tradiție, avem preoții care sunt discipolii discipolilor, sau apostolii apostolilor. De aici și expresia "sfinți părinți".

Antroposofia pe care a fondat-o Rudolf Steiner este o concepție despre om și lume care susține existența unor elemente suprasensibile constitutive ale ființei umane, dincolo de corpul fizic. (tot de pe net)

Și acum, după această scurtă trecere în revistă, revin la ce spuneam anterior: "hai să vedem câți "guru" ezoterici au vindecat prin prezența și apropierea lor de Dumnezeu și, cu atât mai mult, chiar și după moarte prin prezența moaștelor. Sau câți infoenergeticieni au astfel de "performanțe"? În Ortodoxie sunt mulți sfinți care răspund acestor cerințe."

Apostolul Pavel se referea la haruri ale creștinilor care trebuiau să lucreze împreună, nu să caute care dintre ei este mai mare.

Da, sigur, hai să lucrăm împreună că la încercările și ispitirea lui Iov și Dumnezeu a lucrat înpreună cu Diavolul. Dar cel puțin acolo știam cine ce face.

Cu drag, Dodo.
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 09 sep 2010 la 02:07
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Nu am auzit ca Iisus să fie diferit de Hristos aici poate că aș avea nevoie de o inițiere.
    Aveti o posibilitate rapida si la indemana de a afla diferenta intre Isus si Hristos aici pe forum, la "Sfinti romani", tema "Sfantul Apostol Ioan", intr-una din postarile mele de pe la mijlocul paginilor. Tot pe aceasta tema fac trimitere si la cartea din care am citit ceea ce spun acolo.
    De multe ori nu vedem unele lucruri pentru ca nu suntem deschisi posibilitatii de a le vedea. Nu poti sa intelegi avantajele sau partea buna a unui lucru (inforenergetica) daca din start pornesti cu conceptia ca nu le are.
    Toate bune!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Nu am auzit ca Iisus să fie diferit de Hristos aici poate că aș avea nevoie de o inițiere infoenergetică pentru a înțelege această scindare.
    Si daca veti veni la cursurile de inforenergetica nu veti auzi asa ceva, din simplul motiv ca:
    include invataturile din Sfanta Scriptura
    Veti afla mai multe fiindca ea include
    si toate stiintele moderne, utilizeaza metode proprii de cercetare.
    Pe linie directă, urmând Sfânta Tradiție, avem preoții care sunt discipolii discipolilor, sau apostolii apostolilor. De aici și expresia "sfinți părinți".
    Cei care sunt, tot in linie directa, cu cel descris in Luca 9:49-9:50 oare unde sunt acum? Si unde au fost de-al lungul timpurilor?

Și acum, după această scurtă trecere în revistă, revin la ce spuneam anterior: "hai să vedem câți "guru" ezoterici au vindecat prin prezența și apropierea lor de Dumnezeu și, cu atât mai mult, chiar și după moarte prin prezența moaștelor. Sau câți infoenergeticieni au astfel de "performanțe"? În Ortodoxie sunt mulți sfinți care răspund acestor cerințe."
    Daca va uitati un pic forum, care este deschis oricui, veti vedea ca inforenergeticienii au un respect deosebit fata de sfinti si o atractie deosebita pentru sfintii romani. In plus, invata cat de importanta este smerenia si se straduiesc, atat cat este omeneste posibil, sa se comporte in consecinta. Ce propuneti dumneavoastra mi se pare un pic deplasat. Va inteleg ca nu prea v-a priit urmand sfaturile transmise si prin media, ale unuia care a avut sansa sa afle ABC-ul inforenergeticii. Ma intreb, daca in baza unei experiente neplacute, dumneavoastra ii puneti pe toti in aceeasi oala cui serveste?

Apostolul Pavel se referea la haruri ale creștinilor care trebuiau să lucreze împreună, nu să caute care dintre ei este mai mare.
    Intelept apostolul Pavel! Numai ca el vorbea de crestini, cei care cred in Hristos si nu de ortodocsi. Vad cam peste tot ca se scrie si vorbeste despre Ortodoxie, care vine din greceste unde are intelesul de credinta adevarata si extrem de rar despre credinta crestin-ortodoxa. Nu de alta, dar si printre musulmani am vazut ca se vorbeste ca unii ar fi ortodocsi iar altii ultra-ortodocsi. Despre biserica, ca institutie, nu mai vorbesc, ca si ea si-a pierdut atributul definitoriu: crestina. Dumneavoastra aveti idee de ce?

Da, sigur, hai să lucrăm împreună că la încercările și ispitirea lui Iov și Dumnezeu a lucrat înpreună cu Diavolul.
    Asa spune VT, e drept. Numai ca intre timp a aparut Iisus Hristos care, pe langa cuprinderea in poruncile Iubirii a tot ceea ce a existat inaintea Lui in VT, a dat si pilda cu samariteanul milostiv.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Subiecte Similare

1. Experienta directa
    De Tilak in forum Discutii libere
    Replici: 202
    Ultimul post: 05 nov 2010, 22:34
  2. Sanatatea proprie si a planetei
    De ema in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 20
    Ultimul post: 24 ian 2009, 00:43

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici