Pagina 1 din 5 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 71

Subiect: Cum am devenit crestin!!! - Articol

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit Cum am devenit crestin!!! - Articol

„Cum am redevenit crestin”
    sursa: Formula As
    Am gasit acest articol in Formula As si cred ca v-ar interesa

Nascut intr-o familie de tarani cu multi copii si griji ale zilei pe masura, la inceput am fost un mistic, ca multi altii de conditia mea. Fiindca Dumnezeu mi-a daruit o memorie buna, in copilarie am avut chiar mici „performante” in domeniu: am recitat „Crezul” si „Tatal nostru” la Sfanta Liturghie, la o varsta destul de frageda. Reuseam sa compun unele rugaciuni „de circumstanta” (pentru vremuri de primejdie), iar la sfarsitul clasei a V-a, invatasem pe de rost Psalmul 50.
    Ruptura de credinta a inceput sa se produca in perioada adolescentei si s-a adancit pe masura ce am studiat, incepand din liceu, medicina veterinara si stiintele biologice premergatoare: geologie, evolutionism, genetica, anatomie comparata, fiziologie etc., asa ca la sfarsitul facultatii, in 1986, ajunsesem aproape ateu.
    Prima trezire a constiintei s-a produs odata cu caderea regimului Ceausescu, fiind declansata de moartea dictatorului in ziua Nasterii Domnului. Atunci am inceput sa-mi reconsider atitudinea si faptele de viata.
    In primavara lui 1990 se anunta la Iasi deschiderea unui curs de yoga. Am participat la primul curs din pura curiozitate. Intr-o sala de sport a Liceului „Ion Creanga” ne-am adunat peste 100 de persoane dornice sa afle tainele yoga. Un tanar atletic, care declara ca este practicant de sapte ani, ne-a explicat foarte convingator performantele la care se poate ajunge prin „controlul sinelui”. Pentru cei mai tineri, foarte tentante erau performantele legate de Tantra yoga (controlul si dirijarea energiilor sexuale). Dupa partea teoretica, am fost indrumati sa facem cel mai simplu exercitiu de relaxare: stand in picioare, cu mainile pe langa corp si ochii inchisi, dupa cateva minute am fost intrebati daca am simtit un flux energetic, curgand din cap spre picioare. Personal, am simtit foarte clar acel flux. Putinii care nu l-au simtit (printre ei fiind unele persoane cu handicap), au fost chemati in fata si li s-au facut individual niste pase energetice. Acesta a fost al doilea moment important in care mi-am dat seama ca in afara materiei, exista o energie subtila, sesizabila de fiecare dintre noi, daca suntem dispusi sa-i acceptam prezenta. Am urmat destul de constiincios aproape doi ani lectiile de yoga si regimul aferent. Eram singur, fara obligatii, si-mi venea destul de usor sa-l respect. Am avut ocazia sa constat ca majoritatea participantilor la curs erau persoane cu o pregatire intelectuala peste medie: studenti sau absolventi de facultate. Intr-una din zile, un vecin cu care ma intalneam adesea la cursul de yoga a venit sa ma informeze despre organizarea unui curs de radiestezie. Am participat cu interes la primul curs, condus de comandorul Claudian Dumitriu. Se tinea in sala mare a Casei de cultura a studentilor. Dupa primele explicatii teoretice privind beneficiile radiesteziei pentru toate profesiile, dar mai ales pentru domeniul medical, am fost supusi testarii pentru participarea la viitoarele cursuri in domeniu. Testarea se facea individual, cu o ansa de sarma de cupru si un raportor, o asistenta notand pe un caiet valorile dictate de „maestru”. A venit randul vecinului meu, colegul de yoga. Primii parametri erau foarte buni, apoi au inceput sa scada semnificativ. In final a fost admis. A venit si randul meu. Primii patru parametri erau de 100%. Exultam. Apoi au inceput sa scada, pentru ca ultimul sa fie 0! Concluzia maestrului: „Sunteti o persoana foarte puternica, dar n-ati prea fost pe la biserica”. Si n-am fost primit la curs. Am fost stupefiat. Cum poate sa-si dea seama un om care ma vede pentru prima oara in viata, intr-o adunare de peste 100 de oameni, ca eu nu frecventez biserica? Atunci s-a produs o noua „revolutie” in constiinta mea. Am decis sa „experimentez” practica ortodoxa. Daca doi ani de yoga nu mi-au folosit la nimic pentru acceptarea la un curs de radiestezie (si acela platit), am decis ca aceasta practica nu mi se potriveste. Intamplarea facea ca testarea pentru radiestezie coincidea cu inceputul Postului Pastelui. Asa ca am decis sa respect o perioada postul si sa ma spovedesc si impartasesc. Dupa vreo saptamana de la Impartasanie, m-am reintalnit cu vecinul meu (colegul de la yoga), care intre timp absolvise cu succes prima treapta a cursului de radiestezie si-mi povestea entuziasmat ca a fost selectat pentru participarea la etapa a doua (mai scumpa, dar mai promitatoare ca realizari, aceasta fiind de fapt etapa medicala a cursului). Si pentru ca nimic nu e intamplator, mi-a propus sa-mi faca o testare, sa vada de ce n-am fost primit la curs. Zis si facut. M-a pus sa notez pe un caiet valori pe care si el le obtinea cu aceeasi ansa de sarma. Toate valorile erau foarte mari, aproape de 100%. Atunci, foarte surprins, si-a propus sa-mi faca o testare pentru momentul cand mi-o facuse si maestrul Claudian Dumitriu (invatasera sa faca testari retroactive). Concluzia colegului a fost aceeasi ca si a maestrului: n-am fost primit la curs pentru ca n-am fost pe la biserica. Mi-a explicat ca ultimul parametru testat, cel la care statusem cel mai slab (valoarea initiala 0) era „legatura cu Dumnezeu”. Atunci, spirit pragmatic, mi-am propus sa testez din punct de vedere bioenergetic doua momente foarte importante din viata mea: Spovedania si Impartasania. Fara sa-i spun colegului semnificatia celor doua momente, l-am rugat sa-mi mai faca doua testari retroactive: pentru momentul dinaintea Spovedaniei (verificand astfel valoarea bioenergetica a postului) si pentru momentul de dupa Impartasanie. De data aceasta a fost randul colegului sa fie surprins total. Toate valorile erau de 100%. M-a intrebat ce s-a intamplat in momentul respectiv. I-am explicat atunci semnificatia celor doua testari: cea de dupa post si cea legata de Impartasanie.
    De atunci am evitat cautarile pe „meleaguri” straine de spiritualitatea ortodoxa. M-am convins prin experienta „stiintifica” de faptul ca aceasta este calea cea mai buna pentru a tinde catre desavarsire. Am povestit apoi multor prieteni experienta mea. Am reusit sa-mi fac o cariera profesionala si o familie de care sunt multumit, ceea ce nu se poate spune despre multi dintre fostii colegi de yoga, care o mai practica inca. Aduc multumire lui Dumnezeu pentru faptul ca, dupa toate sovaielile si „testarile”, mi-a aratat calea cea dreapta.

Conf. dr. GHEORGHE SOLCAN - Iasi

sursa: Formula As

http://www.formula-as.ro/articol.php...e&&codcapp=199

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit raspuns

Grozav articol-mi-au dat lacrimile...

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Vali,sa nu te superi ,te rog.
    Dar in articolul de mai sus situatia sta diferitentru compozitie si reclama s-au platit ceva banuti.Au aparut articole asemanatoare de la o vreme care dau in yoga ca nu-ndraznesc sa dea in celelalte culte.
    Mai ales ca lumea nu stie ce-i cu yoga,cu tantra ,dar mai ales cu asa-zisii maestrii de yoga de la noi.
    Apoi acele cursuri de radiestezie.Abundau in anii aceia.Am fost si eu,eram studenta,la fel s-au strins vreo 500 de oameni peste medie,deci studenti mai cu bani.S-au facut testarile cu ansa,contra cost,cam 3-4 sute de mii ar fi acum.Au strins o cutie de bani!Apoi,inapoi in sala,mai putin vreo 25 de picati,care,culmea,toti pareau mai fara posibilitati.Apoi a urmat un fel de dresaj:toata lumea ochii inchisi,se executau,picioarele lipite,poc ,a facut sala,si tot asa vreo 10 minute.Eu cu colega mea ne uitam:era ca la armata.Doar tipu era comandor.(tipu-i acelasi,cred c-a facut o avere atunci)
    Am asistat la aiureala aia vreo 10 minute,si-am zis cu prietena mea,hai,fata acasa,ca-i teapa.
    Si,apropo,ideea aceia cu n-ai prea fost la biserica sau ca nu te-=ai spovedit le-o spunea la toti,dar dupa ce le lua banii.
    Si,evident,scopul articolului,ca de-aia s-a platit,tinta este biserica ortodoxa.Daca platea alta biserica,aceea era poomenita.Dar nu in AS,caci asii sint sponsorizati de BOR.Astfel este situatia,crede-ma,nu m-a lasat inima sa nu spun adevarul.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

tin sa te contrazic, ai perceput gresit, taxa de masuratori este 5 lei acum, si se pica daca nu ai parametri minimi necesari indiferent de banii care ii ai, eu am facut cursurile de radiestezie de 13 ani si practic in continuare si tin legatura cu toti cei care au mai urmat aceste cursuri, si culmea majoritatea sunt fara posibilitati.
    Si daca nu ai observat acest forum este frecventat in general de persoane care au facut aceste cursuri de radiestezie.
    Si nu se platesc articole in ziar stai tu linistita, banii care se strang la aceste cursuri se duc pentru realizarea anumitor obiective spirituale , precum sprijinirea diverselor manastiri, picturi la biserici (biserici sarace), burse pentru studenti de calitate si fara posibilitati materiale, de ex sa realizat un monument megalitic in Memoria lui Mihai Viteazu , se sprijina promovarea adevaratei istoriei a romaniei si a poporului roman precum, realizarea educatiei spirituale a poporului roman toate cele de mai sus sa ajute la REFACEREA UNITATII SPIRITUALE A POPORULUI ROMAN.

Daca continuai acele cursuri te-ai fi convins singura, si apoi studentii sunt cunoscuti drept cei care nu prea au bani, si dupa cum spui tu erau mai mult studenti

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

valiprofi Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit

Adevarul e relativ se spune iar subiectivi suntem toti.
    In ce ma priveste mi-a placut ca ati luat atitudine ambii(as fi facut la fel) dar,tot mi-as dori sa fac si eu un curs (daca m-ar primi ca religia e partea mai slaba la mine).

Imi place sa incerc totul si sunt informata in domeniu dar nu posed vreo diploma-de fapt pana la 39 ani tot am facut cursuri si scoli de m-am plictisit.....asa ca ma ocup de hobbyuri acum.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Santa,imi pare rau daca s-a simtit cineva jignit,n-am avut aceasta intentie.
    Taxa aceea s-a adunat fara chitanta,deci sorry.
    Iar articolele din as sint sponsorizate nu de societati de radiestezie,imi pare rau ca nu m-am exprimat clar,ci sint sponsorizate de biserica.
    Biblia spune ca biserica,templul ,zidirea si cortul sau casa lui D-zeu este inima omului.Biserica vine de la ekklesia care-nseamna adunare de oameni,deci oameni,chiar si un singur om este ekklesia,nu cladiri.
    Atunci,si mie si colegei mele ni s-a spus ca nu prea mergem la biserica,culmea prietena mea mergea,ea chiar statea linga o biserica si cum timp avea...
    In fine,si eu vreau sa fac un curs serios cind s-o putea.

Vali,nu cred ca nu se poate indrepta chestia cu religia.
    Eu studiez religiile de 20 de ani,si am inceput cu buddhismul(in facultate),ceea ce m-a ajutat in studiul religiei de provenienta iudaica si egipteana(acestea fiind apropiate)
    Poti incepe cu biblia,chiar daca nu-ntelegi multe sau te plictisesti,informatia este acolo,nealterata,in ciuda celor ca Irineu.
    Incearca sa lasi canoanele deoparte(in caz ca le cunosti),urmeaza-ti instinctul din tine.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Cris te informez cu regret ca biserica ortodoxa romana (si ar trebui a o face) nu foloseste mijloacele pe care le are la dispozitie pentru promovare si nici mass-media, si biserica ortodoxa romana nu promoveaza in nici un caz radiestezie, ci mai marii capi ai bisericii (care intamplator sau nu sunt o parte sunt si masoni) incearca sa ascunda lucrurile bune si frumoase realizate de Dumenzeu prin unii membri ai FUndatiei de Inforenergetica,

un exemplu elocvent este, o minune realizate de Dumnezeu care sa intamplat ceva ani in urma in timp ce era botezat si trecut la ortodoxism un musulman (nas de botez era domnul comandor Claudian Dumitriu ) a aparut deasupra capului noului crestin un porumbel alb din lumina, intamplator sau nu atunci acest eveniment a fost filmat de cineva din televiziune si filmul a ajuns la emisiunea TV lumina din lumina, dar din filmul respectiv cand a fost dat la televizor a fost taiat domnul Dumitriu si radiestezistii cunoscuti, iar apoi cineva l-a si interzis.
    Un alt aspect este cand Fundatia de inforenergetica a initiat actiunea si marsul impotriva manifestatiilor organizate de homosexuali si alte "minoritati sexuale", au fost primite avize de la toti, primarie, ministerul de interne etc, dar nu si-a dat acceptul un consilier al patriarhului care se ocupa de astfel de probleme din cadrul Patriarhiei Romane
    Asa ca te rog informeazate inainte sa acuzi.
    Subiectul cu chitanta nu il cunosc, dar parca pe vremea respectiva nu erau obligatorii chitantele, acum totul se contabilizeaza, orice incasare, orice donatie, totul.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Lovelife,cred ca mie mi te-ai adresat,nu lui Vali.
    La vremea aceea eu plateam impozit pe salariu,poate ca nu erau obligatorii chitantele,nu-mi amintesc.
    Cit despre biserica sau biserici in general,sau culte etc,toti se cred singurii adevarati.Cert este ca sint publicatii care promoveaza numai un cult /biserica,ar trebui toate pomenite.Asa ar fi echitabil.
    Pe de alta parte,biblia nu spune fii ortodox sau catolic sau adventist,inca condamna iconoclasmul,venerarea de oseminte si venerarea de oameni.Cit priveste botezul,Isus spune unui apostoloti tu sa suporti botezul cu care am fost eu botezat?Aducind in atentie si conceptul esenian cum ca "simpla cufundare-n apa nu spala de pacate ' reiese ca ritualul botezului se implineste cumva altfel decit ceea ce se-ntimpla azi.
    Faptul ca un musulman s-a facut crestin si a aparut un porumbel tine de fiinta acelui om,el este cauza, datorita sinelui sau s-a-ntimplat acest lucru.Ptr ca au existat si martori,evenimentul a constituit un miracol,dar astfel de miracole se intimpla mereu,ptr ca D-zeu exista peste tot,el nu are nevoie de martori.
    Ca sa revin,biblia nu am scris-o eu,degeaba se supara cineva pe mine.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Era vorba ca acel mulsuman sa facut crestin, in urma celor invatate la cursurile de radiestezie si inforenergetica.

si cris adevarul este unul singur, numai ca nu prea suntem in stare sa il recunoastem, fie ca este prea aproape de noi fie ca altii l-au falsificat, fie ca nu avem potentele necesare pentru constientizare si intelegere (cel mai frecvent, si se poate vedea la evrei la care a avenit Adevarul-Iisus Hristos la ei si nu l-au recunoscut chiar l-au persecutat )
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

valiprofi Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit

Sunt multe ,,femei din Teheran'' si la noi,in bisericile noastre .Si nici barbati din Teheran nu lipsesc.

Pt.cine nu stie,asa le spunem oamenilor ce pozeaza in legatura cu religia,de ex.cele ce cearta fetele cu fusta scurta sau fara batic in biserica.Asa si cu unii preoti.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Aha.Vali,fiecare pasare pe limba ei piere sau traieste.Pe mine nu ma impresioneaza deloc bisericile pline.Eu am fost martora la vandalisme,la birfe,la cotatii de banci in biserici etc.La "cununarea "cartilor de joc ,la blesteme si prostii.
    Bisericile sint monumente de arta.
    Am vizitat catedrala din Praga.Superba.Biserica Neagra.Catedrala St Michele .Sper sa ajung si la Sagrada Familia.

Lovelife,scuze de neatentie.Acel musulman merita iubire si respect ptr ca este om.Felicitari ptr rezultatele obtinute la cursuri.(Probabil ca eu n-o sa fac nici un curs daca m-am luat de comandorul acela )
    Si am sa-ti spun un secretentru adevar mi-as da viata.Merita sa traiesc doar pentru ce este in adevar.Iubesc adevarul.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Probabil ca eu n-o sa fac nici un curs daca m-am luat de comandorul acela
    Probabilitate=0
    Aveti toate sansele sa faceti, atunci cand va veti dori si veti putea.
    Pe forum fiecare este liber sa-si exprime parerea, chiar daca ea este formata, uneori, pe impresii superficiale si in necunostinta de cauza. Din fericire la inforenergetica functioneaza alte criterii decat cele cu care sunteti obisnuita in mod frecvent.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Ok,ma bucur ca-i asa.

PS:Sincer,Dl Furtuna,cu criteriile sint depasita.Adica m-astept la orice,am avut o viata surprinzatoare.Eu nu am criterii,dar oamenii au,asta-i sigur.Eu privesc totul ca pe o apa care curge,totul vine si trece,nu ma-ncrincenez in nimic,nu stiu cum sa ma exprim exact.
    Nu ma tem.Eu nu ma tem de nimic,de ce m-as teme?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Citat Citat din valiprofi
    Sunt multe ,,femei din Teheran'' si la noi,in bisericile noastre .Si nici barbati din Teheran nu lipsesc.

Pt.cine nu stie,asa le spunem oamenilor ce pozeaza in legatura cu religia,de ex.cele ce cearta fetele cu fusta scurta sau fara batic in biserica.Asa si cu unii preoti.
    Astia sunt fariseii de pe timpul Mantuitorului, Dumnezeu nu doreste din cei doar datatori din gura ci cei care fac fapte, pentru ca pana la urma faptele ne definesc credinta in Dumnezeu si nu declaratiile si cuvantarile somptuase, nr de matani pe minut etc, au si ele importanta lor, dar mica.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Citat Citat din cris
    Lovelife,scuze de neatentie.Acel musulman merita iubire si respect ptr ca este om.Felicitari ptr rezultatele obtinute la cursuri.(Probabil ca eu n-o sa fac nici un curs daca m-am luat de comandorul acela )
    Si am sa-ti spun un secretentru adevar mi-as da viata.Merita sa traiesc doar pentru ce este in adevar.Iubesc adevarul.
    Comandor este un grad foarte mare in marina atribuit unor comandati de nave, nu cunosc conditiile, si inca ceva acel comandor ia fost superior lui Basescu pe nava, si este foarte apreciat ca om de Basescu.
    Si asa doar ca informare a ta si a altor barfitori, domnul comandor Dumitriu a fost printre cei de la revolutia din '89 de la televiziune, prin acel comitet dat la televizor atunci, si ca sa va convingeti il veti vedea probabil in zilelea astea la TV in secventele reluate de la revolutie de diverse televiziuni,
    Si inca ceva este printre putinii care au fost indreptatiti sa primeasca drepturi de revolutionar (indemnizatii, reduceri de impozite, etc.) dar pe care le-a refuzat pe toate acele beneficii materiale si sociale, cu motivatia "am facut ceea ce am facut la revolutie pentru Dumnezeu si pentru Romania, nu pentru bani si onoruri" , parerea mea este ca cei care au revendicat drepturi materiale pentru ca au luptat pentru tara pot fi asemuiti cu "mercenarii"
    Si daca te-ar interesa vreodata sa vii la cursurile de inforenergetica nu te va impiedica nimeni indiferent de ce ai vorbit, criteriile de admitere sunt legate de calitatea ta de om, si de caracteristicile pe care le implica aceasta.

si legat de asta, pot spune ceva, si anume de cat de potenti suntem sa recunoastem adevarul, si apoi din cei care il recunosc cati il pot intelege, daca cand a fost adevarul printre noi nu l-am recunoscut (viata Mantuitorului), de ce acum l-am recunoaste mai multi.
    Pentru a putea recunoaste adevarul privind Entitatile Divine trebuie sa dezvoltam in noi calitatile necesare pentru asta printre care ochii si urechile sufletului, discernamantul, intelepciunea, potentele de constientizare si altele.

Pagina 1 din 5 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Pilde crestin ortodoxe
    De Mihaitza in forum Crestinismul
    Replici: 75
    Ultimul post: 20 mai 2010, 09:12
  2. Articol scris de A.Cotrobescu pt.Congresul AAR
    De gabryna in forum Astrologie
    Replici: 11
    Ultimul post: 29 ian 2009, 13:49
  3. Manuscrisele de la Marea Moarta - Articol