Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345
Rezultate de la 61 la 71 din 71

Subiect: Cum am devenit crestin!!! - Articol

luminos1 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    30

Implicit Re: Cum am devenit crestin!!! - Articol

eu nu pot spune cum am devenit crestin
    am fost dintotdeauna, dar pot spune ca la un moment dat am constientizat asta
    si de atunci, ceea ce am simtit, creste in intensitate pe masura ce trece timpul
    anul acesta am vizitat mai multe locuri la noi in tara incarcate de energii deosebite care m-au facut sa simt si mai puternic
    unul este minastirea prislop, mormintul parintelui Arsenie Boca, celalalt schitul Coslogeni, unde este o cruce de piatra care are o istorie deosebita si nu in ultimul rind minastirea Frasinei, unde nu am intrat, dar in jurul ei plutea aceeasi energie
    vi le recomand din tot sufletul si m-as bucura sa simta cit mai multi oameni ceea ce am simtit eu
    Pace, lumina si iubire!

Amdo este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2010
    Posturi
    34

Eu am devenit semi-crestin pe vremea cand eram in facultate. Ma dadeam mare ateu, dar la examene rosteam des formula magica "Ajuta-ma Doamne sa iau examenul asta!".
    Dar crestin am devenit atunci cand am urmat cursuriel IE si acolo am inteles cate ceva, suficient cat sa imi dau seama ca e bine.

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

-cu rusine va spun ca incerc sa REdevin crestin..in practica..
    -e simplu, toate ale vietii te indeparteaza de una dintre esentele esenta crestinismului (rugaciunea catre Cristos/Hristos), si poate veni o vreme cand descoperi ca esti in aer, si daca ai fi luat "la bani marunti" nu valorezi nimic, ai pierdut tot ce aveai.
    Incerc sa rememorez, sa retraiesc, poate poate se prinde din nou ceva de mine.
    vand
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Este foarte ciudată o trăsătură comună celor care au postat "la subiect" până acum și anume faptul că mai întâi au căutat căi spirituale diferite de creștinism, pentru ca, în cele din urmă să găsească în practica creștină valențe (părți) din respectivele căi. Aici poate fi și o problemă legată de calea urmată. Căutăm ceva măsurabil inițial, căi jalonate și mai puțin calea noastră. Fiecare dintre noi are de găsit și urmat propria-i cale. În punctul acesta ar fi bine să ne amintim cine este adevăr cale și viață. Esența este simplă, la îndemâna noastră, atât de mult timp sub ochii noștri încât nu o mai putem diferenția de firescul lucrurilor.
    Doamne ajută!

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

STEFAN-- da cam asa este in multe cazuri.
    As vedea o explicatie prin faptul ca isishasmul nostru nu este popularizat, ca rugaciunea inimii este prea mistificata, nu este deloc comerciala.
    Inainte de a "simti" trebuie macar sa intelegi.l alte cai iti ofera si explicatii logice, energii, dovezi si te invita sa le testezi. Daca nu sapi destul in literatura, nu prea ai ce sa testezi in practica rugaciunii inimii. Ti se spune simplu sa te rogi. Cum, cand unde. Deabea daca iti este dat sa citesti scrierile ( mai rare) ale unu i parinte sau sa deschizi filocalia mai ajungi sa intelegi ( la nivel mental) rugaciunea inimii.
    Si mai este un aspect deloc de neglijat..
    Alte prectici PROMIT multe ( puteri) si promit rezultate. Sunt tehnici clare aici. Rugaciunea inimii nu promite nimic ba chiar te indeamna sa renunti la tot si mai mult daca ai viziuni sa le refuzi.
    Ei,,ce e mai tentant? margelute sclipitoare sau Nimic?
    De aceea multi incearca altceva decat rugaciunea inimii.
    Unora poate le este dat sa se deschida si prin alte practici si poate vor simti sau vor fi atrasi pana la urma de esenta rugaciunii.
    Eu as defini rugaciunea aceasta ca fiind efectiv conectarea , daca nu..chiar priza cu Hristos si Dumnezeu.
    vand

Nickolay este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    47

nu ne nastem intamplator aici,intr-o tara crestina...cand incepem o viata spirituala,e mai usor pentru noi sa ne raportam la elemente ce tin de crestinism decat de alte culte...

Arcangelo Avatar
    Arcangelo este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2009
    Posturi
    7

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Un alt aspect este cand Fundatia de inforenergetica a initiat actiunea si marsul impotriva manifestatiilor organizate de homosexuali si alte "minoritati sexuale", au fost primite avize de la toti, primarie, ministerul de interne etc, dar nu si-a dat acceptul un consilier al patriarhului care se ocupa de astfel de probleme din cadrul Patriarhiei Romane
    Un alt aspect,este cel in care vamesii si desfranatele vor intra mai usor in Imparatia Cerurilor decat fariseii care se bat in piept si se roaga indelung prin piete si se inghesuie in randurile dintai prin sinagogile zilelor noastre,sa-i vada lumea si pun povere grele pe capul oamenilor,pe care ei nu le ating macar cu un deget si arunca primii cu piatra,urmand cica invataturile celui care le-a spus expres sa nu judece pe nimeni niciodata!
    Au inchis unii Imparatia Cerurilor,si nici ei nu intra,nici pe altii nu vor sa-i lase cumva sa intre,pentru asta mai mare osanda vor lua,ca spun ca ei VAD,de aceea pacatul ramane asupra lor!
    "Fatarnicilor,scoateti mai intai BARNA din ochiul vostru,si apoi ocupati-va de paiele din ochii fratilor vostrii!"

cantante este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    4

Asa un balsam frumos mirositor ati turnat peste sufletul meu acum, in aceste zile minunate, prin inlantuirea mesajelor voastre. Toata noaptea v-am citit si nu ma mai saturam.

Desi postarea e mai veche, ea este actuala mereu, iar vibratia degajata este mai vie ca niciodata.

Va multumesc si va doresc Paste luminos alaturi de cei dragi.

Cu drag,
    cantante

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Acum sigur că esența creștinătății este descoperirea drumului propriu al fiecăruia pentru mântuirea sa.
    Căutăm și din primele clase suntem obișnuiți să ne ascultăm rațiunea și nu inima.
    Rugăciunea inimii are ca scop coborârea rațiunii în inimă sau unirea mentalului cu emoțiile noastre. Această unire apare la cel care iubește. De Dumnezeu ne apropiem prin iubire, prin unirea mentalului cu inima.
    De ce constatăm până la urmă că Ortodoxia este calea? Tocmai pentru că prezintă suportul pentru propria desăvârșire. Și este completă. Căci nu putem vorbi despre desăvârșire dacă dezvoltăm doar anumite virtuți și uităm de compasiune, smrenie, altruism.
    Doamne ajută!

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

De copil m-am considerat ateu sau liber cugetator desi pe atunci nu prea stiam ce inseamna. Am inceput sa-mi pun cu adevarat intrebari despre crestinism si spiritualitate cand am privit zambetul impacat al unui crestin adevarat in fata mortii. De atunci am inceput sa caut si am gasit. Ei bine nu a fost usor si nici nu e pentru ca intilnesc persoane care pun al indoiala conceptia imaculata, existenta spiritului, si mai ales invierea din morti. Ciudat e ca li se si spune cum s-a facut invierea: "calcand cu moartea pe moarte." Asta e. Departarea oamenilor de spiritualitate ii face surzi si orbi la Adevar.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Raspuns Cum am devenit crestin!!! - Articol

Am fost dintotdeauna crestina, de la botez incoace.
    De cand am inceput sa traiesc ca un crestin...aia e alta poveste in mai multe reprize...
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345

Subiecte Similare

1. Pilde crestin ortodoxe
    De Mihaitza in forum Crestinismul
    Replici: 75
    Ultimul post: 20 mai 2010, 09:12
  2. Articol scris de A.Cotrobescu pt.Congresul AAR
    De gabryna in forum Astrologie