Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 71

Subiect: Cum am devenit crestin!!! - Articol

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Santa,multam de raspuns.
    Cind a fost revolutia,sau lovitura de stat ce-o fi fost,am iesit pe strada,am pus steagul pe balcon,am oprit masini,in fine,copil nebun.Aveam doar 19 ani.Am "aparat " un obiectiv,eu cu un prieten si cu o arma.Bine ca nu ne-a atacat nimeni!Dintre toti de atunci,sint singura care n-am carnet de revolutionar sau de participant la revolutie.(ce penibil!)Stii de ce?Ptr ca eu cind spun revolutia din 89 vad o fata de 20 de ani, Simona-Mihaela,care a murit calcata de tanc.Nu mi-a fost ruda,prietena sau cunostinta,dar ma doare sufletul.
    Sa stii ca parerea mea nu conteaza,nu am vreo functie sau grade sau nimic,dar sint vie.Fata aceea nu mai e.Deloc.
    Imi pare rau ca ma consideri birfitoare,eu nu am contestat o clipa calitatile profesionale ale domnului comandor.Mie mi-au incredintat vietile mii de oameni si toti au ajuns acasa vii si nevatamati,deci profesia fiecaruia e problema lui.
    Ca sa revin,si mai rau a fost cu minerii,ulterior.

Privind adevarul,cumva sa zic sint mai norocoasa,daca vreau sa aflu ceva,chiar aflu repede,chiar daca sint mijloace neagreate de vreo biserica.
    Interesant este ca si biserica admite de exemplu geneza,care a fost cunoscuta prin clarviziune,caci nici un om n-a fost martor.
    Dar ingaduinta se opreste aici.Pe mine nu ma deranjeaza daca nu ma crede nimeni,traim intr-o lume libera,dupa cum am remarcat cu uimire ieri in parlament.
    Alminteri eu,in viata nu sint un om greu de convins un lucru,de multe ori nici nu trebuie sa mi se spuna nimic,eu tot vad chestii dinainte,dupa cum am stiut ca-n seara asta iti voi povesti tie despre fata aceea Simona.
    Privind recunoasterea lui Isus,eu am avut o viata ca eseniana,inclin sa cred ca multe mi se trag chiar de atunci.Probabil am pierdut mult intr-o viata ulterioara cind m-am sinucis,cine stie!?!Dar acestea n-au importanta acum.
    Oricum,informatiile pe care le primesc intr-un mod mai neortodox nu le propovaduiesc,dupa cum se vede.Si de multe ori nu le cred pina nu le verific cumva,daca se poate.Imi pare rau daca am birfit pe cineva.
    Numai bine.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

nu am zis ca esti barfitoare, si nu consider deloc asta, chiar te apreciez, ma intereseaza sa stiu care e conceptia ta intima legata de geneza.
    Si chiar este interesant sa stiu ce informatii primesti prin acele cai inaccesibile omului obisnuit, banuiesc ca te referi la ceva extrasensibilitati, si intradevar nu este bine sa le spui oricui, doar persoanelor care le merita si le pot "digera spiritual" nici eu nu spun multe din informatiile pe care le am dobandit pe cale "esoterica"

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Santa,nu cred ca e vorba de "oameni care merita" .O informatie mai deosebita nici nu vibreaza intr-o persoana care nu are un nivel de constiinta similar cu informatia.
    De-aia se si spune ca biblia ar fi "codificata ' .
    Am observat ca nu spui nici tu mare lucru.De ce?Nu e nici o rusine.
    Privind geneza,a fost asa cum e-n biblie,pe scurt.Constiinta divina universala numita popular Tatal(sau Tatal si Mama,sau Tatal si Duhul Sfint). a intrat in manifestare creind Elohimii.
    Dintre Elohim,Yahveh a creat pamintul si ce e pe el.Ceilalti au creat diverse parti din univers.La sfirsit,ei s-au unit,devenind Yahveh Elohim,numit popular Dumnezeu,Allah care fiind manifestat s-a si revelat pe sine.Ulterior,odata cu Moise si Akhen-Aten s-a ajuns la cunoasterea parintilor divini,termen cunoscut ca Adon,Aton,Aten,Aumen .Deja,la neamul lui Israel,se produce scindare.
    Ca sa revin la Geneza,cuvint de origine egipteana(genisis,cu sensul genele lui Isis,adica ADN-ul),cind s-a spus "sa se faca lumina" s-a creat constiinta cristica,cum s-a spus despre Isus "el este lumina,in el este lumina ".Entitatea Isus este Adam,primul si ultimul,cum este scris.Cele sapte zile de creatie sint,evident simboluri.A saptea zi simbolizeaza vremea cind lumea va fi formata din "fii si fiice ale lui D-zeu" .Cit priveste omul....daca vrei s-o spun si p-asta,sfinxul este
    omul .Asa arata omul.Mi-e greu sa definesc asta,dar nu am alta informatie mai completa.Cind va bate ceasul,voi sti mai multe.

Mirelax este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2007
    Posturi
    2

Implicit Re: Cum am devenit crestin!!! - Articol

Ce ma frapeaza in articol, de altminteri tipic pentru formula as, este faptul ca autorul, desi se pretinde scolit, nu stie elementarul lucru ca energia ESTE materie, in fizica prin definitie (câmpul) fiind "o forma de manifestare a materiei". Mai vorbeste omul nostru si despre faptul ca a trecut prin scoala, fie ea si un liceu sau o facultate tehnica (adica nu prea mare lucru), si totusi nu stie ca "materie" numai in sens îngust, incult, înseamna doar ce e tare, macro si "material". Un alt fapt ce merita remarcat: autorul pare a lua drept bun capacitatea radiestezistului de a cunoaste daca a mers sau nu la biserica, fara a intelege cum are loc aceasta achizitie de informatie, si mai ales fara a o testa obiectiv si repetat. Acceptabil, fara îndoiala, pentru omul simplu, insa pentru un doctor si om de stiinta, obligat te astepti la altceva . . . Sper sa nu fiu înteleasa gresit, nu contest validitatea si veridicitatea afirmatiilor autorului, decat pentru ca acesta se pretinde un om de stiinta (conf. dr. ...).

Mirelax este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2007
    Posturi
    2

Implicit

Citat Citat din cris
    Ca sa revin la Geneza,cuvint de origine egipteana(genisis,cu sensul genele lui Isis,adica ADN-ul
    Iti place sa te joci cu cuvintele? Sau cu oamenii (partenerii tai de dialog)?
    Geneza vine din genesis, insa asta e termen grec (si nu egiptean)care inseamna nastere, creatie, origine, si nu "genele lu' Isis"! Cum ar putea fi altfel, cat timp gena, ca termen biologic este recent, egiptenii neavand habar de genetica sau bioloogie moleculara (ca sa vorbeasca despre ADN) . . .

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Bun venit pe forum, Mirelax!

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Citat Citat din Mirelax
    Ce ma frapeaza in articol, de altminteri tipic pentru formula as, este faptul ca autorul, desi se pretinde scolit, nu stie elementarul lucru ca energia ESTE materie, in fizica prin definitie (câmpul) fiind "o forma de manifestare a materiei". Mai vorbeste omul nostru si despre faptul ca a trecut prin scoala, fie ea si un liceu sau o facultate tehnica (adica nu prea mare lucru), si totusi nu stie ca "materie" numai in sens îngust, incult, înseamna doar ce e tare, macro si "material". Un alt fapt ce merita remarcat: autorul pare a lua drept bun capacitatea radiestezistului de a cunoaste daca a mers sau nu la biserica, fara a intelege cum are loc aceasta achizitie de informatie, si mai ales fara a o testa obiectiv si repetat. Acceptabil, fara îndoiala, pentru omul simplu, insa pentru un doctor si om de stiinta, obligat te astepti la altceva . . . Sper sa nu fiu înteleasa gresit, nu contest validitatea si veridicitatea afirmatiilor autorului, decat pentru ca acesta se pretinde un om de stiinta (conf. dr. ...).
    Cred ca ai cautat ceva motive sa ataci articolul, pai o revista trebuie sa scrie articolele pentru cei multi nu doar pentru elita, si cei multi (aici se incadreaza si multi din cei cu studii superioare), nu stiu definitia campului si nici ca materia este de fapt energie si informatie de densitate f mare (tu ai spus ca este doar energie). Si ce este campul , sunt ami multe teorii intre oamenii de stiinta

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Florin este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2007
    Posturi
    10

Implicit

Budhistii spun foarte simplu ca materia este gindire solidificata. Iar asta inseamna ca nu poate fi doar energie, ci si informatie.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Florin
    Budhistii spun foarte simplu ca materia este gindire solidificata.
    Ahaaaa!!!!!!
    D'aia au unii ochelari de cal, iar altii mintea imbetonata!!!

Multumesc frumos, Florin!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Citat Citat din Florin
    Budhistii spun foarte simplu ca materia este gindire solidificata. Iar asta inseamna ca nu poate fi doar energie, ci si informatie.
    Asa este, nu exista nici energie si nici informatie in stare pura, fiecare depinde de cealalta, conteaza si densitatea de informatie pe cantitatea de energie

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Citat Citat din Mirelax
    Citat Citat din cris
    Ca sa revin la Geneza,cuvint de origine egipteana(genisis,cu sensul genele lui Isis,adica ADN-ul
    Iti place sa te joci cu cuvintele? Sau cu oamenii (partenerii tai de dialog)?
    Geneza vine din genesis, insa asta e termen grec (si nu egiptean)care inseamna nastere, creatie, origine, si nu "genele lu' Isis"! Cum ar putea fi altfel, cat timp gena, ca termen biologic este recent, egiptenii neavand habar de genetica sau bioloogie moleculara (ca sa vorbeasca despre ADN) . . .
    Mirela,nu stiu cum e cu joaca si cuvintele,sau ce vrei sa zici.Sigur ca in greaca exista genisis.De unde stii ca gena si ADN-ul sint "recente"?
    Eu iti spun ca sumerienii cunosteau ADN-ul ,asa cum reiese din reprezentarile sumeriene.Si asa cum incearca savantii sa creeze ADN dupa indicatiile din tablite.
    Si da,poate veni de la genele lui Isis,aceasta mama divina cunoscuta si ca imaculata conceptie azi sau,mai mistic Sophia si Ruah,Duhul Sf.
    Asa cum termenul har vine din Babilonia...si inseamna gratie...
    In general ,cuvintele s-au transmis dintr-o limba in alta,ca sa nu mai vorbim de originea comuna a limbilor vechi aglutinante.
    De ex,cuvintul har vine la noi tot via Egipt din Babilonia,adica de la faro-har ,in egipteana faraoah-faraon,om daruit cu gratia zeilor.
    Cum si noi am luat din greaca atitia termeni,mai ales spirituali:duhovnicesc,diakon etc.
    Poate o sa te mire,dar cuvintul maia -care se pune in coca de piine-vine din eschimosa si-nseamna " fete albe" .
    Sau aisu-kurimu in japoneza de la ice-cream.Etc
    Sa nu uiti ca biblia noastra a fost tradusa intii in etiopiana,apoi in aramaica si greaca ...mai la urma.Ori geneza in ebraica este bereshit-la inceput.Atunci geneza/genisis are 90 % sansa sa vina din egipteana ,sumeriana si sa insemne ceea ce inseamna si azi:gene.Ideea sumeriana de creatie este legata de zeita Mammu,de unde si genele lui Isis,corespondenta lui Mammu.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Si adaug la cele de mai sus:bine-ai venit ,Mirela.(nu sint chiar asa acra cum par)

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    nu sint chiar asa acra cum par
    Doar foarte bine documentata pe anumite domenii!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Citat Citat din cris
    nu sint chiar asa acra cum par
    Doar foarte bine documentata pe anumite domenii!
    Credeti?
    Multumesc(din nou),dar...nu-s ce sa zic ,conlucram aici si noi intru desteptarea mariilor noastre
    Cu geneza...pai azi,tot genetica si gene si geneza ,tot una,ceea ce arata o intelepciune transmisa popular.Aici mai e cevaamenii au tendinta sa desconsidere ceea ce nu prea cunosc,din pacate.Si nu e o critica sau o birfa(cum suna)Altfel spus,indiferent ce nume poarta o entitate divina,doar numele difera,entitatile sint aceleasi,nu sint mai multi d-zei ,si nu sint nici " demoni " cum se vehiculeaza cu dispret.
    Toate sint manifestari ale aceleiasi divinitati.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Simbolul lui Isis (in egipteana se spune Iziz ) este crucea copta -cu forma de om.

Budhistii spun foarte simplu ca materia este gindire solidificata.

Ce frumos spus!
    Materia este o "coca cosmica" uniforma.Prin Gindire divina ( Mintea este alt nume al lui D-zeu) ea capata o forma identic-arhetipala -se plamadeste si se comporta conform cu suflul divin -arhetipul de viata .
    Aceasta gindire solidificata -daca este arhetip de om primeste scinteia divina numita constiinta .Mai departe e clar ce armonie divina se poate crea prin alinierea celor trei la constiinta iubirii sau haos energetic prin disarmonie -rai sau iad.

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Pilde crestin ortodoxe
    De Mihaitza in forum Crestinismul
    Replici: 75
    Ultimul post: 20 mai 2010, 09:12
  2. Articol scris de A.Cotrobescu pt.Congresul AAR
    De gabryna in forum Astrologie
    Replici: 11
    Ultimul post: 29 ian 2009, 13:49