Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234
Rezultate de la 46 la 59 din 59

Subiect: Chackre sau centri energetici

ralu20 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    2

Talking Re: Chackre sau centri energetici

Citat Citat din oinaldecs Vezi post
    Nu am pretentia ca sunt depozitarul adevarului absolut si nici nu cred ca adevarul poate fi depozitat undeva... totusi. Nu sunt de acord ca religia sau religiile nu accepta esoterismul si cu energia subtila ba din contra, toate religiile incepand de la religiile consacrate si "oficiale" pana la cea mai mica secta au "taine" sau secrete care se refera chiar la elementele de fiziologie oculta, energetica a fiintei umane. Ca nu se accepta unii pe altii nu e treaba mea. Daca am facut copy-paste sau am vorbit din experienta nu e treaba ta Kalin17. Treaba ta ar fi sa intelegi ceva din ce s-a scris... daca poti. Problema sexualitatii are de aface cu cele trei chakre muladhara, swadistana si manipura exact asa cum s-a scris. Nu e cazul sa fie cineva de acord cu acest lucru. Totusi imi vine in minte o alta explicatie probabil mai clara: daca la un calculator (sistem de calcul) sursa de curent (swadisthana) nu e protejata la suprasarcina va permite trecerea supratensiunilor catre BIOS (muladhara) pe care il cam zapaceste sau chiar il arde de tot uneori, astfel procesorul (manipura) oricat de rapid va fi va calcula aiurea tot timpul. Regulile morale si etice sunt precum frecventele componentelor harware, sunt respectate si ai un sistem stabil, sau te apuci de overcloking si esti in pericol. De aici in colo nu mai raspund celor care au ceva de impartit cu mine personal ci doar cu cei care se refera strict la ideea expusa si aduc argumente sau contraargumente acestei idei. Mai mult cand, cineva afirma ceva complet gresit cu ar fi ca religia "se uita stramb" la esoterism sau energii subtile, ce sa-i mai spui? Cand te duci la un matematician si incerci sa-l interbi de spatiul cuaternionilor cand tu nu stii ce e un spatiu vectorial normat cu o norma noneuclidiana o sa se "uite stramb". Cam asa face si un calugar caruia incepi sa-i vorbesti de chakre cand tu nu poti sta in rugaciune nici 5 minute. Daca vrei sa cunosti pe cineva trebuie sa poti sta in papucii lui apoi poti vorbi despre ce ai experimentat. Cunosterea pur intelectuala si teoretica nu are absolut nimic de aface cu spiritualitatea.
    foarte frumos raspunsul......eu sunt"noua" pe aici dar sunt total de acord cu dumneavoastra{oinaldecs} mai putin cu intreruperea sexului in afara casatoriei...spunea cineva mai sus ca este nevoie de echilibru....sexul ofera un anumit echilibru...echilibru hormonal pe care nicidecum nu putem sa il ignoram...si daca ar fi sa facem exact cum spune biserica ne-am intoarce in trecut cu sute de ani iar noi avem nevoie sa evoluam...se stie foarte bine ca biserica este cea mai "manipulatoare" institutie...si mai stim ca, conducatorii bisericii (de la preoti pana la cei mai mari) nu sunt cele mai iluminate minti.....si nu in ultimul rand referitor la subiect pana si IISUS A STAT(INTRADEVAR IN RUGACIUNE) SI M-E-D-I-T-A-T-I-E!!!!!cel putin asa spune biblia...asa ca nu se poate spune ca biserica nu e constienta de aceste lucruri...singura problema e ca s-au afundat intr-o incapatanare din care nu vor sa mai iasa si refuza sa accepte niste lucruri si practici sanatoase pt om de care se vorbeste si sunt practicate cu mult timp inainte de aparitia biserici.....[parerea mea strict personala si fara nici o intentie de a supara sau a jigni pe cine-va]va pup

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Implicit Re: Chackre sau centri energetici

Ralu20, in urma dezvaluirii de catre mine aici, probabil, a unor secrete am primit un atac paranormal cum nu am mai avut cam de mult ceea ce mi-a adus aminte sa-mi mai tin gura si sa mai intru in asceza ca nu e de glumit. In mesajul original nu am vorbit nimic de nici o religie, asocierea cu religia a fost facuta ulterior de altcineva. Este bine ca am avut intuitia sa nu mai vorbesc si de celelalte chackre... Este evident ca e bine sa pastram un echilibru in toate. Energetic vorbind lucrurile sunt clare: orice actiune facem are consecinte. Fiziologia oculta nu e pentru vulg. Fiecare intelege ce poate functie de cat de curate ii sunt intentiile. Totusi cred ca pot spun ca instinctele primare pot fi controlate de o minte antrenata in concentrare si meditatie. Evident ca unele batalii sunt, mai ales la inceput, pierdute dar asta nu inseamna ca poate fi pierdut razboiul. Razboiul nu poate fi pierdut pentru ca Adevarul este singurul care se autosustine doar miniciuna are nevoie de un sambure de adevar ca sa existe. Nu sunt profet. Cuvintele au fost spuse de unii intemeietori de religii care evident au fost pedepsiti cu moartea pentru asta. De aceea cred ca ar fi bine sa ma opresc aici cu vorba. Poate o sa mai vorbesc despre spiritualitate in viitor dar o sa am grija sa raman in viata dupa ce voi vorbi. Sexualitatea in afara casatoriei distruge complet orice sansa a fiintei de a mai intelege ceva... orice. Sexualitatea si violenta sunt cei doi stalpi ai manipularii constiintei umane deoarece creaza cele mai puternice reactii emotionale. Unii stiu asta si ticluesc teorii si influente subtil energetice sa justifice si sa legifereze distrugerea bietei fiinte umane care... culmea... se crede libera. Pentru a da un exemplu te rog sa te interesezi de moravurile oamenilor care au trait in antichitate in orasul Pompei care a fost distrus de o eruptie vulcanica.

Kalin17 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    56

gata desfiintam forumu si nu mai spunem nimic prea ...adanc despre spiritualitate ca ne "ard" alti care vor sa ne tinem gura? )) foarte amuzant
    Oina draga trebe sa avem curajul de a spune adevarul fara nici o frica decat de bunul Dumnezeu, pentru ca nimic nu se intampla fara voia Lui
    Daca ai fost atacata pot insemna mai multe lucruri vre o 2 ar fi:
    1.N-ai o protectie prea buna
    2.Totul se intampla cu acord Divin daca s-a lasat ca tu sa fi atacat probabil e o lectie pentru tine dar asta clar nu cred eu ca vroia sa te invete sa iti ti gura
    mai ales daca spui Adevarul ..sau te or atacat ca ai spus aberati? )

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Adevarul umbla cu capul spart... inca.
    1. Nimeni nu are protectie suficienta.
    2. Totul se petrece pentru ca asa trebuie...

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    56

asa trebuie? sa ne tinem gura? crezi ca asta vrea Dumnezeu? sa ne tinem gura? cred ca ne vrea mai treji nu mai adormiti.dar e de inteles ca tu nu mai vrei asta pentru ca ai fost "avariata" nu i nimic sunt alti atunci,multumesc de informatile date pana acum si bafta mai departe in tot ce faci u

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Citat Citat din Kalin17 Vezi post
    asa trebuie? sa ne tinem gura? crezi ca asta vrea Dumnezeu? sa ne tinem gura? cred ca ne vrea mai treji nu mai adormiti.dar e de inteles ca tu nu mai vrei asta pentru ca ai fost "avariata" nu i nimic sunt alti atunci,multumesc de informatile date pana acum si bafta mai departe in tot ce faci u
    Dupa cum bine ai zis " nimic nu se intampla fara voia Lui", deci nici acestea. Si manifestarea ta, se intampla tot cu voia Lui, chiar daca afirmatia "daca tu nu vrei, sunt altii" suna parazitar . Studiaza si varianta - vorba lunga nu te tine treaz, ci te adoarme.
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    56

vorba lunga...banuiesc ca face aluzie la vorbitu degeaba...ti se pare ca vorbeam numa de dragu de a vorbi? mi am spus parerea si ce cred eu personal....

Didu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2010
    Posturi
    1

Salut.
    A observat cineva o legatura intre spectrul vizibil si culoarea chakre : aceleasi culori si aceeasi ordine (ca si curcubeul)? Oare sa putem noi vedea cu ochii fizici doar culoriile ce corespund chakrelor, lucrurile ce au frecventa culorilor respective? De exemplu daca am avea inca o chakra cu vibratia specifica infrarosu am putea sa vedem, , infrarosu.
    [media]http://www.antonine-education.co.uk/physics_gcse/Unit_1/Topic_5/em_spectrum.jpg[/media]
    http://www.antonine-education.co.uk/...ses_and_ha.htm

[media]http://mamashayna.files.wordpress.com/2008/05/chakra_img.gif[/media]

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Culorile sunt de fapt anumite lungimi de unda, ochiul fizic uman are limite in perceperea doar de la o limita minima la o limita maxima a respectivelor frecvente, si culorile chackrelor fac parte din o scara de lungimi de unda superioara spectrului vizibil, si dincolo de ifrarosu, cu mult peste potentele ochilor fizici, si de aceea sunt vazute sau simtite cu alte organe de simt specifice spiritului.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Avem chakra care in spectrul sau de vibratie are si infrarosu doar ca nu am auzit pe nimeni sa vada exclusiv in acest spectru. Perceptia extrasenzoriala este altceva decat tot ceea ce percepem noi senzorial asa ca mai bine inveti dacat sa intrebi asa cum e mai bine sa inveti sa inoti decat sa aflii cum este inotul din descrierea altora.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Citat Citat din oinaldecs Vezi post
    Avem chakra care in spectrul sau de vibratie are si infrarosu doar ca nu am auzit pe nimeni sa vada exclusiv in acest spectru. Perceptia extrasenzoriala este altceva decat tot ceea ce percepem noi senzorial asa ca mai bine inveti dacat sa intrebi asa cum e mai bine sa inveti sa inoti decat sa aflii cum este inotul din descrierea altora.

Ultima editare de lovelife : 16 dec 2010 la 21:40

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Un articol al lui Sebastian Stanculescu despre chakre, in care ne marturiseste si cum putem ajunge la cunoasterea acestora prin experienta proprie nemijlocita:
    http://www.infoterapii.ro/modules/ne...hp?storyid=178
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Ridicarea Kundalini deschide/trezeste chakrele
    In sutrele lui Buddha sunt explicati pasii de curatare
    1. Pamant - depasirea angrenarii in lumea materiala; 2. Apa - depasirea emotiilor, a dualitatii; 3 - Foc - depasirea dorintelor, ardere ego; 4. Aer - combina cele 3 elemente curatate si trezeste Iubirea; 5. Purificare - conectare la adevar prin sunetul linistii (aum), vibratia universului; 6. Deschidere al 3-lea ochi - revelatia luminii interioare (microcosmos); 7. - Trezire constienta - conectare constienta cosmica (macrocosmos).
    Parerea mea este ca nu se poate sari peste un pas, exemplu: nu vei putea experimenta Iubirea, trezire Anahata, fara sa depasesti primii 3 pasi, altfel raman doar vorbe despre Iubire ce au subtila menire de intarire ego , de aceea am spus mai sus "vorba lunga te adoarme", este ca un zdranganit continuu ce-ti blocheaza accesul la sunetul primordial, exista si un proverb din batrani "vorba multa, saracia omului"
    De asemenea intarirea propriilor convingeri prin atacarea agresiva a convingerilor altora, depasindu-se pragul de impartasire si trecand la victimizare, persiflare, intimidare, impunere a propriilor adevaruri, nu arata sacrificiu ci dualitate, emotie, dorinta, ego, pierdere de umor si Iubire

[media]http://video.google.com/videoplay?docid=-6592361923195805512[/media]#
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

shine_Spirit este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2011
    Posturi
    12

Cool Re: Chackre sau centri energetici

chestii trestii, mam chinuit sa scriu un mesaj de 2 pagini dar o chakra mia inchis pcu si am pierdut toata munca
    Ultima editare de shine_Spirit : 22 feb 2011 la 17:40 Motiv: Chestii

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul 1234

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •