Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 59

Subiect: Chackre sau centri energetici

Rodi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    6

Implicit Re: Chackre sau centri energetici

Eu ma refeream la faptul ca atunci cand ma priveste alta persona pe mine (la mine fiind rotatia corecta a chakrelor spre stanga!) ,pentru persoana care ma priveste,ea va vedea rotatia in sens contrar acelor deasemenea!

Dar daca eu sunt cea care priveste ceasul atunci din fata vad ca are sens dextrogir si daca sunt in spatele ceasului,are sens levogir...aici este nelamurirea mea,la aprecierea mea fata de cum ma vad eu,din fata sau din spate!

nu radeti de mine de mult vreau o astfel de clarificare a sensului rotatiei!

Ce-mi puteti spune despre sensul zvasticii...cum este corecta rotatia??

multe multumiri pentru rabdarea "ingereasca"!

Rodi

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Fara suparare, dar pricepi cam greu, ti sa explicat sensul corect este dat de ceasul de pe pieptul subiectului care este pozitional spre inainte , daca tu te uiti din alta parte nu se schimba sensul de rotatie a chakrelor celor pe care ii privesti.
    Punctul de referinta a fiecarui om este el insusi.
    Sunt si lucruri mai complexe, dar nu se merita sa ti le explic daca nu pricepi o logica simpla de clasa a 4-a
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Rodi Vezi post
    Eu ma refeream la faptul ca atunci cand ma priveste alta persona pe mine (la mine fiind rotatia corecta a chakrelor spre stanga!) ,pentru persoana care ma priveste,ea va vedea rotatia in sens contrar acelor deasemenea!

Dar daca eu sunt cea care priveste ceasul atunci din fata vad ca are sens dextrogir si daca sunt in spatele ceasului,are sens levogir...aici este nelamurirea mea,la aprecierea mea fata de cum ma vad eu,din fata sau din spate!

Rodi
    fiecare lucru, om sau obiect are un ceas pe el. si sensul acelor de ceasornic sau inversul lui este dfat de acest ceas. ala e sensul, poti sa faci un efort de imaginatie si sa intelegi asta?
    ala e si sensul acelor chacre sau centri ie, cel al ceasului lipit de obiect. e simplu.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    6

Eu ma refeream la faptul ca atunci cand ma priveste alta persona pe mine (la mine fiind rotatia corecta a chakrelor spre stanga!) ,pentru persoana care ma priveste,ea va vedea rotatia in sensul acelor ceasului,deci spre dreapta cand na priveste din spate si in sens invers deci spre stanga cand ma priveste din fata.

Dar daca eu sunt cea care priveste ceasul atunci din fata vad ca are sens dextrogir si daca sunt in spatele ceasului,are sens levogir...aici este nelamurirea mea,la aprecierea mea fata de cum ma vad eu,din fata sau din spate! Si aici este si problema aprecierii sensului rotatiei chakrelor. DUPA LOCUL UNDE SE POZITIONEAZA OBSERVATORUL sau cel ce practica bioenergie.

Rodi>>

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Fara suparare, dar pricepi cam greu, ti sa explicat sensul corect este dat de ceasul de pe pieptul subiectului care este pozitional spre inainte , daca tu te uiti din alta parte nu se schimba sensul de rotatie a chakrelor celor pe care ii privesti.
    Punctul de referinta a fiecarui om este el insusi.
    Sunt si lucruri mai complexe, dar nu se merita sa ti le explic daca nu pricepi o logica simpla de clasa a 4-a
    este o explicatie simpla si clara. chiar asa rodi,

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din rodi Vezi post
    eu ma refeream la faptul ca atunci cand ma priveste alta persona pe mine (la mine fiind rotatia corecta a chakrelor spre stanga!) ,pentru persoana care ma priveste,ea va vedea rotatia in sensul acelor ceasului,deci spre dreapta cand na priveste din spate si in sens invers deci spre stanga cand ma priveste din fata.

Dar daca eu sunt cea care priveste ceasul atunci din fata vad ca are sens dextrogir si daca sunt in spatele ceasului,are sens levogir...aici este nelamurirea mea,la aprecierea mea fata de cum ma vad eu,din fata sau din spate! Si aici este si problema aprecierii sensului rotatiei chakrelor. Dupa locul unde se pozitioneaza observatorul sau cel ce practica bioenergie.

rodi>>
    indiferent de unde te-ar privi, ceasul se misca la fel, si sensul corect pt tine, ala este. SI NU ALTUL.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din rodi Vezi post
    eu ma refeream la faptul ca atunci cand ma priveste alta persona pe mine (la mine fiind rotatia corecta a chakrelor spre stanga!) ,pentru persoana care ma priveste,ea va vedea rotatia in sensul acelor ceasului,deci spre dreapta cand na priveste din spate si in sens invers deci spre stanga cand ma priveste din fata.

Dar daca eu sunt cea care priveste ceasul atunci din fata vad ca are sens dextrogir si daca sunt in spatele ceasului,are sens levogir...aici este nelamurirea mea,la aprecierea mea fata de cum ma vad eu,din fata sau din spate! Si aici este si problema aprecierii sensului rotatiei chakrelor. Dupa locul unde se pozitioneaza observatorul sau cel ce practica bioenergie.

rodi>>
    si cu zvastica e aceeasi poveste. Numai ca vezi ca asta se misca , daca e reala si nu desenata invers. Adica bratele sunt construite dextrogir pt ca vantul intra pe acolo si astfel misca bratele levogir.

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    6

Bravo,multumesc pentru oate aceste explicatii...date unei persoane certate cu logica..asa este la o varsta..o sa vedeti si voi cand ajungeti pe la 70 ani..

Din tot sufletul sa ma scuzati pentru pisalogeala ca re in final a reusit sa va scoata un pic din starea de "ready" dar ami-a clarificat si o problema de nerezolvat pana acum.

cu drag,

Pace si Lumina
    Rodi

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Muladhara chakra este centrul de la baza coloanei vertebrale. Ea este asezata in plan orizontal ca o floare cu fata in sus cu patru petale de culoare rosie. Daca am pune aici un ceasornic cu cadranul in sus atunci miscarea chakrei in sensul acelor ceasornicului (levogira) conduce la respingerea energiilor negative ce vin din afara corpului fizic iar miscarea in sens invers acelor de ceasornic (dextrogira) distruge negativitatea existenta in corpul fizic. In sens moral muladhara reprezinta inocenta iar in sens psiho-energetic ea este centrul vitalitatii fizice. Din punct de vedere microbiologic muladhara da energie anticorpilor si tuturor mecanismelor de aparare a corpului fizic impotriva agentilor patogeni. In limba sansckrita "mula" inseamna radacina iar "adhara" suport. Deci muladhara este radacina suport pe care se sprijina kundalini in ascensiunea sa spre centru suprem al fiiintei. Ameliorarea chakrei muladhara se face prin pastrarea curateniei in gand, cuvant si fapta din punct de vedere moral-religios. Alimentele consumate trebuie sa fie cat mai proaspete si cat mai putin trecute prin foc (gatite). Consumul de substante halucinogene incepind cu alcool, tutun, cafea si restul, trebuie intrerupt imediat precum si sexualitatea in afara casatoriei. Baia fierbinte cu sare la picioare, munca pamantului, mersul descult, statul pe pamant sunt tehnici de purificare ale centrului la indemana oricui. O chakra muladhara purificata asigura o sanatate de fier sau o vindecare rapida de boli, intelepciune, bogatie materiala. Puterea parnanormala ce rezida din muladhara este numita "corpul de diamant" si consta in intangibilaitatea corpului fizic de catre nimeni si de nimic. Fara muladhara nu exista spiritualitate ci doar fanatism sau invers scepticism.

istoricul este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    4

Este scurt si concis. A nu se uita faptul ca, muladara defineste si campul vital al sistemului viu uman. cu consideratie I.M.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Swadisthana este centrul aflat in preajma organelor sexuale. El are 6 petale de culoare portocalie. Reprezinta in fiinta puterea de creatie, potenta. Energia chakrei swadistana este folosita in puterea de regenerare a mintii prin productia de celule gliale ce sustin neuronii. Armonia, simtul estetic, bunul simt si bunul gust sunt calitati ale swadisthanei. "Swa" in limba sansckrita inseamna sine. Sexualitatea exagerata conduce la epuizarea acestei chakre generand ce mai grava boala a umanitatii: prostia. Sexualitatea blocata mareste dizarmonios swadistana si conduce la presiune prea mare asupra chakrei muladhara cu consecinte nefaste. Echilibrul in toate este necesar aici. Tehnicile de purificare ale chakrei swadistana sunt secrete si sunt rezervate numai celor care si-au depasit egoul. Acest lucru se petrece deoarece kundalini ajunge aici numai dupa ce a trecut de manipura,cel de al treilea centru despre care vom vorbi in alt post. Putera paranormala ce rezida de aici este bogatia materiala nemasurata ce trebuie folosita exclusiv in scopul evolutiei spirituale altfel nu are sens deci nu va exista.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Manipura chakra denumita si Nabhi care inseamna buric in limba sanskrita este de culoare verde si are 10 petale ce reprezinta cele 10 porunci biblice sau cele 5 yama si 5 niyama. Ea reprezinta legea divina, Dharma, si ii corespunde elementul foc. Dezvoltarea vointei reprezinta purificarea manipurei. Respectul pentru cei mai varstnici, asceza, disciplina de orice fel dinamizeaza manipura. Swadistahana graviteaza in jurul manipurei formand in zona viscerelor oceanul iluziilor in sanskrita Bhava Sagara in care se afla aproape toti oamenii obisnuiti. Regii, conducatorii militari superiori, cei din familii nobiliare au in mod natural, inascut, manipura dinamizata. Foarte putine fiinte chiar si realizate spiritual ajung sa purifice complet oceanul iluziilor dintre manipura si swadisthana si sa se bucure cu adevarat de realizarea sinelui.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Pamantul se purifica cu apa, apa se purifica cu foc. Astfel muladhara, swadisthana si manipura reprezinta lumea fizica, perceptibila prin simturi. Ele sunt cele trei dimensiuni ale spatiului tridimensional euclidian.

Kalin17 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2009
    Posturi
    56

Wink Re: Chackre sau centri energetici

oina ma intreb daca informatile care le ai luat au fost copy-paste sau din cunoasterea ta....oricum m-o amuzat putin propozitia asta "trebuie intrerupt imediat precum si sexualitatea in afara casatoriei"
    Dc? pentru ca asa e "moral-religios"? hai sa nu vorbim din punct de vedere religios pentru ca nu toti sunt asa "religiosi" cand vorbim despre subiecte energetice si alte din domeniu hai sa ne rezumam la explicati energetice,esoterice si etc pentru ca religia nu prea e impacata cu ele si nici perfecta nu e.asa ca prefer sa nu mai fie amestecata cu " Chackre sau centri energetici" care ei se uita stram cand aud de asa ceva

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Nu am pretentia ca sunt depozitarul adevarului absolut si nici nu cred ca adevarul poate fi depozitat undeva... totusi. Nu sunt de acord ca religia sau religiile nu accepta esoterismul si cu energia subtila ba din contra, toate religiile incepand de la religiile consacrate si "oficiale" pana la cea mai mica secta au "taine" sau secrete care se refera chiar la elementele de fiziologie oculta, energetica a fiintei umane. Ca nu se accepta unii pe altii nu e treaba mea. Daca am facut copy-paste sau am vorbit din experienta nu e treaba ta Kalin17. Treaba ta ar fi sa intelegi ceva din ce s-a scris... daca poti. Problema sexualitatii are de aface cu cele trei chakre muladhara, swadistana si manipura exact asa cum s-a scris. Nu e cazul sa fie cineva de acord cu acest lucru. Totusi imi vine in minte o alta explicatie probabil mai clara: daca la un calculator (sistem de calcul) sursa de curent (swadisthana) nu e protejata la suprasarcina va permite trecerea supratensiunilor catre BIOS (muladhara) pe care il cam zapaceste sau chiar il arde de tot uneori, astfel procesorul (manipura) oricat de rapid va fi va calcula aiurea tot timpul. Regulile morale si etice sunt precum frecventele componentelor harware, sunt respectate si ai un sistem stabil, sau te apuci de overcloking si esti in pericol. De aici in colo nu mai raspund celor care au ceva de impartit cu mine personal ci doar cu cei care se refera strict la ideea expusa si aduc argumente sau contraargumente acestei idei. Mai mult cand, cineva afirma ceva complet gresit cu ar fi ca religia "se uita stramb" la esoterism sau energii subtile, ce sa-i mai spui? Cand te duci la un matematician si incerci sa-l interbi de spatiul cuaternionilor cand tu nu stii ce e un spatiu vectorial normat cu o norma noneuclidiana o sa se "uite stramb". Cam asa face si un calugar caruia incepi sa-i vorbesti de chakre cand tu nu poti sta in rugaciune nici 5 minute. Daca vrei sa cunosti pe cineva trebuie sa poti sta in papucii lui apoi poti vorbi despre ce ai experimentat. Cunosterea pur intelectuala si teoretica nu are absolut nimic de aface cu spiritualitatea.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •