Rezultate de la 1 la 5 din 5

Subiect: gastroscopie

Dana Di Maiuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    27

Implicit gastroscopie

Am dureri de stomac insotite si de alte simptome functionale.Medicul meu mi-a recomandat sa fac o gastroscopie pentru a stabili cu precizie diagnosticul si tratamentul adecvat.A facut cineva acest examen, stiti sa imi spuneti daca este greu sau usor de facut?multumesc.
    "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele."(Marcu9;24)

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: gastroscopie

Citat Citat din Dana Di Maiuta Vezi post
    Am dureri de stomac insotite si de alte simptome functionale.Medicul meu mi-a recomandat sa fac o gastroscopie pentru a stabili cu precizie diagnosticul si tratamentul adecvat.A facut cineva acest examen, stiti sa imi spuneti daca este greu sau usor de facut?multumesc.
    Investigatia aceasta inseamna vizionarea interiorului stomacului cu o minicamera tv. Investigatia presupune o zi de post total inainte pentru ca stomacul sa fie gol.
    Pentru a se putea face investigatia este necesar ca pacientul sa inghita un furtun care contine camera, o sursa de iluminare, cablurile de legatura si un furtun de aer. Furtunul de aer sufla aer astfel incat sa nu permita atingerea camerei de peretii stomacului.
    In Romania se face o anastezie pentru esofag cu xilina. Chiar si in aceste conditii, inghitirea furtunului este grea pentru persoanele tinere. Cele mai in varsta se pare ca suporta mai bine .
    Nu este o senzatie placuta, dar e mai bine asa decat deschiderea chirurgicala.
    Succes!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Dana Di Maiuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    27

da ,citisem pe net, asa, in general, dar as fi vrut sa stiu care au fost impresiile persoanelor care au facut asa ceva.Oricum, imi voi face curaj si ma voi duce curind.
    "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele."(Marcu9;24)

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

draga Dana, nici nu e bine sa pui astfel de intrebari! parerile persoanelor sunt impartite si te pot influenta poate intr-un mod neplacut! de obicei ma abtin sa dau detalii pentru ca fiecare reactioneaza in mod diferit, unul e mai usor influentabil, altul mai rezistent, etc.! eu am facut 2! aici o sa-l rog pe domnul Furtuna sa explice ce inseamna "tinerii suporta mai greu"

trebuie in primul rand sa incerci sa te relaxezi pe cat posibil. faci exact ce ti se spune, in momentul inceperii procedurii respiri pe nas si te calmezi, e foarte important. incearca sa te gandesti la ceva care te calmeaza, ev poti sta cu ochii inchisi si-ti repeti ca nu dureaza mult, pt ca intr-adevar nu dureaza mai mult de... eu stiu 10 min, dar poate exagerez! iti creeaza putin discomfort, dar nu e ceva... eu stiu, ce nu se poate suporta! curaj! si poate spui si cum a fost!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din padme Vezi post
    aici o sa-l rog pe domnul Furtuna sa explice ce inseamna "tinerii suporta mai greu"
    Eu n-am facut, dar m-am interesat la cei care fac investigatia. Din cauza asta nu am fost mai prompt.
    Mi s-a spus ca celor tineri le este mai greu sa inghita sonda (tot studioul cu operatori cu tot ).
    N-am facut un studiu statistic cu toata cazuistica comportamentului uman la efectuarea acestei analize. M-am rezumat numai la a intreba si a asculta cu atentie ce mi se spune.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •