Rezultate de la 1 la 4 din 4

Subiect: De ce se casatoresc oamenii deobicei?

motritim este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2009
    Posturi
    1

Implicit De ce se casatoresc oamenii deobicei?

De pilda, femeia. Ii-e rusine sa ramana fata batrana, mai ales dupa ce toate prietenele ei s-au casatorit. E greu cand te simti o gura de prisos in familie. Si-apoi mai e si drinta de a ajunge stapana casei, de a fi o doamna, independenta,...la care se mai adauga necesitatea pur fizica sau a maternitatii, nazuinta de as face un cuib.
    Barbatii au alte motive. In primul rand, se satura de viata de burlac, de mancare de fast-food, de dezordinea din casa, de murdarie, de mucurile de tigari, de prieteni obraznici care ti se baga-n suflet cand vrei si cand nu vrei. In al 2-lea rand iti dai seama ca viata de familie e mult mai convenabila, mai sanatoasa, mai ieftina. In al 3-lea rand iti spui:''o sa am copii, si dupa moartea mea va ramane cineva totusi pe lume, o parte din mine...Un fel de iluzie a nemuririi. In al 4-lea rand, ispita nevinovatiei. Apoi unii se gandesc si la zestre....
    Dar unde-i dragostea? Dragostea dezinteresata, plina de daruire, care nu asteapta rasplata? Dragostea despre care se spune ca e mai tare decat moartea. O iubire pentru care a savarsi orice fapta eroica, a-ti sacrifica viata, a indura chinuri, n-ar insemna chinuri, ci bucurii.''

Dragostea trebuie sa fie o tragedie. Cea mai mareata taina din lume, de care nu trebuie sa se atinga nici un fel de calcule meschine, de ganduri egoiste sau de compromisuri.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Implicit Re: De ce se casatoresc oamenii deobicei?

DAr eu nu cred ca cele spuse de tine mai sus,ar fi motivele pt. care doua persoane se casatoresc.

Sa te casatoresti doar ca stai in capul familiei,sau ca prietenele tale s-au maritat,sau ca barbatii nu isi mai suporta mizeria din casa,nu prea cred.

Cei doi se iubesc, de aceea fac pasul, poate nu se iubesc cum vedem in filme, dar ei se iubesc asa in felul lor.

Si nu cred ca femeilor le mai este rusine sa ramana nemaritate in zilele noastre,sunt o multime care fac "copii din flor" ca pe banda rulanta..Unde vezi rusine?

Femeile sunt destul de independente si fara sot,se marita cand simt ca au gasit persoana potrivita,ca vorba aia..perfecta nu exista.

Acum ca spui "despre dragostea dezinteresata",se mai intampla ca unul bogat sa iubeasca o fata saraca si desteapta.In schimb daca fata e si cu 8 clase si fara bani, e mai greu ,dar nu imposibil daca este foarte frumoasa

Dar exista si dragoste dezinteresata,cand iubesti nu te mai uiti in buzunar,intervin in schimb familiile celor avuti,dar nici atunci nu e cu mare efect,intrucat tinerii din zilele noastre si din zilele mele defapt,fac numai cum ii taie capul, tocmai pt. ca se simt deja independenti.

akca este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2009
    Posturi
    9

Se casatoresc pentru ca:
    1. este un obicei vechi
    2. asa este crestin
    3. unde-s doi puterea creste
    4. se simt capabili

nemessis este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    10

Citat Citat din akca Vezi post
    Se casatoresc pentru ca:
    1. este un obicei vechi
    2. asa este crestin
    3. unde-s doi puterea creste
    4. se simt capabili
    1.este un obicei vechi de care omul are nevoie pentru a-si grani anumite sentimente precum orgoliul, egoismul si multe altele

2.daca asa este crestin atunci dumnezeu de ce nu este insurat sau iisus?

3.puterea cui? financiara presupun sau care? de acumulare a cat mai multor bunuri intr-o viata...

4. capabil trebuie sa te simti cand oferi unui om dragoste sau compasiune nu cand te casatoresti.

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •