Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 18 din 18

Subiect: Drenajul limfatic

mariana este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    6

Implicit Re: Drenajul limfatic

pot sa va spun ca edema pote fi de mai multe feluri,adica edemele formate in urma unui intervent chirurgical sunt mai greu de tratat pentru ca pot lipsi ganglioni sau afectati de la radio terapia, pentru care se pot face tratamente limfodrenagio,presoterapie, bendagio,e oltra soni pentru e evita la limfangite,dupa care se poate interveni cu la microchirurgia,

Ana-Maria este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1

Buna seara....as avea si eu o intrebare...mama mea sa operat in ianuarie de o tumora inghinala la piciorul stang....in urma analizei sa confirmat....limfom malign non-hogkin....la 2 saptamani de la operatie sa internat din nou...piciorul se umflase groaznic...si a trebuit sa i deschida operatia ptr a scoate lichidul....in momentul de fata face citostatice...multumesc lui Dzeu se simte bine...problema este ca i se umfla piciorul...si uneori o doare....nici un doctor nu ne a recomandat drenaj limfatic...as vrea sa stiu si eu...drenajul limfatic o poate ajuta sa nu se mai umfle picorul?are voie sa faca sau nu...(va intreb asta ptr ca nu ne a recomandat nimeni asta)sau ii pot face eu acasa un masaj usor...astept un raspuns...poate ma lamuriti dvs.
    Va multumesc.

mariana este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2008
    Posturi
    6

Buna ziua
    Ana_Maria ce pot sa-ti spun trebiue sa mergi cu mama ta la un doctor fiziatru ca sunt tratamente speciale pentru aceasta boala(drenaj limfatc care se face manual,preso terapie cu aparate speciale)dupa care medicul o sa trebiasca sa il bandajeze cu benzii speciale.o sa trebuiasca sa ii recomande un ciorap care sa il tina strins sa nu se m-ai umfle,pot sa spun ca aceasta boala nu se vindeca trebuie sa o mentii mereu din tratamet ca daca
    nu este tratata devine nu calvar.
    pot sa spun ca eu sufar de aceasta boala de 4ani am facut si operatie de microchirurgie la Genova in Italia dar nu am avut nici un rezultat tot mereu trebuie sa fac ce ti-am spus sa faci la mama ta.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •