Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 17

Subiect: Căsătoria ajută la imbunatatirea starii de spirit

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Căsătoria ajută la imbunatatirea starii de spirit

Căsătoria ajută persoanele deprimate să-și îmbunătățească starea de spirit

Potrivit studiului - preluat de Reuters - beneficiile pe care căsătoria le aduce persoanelor deprimate sunt surprinzătoare.
    Autoarea studiului, Adrianne Frech, de la Universitatea de Stat din Ohio, a declarat că nu se aștepta la un asemenea rezultat, dar că testele au dovedit că viața trăită alături de o altă persoană ameliorează simptomele depresiei.
    De cealaltă parte, persoanele care nu sunt deprimate pot înregistra tocmai efectul opus.
    "Persoanele care au fost fericite înainte de căsătorie și care au sfârșit într-un mariaj caracterizat de certuri și lipsă de sentimente s-ar simți mai bine singure. Oamenii care nu sunt deprimați se expun unor riscuri atunci când se căsătoresc cu o persoană deprimată", a precizat Frech.
    /Rompres/
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Valentina este offline I.E. Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    7

Implicit Re: Căsătoria ajută la imbunatatirea starii de spirit

Citat Citat din LoveLife
    Căsătoria ajută persoanele deprimate să-și îmbunătățească starea de spirit

Potrivit studiului - preluat de Reuters - beneficiile pe care căsătoria le aduce persoanelor deprimate sunt surprinzătoare.
    Autoarea studiului, Adrianne Frech, de la Universitatea de Stat din Ohio, a declarat că nu se aștepta la un asemenea rezultat, dar că testele au dovedit că viața trăită alături de o altă persoană ameliorează simptomele depresiei.
    De cealaltă parte, persoanele care nu sunt deprimate pot înregistra tocmai efectul opus.
    "Persoanele care au fost fericite înainte de căsătorie și care au sfârșit într-un mariaj caracterizat de certuri și lipsă de sentimente s-ar simți mai bine singure. Oamenii care nu sunt deprimați se expun unor riscuri atunci când se căsătoresc cu o persoană deprimată", a precizat Frech.
    /Rompres/
    Dati si crema cu endorfine de la L'oreal?

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Doar pe baza de cerere scrisa si semnata

- Salon de masaj si Scoala de masaj

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Citat Citat din Vevera Valentina
    Asta imbunatateste starea de spirit in casatorie...
    Daca e asa vreau si eu..

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Casatoria stiam ca este un pas care nu este ingaduit tuturor.Este un pas evolutiv pe care cei "corijenti" la anumite capitole ale vietii sunnt obligati sa il evite pana cand isi invata lectiile "eliberatoare".

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Casatoria stiam ca este un pas care nu este ingaduit tuturor.Este un pas evolutiv pe care cei "corijenti" la anumite capitole ale vietii sunnt obligati sa il evite pana cand isi invata lectiile "eliberatoare".
    Si asa in cateva generatii populatia pamantului ajunge la un sfert
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Etienne

Poate ar fi de preferat un sfert mai bun calitativ decat un intreg putred !
    Am spus "un sfert mai bun", nu perfect.Sfertul ala mai bun se afla si el intr-o continua evolutie.Si din sfertul ala "mai bun", tot vor fi mai buni si mai putin buni, ca peste tot....Oricum, vorbim discutii
    , ca pana la urma tot exista cupluri care au copii si ii fac aiurea, sau cupluri care nu fac deloc copii din motive necunoscute de ei sau cunoscute dar nu au puterea sa skimbe ceva, sau cupluri unde depresia este cu mult accentuata decat daca nu ar fi fost casatorite.

Prosti suntem, dar important este ca dorim sa nu fim prosti la nesfarsit, pana la dezintegarre !

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Dar Terra inca mai este in Univers o planeta Scoala Karmika, si de asta avem atatea suferinte pentru ca suntem prosti si doar asa invatam, prin suferinta.
    Un site
    si un

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

"Dar Terra inca mai este in Univers o planeta Scoala Karmika, si de asta avem atatea suferinte pentru ca suntem prosti si doar asa invatam, prin suferinta."
    -saracii de noi, venim iar si iar pana invatam....
    -mi-a atras atentia postarea despre prostie, voiam sa va relatez cum parintii imi ziceau "proasta" ,mai ales tata, la varsta de 8 ani ma facea proasta si ma minunam in sinea mea zicandu-mi "cum poate un adult sa faca prost un copil de 8 ani????"
    mi-era mila de ei fiindca la bunatatea unui copil ei nu vedeau decat prostie.Si acum ma intreb ce i-a determinat sa ma faca asa.
    Mai tarziu, peste zeci de ani, maica-mea mi-a zis "nu esti proasta" asta ca rezultat al eforturilor mele de a creste copiii, de a avea grija de ei cat imi stau puterile.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

M-am referit la faptul ca suntem prosti si nu cunoastem si nici nu intelegem legile puse de Tatal Ceresc inaitea de a crea ceva. Legi care Guverneaza totul in toate universurile si toate versurile.
    Dar noi daca am descoperit doar cateva legi ne credem destepti ca stim multe. Am invatat Legea atractiei universale, si credem ca o cunoastem in intregime dar de fapt cunoastem doar un mic aspect al ei, al atractie intre corpurile cu masa fizica semnificativa, dar despre fortele de atractie si respingere intre sistemele vii ce cunoastem? zicem ca cunoastem multe despre Terra, dar nici macar nu cunoastem Entitatea Coordonataore a acestei planete si nici cine este sufletul ei, putini pe cunoastem doar numele (Moise respectiv Geea)

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

te rugam spune-ne despre fortele de atractie si respingere intre sistemele vii, despre Entitatea Coordonatoare a acestei planete si despre cine este sufletul ei, te rugam detaliaza

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Citat Citat din Ina
    te rugam spune-ne despre fortele de atractie si respingere intre sistemele vii, despre Entitatea Coordonatoare a acestei planete si despre cine este sufletul ei, te rugam detaliaza
    Ai afla foarte multe despre acestea daca ai urma cursurile de Inforenergetica ale Fundatiei Sfantul Apostol Andrei.
    Dreptate am, Santa?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Se spune cate ceva si acolo, dar mai multe la gradele mai mari, si mai multe le mai afli si prin studiu individual

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Ina
    mi-a atras atentia postarea despre prostie, voiam sa va relatez cum parintii imi ziceau "proasta" ,mai ales tata, la varsta de 8 ani ma facea proasta si ma minunam in sinea mea zicandu-mi "cum poate un adult sa faca prost un copil de 8 ani????"
    Am fost si eu "proasta" un timp, si mai ales "tampita".

Acum, ca am copil, mi-am propus ca acesti 'termeni" sa nu existe in vocabularul meu, privitor la copilul meu.Imi inconjor copilul cu cuvinte cat mai frumoase.Incerc sa il fac sa simta dragoastea noastra prin gesturi, cuvinte, zambete, joc.Ii spun adesea cat de mult il iubesc.Ii spun adesea ca este un copil minunat, ca il adoram noi, ca si parinti, ca numele lui inseamna "darul lui Dumnezeu" pt.noi.Sper numai ca aceasta atitudine sa ii creasca respectul de sine.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

CUM INCEPE CEARTA IN CUPLU...

Sotia s-a asezat langa mine, in timp ce butonam canalele de televiziune...
    M-a intrebat: "Ce vezi la televizor?"
    I-am raspuns: "Praful".
    Si atunci, a inceput cearta....

============ ========= ========= =========

Intr-o seara, dorind sa petrecem in oras, sotia mi-a cerut s-o duc intr-un loc scump .
    Si atunci, am dus-o la o benzinarie.
    Apoi, a inceput cearta....

Stateam la o masa la bowling cu sotia; eu schimbam priviri cu o fata ametita bine, singura la masa de alaturi, in timp ce ea legana paharul.
    Sotia m-a intrebat: "O cunosti?"
    "Da", am spus, "este o prietena mai veche... A inceput sa bea de cand ne-am despartit, sunt deja ani buni de atunci, si de aceea n-o mai prea vezi treaza.
    - "O, Doamne!", spuse sotia, "nu mi-am inchipuit ca cineva poate sarbatori atata timp!"
    Si... a urmat cearta....

Mi-am scos sotia la un restaurant. Chelnerul mi-a luat mie comanda:
    "Vreau o friptura de vita, cu garnitura." chelnerul m-a intrebat:
    "Nu va ingrijoreaza vaca nebuna ?"
    "Nu, poate sa-si comande si singura ce vrea" - am raspuns.
    Si atunci...

==========================================

Sotul se intoarce de la medic si sotia ingrijorata il intreaba:
    "Ei, ce ti-a zis medicul?".
    El raspunse:
    "Incepand de azi, nu mai facem dragoste; mi-a spus sa nu ma ating de grasimi."

==========================================

O femeie de 47 de ani, goala in usa de baie, isi intreaba sotul:
    "Tu crezi ca-mi arat varsta?..."
    Sotul raspunse:
    "Daca ma uit la parul tau, iti dau 29; la bust 32; pentru talie 36; la picioare 30..."
    Ea: "Multumesc, iubitule, chiar crezi asta?"
    El: "Asteapta, ca n-am terminat de adunat!"

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Stiti cine a inventat casatoria?
    De munteanucristian2004 in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 33
    Ultimul post: 10 mai 2009, 19:32

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •