Pagina 4 din 16 PrimulPrimul 1234567891014 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 226

Subiect: Principii si legi spirituale

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Principii si legi spirituale

Domnilor, scuzati-ma ca ma interpun in aceasta dicutie, dar, desi nu are legatura cu subiectul dezbatut de Dvs, trebuie sa scriu aici un principiu spiritual:
    "Sa nu ataci o persoana care traieste deja atacata. Constienta niciodata nu ataca inconstienta."
    Si eu adaug: aveti grija ce faceti cu degetul aratator cand admonestati pe cineva. Caci acest deget indreptat incriminator spre celalalt, la propriu sau la figurat, sfredeleste campurile acestuia ranindu-l pana in inima. Iar reactia sa violenta nu este decat un mecanism automat (si justificat) de autoaparare.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Pentru Didina: Lumea nu e o gradina a raiului exista si energii joase care sunt vehiculate mai mult sau mai putin constient de oameni si nu numai. Atacurile exista indiferent de ce am face noi. Subiectul adus de tine aici este deosebit. Personal cred ca orice lege sau principiu spiritual poate fi un atac, o agresiune la adresa campurilor energetice ale unuia sau mai multor persoane. Dar ceea ce este mai grav este ca legile si principiile spirituale sunt atacuri la adresa liberului arbitru al omului care odata afectat il transforma intr-un instrument inconstient al unor ideologii sau dogme. In ceea ce ma priveste am constatat ca nu pot sa atac energetic pe cineva oricat as vrea asa ca m-am obisnuit cu ideea si prin constientizare am invatat sa ma curat de energiile negative devenind o "piatra tare" pentru cei care se joaca de-a Dumnezeu. Constientizarea energiilor subtile este un domeniu inchis celor mai multi dintre oameni tocmai datorita identificarii lor gresite cu ceea ce e destructibil din ei. Asa ca nu e cazul sa te gandesti la atacuri ca oricum tot raul e spre bine si cel care castiga intotdeuna este cel care invata si se transforma. Moartea are drept scop innoirea si nu distrugerea. Si daca nu merge nu forta, ia un ciocan mai mare.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Pentru ca mi-ati adresat cuvantul, o sa va raspund, desi nu prea stiu ce. Pot sa spun acum, ca eu stabilesc o alta corelatie intre lege si liberul arbitru, iar ca principiile nu sunt legi, nu ma obliga la nimic. Pot sa tin cont de ele sau nu, e libera mea alegere, dar daca aceste principii se aliniaza la vointa divina si actionez tinand cont de ele, e posibil sa provoc mai putina suferinta celui de langa mine.
    Va multumesc pentru sfaturi, in ceea ce priveste lumea si moartea, chiar daca despre prima am o opinie putin diferita de a Dvs. Dar fiecare, conform liberului sau arbitru, e liber sa creada ce vrea.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Legi si principii care n-ar trebui sa se aplice in lumea spirituala:
    Legea lui O(h)m: "Fii tu Om cu mine ca sa fiu si eu Om cu tine"
    Legea lui Arhimede: "Forta cu care tu te zbati sa te ridici la suprafata este direct proportionala cu forta cu care eu te imping in jos."
    Principiul lui Lavoisier: "Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se pre-schimba (adica se face troc)".
    Mai aveti si alte idei?

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Alte legi si principii ce nu ar trebui aplicate in lumea spirituala:
    Legea frecarii: Cu cat il freci mai mult la cap pe Dumnezeu, cu atat iti da mai repede ceea ce vrei.
    Legea atractiei universale: Cu cat ma respingi mai mult cu atat ma simt mai atras(a) de tine.
    Legea ineptiei: Cu cat esti mai inept cu atat esti mai destept.
    Principiul echitatii sociale: Ce-i al tau e si al meu, ce-i al meu e numai al meu.
    Principiul ratiunii: Gandesc, deci exist.
    Principiul echilateralitatii: Intr-un triunghi echilateral de pareri, unghiurile (de vedere) sunt egale. (Caci se opune principiului unicitatii).

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Foarte dragute glumele. Principiul ca notiune asa cum am invatat-o noi la scoala nu reprezinta notiunea reala de principiu. Orice exista are unul sau mai multe principii de functionare pe care daca le stii, stii cum functioneaza... Universul in care traim are si el principiile lui de functionare. La orice nivel al nostru de intelegere a Universului exista energie si principiu. Energia este controlata de principiu iar principiul nu poate exista fara energia sa. Principile asa cum le-am invatat noi la scoala sunt niste abstractizari ale unor fenomene locale ce nu au nici o legatura cu notiunea adevarata de principiu in spiritualitate care este universal actionand la toate nivelele de intelegere. Este greu de explicat. Orice principiu sau lege spirituala nu ne sunt exterioare noua asteptand sa fie descoperite si comunicate de unii dintre noi celorlalti. Principiul si legea in spiritualitate sunt unul si acelasi lucru pe care daca il incalci suporti consecintele functie de nivelul de intelgere la care ai ajuns. Este evident ca la nivelul empiric de intelegere al majoritatii omenilor care se vad separati de Univers nici nu se ajunge la perceptia acestor principii decat la nivel local, individual adica irelevant pentru Univers care ii poate controla si ucide in orice clipa. Cei care inteleg ca nu sunt separati de nimic si care patrund la nivel intuitiv realitatea asa de mult incit nu mai pot fi controlati de Univers devin probleme daca vor crede despre ei ca sunt ceva deosebit. In doua cuvinte este vorba la ei despre pacatul mandriei. Intreaga asa zisa civilizatie laica, stiintifica, in care vietuim este construita pe acest pacat al mandriei, al luptei cu natura cu care degeaba ne luptam ca tot invingatoare va iesi ca de fiecare data. Daca am dori in schimb sa intelegem natura, principiile si legile sale fara sa o controlam dominator am fi si noi de partea invingatorului. E bine sa incepem cu noi insine. "Cunoaste-te pe tine insuti si vei cunoaste intregul Univers." sau cam asa ceva. Oricum un principiu in spiritualitate este ca "Cine sapa groapa altuia va cadea singur in ea."

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Imi permit sa fac un rezumat:
    Legea papusii rusesti: In orice principiu se mai ascund alte 5-6 principii.
    Legea principiului: Un principiu "descoperit" de cineva devine lege.
    Legea boomerangului: Cine sapa groapa altuia cade singur in ea. Sau ce-mi doresti tu mie, aceea iti doresc si eu tie.
    Principiul rezistentei pasive: Cine se lasa in voia curentului ajunge mai repede la mal decat cel ce i se opune.
    Legea modestiei: Cand descoperi un principiu, sa nu strigi, ci sa taci si sa-l aplici.

De unde rezulta:
    Legea legislatiei: Universul a prevazut sa existe legi dar nu si legiuitori. Cei care se transforma in judecatori isi insusesc aceste legi pentru a-i da ego-ului o ocupatie.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Am observat ca adevarul despre femeie este surprins cu exactitate de catre unii barbati, mai mult decat alte femei. Despre acest adevar am auzit la Steiner, apoi in Faust-ul lui Goethe, dar acum as vrea sa amintesc ceva ce am citit in liceu intr-o lucrare antropologica a lui L.Blaga (Aspecte antropologice). Spunea ca, daca e sa ne folosim de un grafic, in evolutie apar doi vectori: X= Barbatul si Y= Femeia. Asadar, in acest grafic ascendent, Barbatul asigura evolutia pe orizontala iar Femeia pe verticala.
    In acest sens, as vrea sa reformulez o fraza care a fost postata aici pe forum, de curand: Natura este ca o femeie care lasa impresia ca functioneaza dupa legi simple si ca o poti domina, dar ea te "domina" pe tine printr-un nivel superior de constienta. De aceea anumiti barbati se simt "tradati" si dezabuzati cand o femeie renunta la "valul" simplitatii.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Si tuturor acelor barbati care au reactionat printr-un hohot de ras la mesajul meu anterior, as dori sa le spun un lucru: nu ma judecati, domnilor. Toate acele "cautari" in antropologie din timpul liceului nu erau un capriciu, ci o necesitate a unei femei care dorea sa se apere de "indoctrinarea" profesurului ei de fizica, care-si luase rolul de reprezentant al lumii barbatilor, si afirma ca o femeie are 2 posibilitati in aceasta lume: daca e foarte frumoasa, sa devina prostituata, iar daca nu, sa-si lepede feminitatea si sa devina "tare precum o piatra", si sa se "transforme" intr-un barbat (nu in sensul fizic). Consecinta acestei indoctrinari asupra mea a fost ca, dupa trei ani de pregatire intensiva cu acest domn pentru a da la Fizica Atomica (in Bucuresti), sa ma gandesc mai bine si sa spun: daca aceasta facultate ma va converti si pe mine in asa ceva, mai bine dau examen in alta parte. Cand i-am comunicat hotararea mea acestui domn profesor, mi-a raspuns: oricum nu prea ai sanse sa iei, caci nu esti destul de puternica si hotarata (dupa ce trei ani ma lasase sa inteleg contrariul). A fost singura data cand am fost de acord cu Dlui, caci in timp ce ne preda despre fizica cuantica, eu ma minunam de ingezionitatea celui ce a descoperit pentru prima data surubul.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Referitor la profesorul meu de fizica din liceu, cred ca am fost nedreapta cand am spus ca Dlui ne dadea noua, femeilor, 2 posibilitati: Intr-o ocazie a afirmat ca ar mai fi si a 3-a, si anume sa fim bogate. Caci in acest caz barbatul ne-ar "ierta" si lipsa de frumusete, si prostia.
    Cel mai interesant mi s-a parut faptul ca L. Blaga, in prima jumatate a vietii sale, a actionat ca si proful meu de fizica: desi era indragostit de alta femeie, a ales sa se casatoreasca cu alta, dintr-o familie de politicieni, asigurandu-si bunastarea materiala si o cariera diplomatica. Dar dupa ce functiile de ambasador prin Portugalia sau prin Mexic s-au terminat, a venit in Romania si, pe la 40 de ani si-a dat seama ca comoditatea nu e totul pentru un barbat. Traversand acea perioada critica pe care mai toti barbatii o trec pe la 40- 50 de ani, pe care francezii o numesc "l"ete du diable" (vara diavolului), a inceput sa strige "nimic sub soare nu-i destul/ vreau totul inc-odata", si a inceput sa aibe fantezii cu femei,"viori aprinse", mai ales tinere. Chiar si aventuri. Si dupa aceasta perioada "de foc" a ajuns la concluzia ca femeia e capabila sa faca "salturi" pe verticala, in evolutie, ceea ce barbatii nu prea fac.
    In legatura cu "vara diavolului", nu va preocupati, fiecare o "trece" mai virulent sau mai pasnic. Garabet Ibraileanu a cazut la pat vreo 3 zile, refuzand sa manance, visand la "fecioare blonde cu pielea mirosind" a camp proaspat. Cand o femeie spune "ti-am dat cei mai buni ani din viata mea", la asta se refera, la acea "prospetime" care nu se apreciaza cat timp se detine, dar incepe sa fie cautata in alta parte cand ea se termina.
    Dar, si negarea femeii este o etapa in procesul de acceptare a ei.

Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Legea invatarii: Desteptii invata, prostii invata pe altii.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Nu e chiar atat de simplu, cine trage linia care imparte oamenii in prosti si destepti? Sf. Pavel depunea aceeasi fervoare invatandu-si "fratii". Era el oare un prost? Oare nu trebuie luat in calcul si continutul invataturii, in afirmatia Dvs?
    A eticheta ceva este un viciu al stiintei. Tocmai spuneam azi ca etichetarea poate influenta destinul celui etichetat. Asa ca va intreb: sunteti cumva si Dvs. profesor de fizica?

mihaicaprariu@yahoo.com este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

pentru mine nu exista oameni destepti sau prosti de la fiecare om pe parcursul vietii am cate ceva de invatat toti apartinem aceluiasi subconstient universal ,sunt oameni urati fizic dar care au o sclipire in ochi si o frumusete interioara care nu o pot descrie acum dar eu ii consider nisteoameni fericiti ca la o anumita virsta au acea sclipire minunata in ochi pe de alta parte am vazut tineri tristi care au un gol interior greu de umplut daca el exista ...

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

De obicei acea tristete din ochii tinerilor este provocata de lipsa de iubire pe care unii o manifesta etichetandu-i sau trasandu-le optiunile. Vorba unui antropozof german, nu toti cei care fac 4 sau 5 ani de facultate ar trebui sa se aseze in fata copiilor si sa-i invete. Si nici varsta, sau experienta, sau sexul, sau credinta religioasa aduc intelepciunea. Un profesor bun vine pregatit in fiecare zi sa invete, de la elevii sai, si in schimb le da "informatie". Un profesor care crede ca nu are ca invata de la ei, "este mort", cum spune Sf. Augustin, si ar trebui sa-si caute alta meserie. Dar totul se reduce, ca in majoritatea cazurilor, la putere, iar puterea pe care unii o experimenreaza prin altii te poate imbata si devia de la ceea ce trebuie sa faci. Banuiesc ca tot un "stiintific" a impartit cele doua sexe in "slab" si "puternic".

mihaicaprariu@yahoo.com este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    106

intr-o zi am trecut pe langa o femeie batrana care cersea si normal am dat ceva simbolic dar ceea ce mi-a spus a fost minunat ca''este pentru ea totul pe aceasta lume -soarele ,ca daca nu se trezeste cu el in ochi simte ca in acea zi nu are putere sica daca nu nu adoarme gindinduse la el are somnul agitat o lectie de viata pe care sigur nu am platit-o cu cat trebuie in adevar spun simplu se poate invata de la oricine pe acest pamant minunat pe care il calcam in fiecare zi mai apasat mai ales de la copii...

Subiecte Similare

1. stiinte spirituale
    De Larisa in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 31
    Ultimul post: 02 oct 2012, 22:35
  2. Legi traznite din toata lumea
    De Santamia in forum Discutii libere
    Replici: 1
    Ultimul post: 12 ian 2007, 22:42

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici