Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 26

Subiect: Ciupercile consolidează sistemul imunitar

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Ciupercile consolidează sistemul imunitar

Ciupercile consolidează sistemul imunitar

Se spune că un măr pe zi ține doctorul departe, dar se pare că fructul nu este singurul înzestrat cu astfel de calități.
    Potrivit unui nou studiu - preluat de agenția de presă ANI - ciupercile îmbunătățesc în mod semnificativ sistemul imunitar, reducând riscul de cancer sau de infecții.
    Cercetători americani au constatat că anumite tipuri de ciuperci au un efect benefic asupra proteinelor importante din organism, consolidând imunitatea acestuia.
    Rezultatele studiului invită la alte cercetări prin care să se determine modalitatea de extragere a substanțelor din ciuperci ce pot fi eficiente în apărarea organismului uman de boli precum cancerul.
    /Rompres/
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

m_ella este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    6

Implicit

Din motive de sanatate am luat recent hotararea ca cel putin o perioada sa consum numai hrana cruda. Din pacate insa, ciupercile, care imi si placeau f mult nu pot fi consumate in stare cruda. Gresesc?

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Pot fi consumate si in stare cruda, dar nu stiu daca toate soiurile comestibile, si mai stiu ca crude se consuma in cantitati mici

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

cum adica hrana cruda? si care este motivul? ajuta la vindecarea a ceva hrana cruda? sau doar o cura si atat?
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Hrana cruda sau hrana vie dupa altii este considerata mancarea care pentru prepararea ei nu s-au folosit temperaturi mai mari de 37 grade, temperatura corpului uman, pentru ca la temperaturi mai mari se mai pierd din proprietatile alimentelor respective, se distrug aminoacizi, au loc anumite reactii chimice, etc.

In nici un caz nu va recomand carnea, iar carnea cruda nici atat, pentru ca dezvolta si amplifica agresivitate subconstienta si constienta

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Ciupercile se pot manca si crude dar depinde de specie. Se poate folosi in salate taiate bucatele mici, amestecate cu rosii, ulei de masline......si am uitat.
    Am mancat si eu odata la cineva, trebuie sa ma duc sa o intreb si va spun toata reteta, si soiul de ciuperci

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Larisa
    Ciupercile se pot manca si crude dar depinde de specie.
    Acum este sezonul nanelor, acele ciuperci mari si carnoase. Din soiul acesta se poate manca pana nu mai puteti fara nici o prelucrare termica. Se pot tine in congelator (in pungute de plastic) pana la Craciun sau Anul Nou si veti putea sa va uimiti invitatii cu ciuperci pane, sau cum stiti sa le preparati.
    Se pot manca crude si ciupercile de crescatorie, cu doua amendamente: sa fie proaspete si sa le curatati de pielita.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Tixti
    cum adica hrana cruda?
    Hrana cruda sau hrana "vie" cuprinde:fructe, legume, seminte in stare naturala, nesupuse prepararii termice, lapte si produse lactate neprelucrate (laptele obligatoriu nefiert).Nu se consuma carne, cafea, tutun, droguri.Nu produse din comert gen iaurt, branza perle, Nu fructe babane din Turcia sau alte tari straine.De preferat productia autohtona nu numai din cauza vitaminelor net superioare pe care le contin produsele noastre neingrasate aiurea, ci mai ales din cauza energiei care nu poate fi compatibila cu noi decat cea a solului nostru.

Citat Citat din Tixti
    si care este motivul?ajuta la vindecarea a ceva hrana cruda? sau doar o cura si atat?
    In primul rand ajuta la vindecarea multor boli, inclusiv a stadiilor incpipiente de cancer.Ajuta la dezintoxicarea organismului.Ajuta prin arderile rapide (hrana vie se digera infinit mai usor decat cea preparata) la conservarea unei energii care poate fi canalizata altfel, astfel incat necesarul se somn in 24 de ore scade in fuctie de numarul de mese (daca ai 2 mese/zi necesarul de ore scade la maxim 6 pe noapte fara ca organismul sa resimta oboseala).

Este buna si numai o cura si atat, dar cand vei reveni la alimentatia obisnuita iti vei bulversa putin sistemul digestiv.Nici nu vreau sa pomenesc de arsuri la stomac, indigetie, balonare, costipatie, diaree, toate survenite haotic din cauza unei treceri bruste.Daca vrei numai o cura, asta se face intai consumand din prima saptamana mancarea cat mai usoara, fara fainoase (de preferat legume fierte, fara sosuri si rantasuri).Apoi treci la hrana vie.Apoi, ca sa treci inapoi la vegetarianism, o iei treptat cu un aliment nou din vekea alimentaie pe saptamana.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Va rog sa imi dati si mie cateva retete de ciuperci, astfel incat mancarica sa nu fie prea greu digerabila.As vrea sa ii ofer copilului mic ciuperci in loc de carne.Astept cu mare interes si retete cu preparate de soia aici sau la topciul http://www.forum.santamia.ro/viewtopic.php?p=1340#1340

floare de colt Avatar
    floare de colt este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2

Implicit Ciupercile consolidează sistemul imunitar

Buuuuune ciupercile...eu in ultimul timp am mincat destul de multe.. in special pleurotus...Daca imi consolideaza sistemul imunitar, cu atit mai bine Nu stiam, multumesc de informatie
    Le fierb cu putin "secretul gustului", apoi le scurg, pun zeama de lamaie, ulei de masline, patrunjel verde si masline si iese o delicioasa salata... Cui ii place mai mult, le poate incinge in ulei... (dar numai fierte, e un fel de mincare mai dietetic). Super, cea mai buna carne vegetala. Si mai folosesc ciupercile intr-o alta reteta de post: tai cubulete (champignon), le calesc in ulei de masline, ton bucati (ca sunt multe zile cu peste in acest post), porumb boabe (de la cutie), amestec totul cu maioneza vegetala si condimentez usor! Si mai pun masline taiate (gata), rondele, negre sau verzi. O minune de salata! Se poate lua si la servici !

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

tocmai am facut o mancarica de ciuperci, mmmmmm foarte buna (ciulama de ciuperci, pleurotus)
    va dau si reteta :P
    1kg ciuperci
    1 ceasca ulei
    3 cepe mari
    1 capatana usturoi
    2 linguri faina
    1 ceasca apa
    1 legatura marar si patrunjel
    sare, piper,

se spala ciupercile, se taie felii si se fierb. Intr-o cratita se caleste ceapa in ulei, adaugandu-se jumate de cana apa. cand ceapa devine galbuie, se adauga faina, se amesteca continuu si se toarna putina apa, pana se obtine un sos de cosistenta potrivita. se pune usturoiul taiat marunt, sarea, piperul si ciupercile. se lasa, la foc mic, inca 5 min mestecand sa nu se lipeasca. la sfarsit se adauga verdeturile.
    pofta buna

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Ciupercile consolidează sistemul imunitar

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Ciupercile consolidează sistemul imunitar

Se spune că un măr pe zi ține doctorul departe, dar se pare că fructul nu este singurul înzestrat cu astfel de calități.
    Cam acelasi lucru spun si asiaticii (in principal chinezii si japonezii) dar referindu-se la ciuperci.
    Potrivit unui nou studiu - preluat de agenția de presă ANI - ciupercile îmbunătățesc în mod semnificativ sistemul imunitar, reducând riscul de cancer sau de infecții.
    Efectul se datoreaza polizaharidelor care au un rol important in producerea anticorpilor si a protectiei celulelor implicate in realizarea imunitatii.
    Japonezii, incepand cu anii '50, au facut cercetari privind efectele ciupercilor si cultivarea lor la nivel industrial si au extras polizaharidele sub forma principiului activ denumit PSK.

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Tare asta cu ciupercile!
    Dupa ce ca sunt gustoase, mai sunt si medicamente!)))

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

poate va pricepeti careva sa-mi spuneti si mie cum sta treaba cu ciupercile ! mie imi plac foarte mult, dar in afara de champignon nu am consumat pt ca nu stiu ce sunt si cum se prepara. sunt in italia si gasesc ciuperci de toate felurile dar... ce folos ! de ex. ciuperci porcesti ??? a auzit cineva ?? mai am gasit niste ciuperci cu palaria mare si lata, adica deschisa nu ca cele champignon si o culoare spre gri, nu stiu cum se numesc, le-am prajit cu mujdei (bunica-mea mai facea asa) nu prea mi-a reusit faza, cred ca trebuiau pregatite altfel !
    PLEUROTUS ??? cum arata ??

si mai scrieti pe aici de ex. ca trebuie sa consumi (in scop curativ) fructe sau legume din solul tau natal ! pai si daca nu sunt in tara ce fac ??

Web
    Web este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    6

floare_de_colt si Larisa va multumesc pentru retete... Citind acest thread mi s-a facut pofta de ciuperci.. Merg la magazin sa iau..

Ce parere aveti despre ciupercile la borcan?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •