Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 20 din 20

Subiect: Sfatul batrinilor pentru diverse probleme

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Implicit Re: Sfatul batrinilor pentru diverse probleme

povestea asta imi aduce aminte de ceva asemanator de la mine din vecini! noi, ca niste vecini ce suntem, n-am stiut absolut nimic pana nu a explodat buboiul!
    niste vecini, un el si o ea, la vreo 40-50 de ani, au primit prin curte la munca un alt vecin de vreo 25-28 ani! sotul, sofer lipsea de acasa cu zilele. la un moment dat au inceput satenii sa-i spuna ca ii vad pe sotia si respectivul impreuna in niste ipostaze.. nu tocmai normale. pentru ca sotii aveau 2 copii mari, manifestarile de afectiune dintre sotie si tanarul amant nu puteau avea loc numai in casa asa ca de cele mai multe ori se petreceau si ele pe unde apucau. sotul n-a crezut ca este inselat, desi acelasi lucru il facea si el dar cica "nu in vazul lumii". pana cand intr-o zi, spunand ca pleaca in cursa, s-a intors acasa dupa cateva ore surprinzandu-i pe cei 2 in fapt!
    draga savanah, eu te cred ca te doare sufletul, sau poate nu ti se pare normal, dar sa stii ca ce este intr-adevar intre vecinii tai tu nu ai cum sa vezi peste gard! eu cred ca totusi sotia stie ce se intampla sau poate nu vrea sa afle/stie! tu daca ai lipsi de-acasa si ar veni cineva in locul tau nu ti-ai da seama? ia gandeste-te un pic? mai ales daca la ea e ca intr-o farmacie, exact cum te-ai exprimat! in al doilea rand respectiva amanta cu cine are 5 copii? nu e casatorita? saracu' vecinul tau, stai linistita ca nu-l da bunatatea afara din casa, insa vorba cuiva, nu poti sti care e treaba cu copii, cu amanta, cu sotia, etc.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din padme Vezi post
    in al doilea rand respectiva amanta cu cine are 5 copii? nu e casatorita? saracu' vecinul tau, stai linistita ca nu-l da bunatatea afara din casa, insa vorba cuiva, nu poti sti care e treaba cu copii, cu amanta, cu sotia, etc.

Tinara este casatorita. Sotul ei lucreaza la un service auto, face naveta zilnic (de la ora 8 pina pe la ora 18-19 e plecat de acasa), dar oricum nu conteaza. E moale si indiferent la tot ce face sotia lui.
    Chiar azi dimineata l-am adus cu masina in Iasi si sotul meu i-a spus ca poate veni in fiecare dimineata cind coborim si noi, pentru ca asa nu mai da cei 3 lei pentru un drum cu maxi-taxi. Ne-a raspuns ca fara bani nu poti face nimic, asa ca nu il deranjeaza sa isi plateasca naveta...

Probabil ca trebuie sa mai lupt sa accept modul in care fiecare om priveste sa trateze relatiile personale. Oi fi eu mai conservatoare si trebuie sa invat sa accept mai multe de la oameni??
    Si totusi ...... copiii aceia ce model vor avea in viata? Cum invata ei in ce fel functioneaza o familie, ce inseamna mama si tata in formarea copilului??? Sunt saraci, poate nu asteapta mare lucru de la viata, dar nu ar trebui sa aiba si ei o sansa? Poate au in ei taria sa se rupa de mediu si sa urmeze un "traseu" normal in viata. Mai ales ca doua dintre ei sunt fetite. Ce model de mama vor copia ele? E greu sa fiu indiferenta cind ma gindesc la lucrurile astea.....

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

pai vezi? eu am impresia ca ei intre ei sunt ca intr-un cerc, gen "daca ti-e bine tie mi-e si mie, in rest ne facem ca nu stim" si tot asa. pe copii nu-i poti educa tu, oricat ai incerca. ei deja nu au un traseu normal in viata! da, ti-e greu sa fii indiferenta, dar peste ani, sau daca vei avea ocazia sa stai de vorba cu copiii in orice imprejurare o sa te convingi singura ce impact a avut mediul in care traiesc asupra lor si ca tu nu prea ai ce face decat sa accepti ca sunt asa cum sunt-rodul familiei lor.

gabryna Avatar
    gabryna este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    august 2008
    Posturi
    699

Savanh ,ce mai fac batraneii tai?

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Am vazut, din nou, ce mare insemnatate au faptele noastre asupra noastra.
    In prima zi de Pasti, Mihai a fost luat cu salvarea. A facut ocluzie instestinala, a fost operat de urgenta, iar in timpul operatiei au fost descoperiti si polipi cancerosi pe intestin.

De duminica Anuta sta cu el la spital si ii pindeste fiecare respiratie, se roaga pentru el, ii da apa si povesteste la toata lumea ce om minunat are ea si ce mult isi doreste sa il vada iar sanatos, prin curte.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Retete diverse
    De Larisa in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 5
    Ultimul post: 06 mar 2012, 18:14
  2. Retete cu tamaie pentru diverse afectiuni
    De Larisa in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 19
    Ultimul post: 12 mai 2010, 09:08
  3. Intrebari, dileme, probleme
    De Eolh in forum Sfaturi si sugestii